Musicarenje skobalja!!!

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
labud
vuna

Re: Musicarenje skobalja!!!

Postby labud » Fri Jun 11, 2010 10:50 am

Posto ovaj mjesec lici vise na maj nego na jun rijesih da iznesem par iskustava o lovu skobalja na musice.
Skobalja hvatam na Drinjaci odmah poslije mrijesta, ako to uslovi dozvole. Ove godine se sve pomjerilo pa i sama sezona. Skobalj uhvacen na musicu je vrlo dobar borac i hvale vrijedan protivnik. Rijeka Drinjaca je brza rijeka najveca sirina je 30 metara i na takvoj rijeci kad uhvatis nekoliko skobalja od 1 do 2 kg po tri dana te boli ruka.
Skobalje sam hvatao samo na nimfu i to na otezane tulare svijetlijih nijansi zatim na red taga sa zlatnom glavom i vatreno crvenu nimficu.
Tulare za skobalja radim na udici br 10, red tag na 14-ci krivoj a nimfu na 14 i 16, sve musice dobro otezam.
Rođen da 'vata ribe...

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Fri Jun 11, 2010 12:54 pm

labud wrote:Posto ovaj mjesec lici vise na maj nego na jun rijesih da iznesem par iskustava o lovu skobalja na musice.
Skobalja hvatam na Drinjaci odmah poslije mrijesta, ako to uslovi dozvole. Ove godine se sve pomjerilo pa i sama sezona. Skobalj uhvacen na musicu je vrlo dobar borac i hvale vrijedan protivnik. Rijeka Drinjaca je brza rijeka najveca sirina je 30 metara i na takvoj rijeci kad uhvatis nekoliko skobalja od 1 do 2 kg po tri dana te boli ruka.
Skobalje sam hvatao samo na nimfu i to na otezane tulare svijetlijih nijansi zatim na red taga sa zlatnom glavom i vatreno crvenu nimficu.
Tulare za skobalja radim na udici br 10, red tag na 14-ci krivoj a nimfu na 14 i 16, sve musice dobro otezam.

Da li si u prilici da fotografises neku od muva, pa da okacis na forum? Kako vodis nimfe?

Ja sam prosle godine na Zapadnoj Moravi prvi put probao da musicarim ciljano skobalja. Uhvatio sam 2, jednog sam izvadio, drugog skoro i imao sam vise puta kacenje, ali mislim da nisu bila za usta. Posoto sam (jos uvek) pocetnik u musicarenju, nemam iskustva sa pecanjem na nimfu, pa sam nekako "morao" da musiranim na nimfu na vidjeno. Video sam jato skobalja na prelivu, na ploci na dnu reke. Nimfa je bila mali gamarus (16-18 velicina), ne toliko tesko otezana. Posto su ledja nimfe bila od nekog svetlucavog materijala (ne znam koji je, Ekoljuba zna), onda sam i nimfu mogao da vidim. Kada bi god nimfa bila u blizini, jata, po koji skobalj bi se dizao sa dna, ali ovog sto sam izvadio je uzeo nimfu pri samom dnu. Borba je bila izvrsna. Danas cu slikati nimfu pa cu je postaviti na forum. Evo nekih tekstova sa interneta koji mogu biti od pomoci:

http://www.flytying.ro/pescuit/article.php?id=387 - "field" trip :)
http://www.flytying.ro/masa_muscarului/ ... php?id=391 - muve
http://flyfishing-nation.blogspot.com/2 ... ultra.html - Stephan Dombaj

Hauba
fly fisherman

Postby Hauba » Fri Jun 11, 2010 2:07 pm

Proste nimfe, nema neke nauke o vodenju.........
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

silvio
instructor

Postby silvio » Fri Jun 11, 2010 2:13 pm

Probaj ga i suhim u predvečerje na nekim malo sitnijim udicama recimo 14# iako su mu usta s donje strane ljeti predveče rado kupi sitnije muhe s površine.

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Fri Jun 11, 2010 4:24 pm

silvio wrote:Probaj ga i suhim u predvečerje na nekim malo sitnijim udicama recimo 14# iako su mu usta s donje strane ljeti predveče rado kupi sitnije muhe s površine.

Nisam imao srece sa suvom, ali sam primetio da uzimaju neke jako sitne na povrsini...sitnije su dosta od #14...sta vise uveren sam da su bili sitnije od #20. Ali sigurno je da moze i na suvu i to bas predvece, kao sto si rekao :grin:

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Fri Jun 11, 2010 4:34 pm

Krambambuli_panc wrote:
silvio wrote:Probaj ga i suhim u predvečerje na nekim malo sitnijim udicama recimo 14# iako su mu usta s donje strane ljeti predveče rado kupi sitnije muhe s površine.

Nisam imao srece sa suvom, ali sam primetio da uzimaju neke jako sitne na povrsini...sitnije su dosta od #14...sta vise uveren sam da su bili sitnije od #20. Ali sigurno je da moze i na suvu i to bas predvece, kao sto si rekao :grin:

moze, moze, ja sam ga dobijao na cvetnjaku :)

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Fri Jun 11, 2010 5:03 pm

oholi wrote:
Krambambuli_panc wrote:

moze, moze, ja sam ga dobijao na cvetnjaku :)

Ti si stari lisac, nisam ni sumnjao :)...a cvetnjak ti je drugi dom...jos samo da se pogodi da odemo zajedno :grin:

Reci mi koja je velicina udice i koja muva?

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Fri Jun 11, 2010 7:26 pm

neka jednodnevka zelenog tela na 16ici

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Fri Sep 28, 2012 9:44 pm

Ibarski 52cm
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...a te reke ne daju mi mira...

renafly
guide

Postby renafly » Sat Sep 29, 2012 12:02 am

Masala :bravo:
Jel na suvu muvu :lol:

PS.Koji ti je ovo stap?

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Sat Sep 29, 2012 9:53 pm