Fotografije insekata

Insekti i ostali živi organizmi koje imitiramo
oldsurehand
Forum administrator

Fotografije insekata

Postby oldsurehand » Fri Apr 25, 2008 4:01 pm

Koje cake koristite za slikanje insekata u prirodi? Pri tome ne mislim prevashodno na opremu, macro lens, tip foto-aparata i sl, nego vise na tehnike kako prici insektu ili ga umiriti...

Najuspesniji dani su (po meni) dani kada je oblacno, vlazno i hladnije, kada jednodnevkama treba puno vremena da se odlepe od povrsine vode. Onda ih je lako pokupiti sa vode i napraviti fotku...

Evo par slika od proslog vikenda, slikano macro modom, pa crop... znaci bez neke specijalne makro opreme. Prva jednodnevka je tzv. tamni hendrikson, prva veca jednodnevka koja se roji na istoku i srednje zapadu USA (vel. 12-14). Druga je Baetis-vrlo slicna evropskim vrstama ovog roda, ova je vel. 18.

Image

Image
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Re: Fotografije insekata

Postby Bogi » Fri Apr 25, 2008 9:32 pm

ja vladane kad krenem da slikam muve u prirodi obično za jednu muvu napravim 10-15 snimaka pa onda kući proberem ko da ih smiri u prirodi, nekad jednostavno primaknem aparat pa ako ne odleti nađe se u aparatu........

simpson H
simpson H

Re: Fotografije insekata

Postby simpson H » Fri Apr 25, 2008 9:43 pm

oldsurehand wrote: kako prici insektu ili ga umiriti...

Ovako!! :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri Apr 25, 2008 10:36 pm

Bogi,

Kod mene je ista prica, svakako da treba uraditi vise snimaka, pa onda probrati sta valja. Ali ima dana kada ni to nije lako uraditi, kada se roje i brzo izlecu iz vode...

Razmisljao sam da recimo ponesem (kada mi se bas snima) entomolosku teglicu/ tzv. morilku. To je bilo koja teglica u koju se stavi malo fate sa etrom na dno, a u teglu se stave trakice od papira, da se insektu ne zalepe krila i ne osteti se i sl... Meni ne treba mrtav insekt za kolekciju, nego se mislim da se stavi unutra na kratko da se malo opije, i onda umiren uslika i nakon toga pusti...Mozda treba staviti alkohol na fatu koji je manje toksican...

Boki,

Koristimo istu tehniku... :wink:
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

alp
guide

Postby alp » Fri Apr 25, 2008 11:55 pm

Old, ako ti je od kakve koristi, jedan poznanik kome je snimanje 'buba' vrlo ozbiljan posao, potpuno nevezan za musicarenje, spominjao je korisitenje hladnjaka. 'Pacijenta' malo 'na led' i nakon toga vise nema mrdanja. Mozes raditi sto zelis, ne izgleda mrtvo.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sat Apr 26, 2008 12:05 am

Alp,

Hvala za sjajnu ideju! Leti obavezno nosim u kolima prirucni hladnjak, pa eto jos jednog zgodnog resenja.

Pozdrav!

V.

Janesch
fly fisherman

Postby Janesch » Sat Apr 26, 2008 3:35 pm

Simpsone, moze i njeznije..
Image

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Sat Apr 26, 2008 11:21 pm

Ovu sam uhvatio na prozoru.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri May 02, 2008 7:03 pm

Evo malo prolecnih krznokrilaca, u sred rojenja, kada ovakve 'gomile' insekata mozete videti uz obalu, gde je tok sporiji...

Image

Sale_Zupa
instructor

o

Postby Sale_Zupa » Sun May 04, 2008 9:17 pm

Ovo sam danas slucajno video na jednom suvom parcetu drveta pokraj Josanice.Slika nije najbolja jer aparat nema dobar makro mod.Košuljica je dužine 7-8mm
fantazija je vaznija od znanja
jer znanje je ograniceno

simpson H
simpson H

Re: o

Postby simpson H » Sun May 04, 2008 9:28 pm

zeljinflyfisher wrote:Ovo sam danas slucajno video na jednom suvom parcetu drveta pokraj Josanice.Slika nije najbolja jer aparat nema dobar makro mod.Košuljica je dužine 7-8mm

Ja nemam pojma sta je ovo, i vuna sam za insekte ali meni ne lici ni na jednu musicu koju imam :D

Sale_Zupa
instructor

o

Postby Sale_Zupa » Sun May 04, 2008 10:50 pm

Nisam ni ja siguran koja je vrsta jer je bila samo ova jedna (na ovom parcetu drveta),druge nisam video.A tulara po kraju ima na milione ali ih nisam slikao
fantazija je vaznija od znanja

jer znanje je ograniceno

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun May 04, 2008 10:59 pm

E zivo me zanima zna li ko sta je ovo?

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Sun May 04, 2008 11:14 pm

Da ga j***m ovde se nista ne vidi! :D

pex
master of fly fishing

Postby pex » Mon May 05, 2008 9:30 am

Da nije klintonka???? :D
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Return to “Insekti u mušičarenju”