Deca i FC - FF

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
IgorNL
fly fisherman

Deca i FC - FF

Postby IgorNL » Sat Jan 12, 2008 11:21 am

Zeleo bi da naucim svoje klince 7,10 i 13 godina FC.
Ima li neko od vas iskutstva u radu sa decom koja zeli da podeli sa mnom?

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Jan 12, 2008 11:35 am

Imam ja naravno, ucio sam ih pogresno :D

Naravno to mi je napomenuo ko drugi nego Aca, naime kupio sam im male lagane stapove da uce da masu, sto se pokazalo kao greska jer nema sanse da steknu realan osecaj za mahanje. Ove sezone krecemo sa 9' iz pocetka.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

IgorNL
fly fisherman

Postby IgorNL » Sat Jan 12, 2008 11:57 am

Ja sam naruchio onaj mali Echo da se igramo po kuci kad je lose vreme napolju.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Sat Jan 12, 2008 2:29 pm

Ja sam Miću (11god.) odavno navukao na pecanje, pa naravno i na FF. Potrebno Vam je puno strpljenja i izlasci na vodu. Mahanje na livadi ih ne privlači, ali i površinke (kederi , beovice) na Tamišu su interesantni. Evo par slika sa Gradca iz apriila 2007-me.
Maše se i u hodu!!!
Image

Opa, povelika:
Image

Raduje se i tata/guide dok mama fotka!!!
Image

I najmlađi je dobio priliku da izvuče pastrmku (obratite pažnju na wading boots :D )
Image

Postaviću i sa Tamiša, samo da nađem!!!
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Sat Jan 12, 2008 8:01 pm

Svaka cast, lepi prizori!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Jan 12, 2008 8:21 pm

Bravo Mito care, dodje mi da jurim izjednacenje 3:3 :D

IgorNL
fly fisherman

Postby IgorNL » Sat Jan 12, 2008 9:03 pm

Milanche, svaka cast za klince.
Ja svoje cesto vodim na pecanje i znam koliko strpljenja i ponekad debelih zivaca treba imati sa njima. Na kraju se to visestruko isplati kad vidis koliko mogu biti srecni kad ulove nesto lepo.

prota71
instructor

Postby prota71 » Sat Jan 12, 2008 10:57 pm

DIVOTA,POST I FOTOGRAFIJE........CISTA DESETKA,SVAKA CAST LJUDI POZDRAVLJAM.....VRATITE DECU NA VODU,BEY CRVICA I VALJAKA.....OVAKO MOZDA MOZEMO PROBATI DA SACUVAMO NASE REKE,ZIVOT U NJIMA,OKOLINU I NAS SAME..

Toni
guide

Postby Toni » Sat Jan 12, 2008 11:37 pm

Moj Zeljko ima 9 godina i jos ne uspeva sam da plasira musicu, ali zato je ekstra uvezbao izvlacenje klenova koje ja zakacim... :D Voleo bih da ga naucim da samostalno mase, ali imam osecaj da mu je ruka jos uvek premala za stap. Mozda se i varam....videcemo ovog leta. Evo jedne slike sa Garasa... :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eventually all things merging to one, and a river runs trough it.

ins0mnia
fly fisherman

Postby ins0mnia » Fri Feb 15, 2008 12:58 am

Evo i mog juniora ...
snimljeno ljetos na Vrbanji .. tad je imao 19 mjeseci

http://www.youtube.com/watch?v=cHaAA4Vk5ao

http://www.youtube.com/watch?v=Gwd6dqistL8

Ako Bog da da sve bude ok ove godine idemo u Martinbrod da ulovimo prvu pastrmku :D

Zox
instructor

Postby Zox » Fri Feb 15, 2008 1:07 am

ins0mnia wrote:Evo i mog juniora ...
snimljeno ljetos na Vrbanji .. tad je imao 19 mjeseci

http://www.youtube.com/watch?v=cHaAA4Vk5ao

http://www.youtube.com/watch?v=Gwd6dqistL8

Ako Bog da da sve bude ok ove godine idemo u Martinbrod da ulovimo prvu pastrmku :D

Svaka čast, za par godina će on i oca učiti :lol: :lol: :lol:

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Fri Feb 15, 2008 1:33 am

Moje mladje dete Teodor! Pre sest dana napunio dve godine! Ej ljudi pa meni sad rodjendan i to 33-ci :cry: ostara se j**ti zivot :cry:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...a te reke ne daju mi mira...

ins0mnia
fly fisherman

Postby ins0mnia » Fri Feb 15, 2008 2:07 am

mom ce 2 godine 03.03 .. nisam ni skontao kako je vrijeme proletilo ..

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Feb 15, 2008 5:54 am

Sjajno!

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Fri Feb 15, 2008 4:36 pm

Danas me mrzelo da pisem FP za Sexyloops,pa zato evo jedna FP za Musicarenje.com

Ne boj se Boki,necu da ti naplatim ,ovo castim :lol:

Dobro pitanje Igore,
Evo mog islustva sa mojim Darkom (SCENA PRVA ) i iskustva iz South Africe gde svaki dan gledam na stotine FFmena sa svojom decom koja su isto FFmeni,to je ovde posle ragbija najomiljeniji sport (SCENA DRUGA )
SCENA PRVA
-od svoje 5 do 11 godine Darko je samo gledao kako ja vezbam ili pecam.Ponekad bih mu dao da zamara ribu na stapu ,i to je sve.
-Jula 2005 ,kad je imao oko 11 god,napravili smo dil da nauci da baca u roku za mesec dana boravka na Vlasinskom Jezeru,sto je bo odmor pre odlaska u SA.
Dil je bio da me slusa i radi sve sta mu kazem,a on ce dobiti Nintendo ili tako nesto,ne secam se.

Na Sexyloopu mozete da procitate njegovu FP gde on pise o tom iskustvu .
Tema je bila kako sam naucio da bacam i sta je za mene FF ,a on je napisao nesto ovako:
"od malih nogu sam gledao tatu kako baca i to je za mene postalo prirodno stanje,iako nisam razumevao zasto se toliko maltretira po suncu i vetru.Najvise sam voleo da gledam oblik loopova,double haul i ono kad ga zamota sa tri double haula u jednom castu (snap switch) .
U 11 god smo napravili opkladu i ja sam vredno vebao sedam dana .
Evo kakav je bio raspored ucenja :
1. dan -nije mi dao da pipnem stap,nego sam morao da naucim dve stranice sa recima iz castinga i da sve to objasnim u zivo.
2. dan -dao mi je samo drsku od stapa ,jer smo ucili pravilan Grip ,i gledali smo clipove iz castinga koje sam morao da analiziram .
3. dan -smilostivio se da mi da i ostale delove stapa,te sam sav srecan mogao da mlataram kompletnim stapom.Taj dan me je ucio da bacam na "prazno" bez linije i da osetom stop,rod loading,rod unloading,bouncing.Ucio me dva stila,pulling i pushing.
Stalno me je vracao da ucim one dve stranice ,ispitivao izraze,da gledam klipove ,onda mi je ponovo oduzimao vrh i sredinu stapa,to je bio najtezi dan.
4. dan -cale pobleasavio izneo je televizor u dvoriste i prikacio kameru na njega.
Taj dan smo ucili pravilne pokrete ruke i celog tela,i ucio me tracking.I dalje mi nije dao ni masinicu ,ni strunu.
Zapanjio sam se kad sam sebe video na ekranu-ja sam mislio da dizem lakat,a ustvari nisam,mislio sam da mi ruka radi recimo ovako,a ustvari nije.
Taj dan mi je bio posebno tezak,ali najzanimljiviji do sada,video sam gde gresim.
5. dan -Danas sam mislio-dobicu strunu,i bio sam u pravu,ali samo za kratko :? .Davao mi i oduzima strunu sto puta tog dana.Cim pogresim dva puta,on mi skida strunu i vraca me nazad.
6. Dan- Ceo dan bacao sa strunom.Radili Side casting gde se sve odvija pred ocima,ceo dan pominjali i primenjivali Pet Principa Fly Castinga.
Poslepodne ucio promenu planova (ravni ) castinga,prvi put bacao back hand.Najveci problem mi je Back Cast,cesto ga saljem u zemlju,umesto u vis ,kao tata.Zavezao mi zglob (licio sam sebi na majmuna)

7 dan-naucio me Double Haul ,ali prvo mi opet uzeo i stap i strunu i liniju,pa smo izgledali kao idioti dok smo mahali praznih ruku(hteo sam da bijem sestru jer me zajebavala ) On to zove pantomima,muscle memory i vizualizacija.To mi ide lako,jer slicno radim u karateu (od 5 te godine,tri puta nedeljno -prim. autora)
Posloslepodne je sve leglo,i celo vece sam bacao sam ,skoro u mraku.DH je cudo,jer mogu da zabusavam desnom rukom,a da loop i dalje bude lep i brz :twisted: )

8 dan Tata me je poveo prvi put na vodu,gde sam ucio castove na vodi.
Zapanjio sam se kako mi je dobar Roll i Switch,i uverio da je cale u pravu kad je rekao:"Ako ne znas da uradis Roll na travi,neces znati ni na vodi ! "
Poslepodne mi je pokazivao vezivanje musica na tippet i imao sam svoj prvi Fly Fishing.Upecao,zamorio,uhvatio,pustio par manjih riba potpuno sam.Najvise volim pecanje na suvu ,jer vidim kad riba skoci na musicu

Sta je bilo dalje-u roku za mesec dana je bacao sve prezentacione castove koje sam znao da ga naucim i u distance je bio samo par metra iza mene.Tada sam ja napravio svojih prvih 30 metara,a on svojih prvih 27 metrara.
To bese Leta Gospodnjeg 2005.
Njegove klipove su videli Jan Jankovic,Smiljke ,Svrca,i mnogi drugi,pa nek vam oni kazu.
Njegove klipove su videli hiljadu ljudi po svetu na Sexyloopu,procitajte komentare.
Njegovo bacanje su analizirari Stefaan Steslik,Paul Arden, Jason Borger i Bruce Richards,pogledajte sta oni misle.
On nije nikakav supermen,dete kao svako drugo,jedina prednost mu je bila sto je mnogo vremena proveo gledajuci mene kako bacam i sto vezba aktivno karate od pete godine aktivno,te razume biomehaniku ,pokret,itd...
Od pre jedno godinu dana ga zabole ona stvar za FF i FC,uso u pubertet i nece samnom ni u ribolov niti da vezbamo u dvoristu.
I pored toga je verovatno u prvih pet bacaca u South Africi,bar prema tvrdnjama mnogih ovdasnjih " autoriteta" iz FF.
Posle tih sedam dana nikada mu vise nisam dao pravu lekciju,samo ponekad skrenuo paznju na greske.
Uhvatio je preko 10 raznih vrsta ribe u SA ,ima poprilicno iskustva u SWFF na Idnijskom Okeanu,lako baca #9 CC ,i kad hoce uziva i u bacanju "nemogucih " loopova i u hvatanju ribe.

(SCENA DRUGA)

South Africa,Johanesburg,Trout Farm u centru grada,fensi mesto za parajlije koje mrzi da napustaju grad,a mogu da uhvate stokovane pastrmke .Par jezerca na par hektara,predivan pejsaz i restoran.
U blizini Leon Park,lavovi,slonovi,nosorozi,avioni ,kamioni ...
Prosecno po 30 tak ribolovaca,svi obuceni po poslednjoj FF modi,sa najboljim stapovima ,odecom ,priborom koje para moze da kupi.
Ovo je fucking bogata zemlja,sta god vas lagali preko neta.
Prosecno po 10-20 tak klinaca,poveo ih cale u ribolov.
E sad,treba mi hladan mozak da vam to objasnim.Oni bacaju recimo kao kad bih se ja napio,nadrogirao,uzeo stap u levu ruku i bacao iz pozicije stoja na glavi....(bas sam bio diplomata :twisted: )
OK,to je strasno,sve greske koje se mogu zamisliti ali ipak nekako menidzuju da bace par metara onu jadnu muhu ,musica pljusne po vodi,jedna od onih 7 miliona stokovanih se zaleti,onda vuci,trzaj,muci ajd napolje ,niko srecniji.Deca vriste od srece,zene dostojanstveno ustaju ispod suncobrana gde su do sada pile sampanjac i vade skupe Nikone i Canone da slikaju svoje muzice sa trofejom.
Nepodnosljivi sarm Burske burzoazije.
Onda,ponosni tatko mora da pokaze deci kako je on to uhvatio ribu,ali prvo mora da im pokaze kako se baca,jelte.
E te tek to treba da se vidi.Ima tu i placa i vikanja i batina.
Sve u svemu,rezultat je da veliki Bur nauci malog Bura da baca tacno onako kako baca veliki Bur-totalno beznadezno i pogresno do bola.

E sad najlepsi deo.
Jes da mi Srbi i ostali Balkanski narodi nismo tako mocni i bogati jelte,al bar umemo da bacamo i ribu da facamo,majku mu njegovu imperijalisticku.
Ja kazem onda Darku: Slusaj mali,ovo je tajni,patriotski zadatak nas Srba ovde u SA.Ima da bacas ko nikada u zivotu,hocu da se koncentrises kao da bacas za zivot ili smrt,i ima da facamo ribu na svaki drugi zabac.
I bi sta bi,taj nas prvi boravak na BrookWood Fly Fishing Farm nikada necu zaboraviti.
Stali smo rame uz rame,i ja sam komandovao sta da se radi.
Recimo-daj 10 met strune,samo jedan false,lagano,nemoj mnogo tanki loop,nek legne musica kao pahulja na vodu.
ili-daj mu ga po Switchu,daj mu ga onda Curve levo i desno nakon Switcha,ajd Snap,daj mu ga po Snake Rollu-e sad radi sta hoces,al ajde prvo da prebacimo Jezero,ko izgubi ide po pice....
E sad ajd da uhvatimo par debeljuca....
To sve traje ,recimo desetak minuta.
Reakcije? :wink: Bilo je aplauza,bilo je razgoracenih ociju,bilo je uzvika :What a fuck is goin' on " Bilo je pogleda punih mrznje- a la "Fuckin' Eastern Europians.." itd.
Jedno pet ljudi je prislo da pita sta to radimo,i moze li da uplate za lekcije ,ali najbolji je bio jedan simpaticni cikica,koji je jednostavno prisao Darku,rekao "My dear Boy,thanks for saving my soul" raspakovao stap na cetiri dela i onda ladno pred svima polomio sve delova jedan po jedan preko kolena pred svima ! Sta sam radio celog zivota ,j***m li ga ! Bio bi prevod njegovih reci i osecanja-epa vise ne,necu vise nikada da uhvatim stap u ruke,ajd zdravo !
Ima jos hiljadu takih reakcija,vec smo se navikli,pa se vise i ne osvrcemo.

Sta sam hteo dakle sa ovom carsaf postom da kazem.
Sigurno ne da se hvalim,lako je da bacas lepo kad provedes hiljadu sati vezbajuci i procitas hiljade stranica o tome i potpuno postanes posvecen FC i FF.To onda postane normalno stanje i nema sta da se tu hvali.
Moja je poenta -ne ucite decu ako tacno ne znate sta i kako treba da radite.Posledice ce biti teze nego da ih uposte niste ucili.

A ona glavna i skrivena poenta je : bez muke nema nauke.
Ne moze se Fly Casting nauciti na vodi drugovi moji.
To se uci u glavi,kao i sve drugo.Dakle koj ces moj na vodu ako ne znas nista o Fly Castingu,to je to.
Prvo sedi,nauci termine,nauci jezik,vidi hiljadu klipova,nadji starijeg kolegu koji zna,nadji instruktora,i pocni.
Gore je recept ,za sedam dana pravilnog ucenja SVAKO moze da baca onako kako nikada nije ni sanjao.
Ovako,celog zivota cete pocinjati pick up sa vrhom stap dva metra iznad vode i linijom prepunom slacka,savijati zglob tokom stroka,back cast ce vam onda ici u zemlju,kompenziracete ga naglim cripom na forwardu,tailings loop se odmah stvara,prekid pecanja dok se ne razmrsi,pa onda ajd opet.
Onda ce vam biti kriva struna,tvrdi ili meki stap,vetar ili sta vec.
Nepravilnim double haulom cete jos vise praviti slack ,nepravilan timing leve izaziva i nepravilan timing dene ruke,sve ode u pm...
Onda se sve to pretvori u moru...ali nekako razvijete svoj stil ,prepun greski,koje postaju tesko ispravljive,ali nekako se baca 10 tak metara,riba se hvata,vi ste uspesni FFmen....
Velika ljubav prema vodi i Musicarenju vas i pored mazihistickih iskustava sa svakog ribolova opet vraca sledeci i sledeci put ponovo na vodu,ali zauvek cete ostati prikraceni za pravo uzivanje,a to je ribolov sa slashcu i lakocom sa samo jednim uslovim:pravilno nauceno bacanje.
A ono sto je najgore: ne prihvatate cinjenicu da postoji nesto sto se zove Fly Casting i da to mora da se uci na odredjeni nacin.Jer vi ste pametniji od toga i vi cete to prirodno da naucite,samo jos malo vremena vam treba.
Onda ,jednog dana kad kao starac odete u ribolov,videcete nekog novog klinca koji radi levi C curve posle Snap Switcha na 25 metara sa DT strunom,i usput nezainteresivano zeva okolo, i ako ste dovoljno iskreni ,slomicete svoj stap preko kolena ,jer ste bili dovoljno ponosni i tvrdoglavi da nikada pravilno ne naucite da bacate.

Ajd u Zdravlje i srecno opamecivanje,FC

ps
Proverite diskusiju Helium loops ili tako nesto,tamo cete videti kako loop treba da izgleda kad ga bacaju deca.
http://www.musicarenje.com/forum/viewto ... sc&start=0

Return to “Flycasting”