Mahanje sa dvoručnim?

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
EsoX
Carp Ninja!

Re: Mahanje sa dvoručnim?

Postby EsoX » Tue Dec 28, 2010 12:16 am

Gledano iz mog ugla.... Dvorucnjak sam imao nsto vise od pola godine upisao par bucova na njega ali je sve to bilo na silu, u pocetku mi se cino kao odlicna ideja ali kasnije...

Tuba i camac upravo resavaju taj problem da pridjes ribi tako da mislim da nema potrebe za dugim zabacajima.. a kratki stapovi u ovim situacijama imaju daleko vise prednosti... kratkim stapom se mnogo lakse precizno zabacuje na blizo, lakse je recimo podbaciti pod granje... dugi stapovi su nezgrapni i smetaju u malom camcu.. nezgodan je za borbu na blizo i za prihvatanje ribe.. a pogotovo kada se recimo peca stuka sve se odvija tu pod samim camce.... mogu da zamislim kako bi bilo nezgodno kada bi velika riba krenula da bezi pod camac a da je u rukama nesto duze od 9'. Mnogo udaraca se upravo tu desava i prosto ne mogu da zamislim da budem uskracen za tih nekoliko poslednjih metara nadomak camca jer ogroman procenat napada se desava bas isred samog plovila. Zbog svega ovoga mislim da je i 9' dugo i da je mozda mnogo bolja varijanta stap kraci od 8'6''.

Za dvorucnjak je zgodno ako dok pecas mozes da bar malo ugazis u vodu ali na 90% mesta gde pecam to je nemoguce.. overhead tehnika koju cesto koriste SW musicari u surfu sa dvorucnjacima je zaista primenjljiva i imperativna kada je u pitanju distaca ako si na suvom sa malo muke se dostizu velike distance ali i ona trazi isto prostora iza ledja gotovo kao i jednorucni stap sa kratkom letecom glavom koju je takodje moruce daleko ispucati. Na nekim mestima na kojima retko kad pecam dvorucnjak bi bio mozda bolje resenje za pecanje bucova ali je takvih samo par ovde kod mene. Sporovi, sprudovi i plazice su super mesta.. mada do sad nisam mnogo pecao na takvim mestima.... mada planiram u skorije vreme naruciti neku kracu dvorucnu sesticu ili sedmicu upravo za takva mesta. Sa jednorucnim stapom u ruci mi je mnogo lakse i stapom udahnuti zivot imitaciji tokom povlacenja, a i mnogo mi je direktniji osecaj kada je riba na stapu, doduse nisam u ruci imao laksi dvorucnjak.

....ipak sam ga prodao!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Tue Dec 28, 2010 1:28 am

Dane, ova zapažanja za dužinu štapa su potpuno ista i kod pecanja na varalicu...
Zaista je sve mnogo lakše sa dužim štapom sa obale a sa kraćim iz čamca - od zabacivanja, preko borbe do prihvatanja ribe.
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Tue Dec 28, 2010 9:01 am

EsoX wrote:Tuba i camac upravo resavaju taj problem da pridjes ribi tako da mislim da nema potrebe za dugim zabacajima.. .

Jeste tuba za bare i jezera a za reku? A i po Zakonu o zastiti i odrzivom koriscenju ribljeg fonda oba plovila su zabranjena. Pa ako pecas na rekama kao sto su Z. i J. Morava........

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Dec 28, 2010 5:09 pm

Prvo ovo sve sam pisao je cisto gledano iz mog ugla a tereni na kojima pecam se u mnogome razlikuju od J i Z Morave. Sto se tice tube ona nije namenjena i nikako se ne preporucuje za tekucu vodu odnosno reke!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Tue Dec 28, 2010 6:25 pm

EsoX wrote:Prvo ovo sve sam pisao je cisto gledano iz mog ugla a tereni na kojima pecam se u mnogome razlikuju od J i Z Morave. Sto se tice tube ona nije namenjena i nikako se ne preporucuje za tekucu vodu odnosno reke!

Moram da kazem da sam i ja skeptican prema dvorucnim stapovima i da se belun-bucov hvata bez problema i jednorucnim.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 28, 2010 10:08 pm

Ne bih ja rekao da je stvar u bilo kakvim problemima, hvataju ljudi i u ruke soma na Moravama :grin: . Stvar je u jednoj lepoj i jako primenjivoj tehnici i na nasim rekama tog tipa, i hvala dragom Bogu da ima entuzijasta za ovaj nacin musicarenja. U suprotnom bi ostali uskraceni za motiv da makar malo eksperimentisemo i "pobegnemo" od razmisljanja "da, to je samo za lososa". Koliko znam Alp ima jako dobro iskustvo u ribolovu switch stapovima, evo kako ovde vidimo, Ivan takodje. Polako se siri krug i samo se nadam da ce se taj trend nastaviti.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Tue Dec 28, 2010 10:46 pm

Meni je osobno dvorucnjak izgledao prekompliciran,predug,preskup i da ne nabrajam dalje.
nakon sto sam vidjeo Alpa kako na savi sa lakocom plasira streamer na daljine (koje su meni pozeljne na dravi) koje mogu samo sanjati,slozio sam si u glavi da ce to biti prva veca investicija.

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Tue Dec 28, 2010 11:51 pm

Sa ovim stvarima o kojima pise EsoX se potpuno slazem, potpuno ispravno. Do pre godinu ipo sam sve radio jednorucnim stapom i necu da kazem da je to lose, cak necu da kazem da mi je dosadilo, jednostavno sam probao dvorucne stapove i odusevio se njihovim mogucnostima. Ja najvise musicarim klena i bucova na mokre musice i strimere, pri cemu u poslednje vreme sve vise dajem prednost strimerima. Koriscenjem skagit glava i vrhova sa razlicitom brzinom tonjenja pokrivam sve moguce uslove u ribolovu. Kada lovim mokrim musicama koristim skandi glave koje mi omogucuju finu prezentaciju kako blizu tako i daleko a duzina stapa mi olaksava vodjenje musice na delovima sa razlicitom brzinom strujanja.
Naravno sve je stvar afiniteta.

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Wed Dec 29, 2010 4:42 pm

Pogledajte prednosti dvoručnjaka :grin:
http://www.youtube.com/watch?v=n45ap3OcryI

alp
guide

Postby alp » Fri Dec 31, 2010 12:37 am

Ovom sto je napisao ivants o prakticnosti dvorucnjaka na nizinskim rijekama, balansiranju struna i potrebi da se dobro nauci tehnika - s cim bih se 100 posto slozio - dodao bih da su ti stapovi fenomenalno prakticni u strimeriranju i na vecim salmonidnim rijekama. Omogucuju komotan opusten ribolov na mjestima potpuno nedostupnim ribolovcima s jednorucnim stapovima.

Odrezane obale s vrlo malo prostora iza ribolovca, siroki dijelovi rijeke gdje se tesko gazi, duboki siroki virovi su mjesta gdje ribe obicno zive u miru od jednorucnih musicara. Na takvim pozicijama po Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni polovio sam desetine solidnih pastrva kalibra 55-75 cm, ne racunajuci stotine manjih, dok su okolni ribolovci u istim okolnostima lovili puno manje ili nista. Netko je gore napisao da su dvorucni stapovi glomazni i teski. To ne stoji ni slucajno.

Nakon sto se pravilno nauci osnovna tehnika ovaj nacin ribolova trazi neusporedivo manje rada i fizickog napora od lova jednorucnim stapom. Tocno je da dvorucni stap ne sluzi ribolovu stuke i ribolovu iz belly-ja. Isto tako dvorucnjak nije praktican u ribolovu na daljinama kracim od 20 m.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sat Jan 01, 2011 3:11 pm

Mahanje sa dvorucnjacima se obicno vezuje za vodene zbacaje... al double hand overhead zabacaj je itekako nasao svoju primenu.. posto sam uglavnom sa dvorucnjakom pecao sa obale na stajacoj (sporotekucoj) vodi ovo je bio jedan od zabacaja koje sam najcesce koristio.. strasno efikasno kad je dstanca u pitanju!

Bosanac
guide

Postby Bosanac » Fri Oct 07, 2011 8:41 pm

Imam pitanje za one iskusnije , odlucio sam se za DH 5/6 , CTS affinity blank , jedina dilema je 11,6 ili 12,6 stopa .
Hvala unaprijed .
Sretno majstore

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Sat Oct 08, 2011 12:50 am

Pitao bih te prvo gde bi, sta bi lovio i kakvog su tipa vode, sirina, riblji fond ...napisi sto vise mozes pa cu onda na osnovu nekog mog skromnog iskustva da probam makar malo da pomognem u odluci.

Ovde po Srbiji nemam potrebe za nesto vise od 11ft pa racunajuci i Drinu gde sam i pecao sa stapovima takvih duzina - Switch stapovima. Da DH ne koristim i za druge svrhe ceo svoj DH arsenal bi sveo na Switch stapove. Imam jednu 5cu i jednu 7 cu i to je sasvim dovoljno da se pokriju skoro sve situacije, reke, ribe po Srbiji. Naravno i sire ali sam se ogradio na reke koje posecujem.

Gde se nalazi ovaj 11.6 izlgeda da nisam uspeo da ga pronadjem.

Pozdrav
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

Bosanac
guide

Postby Bosanac » Sun Oct 09, 2011 8:11 pm

Imena rijeka ti nece puno znaciti , Laba - ciprinidna od 50 do 150 metara sirine , Ohře i Jizera djelomicno salmonidna , vise ciprinidna od 25 do 50 metara . Od riba , tu i tamo se pronadje poneka pastrmka 40-70 cm , najvise veci jezovi i kljenovi od 50 cm do ..... a boleni . Zna se desiti da zagrize dobra deverika ili saran .

Prvenstveno namjeravam loviti sa mokrim muhama a ponekad i sa manjim streamerom . Problem je drvece i visoka obala , na sirini rijeke od 25-30 metara moras biti na jednoj strani obale u vodi a na drugu stranu zabacivati .

Evo linka na CTS : http://www.ctsfishing.com/catalog/index.php?cPath=1_5

Hvala .
Sretno majstore

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Sun Oct 09, 2011 9:44 pm

Ajd valjda cu nekako pomoci.

Sa switch stapom od 11 ili 11 i kusur fita tih 25-30 metara ces lagano da imas.

Ti CTS stvarno neznam kakvi su, nisam imao priliku da ih probam.

Posto vec kazes da nemas mnogo mesta iza sebe, onda idi na stap fast akcije i od starta kreni sa letecim glavama i underhand (skandinavskim) stilom.

Ako zelis jos dalje onda produzavaj duzinu stapa ali preko tih 12 i kusur sto si vec napisao nema potrebe. Imam jedan od 13 ft i jedan od skoro 15 ft. S ovim drugim mozes nekog sa druge obale i da povredis a mozes i sebe :? Ovaj od 13 ft sto ga imam koristim ga ali ni 10 ti deo koliko koristim ova dva switcha.
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

Return to “Flycasting”