Uticaj gripa na daljinu zabacaja

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
simpson H
simpson H

Uticaj gripa na daljinu zabacaja

Postby simpson H » Sun Jan 10, 2010 11:58 am

Na nekom forumu sam skoro citao (stvarno se ne secam, mozda je cak bio i sexyloops), kada je neko od clanova postavio video klip svog bacanja, dobio je odgovor tipa "nije ti dobar grip za tu daljinu".
Zanima me koliki je zaista uticaj nacina drzanja stapa na daljinu zabacaja?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sasats
instructor

Re: Uticaj gripa na daljinu zabacaja

Postby sasats » Sun Jan 10, 2010 12:25 pm

e sad koji je bolji dal svinjski dal pticiji?? mozda je pticiji ipak za prezentacione zabacaje :roll: :lol:

ivica
fly fisherman

Postby ivica » Sun Jan 10, 2010 9:46 pm

Kod distance castinga forsiraju tumb on top grip,na moje pitanje zasto dobio sam odgovor da je ovaj nacin puno efikasniji,izmedu ostalog
i zbog stopa u back castu,gdje je stap u horizontalnom polozaju,ponekad cak i vise nagnut prema tlu-sto i ima logike.Druga stvar je kasna rotacija.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sun Jan 10, 2010 10:28 pm

Ivice,Ko forsira "palac gore" grip?Nesumnjivo ja da na Sl ima dosta ljudi koji bacaju koristeći taj grip.I dobro bacaju.Ali,ja bih ih pitao zašto onda Paul mijenja grip iz prednjeg u zadnji zabačaj i obrnuto,natravno.

Biti isključiv oko gripa,je ,po meni velika ****,jer to je nešto lično.U razgovorima sa masterima EFFA,ako nešto vrijedi njihovo mišljenje, 8) ,oko gripa,svi se slažu da to nema veze.Koristiš onaj koji ti odgovara.Ja se ,naravno slažem s time,jer razvijam i ja neki svoj stil.Samo ne volim da vidim da neko drži štap kao čekić.Štap jeste alat,ali malo sofisticiraniji ,ipak,od čekića,slažete se,nadam se.

Da ne odem predaleko,da mi Bojan ne skoči za oči.

Daljina i grip.JA držim kažiprst gore na pluti.I skoro svaki dan bacam u dvorištu,jer imam mjesta.I svaki dan kad sam u NS,bez obzira na vrijeme,bacam i daljinu.E sad,pošto sam instruktor,jasno je da daljina od 27m ne predstavlja problem,jer sam,kao i moje kolege,bacio to na ispitu.Pod pritiskom,kao na svakom ispitu iz bilo čega,sa tim gripom.Ne mogu da kažem mojim,jer ga koristi bar trećina bacača na planeti.A to je mnogo ljudi.

E sad,kasna rotacija.Moje je mišljenje,mada ne volim taj JB izraz,jer ne vidim šta rotira oko čega,je OK stvar.Daje još veću brzinu struni,u pravo vrijeme,da ne analiziramo zabačaj.STICK ON A GRIP,neko bi rekao.

Prosta vježba.Ja probao i nisam imao stomačnih problema.Vježba vezana za rotaciju.Uzme se štap sa bilo kojim gripom,pa se polako mijeri put koji pređe pravilnim korištenjem oba gripa za daljinu,pa se složimo za neko vrijeme gdje više rotira.I koji grip daje veće ubrzanje struni,jer je to,bar tako kažu,poenta daljine.

Još jedna jako bitna stvar za uspiješno bacanje je stisak.Nikao ne stišćite štap,jer ni driftovi ni ostale zajebancije neće onda eliminisati talase u struni.Lagano i na granici ispadanjaiz ruke,bilo bi poželjno,kako god ga držite.Štap.

Da rezimiramo,da se ne bi svađali.Ivica je upravu,ali zašto slušati neke matorce bilo odakle.Izađite na livadu,pa probajte.Probajte polako,bez snage i sile,i držite se onih 5 osnovnih uvijek.
Image

ivica
fly fisherman

Postby ivica » Sun Jan 10, 2010 11:33 pm

Osobno koristim kaziprst naprijed,(u stvari vise V grip)Govorim o onom sto sam vidio uzivo.naravno da je najbolje da se proba pa izvuce zakljucak.Meni palac gore ne odgovara!Ali za one ekstremne daljine, mislim da su u pravu kad forsiraju palac gore,jer anatomija tijela ne dozvoljava drugacije-barem meni ne :grin: .A da mjenja grip istina je,ali u back castu mu je uvjek palac gore,nakon stopa vuce stap u tako horizontalnom polozaju,sve dok gotovo ne ispruzi ruku,i tek onda radi rotaciju.vrlo efikasno za vidjeti,mada iskreno,ta vrsta bacanja me ne interesira previse.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Jan 11, 2010 12:20 am

ivica wrote:mada iskreno,ta vrsta bacanja me ne interesira previse.

Mene interesuje svaka vrsta bacanja, ako nista drugo ono do toga da saznamo zasto se sta radi. Ako ostane nedoreceno, koja je onda svrha.

Zeka (Ex rabbit) wrote:Ivice,Ko forsira "palac gore" grip?Nesumnjivo ja da na Sl ima dosta ljudi koji bacaju koristeći taj grip.I dobro bacaju.

Nisam uopste pominjao sexyloops sem mozda da sam tamo video neke odgovore. Ali je cinjenica da neuporedivo vise musicara drzi taj palac napred. I pre svega oni kojima je daljina jako bitna poput SW musicara. Iz toga je i sledilo moje pitanje oko hvata.

Onda je lik sa pocetka price dobio pogresan odgovor da mu nije dobar grip?

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Jan 11, 2010 12:37 am

Mislim,mada nisam siguran da je moje mišljenje ispravno,da SW mušičari,kao i FW teškaši,drže palac gore zbog oblika plute na štapu,zbog toga jer je lakše tako nego sa kažiprstom na ful wels obliku.

I ja kad bacam nekom 9kom,držim palac gore.
Image

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Jan 11, 2010 1:17 am

Zaista mislim da postoji neki optimum kad je u pitanju tehnika kod extremno dugih zabacaja jer je tad sve podredjeno samo distanci i nicemu drugom... i siguran sam da tu i grip igra veliku ulogu... ali kada se radi o distancama koje vecina nas koristi u ribolovu ovo pitanje je manje vazno i vise je stvar ukusa...

Kad ste vec spomenuli da se nadovezem... kod zabacivanja sa tezim priborom... slie su neuporedivo vece nego kad se peca sa stapovima laksih klasa (npr. 5wt)... i mislim da je to jedan od osnovnih razloga zbog cega je mnogo zgodniji palac ili V-grip od kaziprsta napred. I upravo to je razlog zbog kog je na tezim stapovima mnogo cesci full wells oblik plute a ne obrnuto da zbog plute ljudi na taj nacin drze stap...
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

ivica
fly fisherman

Postby ivica » Wed Jan 13, 2010 12:39 am

Uh Izvini Simpsone,tek sam sad vidio tvoj replay!Do sada mi je umjesto toga bio vidljiv samo tvoj odgovor a umjesto citirane recenice samo Varivas,bas sam se pitao cemu takva reklama :grin:
kad sam napisao da me ne interesira previse,mislio sam da mi je za sad draze,bacati nekakve "normalne"distance 25-28m.a kad postanu rutina (10 pokusaja-10uspjesnih)onda cemo dalje!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri May 20, 2011 9:25 pm

Hajde da se nastavimm ovde jer sam od ove godine pokusao da promenim dosadasnji nacin drzanja stapa i uvideo sam neke stvari.

Sto se distance tice nema ama bas nikakve dileme, neuporedivo je lakse sa palcem napred i to je grip koji trenutno forsiram. Ne zbog same daljine vec da savladam kontrolu zgloba i kompletnog zabacaja. Posto tradicionalno imam problem sa niskim front stopom, poprilicno sam ga korigovao bas ovakvim nacinom drzanja stapa. Cak sam ukljucio i zglob u ceo zabacaj i to prilicno korektno izgleda. Jos uvek nisu to ti lupovi koje sam imao sa kaziprstom napred i koje zelim ali polako dolazi sve na svoje. Ali konacno struna ide pravom putanjom i preko vrha stapa.

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Sat May 21, 2011 12:35 pm

nedavno na stapu #6 promjenio pluto u evu sa 18 na 25 cm da mi palac nije na blanku i odmah se popravio skor u dalj za metar-dva.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sat May 21, 2011 3:50 pm

Hunter kako ti se svideo EVA rukohvat u poredjenju sa plutom?
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

GORAN R
guide

Postby GORAN R » Sat May 21, 2011 3:53 pm

Odavno sam promenio polozaj gripa,sad je mnogo lakse a i bolje..

MAX21
fly fisherman

Postby MAX21 » Sat May 21, 2011 4:23 pm

o kojoj crnoj distanci se ovde prica . . pa polovina takozvanih ..majstora fly castinga.. koji i dan danas pecaju sa kontra kukom i tvrde da su u ovom sportu jos od 84god ne mogu PRECIZNO da izbace ni dve trecine strune a pricaju o toma kao da im je i zvezdin stadion mali

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat May 21, 2011 11:23 pm

MAX21 wrote:o kojoj crnoj distanci se ovde prica . . pa polovina takozvanih ..majstora fly castinga.. koji i dan danas pecaju sa kontra kukom i tvrde da su u ovom sportu jos od 84god ne mogu PRECIZNO da izbace ni dve trecine strune a pricaju o toma kao da im je i zvezdin stadion mali

O cemu ti pricas? Daj neki konkretan primer, o kome se radi? Koji to majstori fly castinga i kakve sad kontra kuke?

Return to “Flycasting”