Gradac danas

Reviri, reke, jezera, more,...
simpson H
simpson H

Re: Gradac danas

Postby simpson H » Wed Jun 06, 2012 9:38 pm

flyribar wrote:
Očigledno je došlo do spajanja/mješanja genetskog materijala :wink:
Rezultat je to lošeg i neplaskog poribljavanja naših voda, otuda i u Gradcu škart koji se podvaljuje pod autohtona potočara :wink:

Mislim da si lose skapirao jer niko na Gradcu ne podvaljuje nikome. A pogotovo ne sa autohtonim ribama. Koliko ja znam u celoj bivsoj SFRJ sasvim je zanemarljiv broj autohtonih potocara, kako u Srbiji tako i u Bosni i Sloveniji. Sve te price su za malu decu, od kad postoji poribljavanje poribljavalo se svime i svacim, koliko je autohtonih potocara u Ribniku?

Mi ovde ne komentarisemo jesu li potocare autohtone vec o tome postoji li jezerska pastmka kao posebna vrsta ili je to potocara koja zivi u jezeru. Koliko se secam bilo je i ranije prica na tu temu ali nikad nije naucno ustanovljeno da postoji takva riba kao posebna vrsta. Kao i blatnjaca u CG.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Thu Jun 07, 2012 7:28 am

Jeste Flyribar malko omasio , mora da je nesto ljut na Gradac .

Bojane ja upravo pricam o tome kako je ta riba u osnovi potocna pastrmka ,ali samim izmenama koje su se dogodile ona se prilagodila
drugim uslovima i postala jezerska pastrmka , kao jedna Valentinova sto je slikana u koritu sa repom u v obliku kao sto sam pomninjao ranije , (i kao ja na primer kad sam primio sumsku formu i postao sumski covek ) .
Nije ta riba posebna vrsta kao na primer skobalj i krkusa , ali je druga riba nije vise potocna pastrmka nego jezerska
sale-eurofish

Valentin
instructor

Postby Valentin » Thu Jun 07, 2012 11:40 am

sale wrote:drugim uslovima i postala jezerska pastrmka , kao jedna Valentinova sto je slikana u koritu

nije korito vec neki cudan camac:). To je jedina jezerska pastrmka koju smo poneli kao drustvo posto su prijatelji hteli da je spremaju i da vide ima li razlike. Ja ne jedem ribu tako da ne znam, al oni su mi rekli da je razlika dosta velika. Ok, postavlja se i pitanje da li je Morska Pastrmka drugacija od Potocare? Jezerska pastrmka je bliza morskoj pastrmki nego potocari. Kod nas Jerzerska pastrmka se vodi kao razlicita podvrsta pastrmke i ima svoj lovostaj, mere, itd. Najmanja jezerska pastrmka koja se moze poneti u Gornju Austriju je 55cm
There is no greater fan of fly fishing than the worm. ~Patrick F. McManus

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jun 08, 2012 9:53 pm

Za Gradac u ovo doba sasvim dovoljno je navezati samo ovo. Rezultati zagarantovani.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Sat Jun 09, 2012 12:20 am

i desnoi red je dovoljan :), kad se samo setim da nekad nisi ni bacao fazana :)

tihi83
vuna

Postby tihi83 » Mon Jun 11, 2012 10:16 pm

Gradac subota/nedelja voda niska taman kakva treba da bude. Riba aktivna i dalje vise na ninfu/strimera nego na suvu muvu ali taj skor tezi ka tome da se promeni sada je 40% za suvu i 60% strimer i nimfa. Na sta se najvise pecalo velika kamenjarka(zuta i svetlo narandzasta), maslinasta jednodnevka i velika majska, nimfa i dalje stari dobri fazan zavrsava sav posao sve ostalo je samo dodatni teret u prsluku :) sto se tice strimera crni Woolly Bugger je izvrsavao sve zadatke.

A sad foto izvestaj... :)

Subota poranili i spustili se do tri palamara pa onda uzvodno, pecalo se najvise na nimfu suva se koristila mestimicno i onda na opste zaprepascenje prisutnih kolega Slavko u 10 min vadi dve krmace na neku majsku koju je verovali ili ne kolega Oholi hteo da baci. :o :o :o

Image

Image

Image

Image

Image

U suboti je moj brat Dusko od ove godine musicar vezbao neku cudni tehniku nimfarenja, ja sam ga pratio sa sigurne udaljenosti i pokusavao da shvatim svrhu leve ruke u celoj toj prezentaci i vodjenju nimfe ali nije mi islo. Onda sam se latio aparata i sve to zabelezio da bi mogli da prodiskutujemo(posto sam i ja mlad musicar i mnogo toga jos ne znam)... :lol: :lol: :lol:

Evo to je taj stav :grin: :grin: :grin:

Image

Da je tehnika dala rezultate uverite se i sami... :) :) :)

Image

Image

Jedna lepsa mija od Subote

Image

Sem sto je dan bio vreo(ja se dvaput hladio u Gradcu) sve ostalo savrseno :lolol:

U Subotu uvece se pravio plan za Nedelju i dogovoreno Oholi stize prvim basom iz Bgd-a gde ga cekamo Zeljko, Dusko i ja i idemo na Gradac. Zeljko je bio sprecen i u poslednjem trenutku morao da odustane, a nas trojca put gradca krecemo i na vodu stizemo oko pola devet. Dan prelep odma pravimo plan da se ide skroz do izvora, pecalo se lagano na sve i svasta gore navedeno. Upecana najmanja riba na suvu i najveca na nimfu. Suvaja je presusila izvor gradca jak i pun vode tako da ce nas cele sezone po mojoj licnoj predpostavci pratiti lep vodostaj i nema bojazni da ce Gradac doci na minimum kao prosle godine. Imali smo i jedan cudan dogadjaj, naleteli smo na jedu vecu zmiju koja je u pokusaju da preotme ribu manjij zmiji pocela i nju da guta sve sa ribom u ustima

Mozda se ne vidi najbolje ali povezacete sta se desava

Image

Image

Dali hvata hladovinu ili se sakrio iza ove grane prosudite sami... :lol: :lol: :lol:

Image

Najmanja Pastrmka uhvacena na suvu, novi rekord koliko je meni poznato. Ako je neko nekad uhvatio manju neka se javi. Pastrmka nije merena ali po proceni ima od 5 do 6 cm, uverite se i sami

Image

I naravno najveca uhvacena na dobrog starog fazana.

Image

Ja dajem primer starijem bratu kako se prihvata riba, i par moih od Nedelje

Image

Image

Image

I naravno Gradac lep i divan...

Image

Image

mike
fly fisherman

Postby mike » Mon Jun 11, 2012 11:03 pm

Uuuu lepe ribe...

Ja sam u subotu morao da se zadovoljim uglavnom sitnim komadima... Ali nema veze, bilo je zabavno...

Kretao sam se delom nizvodno od manastira, gde sretoh i Tihog (pozdrav za njega) ;)

Od muva ovaj fazan kao sa simpsonove slike, provereno je radio, ali moram da pomenem i maslinastog zeca sa tamnijim grudima... cini mi se da sam imao vise napada (nerealizovanih) na tu nimfu...
Na vodi dosta krupnih majskih i nekih ogromnih smedjih jednodnevki, ali riba ne preterano aktivna. Ova poslednja mi je najdraza, jer je selektivno kupila nesto sa povrsini i zaobilazila moje muve, dok nisam okacio veliku majsku ;).
Medju njima i jedna cudna kalfica sa nadutim stomakom. Ili je bolesna, ili se prejela larvica u kucicama, nisam saznao...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

rakic fly
fly fisherman

Postby rakic fly » Thu Oct 18, 2012 10:19 pm

Lepa, čista reka... Jedino što fali je, divlja riba. Znam, mnogi već žele da me poklope, ali, pecam više van revira i samo pravim razliku izmeđi divlje vode (divlja ribe) i revira u kome se svaka riba zakači na desetine i stotine puta.

Opet, lepo je doći na vikend. :)

Fale joj samo crvene pege.... :cry:

Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Oct 18, 2012 10:46 pm

Crvene pege nije to dali je divlja ili ne, ima ih samo su tamnije, a i ima vise vrsta tih pastrmki, A Ljubo?
Image Image

rakic fly
fly fisherman

Postby rakic fly » Thu Oct 18, 2012 10:54 pm

Doc, ovo nije autohtona. To da je neka tamnija a neka svetlija zbog ambijenta u kom obitava je ok, ali, potočna pastrmka autohtona sa našeg prostora je drugačija.

Recimo>

Image

Ili evo iz potoka na kojima lovim sve ređu, autohtonu pastrmku:

Image

prota71
instructor

Postby prota71 » Thu Oct 18, 2012 10:58 pm

Ovakvu malu potocaricu sam imao na Drini onomad....Na Djedi,kod sajla..

rakic fly
fly fisherman

Postby rakic fly » Thu Oct 18, 2012 11:05 pm

Meni je vrednija od svake ribe. Šteta što je gotovo pred istrebljanje...

Prota, ja sam imao pre 2 godine u Malom Zvorniku na Drini jednu. Oduševio sam se!

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Oct 18, 2012 11:05 pm

Istu takvu vise puta u reci "Vlasina" samo sto su moje bile jedno 5cm vece :)
Image Image

prota71
instructor

Postby prota71 » Thu Oct 18, 2012 11:08 pm

rakic fly wrote:Meni je vrednija od svake ribe. Šteta što je gotovo pred istrebljanje...

Prota, ja sam imao pre 2 godine u Malom Zvorniku na Drini jednu. Oduševio sam se!

Druze,mislim da Bratunac poribljava...cini mi se da to svake godine odrade,onako fino sa nekoliko desetina hiljadarki komada...E sad dali sam dobro cuo i zapamtio... :mrgreen:
I meni je potocara,i to ovako leeeeeeeepa :grin:

schok
guide

Postby schok » Fri Oct 19, 2012 11:28 am

interesuje me,jel te zmijurine tamo bas dosta prozdiru ribu,imaju li jos kakve hrane?

Return to “Tereni za mušičarenje”