DJETINJA

Reviri, reke, jezera, more,...
nikola
fly fisherman

Re: DJETINJA

Postby nikola » Mon Jan 28, 2013 10:48 pm

Pošto se, vidim, ovde smatraju pozvanim da o Djetinji govore oni koji do pre 7-8 godina nisu ni znali gde se ova reka nalazi, kao ribolovac koji na njoj mušičari skoro 25 godina i koji je lovio u najbolje vreme kada je ova reka u SFRJ bila medju najbogatijim rekama ove veličine (i kada je na nju dolazio i "pionir srpskog mušičarenja iz dnevne sobe" iz Ivanjice, a ja kažem legenda srpskog mušičarenja od koga se i tada i danas moglo mnogo naučiti), izgleda da moram pojedincima da objasnim neke stvari, što se Djetinje tiče.

Bajke o 100-400 riba za pre podne, za 2 sata, za veče... su razlog podsmeha u ozbiljnom ribolovačkom društvu, pa savetujem pojedince (dobronamerno) da obrate pažnju na to šta pričaju,jer kao što Mladen Merkaš jednom reče :"lako u očima stručnjaka otkrivamo koliko smo laici", a ovo ne važi samo u ribolovu. I broj ulovljenih riba ne čini ribolovca velikim, već ga velikim čini njegov odnos prema prirodi,kolegama i okolini.
Bolje je u životu, pa i u ribolovu, steći ugled gospodina, a ne lažova, kome se kolege ribolovci iza ledja smeju.

Količinu ribe u Djetinji ne mogu komentarisati oni koji jednostavno nisu fizički bili prisutni, niti su se mušičarenjem bavili u vreme kada je ova reka jednostavno bila prepuna pastrmki.Rezultat je to bio i uprave užičke "Djetinje" (Slavko Skoković i pok. Mićo Milićević) koji su medju prvima u Jugoslaviji (osim Slovenije) zabranili upotrebu vaser-kugle,tirolca i sistema sa olovom, uveli lovne dane (4 u nedelji) i propisali lov na jednu mušicu, klasičnim priborom (1989.) Zato ocenjivati današnje stanje sjajnim,od strane onih koji nisu Užičani ( pa je na isti način ne mogu ni poznavati), jednostavno je smešno, jer sjajno , gospodo, niste upoznali.

Činjenice su sledeće:

U Djetinji ribe ima. Doduše, 20 puta manje nego u njeno najbolje vreme, a ima je ISKLJUČIVO i JEDINO zahvaljući okolnosti da je na njoj još uvek čuvar penzionisani pukovnik žandarmerije Radomir Djerić - legenda užičke ribočuvarske službe, obzirom da NIJEDNA jedina riba u nju nije ubačena već pet godina. Blizina grada, kanjon u pravom smislu te reči,lako čuvanje - i DJERA,kao i činjenica da je 27.12.2007. ubačeno poslednjih 11.000 kom mladji pot.pastmke (od 6-12-cm) JEDINI su razlozi sto se na Djetinji još može uživati u mušičarenju.
Daleko je to ipak od nekadašnjeg stanja,koje bi se ponovo moglo vratiti, ako se stvari promene.

A što se tiče ubačenih kapitalnih primeraka pastrmki (2007.god.) radilo se o ribama u vrhunskoj kondiciji i stanju, savršenog izgleda (i autohtonim), koje su ribolovcima pružile vrhunski užitak (o čemu i dan danas pričaju). Cilj je bio pričiniti ribolovcima ZA NJIHOVE PARE vrhunski doživljaj (jer su vrlo brzo postajale izbirljive), što bi trebalo da bude prioritet onoga ko se o reci stara (i što nije problem ponoviti svake sezone).

Ako se stvari ne promene, ne smem ni da pomislim šta će se desiti ako i Djera digne ruke...

MLUGIC
vuna

Postby MLUGIC » Tue Jan 29, 2013 1:11 am

Polemika se , ipak , otvorila , ali ja , verovatno , neću dalje učestvovati u njoj , ovo će biti moj poslednji post na ovu temu jer , jednostavno , osoba koja bi polemisala to ne zaslužuje . Ako budem imao šta da mu kažem reći ću mu to putem PM ili na neki drugi način. Nisam nikakva " LEGENDA MUŠIČARENJA " niti se tako predstavljam . Volim mušičarenje , bavim se njime više od 30 godina. Svoj prvi štap od fiberglasa - "ŠEKSPIR" kupio sam kao student daleke 1981. a svoj prvi SAGE RPL - 1992. Mušice smo pravili držeći obične kovanice bez ušice medju prstima od običnog ibrišim konca gledajući u slike koje sam precrtavao u Narodnoj biblioteci ( umesto da spremam ispite) iz tada jedine knjige pokojnog G.dina Jovana Petrovića - "TAJNE MUŠIČARENJA". Na vodi provodim onoliko vremena koliko mogu ( a želeo bih više) , jer mi poslovne i porodične obaveze više ne dozvoljavaju. Na vodi sam zbog ličnog zadovoljstva i divnih trenutaka provedenih sa svojim prijateljima. Te trenutke ne bih menjao nizašta na svetu. Nikada nisam pecao na " najbolji mušičarski štap na svetu FALCON 6-7". Nikada nisam "ulovio lipljana od 2,7 kg za kojeg sam dobio šestougaoni SAGE štap i par hiljada maraka". Nikada nisam "ulovio na Drini 40 lipljana preko 45 cm za 2 sata" . Nijednom , a kamoli više puta nisam "ulovio 100 pastrmki na Djetinji". Nikada nisam " ulovio preko 200 kg lipljana za jedan dan na Ribniku". Znači nisam nikakva legenda , a pogotovo ne iz dnevne sobe što pokazuje i broj postova na ovom forumu čiji sam član skoro od početka - mislim da mi je ovo peti za razliku od par hiljada koje ima poneko .
A sad da se vratim na temu da je ne promašim kao "MASTER OF FLY FISHING" ( inače u našem gradu ima nadimak MINHAUZEN i to ne samo zbog ribolova- nažalost). PONOSAN SAM NA SVAKI TRENUTAK ( A BILO IH JE , HVALA BOGU JAKO MNOGO) KOJI SAM U ŽIVOTU POSVETIO NA BILO KOJI NAČIN REKAMA , RIBAMA , NAŠEM MRESTILIŠTU , LJUDIMA KOJE SAM UPOZNAO I PRIJATELJIMA KOJE SAM STEKAO ZA OVIH VIŠE OD 20 GODINA AKTIVNOG VOLONTERSKOG RADA . SREĆAN SAM ŠTO SAM ZA TIH 20 GODINA BIO NA SVIM SALMONIDNIM VODAMA U SRBIJI I ŠTO SAM U SVAKU OD NJIH PUSTIO LIČNO BAR NEKOLIKO PASTRMKI . MNOGO ĆE MI DRAGO BITI DA SUTRA NEKO UPERI PRSTOM U MENE I KAŽE DA SAM JA JEDAN OD NAJODGOVORNIJIH ZA STANJE NA SALMONIDNIM VODAMA NAŠE SRBIJE. AKO JE STANJE LOŠE IMATE KRIVCA - PREUZIMAM SVU KRIVICU . LAKO ĆETE ME KAZNITI. AKO JE NEGDE NEŠTO MALO BOLJE IMA KO ĆE UZETI LOVORIKE. Mnogo mi je drago što je naše mrestilište u Braduljici jedino mesto u Srbiji gde se mreste i uzgajaju sve tri vrste salmonidnih autohtonih vrsta riba - i potočna pastrmka i lipljen i mladica. Monogo mi je drago što su posle mene te poslove nastavili ljudi sa još većim entuzijazmom i energijom i što sve to iz godine u godinu bolje funkcioniše . Mnogo mi je drago što ti poslovi počinju da se rade i na dugim mestima . Ne mislim kao Simpson da su 2 mrestilišta dovoljna za Srbiju . U normalnim zemljama svaka reka treba da ima svoje malo mrestilište sa autohtonom vrstom ribe. A za autohtonu pastrmku u Srbiji ne brinite , ima je sasvim dovoljno to će Vam svaki ihtiolog reći. Mnogo mi je drago da znam šta o meni misle ljudi koje cenim . Mnogo mi je drago što znam šta o meni misle ljudi kao što je "GRANDE PESCATORE" , "MASTER OF FLY FISHING" , "ŠUMADINAC" i njegovi instruktori ( inače čuveni Ivanjički krivolovci). Milan Lugić.

Post je u nastavku editovan i obrisan je deo koji se odnosi na licne nesuglasice ucesnika u diskusiji.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jan 29, 2013 3:16 am

Samo bih skrenuo paznju ucesnicima u diskusiji da licne nesuglasice, ako ih ima, resavaju preko PM. Price o poreklu Janka ili Marka i nisu nesto interesantne na musicarskom forumu.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Jan 29, 2013 6:58 pm

MLugicu, polemiku si zapoceo ti, nisi prozvan, moje protivljenje je upuceno poribljavanju reka istrosenim i osctecenim maticama i nista vise. Ne vidim razlog za takve reakcije i uzbudjivanje, mozda bi trebalo da posetis kolege da vidis u cemu je problem! Pokusavas da obmanes javnost, svojim neosnovanim izjavama, ali je istina da musicaris vrlo kratko, do pre nekoliko godina nisi mogao da se sastavis sa stapom i kanapom, sto moze da ti potvrdi onaj sa kojim sedis svaki dan, zajedno smo te videli u kanjonu Rzava gde vezbas. Muve pravis dugo, ali musicaris vrlo kratko! Moje vaspitanje ne dozvoljava da se upustam u raspravu na doktorskom novou, nije potebno da iznosim cinjenice i istine koje ce oljagati tvoju cast i ugled, sam si to uradio. Nisam sujetan, tako da me ne zanima sta ko prica ili misli o meni, posebno jedan doktor kao sto si ti, ne vodim racuna o tome, ljude delim na dobre i lose. Mozes otac da mi budes, ali to nije preduslov da bi mi se ovako doktorski obracao, titula i godine ti nisu bile dovoljne da se odmaknes od dripackog stila koji si nasledio. Istinu znaju svi tvoji sugradjani, posebno ribolovci! Ovu diskusiju zavrsavam na svoj nacin, dalje moras sam!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jan 29, 2013 7:04 pm

Sumadinac ono sto sam napisao u poslednjem postu vazi i za tebe... Takvim tonom prepucavanje mozete da nastavite na PM.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Jan 29, 2013 7:40 pm

I ja sam na Djetinji odrastao, naucio da lovim, pravim muve kada mnogih komentatora ove teme nije bilo na toj reci, neki nisu ni musicarili , neki nisu ni pecali...
Istina je da su poribljene potocare 2008. bile u savrsenom stanju i kondiciji...posle nekog vremena postale probirljive, neke su odneli lopovi, neke su ja mislim i danas dan zive....ostale ribe iz poribljavanja iz mrestilista su isto bile dobre, ja nikada nisam video nijednu ostecenu, bez repa, krivu i sl....ali sam dosta njih video nikada vece od 20-22-3 cm kako mi kazemo "22-3cm" retko koja je dostigla tadasnju meru od 25cm, a o 30cm da ne pricamo...reka je bila puna ribe ispod mere....

Ne znam bas da li se moglo uloviti 100 riba, ali je moglo dosta, bas dosta....nemam sta zameriti bilo kome na komentarima, zna se u nasim ribolovackim krugovima, da ne lazem i da sam kako bi neko rekao "tacan" ali i bez dlake na jeziku pa me ljudi neki i ne vole bas preterano...no to nije ni bitno....

Ostala je jedna meni gorka prica u svemu ovome......naime, da su poribljene pastrmke 45-50+ one koje su nekada izlovljene u Djetinji i date ribnjaku na eksploataciju uz povracaj mladji (sto je po meni van pameti, pa ta bi se riba u svojoj reci mrestila i prirodnom selekcijom bi se odabrala mladj za rast i napredak) a posle toga cak otkupljene...i jos jedna prica da je nekada udruzenje kupilo recimo 3000kom mladji 5-7cm pa uz to jos i dobilo 500kom gratis, a kasnije prebrojavanjem od strane jednog entuzijaste pre pustanja u reku falilo 500kom od onih 3000 placenih....mislim da je losa reklama za mrestiliste koje se na noge diglo sa pastrmkama iz Djetinje......

Da ne bude da pausalno pricam i neproverene stvari, mogu reci da sam mislim 2010. ulovio kalifornijsku pastrmku od nekih 10-12cm.....pa znajuci da se ne mogu one mrestiti u nasoj reci, ne znam odakle ta riba...da nije "dosla" sa potocarama 5-7cm sto moze navesti na zakljucak da nismo bas kupovali ribu tamo gde smo mislili da kupujemo, ili je taj isti ribnjak poceo da gaji kalifornijske pastrmke...treceg nema....

Voleo bih da mi neko ko zna pravu situaciju razjasni neke nedoumice, a verovatno ima i onih koji bi zeleli isto kao i ja samo sto se ne oglasavaju....da se ne bi zamerali....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Jan 29, 2013 8:56 pm

pex wrote:
Da ne bude da pausalno pricam i neproverene stvari, mogu reci da sam mislim 2010. ulovio kalifornijsku pastrmku od nekih 10-12cm.....pa znajuci da se ne mogu one mrestiti u nasoj reci, ne znam odakle ta riba...da nije "dosla" sa potocarama 5-7cm sto moze navesti na zakljucak da nismo bas kupovali ribu tamo gde smo mislili da kupujemo, ili je taj isti ribnjak poceo da gaji kalifornijske pastrmke...treceg nema.....

Treceg ipak ima
Ako si 2010 ulovio kalifu od 10-12 cm ,to onda ona sigurno nije dosla sa potocarama od 5-7 cm 2008 ,logican zakljucak svakog normalnog coveka jel tako ?Odakle je ta riba stigla ,mislim da je pitanje ili za Midu iz Kico Kraljeva ili Srbijasume
sale-eurofish

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Jan 29, 2013 9:49 pm

Izmrestila se nije sigurno.... :lol: mada, mozda ce neki strucnjak danasnjice tvrditi drugacije.... :roll:

nikola
fly fisherman

Postby nikola » Tue Jan 29, 2013 10:18 pm

Prvo, ne mogu da verujem Pedja (Pex) šta ti ovde sve napisa.

Znamo se 20 godina, pa znam da si u ove stvari upućeniji nego što se ovde predstavljaš, a iz kog razloga to na taj način radiš,valjda samo ti znaš.

Pošto kaza da bi voleo da ti neko ko zna pravu situaciju razjasni neke nedoumice, a i zbog drugih koji bi, kako reče,želeli to isto, ali se plaše da se ne bi zamerali (samo ne vidim zbog čega - u pitanju nije droga i oružje, nego pastrmke i ribolov) nema ti pozvanijeg od mene da ti ove stvari razjasni, obzirom, kako i sam znaš, da sam u svemu navednom učestvovao kao član Upravnog odbora "Djetinje", još od 1996.god.(a i ti si koliko se sećam uvek nesebično učestvovao, strogo poštovao pravila na vodi, izlazio sa posla da poribljavaš i pomogneš).

Poribljavanje krupnim potočarama je bilo 2007., a ne 2008.godine. Tačno je da su bile savršene, lično smo ih birali u Pridvorici. Ali da sumnjaš da su to ribe date kao pomoć za obnovu matičnog jata tom istom mrestilištu, pa tada "čak otkupljene".. je nebuloza i kosi se sa elemntarnom logikom.
I sam znaš da je užičko Udruženje, ivanjičkom Udruženju izašlo u susret na molbu da se obnovi matično jato u njihovom mrestilištu (predsednik je u Užicu bio Slavko Skoković). A zašto i ne bi?! Jesmo li kolege ribolovci, živimo li u istoj državi, jesu li ovo sve naše, srpske reke? Ali to je Pedja bilo pre 20 godina! (tačne godine se ne sećam, bila je jesen - 1991,92.god.,možda i ranije)
Kako su te ribe živele u ribnjaku u Ivanjici 15 godina, pa nam vraćene sa 40-45 cm??
Kako , po tebi, može "biti van pameti" dati ljudima oko 70 komada riba od 25-40 cm, na molbu, sa ispravnim ciljem, na opštu korist i plus sa povraćajem od 30.000 kom mladji? Odakle smo u narednim godinama nabavljali ribu? Sa Marsa?

Lično sam išao po ribu kada se desio manjak koji pominješ (96 ili 97 god.) U ekipi su bili i Šeki, Darko Skoković, a vozio nas je Deka advokat. Ti znaš (a što zaboravljaš - ne znam), da je tada u proizvodnji i prodaji bila samo mladj od 1-3 cm. Ta riba se brojala na meru (hvataljka-mrežica npr.100 kom.) 20.000 si mogao doneti u buretu,u gepeku "keca", a u reku smo je puštali u čašama od jogurta. Na mrestilištu nije bio niko od uprave "Moravice", bio je radni dan, osim zaposlenog čuvara, koji nas je čekao. Po dolasku u Užice, pošto je deo ribe išao u Rzav, užički akvarista i ribolovac Zoran zv.Kokica, je izbrojao manje, što je sve najnormalnije rešeno sa "Moravicom". Nikada ni pre, ni posle nije bilo nikakvih problema,a i danas sam siguran da u tome nije bilo nikakve i ničije loše namere.

A gde je logika za ovu kalifornijsku pastrmku od 10-12 cm?
Znaš i sam da je u decembru 2007.god. puštena zadnja riba u Djetinju (tačno 11.112 kom. od 6-12 cm pot.pastrmki iz mrestilišta u Pridvorici, a u novembru 10.000 kom. u jezero Vrutci, ukupno 21.100 kom.) .Lično tvrdim, a ima još 20 svedoka, da nijedna nije bila kalifornijska. A i da je bila, kako nije porasla nimalo za 3 godine??, nego osta na 10 cm?
Pre će biti Pedja da to pitanje teba postaviti Midi iz Kraljeva ili ovima iz JP Srbija šume.
Ipak, ne mislim da o tome išta znaju (poribljavanja nije bilo), a koliko se sećam te sitne kalife smo uhvatili Simek, ti i ja - bile su manje od dlana, pa je moje mišljenje da se radi o nekom entuzijasti koji je to samoinicijativno ubacio - nije ih bilo više od 5-6- slučajeva.

I ioš jedna stvar, Lugić, koji tada doterao ribu, pa kada je izbrojano i pušteno planiranih 10.000 kom., a u kanisteru ostalo ribe, rekao je da je u Ivanjicu vraćati neće, pa je i ta riba završila u Djetinji - u glavu 1.112 komada! Toliko o sebičnosti i zlim namerama ivanjičke "Moravice".

Pošto smo zajedno lovili nekad na Djetinji, sećaš se i da su pastrmke stajale u jatima, po 70-80 komada (mogle su se brojati), u "klinu", a samo je u vrhu stajala relativno veća riba do 45 cm najviše. Tvoja tvrdnja da mladj iz Ivanjice ne može da naraste veća od 22-3 cm nije tačna. Imidž Djetinje i u najbolje vreme nisu bile kapitalne ribe, već masa i ogromna količina riba od 20-30 cm, pa se hvatalo dosta i uživalo i nije bio problem ispuniti kvotu od 3 "merašice" - tada se riba nosila. Djetinja je mala, planinska reka i to je njen maksimum. Zar ja tebi treba to da objašnjavam?

Nije mi samo jasno zašto staješ na stranu destruktivaca, koji hoće da satru i zadnje pozitivno što je ostalo?
Ako ništa drugo, ivanjičko udruženje ne treba mi Užičani da komentarišemo.

FiGo
vuna

Postby FiGo » Tue Jan 29, 2013 10:22 pm

Da se nadovežem malo...lovim u Hrvatskoj na jednom umjetnom derivacijskom kanalu (salmonidna voda) dugom cca 12 km koji je napravljen čitavom dužnom uz akumulacijsko jezero za potrebe hidroelektrane.
Već dugi niz godina taj kanal se poribljava isključivo kalifornijskom i potočnom pastrvom od 25-30 cm i uredno se svake godine pojavljuje na TISUĆE malih kalifonijskih pastrva. Unatrag godinu, dvije to je izraženije jer su kormorani uglavnom veće potamanili pa ove manje imaju ˝prostora˝.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Jan 29, 2013 11:23 pm

Nikola...brate sta sam skrivio...niti sam pljuvao po Ivanjickom udruzenju niti sam destruktivac....naprotiv...znas i sam da nikada nisam imao dlaku na jeziku...ovo sto sam postavio par pitanja (ne konstataciju) su pitanja koja kao price kolaju po gradu godinama, a kada ti ili neko blizak tebi ili iz udruzenja udje u kafanu, kafic klub ili gde vec prica staje...

Tacno je da mogu da prenaglim nekada ali bas sada ne...ne znam tacne datume svih dogadjanja, ipak je tacno da je riba izlovljena i data na koriscenje u ribnjak (nisam bio siguran u koji ribnjak)...lepo je to sto se ljudi pomazu, ali realno kakve mi koristi kao udruzenje imadosmo...30000kom mladji...pa mislim da bi se za 10 godina u reci izmrestilo vise....nikada nisam bio za to....

Dobro je sto sada znam tacno sta i kada se desilo, pa ovakvih postova nece biti ubuduce, svaka cast Moravici na gestu za extra ribu preko ugovorenih 10000kom, mozda moze da naraste preko 22-3cm ali onda se namece zakljucak o kojem smo pricali 100 puta, da nije dobro poribljavati sa ribom te velicine....najbolje se osetilo poribljavanje onim pastrmkama 30-35cm, velikim potocarama i kalifornijskim u dva navrata, prvi put u velicini mere, a drugi put i dosta vece......imali smo posete sa svih strana iz raznih gradova....i mi smo uzivali, kao da smo negde u nekom reviru u Sloveniji, Austriji ili gde vec....

Jeste sve to bilo davno ali ljudi pamte, kao sto sam i ja sam pomenuo, bez obzira na vreme koje je proslo, ostalo je kod ljudi misljenje da nije bas sve bilo sjajno da ne pominjem napade i spletkarenja akmicarskog dela udruzenja koji su na kraju prevladali i doveli nas u situaciju u kojoj se danas nalazimo....javno se izvinjavam svima koje je moj post pogodio, bilo je nenamerno i iz neznanja....

mike
fly fisherman

Postby mike » Sat Mar 23, 2013 12:20 am

Postoji li neko objasnjenje zbog cega je ukinuta doplata na Djetinji? Po kom osnovu doplata i dalje postoji na drugim rekama (npr na Mlavi). Gde je moguce saznati ovakve odluke, sem na ovim forumima?

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Mar 23, 2013 10:59 am

O doplati odlucuje korisnik ako voda i on ispunjavaju uslove. E sad korisnik nece da naplacuje doplatu na Djetinji iako ima pravo na to. Cemu objasnjenje za to?
Mlava je u jednom delu takodje kategorizovana(valjda jeste) pa korisnik takodje odlucuje hoce li ili ne da naplacuje doplatnu dozvolu. Treba proveriti sa korisnikom ima li resenje ministarstva da je Mlava kategorizovana. Ako nema onda nema doplate.

markovic
instructor

Postby markovic » Sat Mar 23, 2013 3:01 pm

nema više doplate za mlavu.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Mar 23, 2013 10:33 pm

Opa bato, padaju doplate jedna po jedna :)

Vlado to znaci ni za Krupaju nema doplate?

Return to “Tereni za mušičarenje”