Temska!

Reviri, reke, jezera, more,...
ekoljuba
Moderator

Re: Temska!

Postby ekoljuba » Wed May 20, 2009 9:52 am

Evo i mojih impresija o Temskoj koju sam posetio prosle nedelje. Proveo sam tri dana u selu Temska koje nam je bilo polazna baza za obilazak Stare planine. Za pecanje sam uspeo da odvojim dva puta po sat vremena, prvi put predvece ali posto sam zagubio predvez i nisam imao odgovarajuce muve(rojile su se velike jednodnevke) samo sam se frustrirao sem par pliski nisam ni jednu pastrmku upecao. Drugi put sam pecao izjutra ali sad opremljen predvezom i odgovarajucim muvama kupljenim u Pirotu ali nisam uspeo da upecam pastrmku i pored dva udarca.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu May 28, 2009 11:17 am

Evo i par slika sa Toplodolske Reke. Ja nisam nisam bio u tom delu ali evo par fotki koje je uslikala moja koleginica!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

japanac
fly fisherman

Postby japanac » Sun Jun 10, 2012 6:46 pm

Najlepša reka na kojoj sam ja pecao. :grin:
Za divno čudo, još uvek ima pastrmke u njoj.
Slike su sa terena nizvodno od HE Temac, a uzvodno je još lepša reka i okolina.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Thenk yu weri mach !

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sun Jun 10, 2012 6:56 pm

Meni ova recica izgleda bas mala...ima li ribe ovde sada..?
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

japanac
fly fisherman

Postby japanac » Mon Jun 11, 2012 12:28 am

Nije baš mala, ali definitivno ne spada u kategoriju velikih reka. :)
Prosečnu širinu ne mogu da navedem ni pod pretpostavkom, jer (u delovima gde je i najlepša) ima i veoooma uzane mini vodopade, širine po 1m ali isto tako ima virove dubine 2-2,5m i širine 20m.
Ribe ima. Retko se hvataju 30- 35cm + ali ih naravno ima.
Neka prosečna dužina je 20- 25cm. I to je premija, imajući u vidu sakaćenje na sve moguće načine, te činjenice da nisam čuo ni od koga koga poznajem da su ribočuvari nailazili, pa do toga da su ovde ribe divlje i da se reka ne poribljava poput većine ostalih pastrmskih reka. (verovatno se nekada i poribljava, ali nisam iz tog kraja pa nisam u toku)
Temsku inače "bije" glas da je dry fly reka. Nije skroz opravdano jer riba lepo radi i na nimfe, ali npr. juče smo pecali po najvećoj vrućini, na neviđeno, bez ikakvog uočljivog rojenja osim poneke velike kamenjarke i danica-e, na suve. Konkretno se ovo dešavalo na terenu sa prve slike iznad, gde je bukvalno iza svakog kamička koji je bio u brzaku bila po jedna riba, doduše sve sitne oko 15- 20cm.
Ali zato sumrak na Temskoj kada se roje milioni insekata i voda proključa treba doživeti. :grin:
Thenk yu weri mach !

Djomla
guide

Postby Djomla » Mon Jun 11, 2012 6:08 pm

Japanac, dobri kadrovi i priroda. Mozes li da mi kazes, koliko su na Temskoj zastupljeni virovi, kao sto je ovaj na jednoj tvojoj slici, u odnosu na neke pastrmske reke? Deluje mi ovako gledajuci po netu, kao da vecina toka sa nekim razlivenim plitkim polu-brzacima.

PS Mene bole oci od ovih boja na tvojim fotkama kao da si pojacao kontrast previse. :roll:
You are only coming through in green rapid
====
big green river

japanac
fly fisherman

Postby japanac » Mon Jun 11, 2012 6:53 pm

Malo sam zajeb'o ekspoziciju i boje, bile su mi nekako anemicne slike u originalu. Ispravicemo sledeci put. :)

Paaa... dug je tok Temske i nije ujednacen/ predvidiv. Recimo, ako bi moralo da se definise, ovakvih virova kao sa slike i vecih/ manjih ima na svakih 300-400m. Ali nije bas zahvalno da se tvrdi jer npr. 100m nizvodno od ovog je vir dug 30m na kraju kog sam prekjuce video par dooobrih klenova.
Thenk yu weri mach !

zmanic
guide

Postby zmanic » Tue Jun 12, 2012 2:25 pm

Nije "pojačao" boje već je kamen u koritu Temštice uglavnom crven od oksida gvožđa.
Kao poznavalac rekao bih da su boje skroz originalne za rano jutro ili suton u tom kanjonu.

Djomla
guide

Postby Djomla » Fri Jun 15, 2012 7:28 pm

zmanic wrote:Nije "pojačao" boje već je kamen u koritu Temštice uglavnom crven od oksida gvožđa.
Kao poznavalac rekao bih da su boje skroz originalne za rano jutro ili suton u tom kanjonu.

Nisam mislio iskljucivo na reku i korito, vec i na okolinu.
You are only coming through in green rapid

====

big green river

Return to “Tereni za mušičarenje”