Pcinja

Reviri, reke, jezera, more,...
Krambambuli_panc
fly fisherman

Pcinja

Postby Krambambuli_panc » Mon Jun 08, 2009 8:50 am

Pozdrav svima,

Da li je neko imao iskustva pecajuci na reci Pcinji? Bar jednom godisnje posecujem taj kraj ali nikada nisam pecao na njoj, pa bih zeleo da cujem vasa iskustva.
Za one koji nisu upuceni, reka Pcinja je mala reka na samom jugu Srbije. Pripada egejskom slivu (uliva se u reku Vardar). Poznata je po manastiru Sveti Prohor Pcinjski koji je zanimljiva turisticka destinacija. Reku ne mozete "promasiti" ukoliko krenete za Makedoniju, a ne prolazite preko granicnog prelaza u Presevu.

simpson H
simpson H

Re: Pcinja

Postby simpson H » Mon Jun 08, 2009 8:56 am

Mislim da je Sale (flydoc) cesto pecao na Pcinji pa ocekuj veceras detalje
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jun 09, 2009 3:07 am

Reka na kojoj sam najvise provodio vremena i prvi musicarski koraci su mi bili upravo na ovoj reci.
Ehh.. bilo je nekad lepo pecanje na njoj, sada samo ako hoces da uzivas u prirodi ali napecati se neces u to budi siguran!
Shopovi isparznise reku sa svim mogucim i nemogucim sredstvima. Shopovi ili Siroko-obrazovani-planinac(Shop) :mrgreen: , tako nazivaju mestane ovog dela Srbije.
Jedna interesantna stvar sto se tice ove reke, po mom iskustvu, jedne godine ima riba, pa dve kao da je u zemlju propala i tako zaredom.. ovo je stvarno tako:) Ova godina bi trebala da bude dobra! To mi nikada nije bilo jasno?
Gornji deo reke, kod varosice Trgoviste, uzvodno i nizvodno po 2-3 km uglavnom je nastanjena pastrmkom (nekada ih je bilo..). Od sela "Golemo selo" pa nizvodno sve do granice je klen. Imalo je stvarno lepih riba i bila je non-stop akcija
na pecanju. Ako hoces pastrmku probaj uzvodno od Trgovista, a ako hoces na klena po meni najbolji teren je kod uliva male reke, gde moras pesaka da stignes od Golemog sela pa nizvodno, ima oko 5-6km, kao i tereni uzvodno i nizvodno od manastira Sveti Prohor Pcinjski. Taj deo ti je daleko pristupacniji od drugih i kolima dolazis do reke, mada je
ovaj deo dosta napadnut kupacima i kupacicama:) u ovom letnjem periodu. Da ne zaboravim ako pecas kod brane. Nemoj da ti pada napamet da gazis u jezerce, puno je mulja! Kazem ti iz iskustva jer sam jednom propadao do guse, mojom greskom, jer sam isao po koritu reke gde je cvrsto dno, zanesen od pecanja.. kada sam video bio sam na pola jezera, da se vratis cvrc milojke, podjes levo ili desno pravo u mulj!
U kom delu boravis dole?
Izbor musica: klasicne pastrmske musice, sto neznije navezane, samo prati desavanja na vodi. Predlog neke od kamenjarki ili efemera, koja je uvek bila dobra, i razne male majske. Takodje na mrave sam imao uspeha. Nimfario nisam nesto posebno.. verovatno jer sam bio zauzet preko dana u debeloj hladovini :wink: a pecao pastrmku samo predvece.
Klen isto nezne i "pahuljaste musice" jer ova voda nije slucaj kao sa Moravom gde se koriste raznorazne drvene musice zbog ono "Buc". I pastrmka i klen vole ,recimo, red taga sa cdc-om ili razbojnika ali opet pahuljasto-cdc! Da nadjem gde su mi fotografije pa cu postaviti nesto koje su od ranije. Bila je to nekada lepa reka..
Image ImageImage

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jun 09, 2009 3:37 am

Manastir Sveti Prohor Pcinjski
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image ImageImage

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jun 09, 2009 3:40 am

Jedan od terena ispod manastira. Ovde treba posebna tehnika "padobranac" :lol: Kokoskarenje je malo dete :mrgreen:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image ImageImage

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jun 09, 2009 3:42 am

Gornji deo
Image ImageImage

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jun 09, 2009 3:43 am

Lepo mesto
Image ImageImage

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jun 09, 2009 3:48 am

Ovo je staro ima dvaes godina:) Slikano analognim Zenitom.
Image ImageImage

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jun 09, 2009 3:49 am

Kod uliva Mala reka
Image ImageImage

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jun 09, 2009 10:46 am

flydoc wrote:Ovo je staro ima dvaes godina:) Slikano analognim Zenitom.

U bre pa nista nisi porastao za to vreme :mrgreen:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Tue Jun 09, 2009 3:43 pm

Hvala na detaljnom odgovoru. U Pcinju sam isao protekle 3 godine ali ne sa ciljem da pecam vec sam u okviru studentske organizacije sprovodio bioloska istrazivanja (konkretno gmizavci i delom vodozemci). Sto se tice musicarenja, ja sam kao sto ove pise "vuna" :), pocetnik sam ali me jako zanima.
Sa planine Dukat, iznad sela Radovnica, spusta se jedan mali potok u kome sam video da ima male pastrmke. Isti taj potok se uliva u Pcinju, tj. zajedno sa jos dva formira reku Pcinju. Onda sam pretpostavio da i u Pcinji ima pastrmke. Pitavsi nekog musicara iz sela Klenike o prisustvu pastrmke, rekao mi je da je ima jako retko u Pcinji.
Kada sam otisao na branu i gledao u vodu, video sam jato klencica, medjutim medju njima i nesto glavato sa pegama na ledjima...Prvo sam pomislio da nije krkusa ili potocna mrena ali definitivno je drugacija i nije bila vezana za samo dno. Ali samo jednu sam takvu video. Sto se tice mulja ima i ja slicna iskustva jer sam nocu odlazio na jezero da trazim neku retku vrstu zabe i hodajuci...samo sam upao skoro do struka...odvratno iskustvo..Mestani takodje kazu da se tu uvek neko odavi jer ne ispliva iz mulja. Sto se tice prebivalista, tri godine samo drugari i ja spavali na livadi gde se organizuje vasar, u blizini manastira, neposredno uz granicni prelaz. Tamo smo upoznali pogranicnu policiju pa sam imao prilike da odem u pogranicnu zonu i tamo je reka drugacija - nesto cistija i ribe, rekao bih, ima nesto vise - bar jata skobalja. Ljudi u Pcinji se jako lose odnose prema ribljem fondu jer koristi svaku mogucu priliku i tehnike da je uhvate, medju kojima najvise krivolov. U par navrata sam pricao sa njima kakve posledice moze imati takav nacin ribolova ali nema efekta. Jedino sto su i oni primetili - da ribe ima manje.
U musicarenju sam nov, pa sam zato i postavio ovo pitanje vezano za tudja iskustva. Ove godine bih trebao ici u julu ponovo, pa tada planiram da ponesem stap, pa da se oprobam.
Hvala jos jednom na savetima i atraktivnim slikama :)

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Wed Jul 29, 2009 2:19 am

Pre nekoliko dana zavrsila se istrazivacka akcija studenata biologije u dolini reke Pcinja...Cetvrta godina istrazivanja, ali prva godina musicarenje na ovoj reci. Nisam ocekivao mnogo s'obzirom da je ovo prvi put da musicarim na reci ovakvog tipa (ne pretereno velika sa dosta rastinja i stabala sa strane..nadvijenih grana..)..Cilj mi je bio da se oprobam u zabacivanju na ovakvoj vodi. Bila je dobra skola. Sto se tice ulova, tu su bili sitni klenovi, najveci ulovljen na muvu bio je oko 200-250 g.

Potez na kome smo pecali je u krugu manastira, kao i u medjugranicnoj zoni.

Kolege ihtiolozi su uporedo radili analize ihtiofaune..Ne znam koji su im rezultati ali onako grubo, rekao bih da Pcinja nije toliko bogata ribom..ili bolje receneno..ona ima kapaciteta mnogo vise nego sto trenutno pruza (mada takva situacija je na vecini nasih voda).
Muve na koje smo najcesce dobijali sitne klenove su red tag i razbojnik manjih dimenzija (kao sto je flydoc rekao). Vece muve vise su plasile klenove nego sto su bile napadane..Mada ekoljuba ima drugacija iskustva (zamalo) :)
Inace sitna uklija je napadala klenovske muve..cak smo nekoliko i upecali.

Sve ribe su vracene u vodu, a neke od njih smo fotografisali.

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Wed Jul 29, 2009 2:21 am

jos slika

sasats
instructor

Postby sasats » Wed Jul 29, 2009 10:24 am

bravo druze,veoma lepe slike :bravo:

centarbu2
vuna

Postby centarbu2 » Mon Aug 03, 2009 1:00 pm

Juce sam bio na Pcinji na potesu Mala reka. Sve zainteresovane za pecanje na Pcinji cekace veliko razocarenje. Mreze prolaze svakog dana a sve cesce je i strujarosa. Verovali ili ne na celom potesu u duzini od nekih 5-6 kilometara nisam video vise od desetak klenova. Sramota i greota. Nakon nekoliko casova bicevanja uspeo sam da prevarim desetak komada velicine dlana. Ako zelite da uzivate u prirodi Pcinja je izuzetna ali nazalost to je jedina stvar koju ima da vam ponudi.
Eat, sleep, go fishing

Return to “Tereni za mušičarenje”