Drina

Reviri, reke, jezera, more,...
simpson H
simpson H

Drina

Postby simpson H » Wed May 28, 2008 6:15 pm

Ovih dana sa svih strana stizu izvestaji da lipljan odlicno radi na Drini!!!

Iako znam kakve cu kritike da pretrpim da ce mozda neki okrenuti ledja forumu i sajtu ne mogu da izdrzim a da ne kazem:

Sram vas bilo kolege "musicari"!!

Ne pomazu ni opravdanja tipa "isao sam na pastrmku", "vracam sve u vodu" i slicno. Zaista se pitam koja je svrha ovog sajta kada clanovi ne postuju elementrne stvari. LOVOSTAJ!

Ako nismo spremni da menjamo sebe i svoje navike sa kojim pravom ocekujemo od drugih da se nesto promeni na bolje?
Verujte mi da sam na granici da "batalim" sve ovo, zatvorim i sajt i forum i okrenem se samom sebi!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Wed May 28, 2008 7:06 pm

lovostaj je do 15.05 na bosanskoj obali , tako da je moje licno misljenje da ovaj nas do 01.06. nema nikakvog smisla , a i lipljan se na svu srecu davno izmrestio i "odbolovao".
ps. nemoj neko da procita izmedju redova da podrzavam lov za vreme lovostaja.
sale-eurofish

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Wed May 28, 2008 9:36 pm

Lovostaj je IDIOTSKI produžen do 01.06. Ali ja ga POŠTUJEM mada zaista teško. Mogao bi MFS da za iduću godinu promeni tu glupost!!!
Ovako smo uskraćeni za period kada lipljen možda i najbolje jede, diže se i na krupne muve kojih jedino u ovo doba godine ima u izobilju. I ono što je najgore, kako nema mušičara na vodi tu su svi ostali...
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Sale_Zupa
instructor

Postby Sale_Zupa » Wed May 28, 2008 10:24 pm

Ne sporim da treba poštovati lovostaj,ali lovostaje određuje i potpisuje ministar,pa je tako po Naredbi o ustanovljenju lovostaja za pojedine vrste riba (Sl.glasnik 100/2003 od 14.10.2003.),kod nas u Srbiji lovostaj do 31.05. ali u tački 6. piše: Za pojedine vrste riba iz tačke 2. ove naredbe lovostaj se može ustanoviti kako pre tako i posle utvrđenih rokova.
To može da izmeni samo korisnik vode uz dozvolu inspektora za ribarstvo i ministra,MFS sa tim nema ništa jer nije korisnik,a može da posreduje.
Obzirom da je granična reka treba usaglasiti sa bosancima,jer se ovako javljaju (ogromni) problemi.
fantazija je vaznija od znanja
jer znanje je ograniceno

nb.geronimo
fly fisherman

Re: Drina

Postby nb.geronimo » Wed May 28, 2008 11:38 pm

Ako nismo spremni da menjamo sebe i svoje navike sa kojim pravom ocekujemo od drugih da se nesto promeni na bolje?
Verujte mi da sam na granici da "batalim" sve ovo, zatvorim i sajt i forum i okrenem se samom sebi!

e neces da batalis kolko sam puta od prije trinest godina (kada sam zadnju ribu uzeo )bio "onaj kreten sto pusta ribu" a sada ti isti u kafani i na tv pricaju kako su oni oduvjek pustali a palac je u skrgama ribe i vidi se iz aviona da je pustaju preko neke stvari ali me ne smeta dok god pustaju nek pricaju sta hoce tako i ti DRZI PRZI I NE POPUSTAJ clan sam na skoro svim sajtovima sa podrucja pod istim nikom i ovo i ribarska.com su mi najdrazi tako plese ne ukidaj i ne bataljuj nista pozdrav iz Skoplja uz Tga na jug masline grcke i Mostar sevdah reunion bosanski u skoplju sam do ponedeljkau sarajevu 2 onda madjarska 4 dana a riba :cry: :cry: ko zna bit ce bolje tako i ti bit ce bolje

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu May 29, 2008 12:36 am

Sale , Mito i ostali na temu lovostaja!
Jel' lovostaj? Jeste! Sta cinimo da to promenimo? Pecamo na Drini u fazonu "boli me uvo kako mogu Bosanci"? Jel' to posteno?
Koliko puta ste naisli na pravac od 1km sa punom linijom ili ogranicenje brzine 20km/h. Puno je nelogicnosti u propisima ali su tu i ne borimo se priotiv njih krseci ih.
I ja se slazem da je glupost pogotovo neusaglasenost nas i bosanaca ali sam ja bio protiv i da se boduje lipljan za takmicenje na Rzavu. To sto se ipak bodovao svakako nije adekvatan primer koji sami treba da dajemo.

Eto odlicne prilike i zadatka za MFS za narednu sezonu ali vec sada se
pocinje sa pritiscima na nadlezne.

Samo sto se ja bojim da ce onda sledece sezone situacija na Drini biti ovakva vec u aprilu

simpson H
simpson H

Re: Drina

Postby simpson H » Thu May 29, 2008 1:06 am

nb.geronimo wrote:
e neces da batalis kolko sam puta od prije trinest godina (kada sam zadnju ribu uzeo )bio "onaj kreten sto pusta ribu" a sada ti isti u kafani i na tv pricaju kako su oni oduvjek pustali a palac je u skrgama ribe i vidi se iz aviona da je pustaju preko neke stvari ali me ne smeta dok god pustaju nek pricaju sta hoce tako i ti DRZI PRZI I NE POPUSTAJ clan sam na skoro svim sajtovima sa podrucja pod istim nikom i ovo i ribarska.com su mi najdrazi tako plese ne ukidaj i ne bataljuj nista pozdrav iz Skoplja uz Tga na jug masline grcke i Mostar sevdah reunion bosanski u skoplju sam do ponedeljkau sarajevu 2 onda madjarska 4 dana a riba :cry: :cry: ko zna bit ce bolje tako i ti bit ce bolje

E hocu hocu jos malo, a onda cu da se vadim kako imam previse posla i ne stizem nista oko foruma :D
Treba li ja da ponavljam koliko je meni drag ovaj sajt i forum? Ali koji su efekti? Da me nekolicina pljuje gde stigne, da stvaram neprijatelje i za sebe i za okolinu?
Jedina mi je uteha sto sam nekoliko ljudi uveo u svet musicarenja onako kako ja mislim da treba, bez pritiska, opterecenja, opusteno sa merakom sto bi rekli. Danas sam odvojio 45min za coveka koji i nije nas clan da mu pokazem malo kako se mase ono osnovno, da "vrbujem" jos jednog musicara. Poklonih mu i strunu za livadu. Nije mi krivo, daleko od toga ali se sve cesce pitam: Zasto?

nb.geronimo
fly fisherman

Postby nb.geronimo » Thu May 29, 2008 1:33 am

ima razlike izmedju pokusavaju da te pljuju i pljuju jer nije bitno sta mi kaze nego ko mi kaze ima nas jos koji su stasavali uz ovaj sajt izmedju ostalih zato ne zezaj nego drzi gdje da nadjem flay dokove recepte i domace zadace koje najcesce jos uvjek luftam al bit ce i to nekad al gdje ce on tad biti :? i ja cu opet kasnit i tako stalno a o aci i flay castingu necu ni pricat ima toga puno i fini ljudi i svega pa evo sad mi govore da sam supak umjesto da pricam sa rajom ja kuckam al vise mi je do ovoga nego do pjanske mada ova plavka i nije losa al ih zeza sto muziku slusamo preko laptopa pa ga ne mogu ugasiti :lol:

Goci
guide

Postby Goci » Thu May 29, 2008 1:34 am

Potpisujem svako slovo koje se Big S (u stvari je small S, a big H :) ) napisao u ovoj temi. Bravo care! Neko mora i to da kaže. Mnogi varaličari krivolove smuđa u lovostaju, ali ga i mnogi tada u širokom luku zaobilaze, da ga slučajno ne bi upecali. Ako neko ciljano peca i pušta smuđa u lovostaju, taj je prozvan krivolovcem, iako zvanično ne krši uakon (koji samo kaže da se riba mora pustiti).

Ipak, mušičari ciljano pecaju i puštaju lipljana u lovostaju, i što je još gore u sred mresta mu čizmama gaze kroz trla, plaše matice koje su se okupile za mrest. Meni je to najočiglednije na Ribniku, gde se lipljan mrestio pre izvesnog vremena, a horde mušičara gmacale rekom. Da sam ja gazda te vode, uveo bih zabranu gaženja vode u vreme mresta lipljana i nakon toga, dok se jajašca ne izvale.

simpson H wrote:I ja se slazem da je glupost pogotovo neusaglasenost nas i bosanaca ali sam ja bio protiv i da se boduje lipljan za takmicenje na Rzavu. To sto se ipak bodovao svakako nije adekvatan primer koji sami treba da dajemo.

A ovo je poseban biser. Bodovati ribu u lovostaju. Baš smo ja i gringo pričali o tome pre par dana. Veoma čudna odluka, koja javno poziva mušičare da ciljano pecaju ribu u lovostaju... Totalni apsurd!

Inače ne smatram strašnim ako loveći pastrmku slučajno upecaš lipljana. Mogao bih se čak i obradovati takvom ulovu, ali bi mi možda i bilo krivo ako je riba bila pred mrestom, pa sam je ja malo poremetio.

U svakom slučaju korektno bi bilo u vreme lovostaja lipljana izbegavati tipična lipljanska mesta, kao i korišćenje manjih nimfi i muva. Možda je strimer tada dobar izbor ili imitacije velikih kamenjarki na udicama 6 ili 8.
Last edited by Goci on Thu May 29, 2008 6:56 pm, edited 1 time in total.

ZZfly
vuna

Postby ZZfly » Thu May 29, 2008 7:52 am

Mislim da nije strašno uhvatiti lipljena u maju, po meni je gore što je u Srbiji dozvoljen lov do 01.03. tako da u principu oni koji love tirolcem dobijaju punih 12 mjeseci. Mislio sam da je došlo do zabrane takvog lova u Srbiji, al pošto sam svaki vikend na Drini, ne vidim promjene, i dalje se intenzino baca. Recimo na terenu kod Vrhpolja, bukvalno svaki dan imaju makar dvojica koji bacaju, onda tereni oko Okletca...o Bajinoj Bašti da i ne govorim. Ako slučajno svratite u kuću kod nekog mještana ribolovca, obavezno je tu rasklopljen štap sa tirolcem....čuvare s druge strane odavno nisam vidio. Odavno na većini preliva love i na mahač, al niko da se pohvali pastrmkom!!!

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Thu May 29, 2008 2:50 pm

NIje srbija jedina po nelogicnostima. Ja lovim u Ch na reci AAri u AArburgu kanton Aarau, i zabranjen je tirolac ali sa druge strane te reke je kanton solothrn i tamo je dozvoljeno sve. Nismo mi najgori. A lovostaj je lovostaj, i zna se sto je produzen. Jer vode znaju da iznenade i budu hladne i velike do kraja proleca. Te stoga se iracunalo na moguce kasnjenje mresta. Ako je sve ok Ribolovacko drustvo koje gazduje vodom moze da proglasi i ranije prekid lovostaja i otvori sezonu. Verujem da ce musicari ipak sada imati vise prostora da se cuju.
Boki kritika je na mestu. Nema sta ko da se ljuti. Danas upravo svi cekaju nekog musicara da ga nataknu na kolac i na osnovu njega generalizuju stvar i svoje ruke operu.
MUSICARENJE JE VRH RIBOLOVA, A MUSICAR VRH RIBOLOVACKE KULTURE.

Toni
guide

Postby Toni » Thu May 29, 2008 7:24 pm

Sto se tice Drine, kritike stoje, ali nisam bas siguran sto se tice Rzava. Uz dozvolu "Srbija-jugozapad" koju izdaje udruzenje iz Kraljeva, dobio sam i "Pravilnik o rezimu ribolova" u kojem lepo pise da je lovostaj na lipljana od 15. februara do 15. maja. Dakle, to sto se bodovao lipljan na takmicenju je po meni sasvim ok. I niko nije krsio zakon...
Eventually all things merging to one, and a river runs trough it.

Goci
guide

Postby Goci » Thu May 29, 2008 10:06 pm

Onda je OK, izvinjenje sa moje strane. :oops:

Kod mene piše 31.5. Istina nema lipljana u mojoj oblasti pa može da piše i 30.4... :wink:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu May 29, 2008 10:41 pm

Cekajte bre ljudi pa lovostaj u ovoj zemlji je predvidjen jedinstvenim zakonom za sve i tu nema dileme. Neko se opasno zajebao za tu tvoju dozvolu Toni. Evo sad cu da pisem email nadleznom ministarstvu povodom tog slucaja.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Thu May 29, 2008 10:53 pm

Istina je da na delu kojim gazduje Kraljevo lovostaj lipljena traje od 15.02-15.05 sto po zakonu korisnik ima pravo, kao i da potpuno zabrani ribolov na pojedinim delovima reke na kome se mresti jedna od ribljih vrsta, pa cak i da nacisto zabrani ribolov lipljena kao sto je to uradjeno na Rzav i ne treba dizati frku oko toga. Evo dokaza
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “Tereni za mušičarenje”