Vetar

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
simpson H
simpson H

Vetar

Postby simpson H » Tue Mar 11, 2008 2:40 am

Ima li nekih prakticnih saveta za bacanje protiv vetra. Ja sam psihicki labilan kada duva, pojacavam stisak stapa, pocinjem da silujem ma uzas jedan. Jos ako menja pravac eto prilike da popijem bensedin :D
Ne mislim na neregularne uslove za pecanje tipa oluja, vec umereno pojacan vetar na granici odustajanja.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Tue Mar 11, 2008 9:11 am

Jači pribor, više energije, kraći izbačaji!!! Daljine na kojima se peca bez vetra su nedostižne kao i nežni zabačaji. Dobro je i skratiti predvez što je moguće više.
Najpametnije je vetar koristiti kao saveznika, okrenuti se tako da dolazi iza leđa i sa prave stranje, da ti pomaže. Ciljanje mora bit sa preticanjem (Artiljerija napred, ostali stoj :) )
Na Drini prelazim na onu stranu sa koje mi pomaže :D , a na manjim rekama se okrećem zvodno/nizvodno, kako mi već odgovara.
I za kraj - pecanje težim imitacijama (naročito niskoprofilnim tj. male/gole/nikakoMnogoČupave a teške!) je mnogo lakše, nimfa, nimfa, strimer :D Suve muve a naročito tvoje krejice na 18-tici zaboravi kod kuće 8)
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Mar 11, 2008 10:01 am

Sve zavisi od smera i jacine kojom duva vetra. Sta znaci "umereno pojacan vetar na granici odustajanja", stvarno nemam pojma, jer je vrlo subjektivan pojam... Na velikim vodama kao sto su jezera, a pogotovo na moru ili okeanu stvarno znaju da duvaju jaki vetrovi. Mislim da je najbolja taktika probati namestiti se tako da vam vetar sto manje smeta ili jos bolje da vam vetar koriti :).

Ako duva slab vetric treba ga samo ignorisati, i malo vise paznje posvetiti kontroli lupa i sve je na svom mestu.

Ako duva umeren vetar, sve zavisi od smera ali se uglavnom postavljam tako da mi sto manje utice na bacanje (cesto i tako da kod ispucavanja struna legne na vetar) i opet samo malo vise paznje posvetim kontroli loopa i eventualno malo promenim metu kako bi se uticaj vetra ponistio i nema problema.

Ako duva snazan vetar sve zavisi od smera, bocni vetar sa desna na levo (onaj sto duva sa pogresne strane posto sam desnjak) obicno trazi prelazak na zabacivanje iz backcast ili neku od backhand tehnika, posto se stvarno ne osecam prijatno kad mi vetar vraca musicu u lice. Vetar sa leva na desno, obicno i dalje pokusavam sto bolje da iskoristim, uglavnom se dodatno nakosim u odnosu na smer duvanja vetra opet ide siftovanje virtualne mete ali jos malo vise. Snazan vetar u ledja, ni ovo nije bas idealna situacija ali i za nju se postavim slicno kao za onu kad mi vetar duva sa leva na desno ako je moguce. U ovakvim situacijama je moguce ispucati i mnogo strune bas zahvaljujuci vetru. Fronatalni verat ostar loop, vise energije na stopu, i obicno vrlo nisko gadjam.

Jak olujni vetar... bacas kako on dozvoljava, ako je moguce bolji izbor je neka tonuca struna jer bolje sece vetar zbog vece gustine... jos ostriji loop, jos energicniji stop, malo odlozen haul kojim se prakticno doteze loop i dodaje energiju loopu da moze da okrene predvez i muvu.
Last edited by EsoX on Tue Mar 11, 2008 12:09 pm, edited 1 time in total.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Mar 11, 2008 12:05 pm

Koliko mi se puta desilo da je vreme bistro i vedro a vetar ubija i dovodi do ludila. Ja se ljudi potpuno izoblicim kada je vetar u pitanju, pokusao sam i da ga ignorisem ali ne ide :lol:

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Tue Mar 11, 2008 5:08 pm

Kada je vetar:
1. sto cesce koristiti spey zabacaje (sve verzije switcha i single handed speya)
2. za sve druge zabacaje, 'ubica' vetra je - tight loop!
3. cesto elipticni i low back zabacaji pomazu kod vetra
4. ciljati nize na prednjem zabacaju (aim low)
5. sto manje laznih zabacaja
6. koristiti tzv. 'triple haul' umesto duplog cuga!

Visak energije, kako Milance rece, samo dodatno ubija vetrom vec poremecen zabacaj! To je pogresno. Naprotiv, treba ostati miran i utanjiti petlju (narrow loop) sto se vise moze.

U Patagoniji stalno duva vetar, tako da je raja koja tamo peca dobro upoznata sa problemom!

Pozdrav,

Aco.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Mar 11, 2008 5:36 pm

Alexa wrote:
6. koristiti tzv. 'triple haul' umesto duplog cuga!

Ovo nisam imao priliku ni da vidim a kamoli da primenjujem?

Alexa wrote:U Patagoniji stalno duva vetar

E zato je ne idem tamo na pecanje :lol: :lol:

Veso
instructor

Postby Veso » Wed Mar 12, 2008 8:14 pm

simpson H wrote:
E zato je ne idem tamo na pecanje :lol: :lol:

Puno bolje ce ti odgovoriti ovi "morski vukovi" koji itekako znaju sta je vjetar od kojeg boli glave dok onako sa obale frljacaju svoju tesku artiljeriju, ali eto, da i ja pokusam..
Imas dvije alternative: prva, da nakon dobro planiranog, zeljno iscekivanog vikenda i mozda nekih 300 prevaljenih kilometara zauzmes busiju u kafani kao i svi ostali, psujes vjetar i lazes o ulovima od proslog puta, kad nije duvao vjetar.. Druga, prilagodis se psihicki i materijalno na ono sto te ceka - i ribaris! Prvo, NAOCALE! Kad sunce sija ili hoces da vidis tamo neku ribu, stavi ako hoces. Kad vjetar ljulja, OBAVEZNO! Drugo, zaboravi WT i tamo neki "feeling", treba ti nesto drugo. Po mogucnosti brzi stap, struna tipa "shooting head" ili nesto u tom stilu. Zaboravi dugacke zabacaje u smislu "drzim XXX metara u vazduhu.. Sto manje strune u vazduhu, manje izlozena vjetru, sink ili intermediate zbog svog profila - jos manje. To ti treba. I velika brzina leta strune, naravno, zesci double haul kojim u principu kontrolises strunu sve dok musica ne aterira na vodu (Esox je to bolje opisao..). Jednostavno, ne napustas kontakt sa njom, ne ostavljas je na milost i nemilost vjetrovima. Drugo, u zavisnosti odakle vjetar duva (recimo da ne mozes mijenjati mjesto, prelaziti na drugu obalu i t.d. - prilagodis ugao i smjer bacanja uslovima! Vjetar sprijeda, nizak prednji, visok zadnji stop. Vjetar s ledja, obrnuto. Sa strane, neka varijanta "side casta" ili cak backhand - varijacija na temu koliko hoces. Ako jos uvijek ne ide, pa ne ide - popravljaj tehniku! U najgorem slucaju, a ne mora ni biti najgori, uvijek ima mjesta u kafani..

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Thu Mar 13, 2008 1:20 pm

Veso2 wrote: Prvo, NAOCALE! Kad sunce sija ili hoces da vidis tamo neku ribu, stavi ako hoces. Kad vjetar ljulja, OBAVEZNO!

Ovo imajte uvek na umu!!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Thu Mar 20, 2008 12:59 pm

Juce se Simpson uverio koliko je sharp loop bitan za bacanje kada ti prednji vetar brije po faci 8)

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Mar 20, 2008 2:46 pm

Ono nije loop nego ekser :shock: , cinilo mi se da moze da duva duplo jaci vetar da ti nikakvih problema neces imati. Ali Aco iskren da budem ono tesko gde moze da se vidi u switchu.

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Thu Mar 20, 2008 11:31 pm

Eto ti ideje za novu terminologiju: "klinasta petlja" ili "wedge loop"!

Moze i "ubica vetra" ili "wind killer" 8)

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Mar 20, 2008 11:39 pm

Alexa wrote:Eto ti ideje za novu terminologiju: "klinasta petlja" ili "wedge loop"!

Moze i "ubica vetra" ili "wind killer" 8)

Nema vise smisla da samo ja postavljam teme al da je ubica vetra jeste!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Mar 21, 2008 11:29 pm

Eto i ja danas ucih da pravim tu strelu umesto loop-a i da vidite ide pravo u vetar. Jos cu da pocnem da ignorisem vetar kad se razduva :lol: :lol:

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Fri Mar 21, 2008 11:48 pm

Ajd i ja da kazem koju.
Ali sad kratku:
Vetar je najbolji ucitelj ,supervizor,inspektor,policajac i Sreski Nacelnik Fly Castinga.
Ako ga znas (nacelnika) i znas sta je najvaznije u bacanju dobro ces da prodjes .
A ako ne znas,moli Boga da vetar duva svaki dan,i odmah trci da vezbas-saznaces :P :lol: 8)
Haug
FC

zvezdan
instructor

Re: Vetar

Postby zvezdan » Sun Jun 29, 2008 8:19 am

Vise sam u svom zivotu bacao po vetru nego po mirnom vremenu,u Kladovu vetar duva svakodnevno,ponekad je on plodonosan u ribolovu jer nabija ribu u obalu i manje je oprezna,ponekad je najbolje odmah se spakovati.Bocni zabacaj tik iznad vode koristim kad duva najjaci gornjak.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “Flycasting”