Koliko je potrebno da se nauci 20m bacanja???

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
Veso
instructor

Postby Veso » Tue Apr 08, 2008 9:48 pm

rabbit wrote:Pa ?emo na ljeto zajedno,ako Bog da,da vježbamo negdje oko Banja Luke.

Ako bude srece, hocemo Zeko!

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Tue Apr 08, 2008 10:07 pm

Neki dan sam konacno bacio 21,4 metra.

Veso,
sa ili bez duplog cuga?

Janesch
fly fisherman

Postby Janesch » Wed Apr 09, 2008 12:18 am

Evo i ja mogu reci da sam nedavno na treningu bacio oko 25 m(DH naravno, a SH moram izmjeriti jos :D) s lakocom, bez precvse muke, zahvaljujuci ovom sajtu, tocnije savjetima g. Alexa i Zorana. :wink:

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Wed Apr 09, 2008 1:32 am

Samo napred Janesch! To i jeste sustina, izvesti sve sa lakocom i bez suvisnog napora ...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Apr 09, 2008 1:42 am

Ja sam jos uvek meshanac :lol:

Krenem silovito a kako se umaram onda olabavim a tek onda sve krene kako treba. Neverovatno da jos uvek ne mogu da kontrolisem snagu kad hocu i kako hocu.
Nego sad sam uvrteo u glavu da pocnem da vezbam sa nekim MP3 playerom i slusalicama u usima uz recimo Rachmaninov - Piano Concerto No. 3 :D
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Wed Apr 09, 2008 2:14 am

Piano Concerto No. 3

Hahahaaa :shock: Ustvari, to uopste nije losa ideja, posebno za one koji su disritmicni!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Apr 09, 2008 2:48 am

Mada moj trening ume da izgleda i kao da mi je na usima http://www.youtube.com/watch?v=IImhchDkHIk makar sto se energije tice:lol:

Veso
instructor

Postby Veso » Wed Apr 09, 2008 11:40 am

Alexa wrote:
Neki dan sam konacno bacio 21,4 metra.

Veso,
sa ili bez duplog cuga?

SA, nikako bez! Zapravo, taj dupli cug je poslao musicu" na pomenutu udaljenost, ruka kojom bacam je samo pokazala u kom smjeru sve to treba da leti. Ovdje ima i jedna mala "mucka" sa moje strane, koju je Simpson odmah procitao, samo sto jos nije otkrio u cemu se sastoji. Tom priliko su mi nedostajali neki dijelovi stapa, pa sam bacao sa onim sto imam.. Mislim da to nije skroz los prijedlog za sve koje tehnika bacannja malo vise zanima da probaju tako nesto. Samo vrh cetverodijelnog stapa, pola stapa.. Iz vise razloga. Vise nego ikada dodje do izrazaja potreba duplog cuga, dobije se nova perspektiva petlji, kontrola strune dobija jos jednu dimenziju - a na kraju krajeva, ako nista drugo, malo je i zabavno razdrmati "monotoniju" treninga. Ako tako nesto egzistira - monotonija..

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Wed Apr 09, 2008 12:59 pm

Veso,
probaj to isto, ali sa donjom polovinom :shock:

Veso
instructor

Postby Veso » Thu Apr 10, 2008 12:13 pm

Alexa wrote:Veso,
probaj to isto, ali sa donjom polovinom :shock:

Receno, ucinjeno. Uprkos cinjenice da u tom slucaja imam rukohvat, otezavajuca okolnost je sto mi od zadnjeg sprovodnika pa do vrha te, donje polovine, ima bar 25 cm koji uglavnom nicemu ne sluze.. Mislim da mi se prva varijanta, gornja polovina stapa, vise svidja, sto mozda vise govori o mojim nedostacima i greskama u tehnici nego icemu drugome. Krajnji rezultat, ljepsi loopovi i veca distanca to samo potvrdjuju... Medjutim, ni ovako kako si me "natjerao" nije bas lose..

IgorNL
fly fisherman

Postby IgorNL » Thu Apr 10, 2008 9:25 pm

Veso, sad probaj bez stapa.
Samo nemoj sa sharkyjem. :wink:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Apr 10, 2008 9:41 pm

IgorNL wrote:Veso, sad probaj bez stapa.
Samo nemoj sa sharkyjem. :wink:

Ja danas mahao i bez stapa i bez strune :D

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Fri Apr 11, 2008 1:09 am

Mislim da mi se prva varijanta, gornja polovina stapa, vise svidja, sto mozda vise govori o mojim nedostacima i greskama u tehnici nego icemu drugome. Krajnji rezultat, ljepsi loopovi i veca distanca to samo potvrdjuju... Medjutim, ni ovako kako si me "natjerao" nije bas lose.

Veso,
ovo sa donjim delom stapa nije uopste izmisljena prica i ima svoj smisao!
Pre 25 godina, americke legende Geri Borger i Lefti Kreh su pokusavali ovim testom da pokazu znacaj duplog cuga u odnosu na line speed. Upravo, zeleli su da dokazu da i obicnom "motkom" (sto donji deo stapa i jeste ustvari - onako motkast, da kazemo!) moze da se baci ukoliko je dupli cug (double haul) ritmicno i pravilno izveden.
Ja to cesto koristim kao pokaznu vezbu za DH, mojim studentima!

Pozdrav,

Aco.

Aleksandar015
vuna

Postby Aleksandar015 » Fri Apr 11, 2008 1:52 am

Kako nauciti baciti 20m strune... Ja imam problem sto se toga tice , nije mi problem nikakav da drzim strunu u vazduhu (tih 20 m) ali kada dodje do krajnjeg izbacaja struna ide kako treba nekih 13-15m pa se ostalo skupi kao feder :shock: ??? Mozda je problem u priboru ( stap - JAXON-ORION 2,7 m #5 ; struna- cortland "floating rocket" WF 6F ) ili pak u meni ...ali da dodam da sam pocetnik sto se musicarenja tice( mislim na pecanje) i da trenutno samo vezbam na livadi i to koristim samo strunu bez musica , konektora ili predveza ...

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Apr 11, 2008 2:54 am

Aleksandar015 wrote:Kako nauciti baciti 20m strune... Ja imam problem sto se toga tice , nije mi problem nikakav da drzim strunu u vazduhu (tih 20 m) ali kada dodje do krajnjeg izbacaja struna ide kako treba nekih 13-15m pa se ostalo skupi kao feder :shock: ??? Mozda je problem u priboru ( stap - JAXON-ORION 2,7 m #5 ; struna- cortland "floating rocket" WF 6F ) ili pak u meni ...ali da dodam da sam pocetnik sto se musicarenja tice( mislim na pecanje) i da trenutno samo vezbam na livadi i to koristim samo strunu bez musica , konektora ili predveza ...

Aleksandre mislim da bi mnogo bolje bilo da vezbas sa predvezom i musicom. Transfer energije nije isti sa i bez muve i predveza. Predvez napravljen iz par sekcija monofila razlicite debljine, sa muvom na kojoj je odsecen luk udice ili vunicom ce odlicno posluziti za vezbu.

Nemoj kriviti pribor (mada je lakse steci osecaj sa malo kvalitetnijim priborom) i nemoj se opterecivati sa tih 20m... (koji su samo jedna imaginarna brojka) doce sami po sebi kad sve ostalo resis i uvezbas. Nemoj ni preterivati sa kolicinom strune u vazduhu.. pocetnici (pa i malo iskusniji) cesto grese i zeleci da "prebace" neku cifru pokusavaju da u vazduhu drze vise strune nego sto su u mogucnosti i onda izgube ritam i upropaste zabacaj, ili ga znatno skrate... Tako da ponekad ne znaci da ces sa vise strune u vazduhu i duze zabaciti. Drzi onoliko strune u vazduhu nad koliko imas dobru kontrolu i sa kojom komforno baratas..
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Return to “Flycasting”