Lakat!

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
Radojica-pop
instructor

Re: Lakat!

Postby Radojica-pop » Tue Oct 04, 2011 10:32 pm

Sasa mislio sam draska od cekica a ne CEKIC. Moze i slikovitije uzmi oklagiju i probaj sa njom sta se vise stiska, ona ili olovka.
...a te reke ne daju mi mira...

sasats
instructor

Postby sasats » Tue Oct 04, 2011 10:37 pm

razumem sta pokusavas da kazes . samo me tehnika rukovanja cekicem asocirala na nacin drzanja stapa . ni jedno ni drugo ne valja stiskati i ruka pri upotrebi treba da je opustena . inace si najebao od bolova :roll:
znam ljude kojima su izlazili zuljevi od stapa . meni to deluje nemoguce ali se dogadja . verovatno od preteranog stezanja :shock:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Oct 04, 2011 10:40 pm

Radojica-pop wrote:Sasa mislio sam draska od cekica a ne CEKIC. Moze i slikovitije uzmi oklagiju i probaj sa njom sta se vise stiska, ona ili olovka.

Radojice ne pravis bre uopste dobra poredjenja, da su olovka i oklagija iste tezine i duzine i da mases sa obe, 15x bi ti udobnije i lakse lezala oklagija.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Tue Oct 04, 2011 10:49 pm

simpson H wrote:
Radojica-pop wrote:Sasa mislio sam draska od cekica a ne CEKIC. Moze i slikovitije uzmi oklagiju i probaj sa njom sta se vise stiska, ona ili olovka.

Radojice ne pravis bre uopste dobra poredjenja, da su olovka i oklagija iste tezine i duzine i da mases sa obe, 15x bi ti udobnije i lakse lezala oklagija.
Pa ni ti. Uzmi nesto iste tezine a razlicite debljine, zavezi konac na vrh "toga" i masi ko da musicaris i reci nam iskreno sta vise stiskas. A ono da nisam NIKADA bio pocetnik, batali, ovo pisem sto sam vise odeljao pluta nego sto mozes da predpostavis, veruj mi. Da su mi bile udobne debele( i ne samo meni, ima nas mnogo koji ovako mislimo) nebi ih tanjili sigurno. Mnogo bolji kontakt sa blankom stapa se ostvari preko tanje plute a samim tim i sve ide na bolje od bacanja, pecanja, zamaranje,.... Evo neka Dane otanji neku plutu( placam mu zamenu ako mu ne bude odgovarala) mozda mu i prodje lakat posle!?

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Tue Oct 04, 2011 10:50 pm

Oko tog osecaja sta se vise steze ili sta bi trebalo vise da se steze.

Generalno ne treba da se steze rukohvat, problemi su vec nabrojani od vise ucesnika diskusije i tu nema dalje price.

Nema stezanja plute.

U zavisnosti od stila, pribora i dr. mozemo u nekoj manjoj meri uvideti gde se javlja ta "sila" stezanja i da se odnosi na povrsine koje trpe trenje.

* Veca povrsina plute u dodiru sa sakom - trazi nesto manju silu kontakta nego sledece
* Manja povrsina plute u dodiru sa stapom - trazi nesto vecu silu kontakta sa stapom nego prethodna

PRIMER:

Danetov pribor, strimeri, veca daljina, veci zabacajni pokret i sa tim veci zabacajni ugao. S zabacajnim uglom ugao izmedju stapa i povrsine se smanjuje. Zamislimo da otvaramo zabacajni ugao do horizontalnog.

Ajd sada da se prebacimo na bacaca koplja. U toj situaciji ako ima dobru povrsinu (skoro horizontalni ugao izmedju koplja i zemlje), kontakt sake sa stapom nije mu potrebna sila stezanja kao sto bi mu trebala sa stapom gde je mnogo manja dovrsina dodira (tezina koplja ista u oba slucaja).

Mogu reci da su u pitanju nijanse ako se uzmu stapovi istih klase ali sa plutama razlicitih precnika, tj oblika, ali ipak ima razlika.

Drugo sto vise utice u toku bacanja jesu poluge prstiju, palca, kaziprsta, malog prsta... razne kombinacije, zatim delova sake i dr...

Rukavica samo u jednom delu pomoci a to je da se stvori bolje trenje, bolji kontakt sa stapom rukohvatom. Mokra saka, mokar rukohvat, veliki i robusan pribor, veliki uglovi pri rukovanju s takvim priborom itd otd
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Oct 04, 2011 11:02 pm

Radojica-pop wrote:
simpson H wrote:

Pa ni ti. Uzmi nesto iste tezine a razlicite debljine, zavezi konac na vrh "toga" i masi ko da musicaris i reci nam iskreno sta vise stiskas. A ono da nisam NIKADA bio pocetnik, batali, ovo pisem sto sam vise odeljao pluta nego sto mozes da predpostavis, veruj mi. Da su mi bile udobne debele( i ne samo meni, ima nas mnogo koji ovako mislimo) nebi ih tanjili sigurno. Mnogo bolji kontakt sa blankom stapa se ostvari preko tanje plute a samim tim i sve ide na bolje od bacanja, pecanja, zamaranje,.... Evo neka Dane otanji neku plutu( placam mu zamenu ako mu ne bude odgovarala) mozda mu i prodje lakat posle!?

Radoice ovo je najmanji problem za uraditi ionako imam nekoliko identicnih blankova tako da kad budem radio stap na jednom uzecu od drugog butt sekciju i probati sa njom.. jedino sto nemam sa cim da izmerim silu stezanja. Ovako nesto sam u mnogo navrata vec isporobavao dok sam probavao blank bez plute i haltera samo sa zalepljenim provodnicima kako bi video kako ce se blank ponasati! definitivno osecaj u ruci je neprijatan i stap se migolji pogotovo kad ga opteretite kako treba i tera vas da ga dodatno stegnete!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Oct 04, 2011 11:25 pm

"Nema stezanja plute!" ovo je fraza koja ne vazi za ceo zabacajni pokret! Djole naveo si samo jednu sekvencu zabacaja gde nema potrebe za stiskanjem!

Naprotiv u toku zabacaja pluta se steze! Ali ne uvek vec samo u kratkom vremenskom periodu i stisak dostize svoj pik u trenutku stopa stopa, nakon toga za stiskom nema potrebe tako da stap mozete da drzite samo sa dva prsta toliko nezno da se nalazi na granici ispadanja! Sto krace traje stisak i sto duze mekano drzanje to bolje!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Oct 04, 2011 11:47 pm

Djole Nis wrote:
Rukavica samo u jednom delu pomoci a to je da se stvori bolje trenje, bolji kontakt sa stapom rukohvatom. Mokra saka, mokar rukohvat, veliki i robusan pribor, veliki uglovi pri rukovanju s takvim priborom itd otd

Jos nesto se postize sa rukavicom a to je i da povecate precnik "rukohvata" jer sad se sa rukavicom jos izmedju plute i ruke nalazi i materijal i ojacenje sa dlana rukavice!

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Wed Oct 05, 2011 12:05 am

Dobro sam napisao "Nema stezanja plute!"

Plutu kroz ceo zabacaj najbolje je drzati na ivici ispadanja, isklizavanja ili kako vec. Tako je najboje i najudobnije. Nema opterecenja i suvisnog zamaranja.

Kroz primer sam opisao odredjenu situaciji i koje sile deluju i na koji nacin a vezano o tome o cemu je bilo reci u prethodnim postovima.

Glavni problem je po meni lose prevedena fraza POWER SNAP koju su mnogi koristili a i prezentovali a koju i ti sada na pogresan nacin sada primenjujes u opisivanju stiskanja, stezanja.

Da li treba stiskati plutu u trenutku stopa, neopsredno pred stop? Ja cu reci ne treba. Treba druge stvari uraditi ali stezati plutu, ne treba.
Barrio Pro-Team

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Wed Oct 05, 2011 12:07 am

EsoX wrote:
Djole Nis wrote:

Jos nesto se postize sa rukavicom a to je i da povecate precnik "rukohvata" jer sad se sa rukavicom jos izmedju plute i ruke nalazi i materijal i ojacenje sa dlana rukavice!

Tako je ako je manji i ako vam nije lagodno za bacati. Ali, ako vam je odgovarajuci rukohvat onda rukavica moze i da smeta.
Barrio Pro-Team

alp
guide

Postby alp » Wed Oct 05, 2011 9:07 am

Djole Nis wrote:Dobro sam napisao "Nema stezanja plute!"

Plutu kroz ceo zabacaj najbolje je drzati na ivici ispadanja, isklizavanja ili kako vec. Tako je najboje i najudobnije. Nema opterecenja i suvisnog zamaranja.

Kroz primer sam opisao odredjenu situaciji i koje sile deluju i na koji nacin a vezano o tome o cemu je bilo reci u prethodnim postovima.

Glavni problem je po meni lose prevedena fraza POWER SNAP koju su mnogi koristili a i prezentovali a koju i ti sada na pogresan nacin sada primenjujes u opisivanju stiskanja, stezanja.

Da li treba stiskati plutu u trenutku stopa, neopsredno pred stop? Ja cu reci ne treba. Treba druge stvari uraditi ali stezati plutu, ne treba.

U potpunosti se slazem s Djoletom u ovom pitanju.

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Thu Oct 06, 2011 9:55 pm

EsoX wrote:.

Radoice ovo je najmanji problem za uraditi ionako imam nekoliko identicnih blankova tako da kad budem radio stap na jednom uzecu od drugog butt sekciju i probati sa njom.. jedino sto nemam sa cim da izmerim silu stezanja. Ovako nesto sam u mnogo navrata vec isporobavao dok sam probavao blank bez plute i haltera samo sa zalepljenim provodnicima kako bi video kako ce se blank ponasati! definitivno osecaj u ruci je neprijatan i stap se migolji pogotovo kad ga opteretite kako treba i tera vas da ga dodatno stegnete!
Dane, svakako da nisam misljanja da je rukohvat nepotreban na stapu! Naprotiv za mene ima VEOMA BITAN ZNACAJ. Samo smo izneli svoja misljenja sta se neznije drzi deblja ili tanja stvar. Ti tvrdis jedno ja sasvim drugo a kad nadjemo neku spravu za merenje pomenutog bice nam razjasnjene sve nedoumice, do tad ja ostajem tvrdoglavo pri svom misljenju :grin:

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Thu Oct 06, 2011 9:59 pm

sasats wrote:a sto stezete stap toliko? plutu stapa treba drzati lagano ...kao polni organ :lol:
Ovo mi promaklo :grin: Jel Sasa sta neznije drzis ( nastavicu u tvom erotskom fazonu :grin: ) polni organ kad je u erekciji ili van nje ( mislim na tvoj :grin: ) ?

alp
guide

Postby alp » Fri Oct 07, 2011 5:49 pm

Zeka wrote:Dobra ideja.

Zeko, kupio sam jucer neke ribolovne novine na kiosku. Preko 56 metara na sluzbenom Svjetstkom prvenstvu u casting sportu odrzanom ove godine u Ceskoj bacio je musicarskim stapom 20 i nesto godina star decko iz Cabra, malog gradica u Gorskom Kotaru u Hrvatskoj. Iz mjesta nedaleko od Kupe gdje sam te vodio na pecanje. To je 8.mjesto na svijetu. I u fly casting metama je bio u finalu. Medju prvih 10. Skroman, tih i dobar. Stapom za cca 100 eura (!). A to mu jedna od xy disciplina kojom se bavi u bacackom viseboju. Tog bih mladog gospodina i sportasa zelio upoznati, sada kada je zavrsila ribolovna sezona. To bi bila stvarno dobra ideja. A ne kako me boli lakat kad...

Šva
fly fisherman

Postby Šva » Fri Oct 07, 2011 7:44 pm

Imali to bacanje da se vidi negde na netu, i jel se zna kolikim klasama stapova i letecim glavama je bacano

Return to “Flycasting”