Trening

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
EsoX
Carp Ninja!

Re: Trening

Postby EsoX » Fri Aug 27, 2010 1:26 am

Uff a kakav smo Ljubo i ja imali "trening" juce.. na programu su bili "prezentacioni" zabacaji i gadjanje u metu sa preprekama iz camca. Prosto je neverovatno koliko jedna interesantna i krajnje zahtevna "livada" moze da inspirise castera, sve odjednom postaje mnogo svrsishodnije a bogami i zanimljivije. Cini mi se da se Ljubina tehnika i onaj njegov prednji stop u zavrsnici peglaju polako... a pegla kojom je pegla i nije bas lagana negde oko 9-10 AFTMA kilograma... ako se mane sestice mislim da ce sve doci na svoje mesto vrlo brzo :)
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Veso
instructor

Postby Veso » Mon Oct 25, 2010 8:15 pm

Bog te mazo.. Nesto ste se opasno usutili na ove FC teme!? Pa rekoh, vjerovatno ste sve vec skontali i naucili pa vise necete ni da razgovarate na tu temu, ko sisa ova manje talentovane sto treniraju ko blesavi ne bi li nekako i oni ponesto skontali. Salu na stranu, radite li stogod na tom planu? Ja sam nedavno imao prijeku potrebu da nesto naucim na brzaka, nesto sto nikad nisam ni probao, ni dana vremena da nesto nabavim pa probam sam, nego opleti pa se "uci" preko - Skype!? Sta to? Ma onaj crni "shooting head" za jednorucne stapove, nesto u smislu "Seatrout distance".. Niti mi je kad trebalo, niti sam bio previse znatizeljan, pa onda naravno da nisam imao pojma (ma nemam ga ni sada, naravno) kako sve to zapravo "fercera"? Pali su mi na um neki momci ovdje za koje pretpostavljam da imaju velikog iskustva sa tim, ali, kako rekoh, vremena za pitanja i cekanje odgovora "njet".. Pichi preko Skype, pa sta bude.. Nisam se skroz (valjda) ni osramotio sa tim cudom..
Image

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 8:20 pm

Veso izgleda ovaj nagli prirast instruktora udaljuje ljude od fly castinga kod nas :grin:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Oct 25, 2010 8:40 pm

Ili to, Simpsone, ili svi sve znaju.Neka naroda.Sad će, uskoro, mart ili april, novo druženje u Novom Sadu.Sa sve nekim svjetskim facama koji su već potvrdili dolazak.Pa ćemo opet o FC.
Image

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Oct 25, 2010 8:48 pm

Trening... hmm moram priznati da mi vec neko vreme bacanje na livadi deluje jako besmisleno a vise mi nije ni mnogo interesantno... zato ga u poslednjih godinu dana mozda i vise ni ne praktikujem. Livada je mesto bez realnih ogranicenja sa kojima se susrecemo u ribolovu.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 8:49 pm

Iz tebe kao da govori Mixmaster, vec drugi put ga danas pominjem, mora da stuca :mrgreen:

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Oct 25, 2010 8:50 pm

Jel tako?

A šta je s onima koji tek kreću u mušičarenje?A šta je s onima pred kojima su ispiti?Uostalom, način na koji ti mušičariš i bacaš nema nigdje primjenu nego na Joci. :)
Image

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Mon Oct 25, 2010 8:51 pm

Veso wrote:Bog te mazo.. Nesto ste se opasno usutili na ove FC teme!? Pa rekoh, vjerovatno ste sve vec skontali i naucili pa vise necete ni da razgovarate na tu temu, ko sisa ova manje talentovane sto treniraju ko blesavi ne bi li nekako i oni ponesto skontali. Salu na stranu, radite li stogod na tom planu? Ja sam nedavno imao prijeku potrebu da nesto naucim na brzaka, nesto sto nikad nisam ni probao, ni dana vremena da nesto nabavim pa probam sam, nego opleti pa se "uci" preko - Skype!? Sta to? Ma onaj crni "shooting head" za jednorucne stapove, nesto u smislu "Seatrout distance".. Niti mi je kad trebalo, niti sam bio previse znatizeljan, pa onda naravno da nisam imao pojma (ma nemam ga ni sada, naravno) kako sve to zapravo "fercera"? Pali su mi na um neki momci ovdje za koje pretpostavljam da imaju velikog iskustva sa tim, ali, kako rekoh, vremena za pitanja i cekanje odgovora "njet".. Pichi preko Skype, pa sta bude.. Nisam se skroz (valjda) ni osramotio sa tim cudom..

de malo vise o tome,ja si bas razmisljam jel bi bacao dalje sa shooting headom nego sa standardnom premium line #6 od hardy-ja (SA)?
stap je 6/7 (vise 7 nego 6)

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Mon Oct 25, 2010 8:54 pm

Zeka (Ex rabbit) wrote:Jel tako?

A šta je s onima koji tek kreću u mušičarenje?A šta je s onima pred kojima su ispiti?Uostalom, način na koji ti mušičariš i bacaš nema nigdje primjenu nego na Joci. :)
te novajlije kod tebe u dvorište na obuku :mrgreen:

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Oct 25, 2010 8:56 pm

Bogi wrote:
Zeka (Ex rabbit) wrote:Jel tako?

te novajlije kod tebe u dvorište na obuku :mrgreen:

E stvarno,ko zna zna. :mrgreen:
Image

Veso
instructor

Postby Veso » Mon Oct 25, 2010 9:51 pm

Naravno da se sve moze okrenuti na cistu zafrkanciju, ima i to smisla, da se ljudi malo zabave.. Ali, ja sam ipak ozbiljno mislio pokusavajuci da mallo probudim diskusije na ovu temu. Iluzorno je ocekivati da ce neko, ma koliko se ko trudio da i ovako, pisuci po furumima o temama vezanim za FC, samo zahvaljujuci time postati bolji "caster". Nece. Ali, nikako nije iskljuceno da ce, barem teoretski, dobiti poneki odgovor cak i na nepostavljena pitanja, nekoga ce to mozda malo vise zaintrigirati pa da i sam ponesto proba.. Ili, sto je vjerovatno najbolja investicija, doci do zakljucka da bi mozda najpametnije bilo potraziti kakvog instruktora (ili bar nekog kolegu koji je spreman pomoci u prvu ruku) i jednostavno - skratiti sebe "patnje" u prakticnom ribolovu i sve to skupa pretvoriti u - zabavu?
Ovo sto Simpson spomenu instruktore.. Ipak su to, svi odreda, sve sjajni momci i ljudi koje je to, FC, toliko zanimalo da su onda i postali to sto jesu. Moguce je da motivi nisu svima isti, sto je potpuno stvar njihovog izbora. Svi su i kroz to pripremanje za polaganje ispita, pa onda i ispit, postali i teoretski i prakticno bolji u tome sto ih zanima! Neki su, mozda, htjeli sami sebi dokazati da to jednostavno mogu - i tacka. Drugi su opet u tome vidjeli neki svoj put u proboju na "musicarsko trziste" kod kuce pa i u svijetu, nekima je to opet put da jednostavno budu i medjunarodno kvalificirani za to sto vole i rade - da pmoognu drugima! Naravno, i ovo, pomognu drugima, sigurno ima svoja pravila igre! To moze da bude skroz besplatno, a moze i drugacije, uz naplatu casova. Sto je sasvim normalno i sto je potpuno stvar njihove dobr volje i opredjeljenja. Nema smisla da ja ovdje tupim kako je par casova sa stvarno dobrim i kvalificiranim isntruktorima vrijednije od bilo kojeg novog stapa koji vam moze pasti na pamet.. Vjerujte ako hocete, ako necete ne morate. To je moje iskustvo, a svimovim se ne bavim bas od juce..

Esox me malo iznenadi, mislio sam da je davno dokucio prednosti dobro savladane tehnike pa da u skladu sa tim i razmislja. Ali, isto tako je moguce da je dostigao takav nivo koji mu se cini sasvim dovoljnim da u ribolovu maksimalno uziva i da mu jednostavno ne treba nista vise? Jednostavno, stvar opredjeljenja i ja to postujem i razumijem. Supericka, sto bi rekli ovi mladji!! Inace, a to Esox dobro zna, livada je samo jedno od mogucih mjesta za - trening.

Sta sam ono preskocio? Da, neko je upitao nesto u vezi shooting head kontra "cijela struna".. Ja to NE ZNAM, moje iskustvo s tim je nekih pola sata "treninga" preko Skype i dva sata u praksi.. Medjutim, vec sam si naslagao nekoliko varijanti "i tog cuda" u klasama 5, 7 i 8 - pa cemo vidjeti sta ce od toga ispasti..
Image

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 10:16 pm

Veso nisam ja ulazio u motive zasto je neko postao instruktor. To uopste nije bila namera. Vec sam samo izneo da mislim da su ljudi zapustili pricu o FC jer im je mozda malo previse forsirana. Meni licno nije, i svaki trnutak lepog vremena iskoristim da malo promasem ispred radnje. Evo u cetvrtak sam se dobrih sat vremena nauzivao sa Winstonom LT ali na zalost i kineskom strunom jer mi je zao da ostale bacam po betonu.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Oct 25, 2010 10:23 pm

Što se tiče treninga......Opet sam raskrčivao dvorište.Moram neku sliku sad da okačim.Sve što je smetalo više ne smeta.Nasipa se desni dio da bazen bude ravan i dugačak.Od sljedeće godine 30meteri ima da bude.Simpsonu zabranjeno da dolazi.Kratak mu poligon. :mrgreen:
Image

Veso
instructor

Postby Veso » Mon Oct 25, 2010 10:44 pm

Sigurno da ima i u tome nesto istine Simpsone, da je sva "ta prica" o flycastingu ovdje-ondje bila i isforsirana, pa da su ljudi malo okrenuli glavu od toga.. Medjutim, to istovremeno ne mora da znaci da je "ta prica" ukoliko jos se zbilja konstruktivno prilazi neinteresantna musicarima svih kategorija, znanja i zvanja. Jednostavno, to polje je neiscrpno, moze da bude i zabavno i korisno. Sve zavisi od pristupa, kako samoj problematici, tako i misljenjima i stavovima drugih ucesnika diskusije.
Kad vec spomenu LT... Ili "spaghetti Winston" kako su neki spremni kazati. Nedavno sam se u drustvu sa anamo nekim "casterima" malo igrao nekih igara, drzanje strune u vazduhu, pick-up i slicno.. Nema smisla da izbacujem neke cifre, metre i centimetre, ali vjerovatno bi se mnogi zagovornici teze "brz stap = ooogromna daljina" opasno zabrinuli.. Naravno, pomenuta teza je ujedno i ispravna, da me neko krivo ne shvati.. Ali, u svemu tome uloga stapa je mnogo manja nego sto se obicno misli.. Bilo koji stap, dok je u garderobi ili onoj tubi - sam od sebe ne radi ama bas nista!

PS

Izvinjavam se na pravopisnim greskama, nemam naocale..
Image

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Oct 26, 2010 12:03 am

Zeka (Ex rabbit) wrote:Uostalom, način na koji ti mušičariš i bacaš nema nigdje primjenu nego na Joci. :)

Malo ogranicen pogled... ali otkud znas sta ima primenu i na Joci kada tamo nikad nisi pecao?

Veso wrote:Esox me malo iznenadi, mislio sam da je davno dokucio prednosti dobro savladane tehnike pa da u skladu sa tim i razmislja. Ali, isto tako je moguce da je dostigao takav nivo koji mu se cini sasvim dovoljnim da u ribolovu maksimalno uziva i da mu jednostavno ne treba nista vise? Jednostavno, stvar opredjeljenja i ja to postujem i razumijem. Supericka, sto bi rekli ovi mladji!! Inace, a to Esox dobro zna, livada je samo jedno od mogucih mjesta za - trening.

Sta sam ono preskocio? Da, neko je upitao nesto u vezi shooting head kontra "cijela struna".. Ja to NE ZNAM, moje iskustvo s tim je nekih pola sata "treninga" preko Skype i dva sata u praksi.. Medjutim, vec sam si naslagao nekoliko varijanti "i tog cuda" u klasama 5, 7 i 8 - pa cemo vidjeti sta ce od toga ispasti..

Veso, slazem da je ogromna prednost ako dobro savladate neku tehniku.. ali da bi je zaista dobro savladali morate je znati prilagodite realnim uslovi u ribolovu... a to se ne moze nauciti na livadi... vec samo i iskljucivo na vodi kad su svuda oko vas razna ogranicenja. Ja zaista uzivam u musicarenju i fly castingu koji je neizostavni deo musicarenja, i cesto me sama situacija na vodi tere da ukljucim mozak i razmisljam o svakom zabacaju mnogo vise nego na livadi... i svaki novi zabacaj je prica za sebe, i novi izazov. Naravno ponekad sam i nezadovoljan kako je neki zabacaj ispao.. ali neverujem da bi tu vezba na livadi ista pomogla jer trebalo bi mi bas mnogo imaginacije da na livadi zamislim datu situaciju. Ako vec pricamo o tehnikama... ni jedna tehnika nije nastala tako sto je neko naucio nesto da radi "pravilno", vec je nastala cisto intuitivnim putem...odnosno realni uslovi i sva ogranicenja na vodi su je oblikovala kako bi se postigao maximum.

Zaista nikada nisam imao priliku loviti morsku pastrmku... ali sam u nekoliko navrata koristio letece glave.. i danas koristim Teeny TS integrisanu letecu glavu. Regularne strune su mnogo udobnije za bacati... lakse se kontrolisu.. ali letece glave su u mnogim situacijama efikasnije resenje. Uff taj naziv Letece glave, Shooting gead... mnoge asocira na velike distance ali to im nije prevashodna namena... mada kljucna rec je upravo u onome shooting. Naime ove strune su takve konstrukcije koja vam omogucava da sa relativno kratkim overhangom ispucate mnogo running linea.U startu uzmite u obzir da letece glave nisu namenjene za drzanje mnogo strune u vazduhu za uzivanje u loopovima... i namena im je upravo ispucavanje. Kada glava izleti kroz vrsni provodnik vreme je da strunu katapultirate... a posto je glava kratka i teska pa odlicno puni stap bice vam potreban jedan ili dva lazna zabacaja kako bi bili spremni da strunu ispucate. Brzina strune i inercija je mnogo veca u poredjenju sa standardnim strunama. Upravo ovo letece glave cini tako efikasnom "alatkom". Double haul je imperativna tehnika kada se radi o overhead zabacajima sa letecim glavama. Ja obavezno koristim i beckshooting kako bi sto pre ispucao strunu. Zbog vece brzine malo bolje treba potrefiti tajming.

Return to “Flycasting”