Flycasting i strimeri

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
ekoljuba
Moderator

Re: Flycasting i strimeri

Postby ekoljuba » Mon Sep 07, 2009 11:23 pm

Krambambuli_panc wrote:
Takodje, probao sam da pecam mrenu sa otezanim jig nimfama koje sam napravio po "receptu" sa nekog austrijskog sajta. Nimfe se otezavaju najmanjim ekserima...Poenta je da zabacivanje ovakvih nimfi je, po mom skromnom iskustvu, bilo teze zabacivati nego strimere jer su preteske bar za moju sesticu. Mada sreca je da se mrene pecaju uglavnom "ispred nogu".

Nisu preteske za sesticu nikako mozes i trojkom ili cetvorkom da bacas ako znas nego treba da uvezbas vodene zabacaje ( koje i ja slabo znam) i bice ti lakse da bacas nife.

Krambambuli_panc wrote: Ako sam dobro shvatio, to je 4 m predveza, bez lidera, samo monofil? Ako nisam dobro shvatio, da li bi mi neko malo pojasnio?

Za nife se najcesce koristi parce parce moonofila bez predveza.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Sep 07, 2009 11:40 pm

PA naravno da ne znaš kad ti je Rumenka daleko. :grin: Likota te uvatio pod svoje.>A njega libo,on zna.Mada ,ni on nije najsretniji sa vodenim zabačajima.
Image

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Tue Sep 08, 2009 12:03 am

simpson H wrote:Imas na sajtu jako dobar alpov tekst o pecanju bucova http://www.musicarenje.com/index.php?op ... &Itemid=32 , nadam se da si ga procitao?

Ako zelis dodatna pojasnjenja i uopste o pecanju bucova uradi to u temi viewtopic.php?f=34&t=715

Ovde postavljaj pitanja u vezi fly castinga kao sto si to uradio u prvom delu svog posta.

Ok Simpsone, kao moderator kaze :)...U svakom slucaju nisam video alpov post o musicarenju bolena ali rado cu ga procitati.

Hvala

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Sep 08, 2009 4:00 am

Evo jos jedan savet koji ce mozda nekom da pomogne.. ako koristite neku strunu sa dugackim prednjim konusom i imate problema sa okretanjem strimera, jednostavno skratite vrh strunu za 0,5-1m (pazite da ne preterate). Na ovaj nacin cete koliko toliko smanjiti rasipanje energije prilikom "okretanja" (ispravljanja) strune, tako da ce sada dosta masivniji tip mnogo bolje izlaziti na kraj sa vecim strimerima. Inace strune koje su namenjenje za zabacivanje strimera obicno odlikuje kratak prednji konus, ne preterano duga masivna glava ciji je teziste pomereno napred, i obicno ne jako tanak running line, jer je mnogo lakse rukovati sa debljim nego sa tanjim running lineom.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

poljo
vuna

Postby poljo » Tue Sep 08, 2009 9:50 am

Teoretski ...fantasticno. Imate li kakav konkretan predlog za tip strune?

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 08, 2009 10:27 am

Evo i mene zanima kako ce se ponasati recimo RIO Pike koja ima tacno takvu konstrukciju kraceg prednjeg tapera, ali kako ce se ponasati u stilu pecanja kao na klipu koji je postavio Alp. Znaci bass stap (kraci) i zabacaji bez mnogo maganja. Hoce li prilagodjenija tom stilu biti neka varijanta shooting heada tipa RIO Outbound ili RIO Pike?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Sep 08, 2009 1:49 pm

simpson H wrote:Evo i mene zanima kako ce se ponasati recimo RIO Pike koja ima tacno takvu konstrukciju kraceg prednjeg tapera, ali kako ce se ponasati u stilu pecanja kao na klipu koji je postavio Alp. Znaci bass stap (kraci) i zabacaji bez mnogo maganja. Hoce li prilagodjenija tom stilu biti neka varijanta shooting heada tipa RIO Outbound ili RIO Pike?

Probao sam i Rio Pike WF9F/I strunu i letecu glavu Teeny TS 350 u kombinaciji sa kratkim Ross FlyStickom 8wt... i zaista obe kombinacije nisu lose... Zbog medium fast akcije ovi stapovi se jako lepo pune i ponasaju se kao pracka.. E sad kad je u pitanju izbor strune... za neke situacije bi se pre opredelio za klasicne strune poput nekog Rio Pike strune ili nekog Bass tapera jer ovakve strune pruzaju mnogo bolju kontrolu celog sistema jer recimo pecanje basa cesto trazi i precizne zabacaje i finiju prezentaciju.. dok sam misljenja da bi se iz kombinacije sa recimo Rio Outbound Short mogao izvuci maximum upravo za ove point and shoot (pick up lay down) aplikacije ili za situacije gde ste ograniceni sa prostorom iza ledja...
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

alp
guide

Postby alp » Tue Sep 08, 2009 4:04 pm

1. Strimeri su velika skupina musicarski mamaca koji se manje ili vise razlikuju, ne samo izgledom, sarenim trakama, lametama, okicama i sljokicama, vec: velicinom, tezinom, otporom koji prave pri prolasku kroz zrak i vodu... Neki su neznatno tezi od suhe muhe, neki znatno tezi i nezgodniji za bacanje od najteze nimfe. Jedan pribor, kakav god bio, nece biti savrseno rjesenje za lov svih riba svim tipovima strimera.

2. Strimeri razlicitih osobina i ribe razlicitog ponasanja traze manje ili vece prilagodbe pribora. Stuka i bass s jedne strane i bolen-bucov s druge strane su primjeri dvije dijametralno suprotne krajnosti u pristupu lovu strimerom. Ako nemamo nista drugo na raspolaganju mozemo loviti sve jednim stapom, bilo kakvim, no veliku prednost u startu imat cemo ako pribor uskladimo s ponasanjem riba i osobinama strimera.

3. Kod lova stuke, gdje se bacaju veliki i teski strimeri koji prave velik otpor zraka pri bacanju, naglasak je na "transportnom" potencijalu pribora dok su daljina i "prezentacijski" potencijal sporedni. Vrlo bitan element je snaga stapa potrebna za kontru jer veliku udicu necemo moci zabiti u tvrda usta mekanim stapom. U lovu stuka 20 metara je nepotrebno daleko. Vecina ih se ulovi na 10-ak metra pa do pod samu obalu. Ne smeta ih nesto grublji pad strune i strimera na vodu. Kraci, snazniji stapovi, strune s kratkim glavama, kratkim prednjim konusom i tezistem na vrhu su potencijalni "+"; duzi, mekaniji stapovi, strune s dugackim prednjim konusom, strune s tezistem na kraju glave potencijalni "-".

4. Kod lova bolena-bucova, gdje se bacaju lagni prozracni strimeri, naglasak je na dobrim bacackim i dobrim prezentacijkim svojstvima pribora. Lovi se na svim daljinama, ali vrlo cesto preko 20 metra pa i puno dalje. Bolen je riba osjetljiva na grub pad strune, predveza i muhe na vodu. Ribolov na blize od 10 metara od ribe treba izbjegavati cak i kad je blizu obale. Stapovi podesni (i) za daleka bacanja, ali dovoljno mekani za amortizaciju kontre s tanjim predvezom, strune s duzim prednjim konusom i tezistem na kraju glave, koje imaju prednost kod fine prezentacije (i bacanja s vode), su bolji izbor. Sto duzi pazljivo balansiran konusni predvez s FC tipetom je velika prednost. Preporuka je najdulji predvez koji mozete kontrolirano i daleko bacati.

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Wed Sep 09, 2009 7:07 am

Kod mene su nažalost,govorim o lovu bucova,sve ribe na desetak metara od obale.Nema gaženja,samo debelo prikradanje.Prošle godine sam bacao laganim priborom ali sam imao nekoliko gubljenja dobrih riba koje su odmah nakon udaraca bežale ka travi,gde ih "slabašnom" peticom nisam mogao zadržati.Od tada bacam šesticom i ne rizikujem mnogo.Naravno,o dugim predvezima u mušičarenju bucova Alp je sve rekao!

forellee
vuna

Postby forellee » Wed Sep 09, 2009 3:11 pm

Za mene je idealan za nase vode bar stap 7 ili 8. Neozbiljno je za stuku koristiti isti pribor kojim se pecaju klenovi lipljeni i pastrmke, jer uvek postoji sansa da nam udari veca stuka. Interesantno je medjutim(bar meni) da mnogo lakse zabacujem strimera sa koncem koj je broj laksi od deklarisanog na stapu.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Wed Sep 09, 2009 3:17 pm

Malo smo skrenuli sa teme ovde je ipak Fly Casting topic... deo postova koji su off je obrisan.. a deo postova je prebacen u neku od prikladnijih teme! Tema vezana za konkretnu klasu pribora koja je optimalna za musicarenje riba poput bucova ili stuke koji se ovde pominju je mnogo primerenija temama u podforumu ribolov/warmwater i bilo bi zgodno kad bi tamo nastavili sa ovom diskusijom!

Forellee mislim da si naceo vrlo interesantnu temu kad je u pitanju over i under lining, odnosno koriscenje strune za broj manje i za broj vece nego sto je deklarisano na stapu!

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Thu Sep 10, 2009 9:53 pm

U warmwater musicarenju su vrlo ceste situacije gde prilikom pecanja sa obale ili iz vode rastinje poput, trave, trska, zbunje.. granje..prave velike probleme jer se struna vrlo cesto kaci za njih. Za takve situacije je striping basket je jedn od stvarcica koja ce vam u velikoj meri olaksati zabacivanje jer ce vam struna neuporedivo manje zapinjati i mrsiti se.. ova cesta kacenja mogu prouzrokovati i ostecenja strune.. a i zna vrlo negativno uticati na vas i uciniti vas nervoznim sto nikako nevalja, a cim vam koncentracija pravice te mnogo vise gresaka tokom zabacivanja. Zbog svega ovog striping basket je obavezan deo moje opreme na gotovo svim pecanjima.

Mozda izgleda sasvo ali...

Image

Detaljnije o striping basketu mozete procitati i na nasem sajtu.. http://www.musicarenje.com/index.php?op ... &Itemid=34

Andric Veljko
guide

Postby Andric Veljko » Sat Sep 19, 2009 2:04 am

Ako preskocimo(mada je to veoma zanimljiva prica) osobine i karakteristike predveza,kanapa i stapa koje su potrebne za bacanje strimera(posto je tema flycasting),mnogo toga je vec receno.

Znaci:Side-arm cast gde okolina dozvoljava,eliptical cast (forthand i backhand) gde okolina dozvoljava,

ako ste u vodi ili ako vam je pribor laksi u odnosu na tezinu strimera takozvani "zabacaj oko sveta"(jos ga je i Li Wulf koristio kada je velikim lososkim muvama pokusavao na lagan pribor da izazove velike losose),dalje....reverzni cirkularni zabacaj,Galway cast,"Back shoot cast"....

Zatim oblici lupova:laksi pribor siri lup,dobro balansiran pribor moze kako hocete...

Sve ovo za single hand rods dok su Double hand rods zasebna prica.

Ko ima vremena i volje za dobro druzenje neka dodje 3.oktobra na Adu...nece se pokajati,garantovano...

Pozdrav,Veljko

shomi
fly fisherman

Postby shomi » Tue Sep 22, 2009 10:46 pm

Cika Veljko a u koliko sata na adi

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 22, 2009 10:51 pm

Nisam cika Veljko al mogu da dam odgovor. Treceg oktobra tacno u podne kao i uvek.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Return to “Flycasting”