Distance Casting zabacajni pokret!

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
Nenad Bugarcic
guide

Re: Distance Casting zabacajni pokret!

Postby Nenad Bugarcic » Sat Feb 14, 2009 12:04 am

Alexa wrote:Evo jednog zabačaja koji može da bude vrlo koristan kod dubokog gaženja, na desnoj obali reke!
Drinski mušičari u Srbiji bi mogli da imaju benefita od ovog zabačaja. Samo ga ne treba ignorisati ... može da bude odličan i kod forhend limitirajućih situacija (prepreke, uzan prostor itd.)

kako vuce loop polako al sigurno :) ...znaci loopic mora da je ko bombona

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sat Feb 14, 2009 4:10 am

...Why equate the best cast with the amount of distance? What I appreciate as a good cast is efficiency. No jumping, leaping, screaming or huffing and puffing, just flycasting with the least amount of effort. I look for good line control and line speed. His or her ability to cast under any given conditions. I have seen people who throw long lines with loops the size of a truck only to blow out more hemorroids.... Bob Popovics

A evo i jedno pitanje kad je u pitanju distanc casting: Da li u poslednjem backu jos malo ispucati strunu ili ceo poslednji back iskoristiti samo kako bi se maximalno iskontrolisao loop bez dodavanja strune?
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Sat Feb 14, 2009 12:43 pm

EsoX wrote:Da li u poslednjem backu jos malo ispucati strunu ili ceo poslednji back iskoristiti samo kako bi se maximalno iskontrolisao loop bez dodavanja strune?

:lol: :lol: :lol: Odličan ti ovaj citat našeg rođaka u tuđini, hemoroidi :lol:

Radak,
ovde se radi o dve različite tehnike ili koncepcije. Ja sam mišljenja da treba znati obe i primenjivati ih u zavisnosti od situacije!
Kod: 1.bacanja teških strimera, 2.otežanih sistema, 3.dubokog gaženja, 4. ribolov iz šlaufa ... ja preporučujem izbegavanje back shooting tehnike i savetujem samo keep control varijantu, dakle savršen zadnji finalni zabačaj bez ikakvog produžavanja strune.
Međutim, ima ljudi koji stalno forsiraju back shooting i uvek je prisutan u njihovim zabačajima. Džoana Vulf striktno savetuje ovu tehniku kod ekstremno dugih zabačaja! Iskreno, kada se finalni back shooting izvede savršeno onda ste u igri za najduže moguće zabačaje u karijeri!!!
Sepp Fuchs, Jupp Verstraten i još neki skoro nikada ne produžavaju u poslednjem back castu, više idu na varijantu ultimativne kontrole. Ona daje uvek dobre rezultate, jer se zabačaj ne izlaže riziku da pređe u tejling i tako upropasti celu priču.
Ako se ide na back shooting, moj savet je sledeći: 1.STOPirajte štap za nivo viši od prethodnog, 2.produžite strunu ali ne duže od 1 metra, 3. uradite to nežno i bez cimanja

Pozdrav!

Toni
guide

Postby Toni » Sat Feb 14, 2009 1:59 pm

Nikada nisam ispucavao strunu u back castu, cak sam mislio da to i ne treba da se radi...
Sad me sramota :oops: ...eto novog "domaceg" zadatka, cim sneg okopni. :mrgreen:
Eventually all things merging to one, and a river runs trough it.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Feb 14, 2009 2:12 pm

Nije ni neophodno ispucavati je u back jer je bitnija njegova kontrola. Mnogo je vazan back za krajnji rezultat.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Toni
guide

Postby Toni » Sat Feb 14, 2009 2:58 pm

Svestan sam koliko je back bitan za krajnji rezultat i kada vezbam najvise paznje tome i posvecujem. Ujedno to mi je jos uvek jedna od slabijih tacki, ali dobro je znati da back shooting moze dobro doci u pojedinim situacijama. A njih je Aca lepo naveo.
Jos jedan dokaz da je FC jedan nepresusan izvor izazova i zanimacije :grin:

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sat Feb 14, 2009 4:24 pm

Back shootnig u velikoj meri redukuje broj laznih zabacaja, sto zbog ispucavanja strune u backu sto zbog boljeg punjenja stapa za naredni front. Samim dodavanjem strune u backu veca je tezina strune koja puni stap, plus sto se stap puni i usled kineticke energije koja je prouzrokovana kretanjem citave glave strune (a ne samo loopa "kroz" strunu). Mozda ovo nije toliko vazno kad se manipulise sa malo strune... ali u velikoj meri ustedi energiju kad se svaki naredni zabacaj pocinje od nule sa predvezom nadomak vrsnog provodnika. Meni je usao pod kozu..
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Feb 14, 2009 4:43 pm

Ima smisla za pecanje strimerima gde strimera dovodis skoro do vrha stapa. Kod ovog "naseg" pecanja a kako je cela prica vezana za distancu, mislim da se lakse pogresi kod zadnjeg back casta. Ja sam pustao strunu i napred i nazad ali od kada mi je Aca ukazao da je pozadi zadrzim, znacajno sam popravio back cast. Sada strunu pustam i pozadi ali zanemarljivo malo u odnosu na front!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Nenad Bugarcic
guide

Postby Nenad Bugarcic » Sat Feb 14, 2009 5:07 pm

Toni wrote:Nikada nisam ispucavao strunu u back castu, cak sam mislio da to i ne treba da se radi...
Sad me sramota :oops: ...eto novog "domaceg" zadatka, cim sneg okopni. :mrgreen:

a sto kad okopni...svako vreme je dobro vreme :mrgreen: :grin:
i boki tako misli.."jelda" boki?

Toni
guide

Postby Toni » Sat Feb 14, 2009 5:43 pm

Doduse i to ima smisla....koliki je sneg ovde kod mene, izgledalo bi kao da stojim u Drini do pojasa... :lol:

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Sat Feb 14, 2009 7:35 pm

Toni pozdrav!

Upravo tako, ima tu mnogo prostora za razvijanje i usavršavanje. Svaki, ama baš svaki zabačaj ima u sebi nečega što se može izvući kao potreba u svakodnevnom ribolovu. Što više tih "caka" znaš, imaćeš veću slobodu i sigurnost na vodi a samim tim i vremena da misliš o više stvari odjednom.

U kontekstu ove teme, distance casting ima zaista puno elemenata sintetisanih u jednu celinu. Ali kako Bob Popović kaže (Dane, hvala na odličnom citatu!) sve to mora biti izvedeno prirodnim pokretima sa što manje napora i uložene energije. Tek onda mušičarenje ima svoj smisao i lepotu. U suprotnom, možeš samo da dobiješ hemoroide od naprezanja :mrgreen:

Ispada da svaki Englez ima šuljeve, i to one gradus #6 (na skali od 1 do 5) :lol: :lol: :lol:

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Sun Feb 15, 2009 3:45 am

Alexa wrote:Toni pozdrav!

Ispada da svaki Englez ima šuljeve, i to one gradus #6 (na skali od 1 do 5) :lol: :lol: :lol:

a ja se cudim sto su onoliko bledi i ruzni, kad ono sva krv im otisla u anal :lol:

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Sun Feb 15, 2009 12:53 pm

oholi wrote:a ja se cudim sto su onoliko bledi i ruzni, kad ono sva krv im otisla u anal :lol:

Zato im svaki zabačaj ide direktno u ANALE mušičarenja :lol: :lol: :lol:

humphrey
instructor

Postby humphrey » Sun Feb 15, 2009 2:05 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Mon Feb 16, 2009 12:10 am

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Return to “Flycasting”