Pitajte EFFA instruktora !!!

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
banefly
instructor

Re: Pitajte EFFA instruktora !!!

Postby banefly » Thu Jun 18, 2009 9:10 am

Veso2 wrote:
banefly wrote: a i ne zanima me - moje vreme za to je prošlo

Naprotiv, mr. Banefly!! Sto godine vise stiscu a snaga pomalo otice - utoliko vise treba nam stediti preostale resurse...

Gosin Veso, potpuno se slažem sa Vama. Hvala bogu, nisam u lošoj kondiciji iako ličim na trudnog miša (u sivom Simms-ovom kombinezonu) ali prvo što sam naučio u mušičarenju i čega se vrlo dosledno držim je permanentno limitiranje snage koja se koristi u mahanju. Sve se to ovim medium Winstonima (koje neki moji prijatelji nazivaju "ŠPAGETE" kad hoće da me nasekiraju) izvodi sa neverovatnom lakoćom i ja u tome maksimalno uživam. Vreme za takmičenja i nadgornjavanja bilo kog tipa su za mene prošla ali to nije stvar fizičkog nego psihološkog stanja u ovim godinama.
Lep pozdrav!
The WT may not be the rod for the impatient angler. The WT is meant for the fisherman who makes every cast count... and enjoys every bit of it. There may be no finer rod for making close range presentations.

banefly
instructor

Postby banefly » Thu Jun 18, 2009 9:23 am

@ st. igor

Ovo je koliko vidim topik "Pitajte EFFA instruktora!!!" a čisto sumnjam da je Bojan tražio mišljenje od, u najboljem slučaju, sebi sličnih (izuzimam Flycastera iako zvanično nije instruktor). Uz svo uvažavanje dobronamernosti St. Igora to je činjenica koju svakako treba imati u vidu!
The WT may not be the rod for the impatient angler. The WT is meant for the fisherman who makes every cast count... and enjoys every bit of it. There may be no finer rod for making close range presentations.

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Thu Jun 18, 2009 10:35 am

Bane , hvala na ljubaznim recima .
Veso je sasvim u pravu , nikad nije kasno da se nauci pravilno bacanje .
Jes da je malo tesko na pocetku jer se prvo trebaju ispraviti lose navike , pa tek onda uciti iz poceka , ali se kasnije vraca stostruko kroz uzivanje i lakocu u stvanom ribolovu , a to je valjda svima nama cilj .
Igore , dobro da si ga usporio , sada je sve mnogo jasnije .
No umesto da nastavim da gushim javnost sa FC terminima (koje i ja ne razumem bash najbolje :lol: ) ajd da probamo sa ova dva recepta .

Boki ,ovo je moj recept broj jedan :
Za ovo je potrebno :
stari stap , koji se moze i ostetiti , a da ti nije stalo
prazna boca od coca cole (plasticna)
malo prostora , i publika koja ce da te zajebava dok ovo radis :lol:
Uzme se boca pa se natakne (da izvines) na vrh starog stapa .
Natakne se tako da moze da se i odtakne ,tj da se izbaci (zato skini vrshni provodnik)
Lepo onda postavis neki cilj,recimo ,kazes : Sacu be' da te bacim pet metara , coca colo nijedna.
I probaj onda da bacis tu flasicu pet metara , imitirajuci cast , sa bocom nataknutom na vr' stapa .
Napravi klip , i postavi ga ovde , pa da idemo dalje u analizu .

Recept broj dva :
potrebno je da si u procesu krecenja stana ( lele :lol: , koja je to najebotina)
potebna je crna boja , bar dve tri litre
potrebna je ona velika gusta cetka sa drskom slicnom drski stapa ,ona sa kojom se nanosi kalafonijum i peru zidovi (ili kako se vec zvase )
pre nego pocnes da ljustis staru boju nacrtas ne jednom zidu krug ( 50 cm precnik) u visini svoje glave
onda lepo stanes na sredinu sobe i umocis onu cetku u onu cnu boju
onda me pitas ,dobro a sta sad koju picku materinu ????? :lol: :P :grin:
a ja ti kazem , Boki ,.druze moj , umesto da ti tupim o energiji tokom casta , SLP,Drift ,Stroke Lenght ,Accelleration,ovakav grip ,onakav grip,vezbanje na vodi ,vezbanje na travi , meki stapovi ,tvrdi stapovi ,ovo, ono bla bla bla i itd , ajd ti lepo uradi sledece :
pokusaj da u jednom pokusaju , svu tu boju iz tako dobro namochene chetke roknes u taj krug na tri metra ispred sebe , pazeci da se sto manje boje prospe po plafonu ,podu i zidu .
Opet se snimi i poslalji taj klip .

A ja ti odmah mogu reci sta ce se desiti (i to direktno iz mog iskustva i zvremena kada sam odklanjao lose navike ! )
slucaj broj jedan :
coca cola ce da ti padne na glavu ili ispred tvojih nogu
slucaj broj dva :
crna boje ce da se prospe u debelom luku ,pocev od zida iza tvojih ledja , preko celog plafona, preko celog zida na kome je meta i mozda malo na podu ispred tebe , i najmanje boje ce da zavrsi u meti .

Probaj pa se cujemo , a u medjuvremenu moze da diskutujemo zasto je boca pala na glavu ,i zasto boja nije zavrsila u meti , nego si skenjao ceo stan pa sad moras sve da bojis u crno :grin: :lol: :shock:
Pozdrav
FC

Veso
instructor

Postby Veso » Thu Jun 18, 2009 11:18 am

FlyCaster wrote:...i publika koja ce da te zajebava dok ovo radis :lol:

FC

Dabogda crko´.. Ubio sam se od smijeha citajuci ovo! Koliko god me zanimalo, a kako tvoje bacanje zapravo izgleda u praksi, cini mi se da je skoro zanimljivije vidjeti - kojom brzinom ti pises?? Inace, za ono citirano ne treba mu citava publika, mislim da bi mu bio dovoljan "rabbit" sa svojim komentarima. Joj, koji bi to prizor bio..

Mr. Banefly - Winstoni nisu spagete, sta god ko´ rekao. Ovdje se ogranicavam na modele WT i LT u klasama 3, 4 i 5. To znam. I savrseno odgovaraju i za toliko pominjanu Drinu i pojam "stap za Drinu".. Ovo velim iz mog skromnog iskustva stecenog na rijekama koje su dva puta sire od pomenute, ili jos gore, jezerima kojima druge obale i ne vidis. Za ove novije, MXXX, BoronYY..., se ne izjasnjavam, nisam ih ni probao..

Sorry za malo "off"..
Image

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jun 18, 2009 11:51 am

FlyCaster wrote:Bane , hvala na ljubaznim recima .
Veso je sasvim u pravu , nikad nije kasno da se nauci pravilno bacanje .
Jes da je malo tesko na pocetku jer se prvo trebaju ispraviti lose navike , pa tek onda uciti iz poceka , ali se kasnije vraca stostruko kroz uzivanje i lakocu u stvanom ribolovu , a to je valjda svima nama cilj .
Igore , dobro da si ga usporio , sada je sve mnogo jasnije .
No umesto da nastavim da gushim javnost sa FC terminima (koje i ja ne razumem bash najbolje :lol: ) ajd da probamo sa ova dva recepta .

Boki ,ovo je moj recept broj jedan :
Za ovo je potrebno :
stari stap , koji se moze i ostetiti , a da ti nije stalo
prazna boca od coca cole (plasticna)
malo prostora , i publika koja ce da te zajebava dok ovo radis :lol:
Uzme se boca pa se natakne (da izvines) na vrh starog stapa .
Natakne se tako da moze da se i odtakne ,tj da se izbaci (zato skini vrshni provodnik)
Lepo onda postavis neki cilj,recimo ,kazes : Sacu be' da te bacim pet metara , coca colo nijedna.
I probaj onda da bacis tu flasicu pet metara , imitirajuci cast , sa bocom nataknutom na vr' stapa .
Napravi klip , i postavi ga ovde , pa da idemo dalje u analizu .

Recept broj dva :
potrebno je da si u procesu krecenja stana ( lele :lol: , koja je to najebotina)
potebna je crna boja , bar dve tri litre
potrebna je ona velika gusta cetka sa drskom slicnom drski stapa ,ona sa kojom se nanosi kalafonijum i peru zidovi (ili kako se vec zvase )
pre nego pocnes da ljustis staru boju nacrtas ne jednom zidu krug ( 50 cm precnik) u visini svoje glave
onda lepo stanes na sredinu sobe i umocis onu cetku u onu cnu boju
onda me pitas ,dobro a sta sad koju picku materinu ????? :lol: :P :grin:
a ja ti kazem , Boki ,.druze moj , umesto da ti tupim o energiji tokom casta , SLP,Drift ,Stroke Lenght ,Accelleration,ovakav grip ,onakav grip,vezbanje na vodi ,vezbanje na travi , meki stapovi ,tvrdi stapovi ,ovo, ono bla bla bla i itd , ajd ti lepo uradi sledece :
pokusaj da u jednom pokusaju , svu tu boju iz tako dobro namochene chetke roknes u taj krug na tri metra ispred sebe , pazeci da se sto manje boje prospe po plafonu ,podu i zidu .
Opet se snimi i poslalji taj klip .

A ja ti odmah mogu reci sta ce se desiti (i to direktno iz mog iskustva i zvremena kada sam odklanjao lose navike ! )
slucaj broj jedan :
coca cola ce da ti padne na glavu ili ispred tvojih nogu
slucaj broj dva :
crna boje ce da se prospe u debelom luku ,pocev od zida iza tvojih ledja , preko celog plafona, preko celog zida na kome je meta i mozda malo na podu ispred tebe , i najmanje boje ce da zavrsi u meti .

Probaj pa se cujemo , a u medjuvremenu moze da diskutujemo zasto je boca pala na glavu ,i zasto boja nije zavrsila u meti , nego si skenjao ceo stan pa sad moras sve da bojis u crno :grin: :lol: :shock:
Pozdrav
FC

Lepe ti meni savete dajes

Prvo da mi se smeju sto frljam flasicu kokakole na vrh stapa pa posle da me zena izgazi sto sam joj unakazio zidove :mrgreen:

U svakom slucaju nisam siguran ko je ludji, dal ti sa ovim savetom ili ja sto cu da probam iz inata :mrgreen:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Thu Jun 18, 2009 1:50 pm

:grin:
OK , malo sale ne chkodi .
To stvarno radi , treba probati i znam da ces da probas i stavi to na Youtube , kao prvi na svetu koji je to stavio !!! :grin:
Ne mora crna boja ,dovoljna je voda .
Namochi i stani pored bilo kog zida (koji nije tvoj ) i bukvalno istresi tu vodu u zamisljeni target u visini glave , a da si recimo meetar dva daleko od zida .
To je sustina ubrzanja , kasne rotacije i afirmativnog stopa - da se voda istrese u jednom -shljis ! na zid
Poenta je da student ukapira da je osecaj skoro potpuno isti sa pravim m stapom i strunom , tako se pravi tanki ,energetski loop . Sve ostalo je rasipanje (snage ) ,odnosno crne boje svud okolo .

A ako mislis da je ovo ludo ,cuj ovo :
ja sam predlozio bocu coca cole , ali u originalu se to zove "Scorpion Cast " , Madam Joan Woolf je autor tog trika.
Ona kaze , da kad iscrpi sve metode , donese plasticnu shkorpiju i stavi je na vrh stapa i kaze studentu , aj sad odbaci je od sebe ili te ujede (ne govoreci glupom Ameru da je skorpija plasticna ,igrajuci na faktor iznenadjenja ) !
Sta se dogadja :
1. Zbog panike , student , zeleci da je baci sto dalje , odmah krene (creep ) u nagli trzaj na pocetku casta ,i sada iako mu je ruka i drska stapa skoro otisla na kraj Strokea on ustvari dostigne maximalnu brzinu ( i savijenost stapa ) tek negde i onda kad mu je vrh (zaostao iza drske jer se stap naglo savio) iznad glave , i skorpija mu prosto padne pravo na glavu jer se vrh u punoj brzini prosto izvuce ispod skorpije !
Tesko je recima objasniti ,probaj pa ce da vidis , sta znaci kada lepo pocnes polako da ubrzavas , skorpija (coca cola ) se prosto zalepi na vrh koji joj daje inercioni momentum , odlaganje rotacije stapa , kasna rotacija na samom kraju Strokea , i afirmativni stop ima da odbace skorpijetinu deset metara od nesretnog studenta !
Ovo sve isto vazi i za vodu ili boju u chetki .Ako odmah krenes sa najjacim ubrzanjem odmah se sve i rasipa okolo .
Energiju treba fokusirati i postepeno dodavati ubrzanje na masu da bi se na maximumu prosto sve odlepilo iz chetke i skokalo u zid .

Eto ,to ustvari treba tvom bacanju , fokusirana energija , jasno definisan pocetak casta ( zato driftuj i napravi sebi prostor za naredni ( dugacki ) stroke , ubrzavaj , kasni sa rotacijom, kasni ,jos kasni ,ne rotiraj ,sad ga rokni ,okreni i stani stop !
Imaces skorpiju na 10 metara od sebe , svu crnu boju u metar precnika ,i ostar loop za energetskim pointom .
Kad ovo savladas , onda cemo tek o ostalim stvarima .
A za to je najbolje (koliko god ti se ne svidjalo ) pick up ,lay down , sa deset metara strune ,no DH .
Ponavljam da bez dobro odradjenog i naucenog basica ,sve drugo vodi u proizvodnju gresaka i losih navika .
Pozdrav
FC

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jun 18, 2009 2:26 pm

Zoki sve si ovo lepo napisao, ali cekaj jos nesto da te pitam? Zar mislis da bih bacao ovih tridesetak (nekad malo vise a nekad malo manje, ali volim da kazem ovako :mrgreen: ) metara sa siljatim i solidno uskim loopom, da nemam stop? Ono sigurno da bi mogao da bude bolji (uvek moze bolji) i trudicu se da bude bolji ali ovde ispade kao da na klipovima radim sa 4m strune i mucim se da nesto od toga bude. Sledece snimanje ide bocno da se vidi loop i talasici koji me cesto muce, pa sam spreman da cujem kritike i na tu temu.

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Thu Jun 18, 2009 3:37 pm

OK ,mozda gresim ,salji klipove gde se vidi i loop ako je moguce (treba ti tamna pozadina )
Pozdrav
FC

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Thu Jun 18, 2009 4:21 pm

Anglers too often think of casting as a series of dos and don'ts. We are told, and believe, that if we adhere to the dos, and avoid the don'ts, our casts will succeed. So we stand a certain way, hold the rod at a certain angle, point it a certain direction, move the arm to a certain stopping point, and so on.

Casting is not a matter of moving or not moving the elbow, bending or not bending the wrist, or stopping at one point or another. It is a matter of doing what is required from a mechanical standpoint for a particular situation. Don't be concerned with whether it looks right but whether it works right. This doesn't mean you can do anything as long as the line gets out there, because some movements are more efficient than others. The best casts require minimum effort. You should always strive for efficiency.

Ed Jaworowski

Boki ti svakako nisi jedan od onih elegantnih castera, sa tom figurom tesko da ces i biti.. :lol: ali ja ne vidim nista pogresno na ovim klipovima sto si okacio... sto je se tice pitanja oko duzine stroka koji si postavio mislim da ako ti odgovara nema potrebe da ga menjas!

Kad smo se vec dotakli ove teme vezane za to kako je potrebno skoncentrisati energiju u trentku stopa, mislim da nema potrebe za flasama od kokakole, skidanje vrsnog provodnika, skorpijama sto gumenim sto zivim, molerskim alatom.. moze sve i mnogo elegantnije jednostavno na vrh stapa zalepis cackalicu ili nesto slicno a zatim navuces prsten ili nesto slicno na cackalicu i pokusas da ga zabacis... mada ovo je samo pola posla.. druga polovina je vezana za haul koji takodje mora biti slican pokret kao i pokret stapa, gde povlacenje strune treba takodje da dostigne vrshunac ubrzanja u trenutku stopu kako bi sve imalo maximalan ucinak...
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu Jun 18, 2009 4:38 pm

Primetio sam pored svih drugih gresaka koje pravim da cesto lose ocenim koliko energije da unesem u haul. Cesto prejako to radim. Moram jos mnogo da vezbam da bi se izbalansirao!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu Jun 18, 2009 4:42 pm

Odoh na livadu da vezbam! Bas ste me inspiurisali da vezbam!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jun 18, 2009 4:43 pm

Ma meni se svidela ideja sa Kokakolom, prvo izgustiras i popijes hladnu pa onda uzmes upaljac i skines vrsnu kariku, pa tako redom dalje :lol:

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Thu Jun 18, 2009 5:07 pm

simpson H wrote:
U svakom slucaju nisam siguran ko je ludji, dal ti sa ovim savetom ili ja sto cu da probam iz inata :mrgreen:

:lol: :lol: :lol:

Zovi me da snimam,imam HD kameru.Jooooooj,to ne smijem propustiti.Evo,čak se nudim da platim tu kolu.Al ne važi se konzerva,samo staklena flaša.
Image

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Toliko cesto castis da ne kapiras da staklena flasa vise nema da se kupi nigde sem u kaficima :mrgreen:

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Thu Jun 18, 2009 5:13 pm

simpson H wrote:Toliko cesto castis da ne kapiras da staklena flasa vise nema da se kupi nigde sem u kaficima :mrgreen:

JBG,oskudacija.

Imam pitanje,šta se podrazumijeva pod rotacijom????
Image

Return to “Flycasting”