Pitajte EFFA instruktora !!!

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
ugly_si
guide

Re: Pitajte EFFA instruktora !!!

Postby ugly_si » Sun Apr 12, 2009 10:15 am

gde ovo ludilo izvuce :lol:
dobar lipljen je ziv lipljen!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Jun 10, 2009 10:18 pm

Posto na forumu imamo jos dva instruktora red je da i ovaj deo foruma zazivi.

Evo ja bih da pocnem. Jeste da sam gazio strunu i pokusavao da se iskobeljam ali ono sto me zanima je ovaj casting stroke, treba li to da skracujem i na koji nacin?

"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Wed Jun 10, 2009 11:59 pm

simpson H wrote:Posto na forumu imamo jos dva instruktora red je da i ovaj deo foruma zazivi.

Evo ja bih da pocnem. Jeste da sam gazio strunu i pokusavao da se iskobeljam ali ono sto me zanima je ovaj casting stroke, treba li to da skracujem i na koji nacin?

Pa pljuni tu ciragaretu i sve ce ti biti jasno
:mrgreen:
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jun 11, 2009 11:36 pm

Sta ce da mi bude jasno?

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Fri Jun 12, 2009 8:48 am

simpson H wrote:Sta ce da mi bude jasno?

Da pušenje škodi.... 8)
Image

Andric Veljko
guide

Postby Andric Veljko » Tue Jun 16, 2009 12:59 pm

Pozdrav svima,

Moje misljenje je da ako ti odgovara ovako bacanje,nista ne menjas vezano za strouk,bacaj kako ti je najudobnije.S' obzirom da znam kako bacas mislim da bi trebalo da ti prednji STOP bude malo visi pogotovo kada imas malo vise kanapa u vazduhu(gadjaj nebo).Drugu stvar koju sam primetio je da nemas bas uvek pravu liniju kada se gleda s prednje strane(ili zadnje,isto se vidi),sto ti uzdokuje sirok loop.To se koriguje tako sto stanes ispred ogledala,bez stapa, okrenut licem ka ogledalu i bacas bez stapa.Na ogledalu jasno mozes videti da li ti je linija pokreta(strouka) prava.Drugi nacin je da stanes bocno pored zida dodirujuci kaziprstom zid,ili palcom(zavisi kakav ti je grip),i da tako bacas(bez stapa),a trudeci se da ti se prst ne odvoji od zida.Ako si u ribolovu pa nemas zid i ogledalo,stavi stap Ros :) pored sebe(sa strane sa koje bacas),i radis isto kao sa zidom,samo sto sada prst ne odvajas od pravog stapa.Postoji jos dosta nacina da se ovo koriguje ali se nadam se da ce ti nesto od ovoga vec pomoci...

Veljko

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jun 16, 2009 4:41 pm

Hvala instruktore, sve su to moje stare boljke a uz los tajming kod double haula i prekomernu upotrebu snage izadje mu na to da sam dzabe krecio :mrgreen:
Mene je ovde konkretno zanimao dugacki stroke, koji mi sasvim odgovara (ako vec nije greska) pa da se vise ne brinem oko toga.

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Wed Jun 17, 2009 2:53 pm

Mislim se ,ocu ,necu ,ocu ,necu ,pa se resih ajde , vidim da je ovde postala normalna atmosfera , ne znam zasto , nije ni bitno :grin:
A , davno nije bilo carshafa :lol:

Pitanje : je bilo da li da skracujem stroke lenght , ako sam dobro razumeo .
Odgovor : ne znam , jer ne vidim koliko strune drzis u vazduhu i ne vidim loop .
Duzina casting stroke a je samo jedna od nekoliko bazicnih stvari koje definisu zabacaj .
To ovde pravis neke druge greske koje se ne mogu samo i skljucivo resiti produzenjem ili smanjenjem stroke lenghta .

Ono sto vidim je sledece :
- stap je mekan , sto generalno trazi produzenje a ne skracenje strokea
- ne postoji SLP u tvom stroku ( sorry but j....a ) Cak sta vise tvoj Casting Plane (ravan u kojoj se stroke odvija ) nije pravilan u odnosu na telo i na pravac bacanja. Zavrtajuci torzo ,tokom strokea totalno menjas SLP i Casting Plane
-sve u svemu ovo je skoro cisti SIDE Cast , sa elementima razlicitih krivina u castu
- vidi se da imas SLACK u sistemu koji te tera da pravis jos gresaka ,kao sto su :

- kompenziras previse savijanje stapa i nedostatak tenzije (SLACK ) sa creepom (skoro nevidljivi trzaj odmah na pocetku forward i back casta ) sto vodi sledecem :
- prerana rotacija ,rotacija tokom casta a ne na kraju i samim tim i premali stroke angle
-ovo je sada i ustvari ona greska (ili skup gresaka ) koje generisu SLACK u sistemu , odnosno ovo je taj efekat koji vodi pravljenju losih navika , i tako sve u krug ........

Moj savet je da se vratis na ucenje bazicnih stvari koje ce popraviti tvoj bazicni stroke ,odnosno odkloniti SLACK :
Evo par konkretnih stvari za pocetak :
-NO DOUBLE HAUL dakle prvo ucimo bez haula,pa cemo posle sa haulom )
-Pick up lay down (ali preko glave -tzv overhead cast ) sa samo deset metara strune sa APSOLUTNOM tenzijom i bez SLACKA u sistemu .(na vodi ili na livadi ,najbolje pored vode , pa imas obadva)
- Loop mora da bude ispeglan , moras da OSECAS stap i liniju , koristeci minimalnu snagu .
U to ime :
- Vezbaj Drift
-Vezbaj postepeno i nezno ubrzanje
-Vezbaj Kasnu Rotaciju
-Vezbaj autoritatvni stop
-Obrati paznju i ispravi svoj na SLP i casting plane (Veljko je dao dva dobra saveta za to ) -zato kazem OVERHEAD a ne sa strane .
-Snimaj se i ustanovi sta ti je sa Stroke Angle , sta je sa zglobom tokom zabacaja.
- dosta za sada ....

Sve u svemu Fly Casting vestina se sastoji u vezbanju ,peglanju i usavrsavanju BAZICNIH stvari (Fly Casting Basics) a ne necega drugog , sto je posledica bazicnih stvari .
I prouci opet 5 principa Fly Castinga od mog prijatelja Bill Gamela.
Tamo imas sve sto ti treba .

Izvinjavam se ako sam bio previse grub i rasprsio neke iluzije , ali ocigledno je da si pogresno ucio do sada , i stvorio mnostvo losih navika.
Ali nista , prosli smo svi kroz to .
Meni je trebalo dve (2 ) godine da ispravim lose navike i da konacno naucim da kontrolisem zglob :oops:
Srecno i pozdrav
FC

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Wed Jun 17, 2009 3:24 pm

Evo sta bi ti Bruce Richards rekao o odlaganju rotacije, ubrzanju i cvrstom stopu .
To su stvari koje do sada nismo ucili ovde , ali je vreme da se krene :
(ako nesto nije jasno ,pitaj (te) )
Brgds,
FC

THE secrets to great loops…

1 - Delay rotation, then
2 - Apply constant acceleration to a…
3 - Hard stop

OK, so not big secrets, but many of the casters we worked with swore they were doing all three and believed so until proven otherwise by the cold, hard data on the SCA. Granted, most were close to ideal, but not quite there and what wasn't perfect in their rotation, acceleration, and/or stop were precisely what kept their loops from being "perfect".

So, if your loops aren't quite as tight, top pointed and sexy as you'd like, here's some advice that I would nearly trust with my life, without even seeing you cast…

1 - Concentrate on delaying rod rotation a bit longer than you do now. Nearly everyone who is short of "casting god" status starts every stroke with some early, very slow rotation that raises the rod tip and prevents perfect loops. This is subtle, but critical, we're trying to make a very good cast into a great one.

2 - The rate of acceleration of the rod butt must be as close to the same at the beginning of the stroke as it is at the end. Yes, the rod will be going much faster at the end than the beginning, but the rate of acceleration should be constant in getting the rod from slow to fast. I know this goes counter to what many have said and written, and even to what many of us think we do, but ALL the best casters we've analyzed had very constant acceleration, regardless of what they thought they were doing.

3 - Stopping the rod quickly IS important (and there is no such thing as a "stopless" cast, Paul…). Of course, how we define "stop" is important. I think of it as the act of decelerating the rod, the same as we "stop" a car, a deceleration. Of course some (Paul) think it is the state of the rod when it is motionless, but I digress… The slower the rod decelerates the farther it rotates during the process, which opens and rounds the loop. A faster deceleration limits rotation during the stop tightening and sexifying the loop. Yes, a new term that the definitions committee is now working on.

I will probably get drummed out of the casting instructors union for revealing how simple it is to cast perfect loops, and I'm sure Paul will disagree with all of this, but that should be a sure sign to you that it is all true!

Bruce Richards bwrichards@mmm.com is one of the world's leading authorities on flycasting, flylines and imaginary saltwater tactics. He is an inventor of flycasting machines, a flyslinger of some repute and of course, an active Board member. What Bruce doesn't know about flylines, probably isn't worth knowing. In fact some of what Bruce *does* know about flylines you probably wouldn't want to know either.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Jun 17, 2009 3:40 pm

Zoki cini mi se da nisi procitao moju uvodnu recenicu pre snimka. Istina je da vrlo cesto bacam suvise bocno, jbg lakse mi, korisnije za manje reke a tek na Drini sve to podignem uvis (mora se inace si stalno nizak). Cinjenica je i da kod sebe u bacanju retko kad imam slack sem kad gazim strunu pa se vadim, kao sto je ovde slucaj. Ostale stvari stvarno nemam pojma kako mozes da vidis po mraku i iz ovog ugla a u vazduhu je uvek onoliko koliko mi treba da ispucam celu strunu (obicno volim da drzim vise nego sto mi treba). Cisto da znas da nisam ni sujetan niti mislim da sam neki bacac i rado cu da primim svaku kritiku, da nije tako tesko da bih postavio svoj klip. Evo sad uploadujem drugi u ulici ispred radnje i da znas da je uvek cela struna u opticaju. Nemam ja zivaca za to "drzi 10m u vazduhu pa vezbaj" zato uvek idem glavom kroz zid pa sta uradim uradim. Na ovom narednom snimku se vidi da nema slacka (makar ja ne vidim ) a uvek strunu prvo celu razmotam sa cekrka. Evo jos koji minut i ide klip.

I jos nesto, ne pominji mi zglob jer moj je zagipsan :lol:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Jun 17, 2009 3:47 pm

Evo i taj video

banefly
instructor

Postby banefly » Wed Jun 17, 2009 5:02 pm

Ja IZUETNO RETKO nešto napišem na ovom mestu ali ovoga puta, bez obzira na aktere prepiske (dakle ne ulazeći u stručni deo jer o tome zaista POJMA NEMAM a i ne zanima me - moje vreme za to je prošlo), moram da pohvalim sistematičnost sa kojom je Flycaster pristupio analizi klipa. Post ima sve, i zapažanja, i analizu, i savete za ispravljanje i, na kraju, zaista dobronameran ton. Da kojim slučajem ja poželim da snimim sebe i pitam za mišljenje, ovakav pristup bi mi prijao.
Toliko!
The WT may not be the rod for the impatient angler. The WT is meant for the fisherman who makes every cast count... and enjoys every bit of it. There may be no finer rod for making close range presentations.

Veso
instructor

Postby Veso » Wed Jun 17, 2009 8:15 pm

banefly wrote: a i ne zanima me - moje vreme za to je prošlo

Naprotiv, mr. Banefly!! Sto godine vise stiscu a snaga pomalo otice - utoliko vise treba nam stediti preostale resurse...
Image

St.Igor
fly fisherman

Postby St.Igor » Wed Jun 17, 2009 11:20 pm

Za razliku od Zokija ja se uopste nisam razmisljao dal cu da kazem nesto ili necu , cim sam video Bojana morao sam da ga malo usporim pa da ga prostudiram, jes da nisam bas kvalifikovan za ovaj topic al ajde......

U to ime :
- Vezbaj Drift
-Vezbaj postepeno i nezno ubrzanje
-Vezbaj Kasnu Rotaciju
-Vezbaj autoritatvni stop
-Obrati paznju i ispravi svoj na SLP i casting plane (Veljko je dao dva dobra saveta za to ) -zato kazem OVERHEAD a ne sa strane .
-Snimaj se i ustanovi sta ti je sa Stroke Angle , sta je sa zglobom tokom zabacaja.
- dosta za sada ....

-Ja ovde ne vidim driftovanje, posle stopa brzo ides u sledecu fazu, mozda bi da ti je bc malo vislji (podigni lakat) lakse korigovao ovu gresku, plus kad izdriftujes imas vise prostora da vuces stap prema napred i ,,punis ga" do kasne rotacije
-rotacija ti pocinje negde na sredini zabacajnog ciklusa pogledaj recimo 16-tu sekundu klipa za back cast, i 22-gu za front znaci mora kasnije
_stav ti je ni tamo ni ovamo , ili izbaci tu levu nogu jos napred ili stavi desnu napred pa ako si mnogo sexy ti opet vrati levu :wink: salu na stranu mislim da ako si za open stance otvori se jos malo
-stop ne mari al'mozes cvrsce sigurno
-SLP je tu negde , mada i ovde ima dosta od side casta od 10 -13 sekunde si ,,zastranio' nacisto
- ma mislim da ako sam dovoljno dugo gledas ovaj klip ima sve sam da ispravis
p.s. ovo vreme sam predvideo za vezivanje 5 muva za jutarnji ribolov a sad nema nista od toga ako mi sutra na vodi zafali neka od tih 5 da znas da te ja spominjem :x
FFF FCI

St.Igor
fly fisherman

Postby St.Igor » Wed Jun 17, 2009 11:22 pm

jbg tek sad videh da se klip zove side cast 8)
FFF FCI

Return to “Flycasting”