Flickflickers vs. Shooters

Tehnike zabačaja, saveti, trening,...
ivandrago
guide

Postby ivandrago » Wed Apr 30, 2008 12:23 am

1. Dobija se upala misica i prostate :lol:
2. Moj princip je da se uz sto manje potrosene energije postigne isti efekat. Snazan i brz stap po meni obavezno treba upliningovati, makar kada se radi o ribolovu i rekama koje zahtevajku daleke zabacaje.
3. Ima veze sa oboje.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Apr 30, 2008 2:40 am

Bravo drugari, ovo je fina diskusija i svi smo 'on the same page', sto bi rekli Ameri... Ideja koja lezi iza pokretanje ove diskusije nije nista drugo nego da donekle spoji sve ove pojmove i priblizi price o DC i zabacivanju musice uopste ljudima koji citaju ovaj forum, a nedavno su zagazili u vode musicarenja...

Svakako je da su i up i down lining OK- pa stap je najobicnija motka bez mozga...nas mozak i pokreti prave od nje sta mi pozelimo... Ranije smo pricali o downliningu radi postizanja delikatnijih zabacaja ili ponekad i neophodnosti da se drzi vise strune u vazduhu (da se snaga/'intrinsic power' stapa bolje iskoristi ukoliko mu nedostaje).

Za uplining-ko god je bio primoran da peca teskim, kabastim muvama, zna da koliko god se trudio sa high speed pristupom, nema te brzine (kada se predje odredjena granica) koja ce nadjacati inerciju velike muve. Onda dolazi logicno resenje-uzmi tezu strunu...koja ce moci da savlada tu inerciju i da odnese imitaciju gde treba.

Flats fishing-mnogo ce cesto koristi upline, narocito prilikom gazenja. Svuda gde mora da se maksimalno redukuju lazni zabacaji itekako ima smisla. Redukcija odsjaja strune, lov riba u pokretu, bacanje teskim klasama koje mogu da budu zamorne, itd itd...

Ja jos nisam nasao strunu kojoj ne moze da se nadje neka dobra primena prilikom pecanja. Ima manijaka koji u Koloradu pecaju level plivajucim strunama sa minijatunim nimfama i kazu da tanak 'level line' najbolje sprecava nezeljeni "drag".

Alp,

U vezi para stapova... Ritzovi modeli su svakojaki, ima ih zaista puno sto bi rekli, i vrlo razlicitih. Medju njima ima sjajnih bacackih stapova...kako bambusa, tako i nekih od njegovih ( doduse prilicno retkih da se nadju, vide, nabave) staklenih. Kada kazem dobrih, mislim vrlo upotrebljivih, ne u smislu DC, i savremenih grafita, nego sarmantnih stapova za hvatanje ribe.

Ima narocitu u Japanu savremenih makera koji nastavljaju ovu tradiciju i grade stapove po ugledu na Ritz-a ali znatno poboljsane... Zlatno doba bambusa i fiberglasa ionako nije u proslosti, nego danas, jer danasnji "retro" stapovi koriste savremene metode i materijale/sastojke kojih tada nije bilo (postovanje legendama, ali je to cinjenica!)

Image

Ovo sto si opisao (Brunner, Gebetsroiterova skola i ekipa) spada pod semiparabolic taper. Ona je vise slicna progresivnoj akciji (pola para, pola progresivna) ali takvi stapovi dobro mogu da bace, bez sumnje...

Intreresantno je da se medju savremenim bamboo makerima Young-ovi tejperi izuzetno postuju, kao najlepse osmisljeni Para taperi, narocito njegov Para-15 (dolazi sa dva vrha, pomenuto u onom izvodu iz kataloga).
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

alp
guide

Postby alp » Wed Apr 30, 2008 5:32 am

Old,
Manje vise, samo si potvrdio ono sto sam napisao. Usput, bacao sam malo i Brunnerima koji, imam dojam, nisu svi bas 100 posto 'Gebetsroiterovski'. Isto ih ima 'raznih'. Iako su za moj skroman ukus bili bacacki ugodniji od ranije pomenutog Ritza.

Inace, iskreno uvazavam ljude koji vole retro jednako kao i one koji uzivaju u savrsenom stroju za bacanje preko 35 metra. I tradiciju uvazavam. Samo ne spadam ni u jedan ekstrem i grozim se bilo kakvih trendova, svetih pravila, a osobito etiketa.

Kljucan kriterij je da stap u ribolovu ispunjava ono sto mi u odredjenim uvjetima treba. Bilo da je kratko, daleko, tesko, lagano, plitko, duboko, skupo, jeftino, pravilno ili nepravilno - sto god tko god mislio. Ili, jos jednostavnije, da je meni u lovu s tim stapom lijepo i zanimljivo, a ribama tesko.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Apr 30, 2008 5:46 am

Citao sam dosta o Brunneru, ali njegovi stapovi su ultra retki u USA. Brunner je godinama usavrsavao svoje modele...Oni rani, iz sezdesetih, poput Flydoc-ovog (nisam ga probao, ali ovo je interesantan detalj) bi trebalo da budu dosta razlicitih od ovih skorijih, koji su rafiniraniji i navodno lepsi za bacanje...

Pokojni Ernest Schwiebert od svih evropskih bamboo makera jedino pominje njega u svom kapitalnom delu Trout (ok, uz Ritza o kome pise mnogo vise, jer je imao mnogo vise uticaja na americke graditelje...tu je cuvena prica o padu sa bicikla itd, itd).
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

alp
guide

Postby alp » Wed Apr 30, 2008 6:00 am

Nazalost, Trout nemam, jednom sam ga bio posudio. Imam samo segment 'Traut Strategies'. Schwiebertovo pisanje, koje kombinira prekrasno opisane ribolovne dozivljaje s ljudima koje je upoznao, povijescu, ihtiologijom, entomologijom, priborom, ribolovnim tehnikama...najbolje je sto se moze prociotati. Ako bih u nekom drugom zivotu otvorio izdavacku kucu, to bi bilo prvo sto bih dao prevesti.

FlyCaster
instructor

Postby FlyCaster » Thu May 01, 2008 11:09 am

Nisam stigao ranije da procitam,ali sada jesam.
Ovo je jedna od najboljih diskusija do sada ovde,svaka cast Oldsurehand i ostali ucesnici.

Mozda smo samo malo zaboravili na recovery i bouncing,po meni ,posle snage i akcije dva najvaznija cinilaca dobrog stapa.
Meni je manje vaznija snaga i akcija,nego brzina recoverija i dead bouncing.
Svaki stap ima neku snagu,i necu ici peko nje.
Svaki stap ima neku akciju,i prilagodicu svoj ugao i duzinu zabacaja (stroke) ,sporijem(savija se vise) ili brzem(savija se manje)stapu.,kraci stroke (brz),duzi stroke (spor stap),itd...
Dakle,tome mogu da se prilagodjavam.
Ono sto ne mogu da kontrolisem i da mu se prilagodim je brzina recoverija(vreme potrebno da se vrh stapa iz maximalne savijenosti na stopu,vrati u prav polozaj stapa) i bouncing ,treshenje stapa posle stopa.

Sve cetiri stvari:
1.Snaga
2.Akcija
3.Recovery
4.Bouncing
uticu na kvalitet loopa,a ovaj pak na broj false castova poteban da se dodje u poziiju za izbacaj.

Snazi i akciji se prilagodjavam,bez obzira na stap,ali recoveriju i bouncingu ne mogu,to zavisi od onoga sta je ugradjeno i od cega i kako je napravljen stap.

Mislite o tome kad kupujete stap,i kada pricate o raznim markama i modelima.
Sve je malo drugacije nego izgleda,ako se ne poznaju sve 4 velicine.
FC

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri May 02, 2008 5:33 am

Snazi i akciji se prilagodjavam,bez obzira na stap,ali recoveriju i bouncingu ne mogu,to zavisi od onoga sta je ugradjeno i od cega i kako je napravljen stap.

Odlican odgovor Zoki, dodao bih da su snaga i akcija takodje ugradjeni u blank.

Recovery moze da se promeni prilikom gradnje stapa. Stavite teske vodjice i debeli epoksi premaz na jedan, i najlakse jednostopalne na drugi blank...dobicete malu ali osetljivu razliku. Stap sa tezim komponentama imace sporiji recovery...i samim tim nizu efikasnost. Sporiji recovery nije isto sto i sporija akcija, ali da se vec ne ponavljam...

alp
guide

Postby alp » Fri May 02, 2008 9:12 am

[quote="oldsurehand]
Recovery moze da se promeni prilikom gradnje stapa. Stavite teske vodjice i debeli epoksi premaz na jedan, i najlakse jednostopalne na drugi blank...dobicete malu ali osetljivu razliku. Stap sa tezim komponentama imace sporiji recovery...i samim tim nizu efikasnost. Sporiji recovery nije isto sto i sporija akcija, ali da se vec ne ponavljam...[/quote]

Slozio bih se s Oldom. I dodao da ako netko bas zeli ozbiljno analizirati i usporedjivati stapove, onda se mora posluziti fizikalnim pojmovima kao sto su snaga, rad, enregija, elasticnost, brzina, akceleracija, sila..., koji su za razliku od ribolovnih precizno definirani, a izrazavaju se formulama i mjernim jedinicama. Iako nas takva diskusija odvodi jos dalje od prakticnog ribolova gdje je, medjutim, razlika izmedju brzog i sporog stapa katkada vrlo znacajna i 'mjerljiva u ribama'.

veljko.v
vuna

Postby veljko.v » Sat May 03, 2008 8:45 pm

FlyCaster wrote:Nisam stigao ranije da procitam,ali sada jesam.
Ovo je jedna od najboljih diskusija do sada ovde,svaka cast Oldsurehand i ostali ucesnici.

Mozda smo samo malo zaboravili na recovery i bouncing,po meni ,posle snage i akcije dva najvaznija cinilaca dobrog stapa.
Meni je manje vaznija snaga i akcija,nego brzina recoverija i dead bouncing.
Svaki stap ima neku snagu,i necu ici peko nje.
Svaki stap ima neku akciju,i prilagodicu svoj ugao i duzinu zabacaja (stroke) ,sporijem(savija se vise) ili brzem(savija se manje)stapu.,kraci stroke (brz),duzi stroke (spor stap),itd...
Dakle,tome mogu da se prilagodjavam.
Ono sto ne mogu da kontrolisem i da mu se prilagodim je brzina recoverija(vreme potrebno da se vrh stapa iz maximalne savijenosti na stopu,vrati u prav polozaj stapa) i bouncing ,treshenje stapa posle stopa.

Sve cetiri stvari:
1.Snaga
2.Akcija
3.Recovery
4.Bouncing
uticu na kvalitet loopa,a ovaj pak na broj false castova poteban da se dodje u poziiju za izbacaj.

Mislite o tome kad kupujete stap,i kada pricate o raznim markama i modelima.
Sve je malo drugacije nego izgleda,ako se ne poznaju sve 4 velicine.
FC

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue May 06, 2008 1:23 am

Vidim da sam dosta toga propustio ovih par dana koliko me nije bilo. Vrlo interesantna diskusija se povela...

Ja sam uvek bio pristalica da se uz sto manji broj falsh castova odradi posao. Tako da ako je moguce bolje 2-3 falsh casta nego 5. U sustini ne cini se da je neka preterana razlika tih 2 dodatna flash casta, ali ako se radi o pecanju na slepo pretrazivanjem i uzme se vremenski period celog pecanja svakako nije zanemarljiv broj dodatnih falsh castov...a jos ako masete sa malo tezim priborom, svakako ce te ustediti mnogo energije i mnogo se manje umoriti.

Kad je u pitanju overlineing u mnogim situacijama ima smisla, upravo kako bi se smanjio broj laznih zabacaja. "Ko o cemu baba o ustipcima!" tako da cu opet uzeti pecanje stuke velikim strimerima, koji prave veliki otpor prilikom kretanja kroz vazduh, kao primer. Zbog vece tezine strune u prvih par metara bice vam mnogo lakse izvuci potrebnu kolicinu strune da bi ste dobro napunili stap. Ne samo da je potrebna manja duzina strune i da se tu ustedi, vec ce i usled vece inercije otpor koji strimer pravi bite lakse savladan u tih prvih par metara. Veliki broj struna namenjenih za ovakve vidove ribolova imaju takav taper da su prednji taper i tip radikalno skraceni, a prvih par metara stomaka dodatno otezani. Tako da se nebih slozio sa opaskom da je overlineing nesto sto pomaze pocetnicima koji ne osete stap....

Slozio sa Vladanovom konstatacijom da zaista ne postoji standard kojeg se proizvodjaci stapova pridrzavaju a odosi se deklarisanje klase stapova i blankova. Nedavno sam imao priliku da probam Acin Winston BL5 9wt i stekako sam utisak da je Winston XTR 8wt (jedna od mojih omiljenih motkica) snazniji stap od ove devetke.. isti proizvodjac a konstrukcija stapova je nebo i zemlja. Interesantno je da recimo i ljudi iz Winstona preporucuju overlineing XTR-a u kombinaciji sa nekom plivajucom strunom. Po cemu je jedan 8wt a drugi 9wt stvarno mi nije jasno, da je obrnuto mozda bi i razumeo :roll: :roll:
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

EsoX
Carp Ninja!

Re: Flickflickers vs. Shooters

Postby EsoX » Tue Jun 12, 2012 12:13 am

"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Return to “Flycasting”