Kajak

Pribor, kombinezoni, garderoba, sitnice
EsoX
Carp Ninja!

Kajak

Postby EsoX » Tue Jan 02, 2018 9:42 pm

Kao i samo musicarenje i pecanje iz kajaka je poprilicno zarazno i moze se reci da je svet za sebe. Kod nas je ribolov iz kajak u laganoj ekspanziji i sve veci broj ribolovaca interesuje se za ovakav vid ribolova, doduse ova lagana ekspanzija je primetna mahom medju varalicarima.

Pa da vidimo sta je to sto cini kajak zgodinim za ribolov?

-Vrlo su zgodni za transport, bez vecih problema sami mozete kajak da natovarite na krovni nosac automobila i da ga odnesete na vodu gde zelite da pecate, ne treba vam rampa za spustanje camca niti nista slicno samo kajak skinete sa krova, "odvucete do vode" i spremni ste za pecanje.

23405958_10215028796332771_496209814404628123_o.jpg

-Vrlo mobilno plovilo, cak i veliki kajaci su lagani za veslanje u poredjenju sa recimo malim camcima, caskom i bez mnogo napora se moze preci par kilometara u kajaku pa cak i po vetru

-Kajak je vrlo tiho gotovo stelth plovilo, sa kojim bez problema mozete prici vrlo blizo pa cak i izuzetno plasljivim ribama tako da vam budu u dometu

amuri_conoplja.jpg

13631406_10210287050632092_4001950007066883069_n.jpg

-Kajak je po sebi vrlo modularan i moguce ga je prilagoditi bas vasim potrebama... tako da mozete dodati sistema za sidrenje, drzace stapova gde vam je to potrebno, drzaca za kutije, sonara, mozete dodati i elektro motor, stabilizitaore... pristupi su pri setapovanju kajaka su razliciti od onih sto jednostovanije to bolje do ciste suprotnosti "treba mi sve jer bolje da je tu nego da zatreba" Ako se dobro organizujete sve sto vam zatreba moze vam biti na dohvat ruke...

Ono sto je mana kajaka je manja stabilnost nego kad je u pitanju obican camac.. doduse ribolovacki kajaci su poprilicno stabilni, dovoljno stabilni da bez problema moze u njima da se stoji i zabacuje bez vecih problema:

Upravo zbog malo manje stabilnosti sastavni deo opreme bi trebao da bude i prsluk za spasavanje

2181_700.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

ramplinstinski
fly fisherman

Re: Kajak

Postby ramplinstinski » Fri Jan 05, 2018 12:11 am

Veoma interesantno...da li su talasi problem ?
No Fear No Mercy...Helios, Abel & Me

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Jan 05, 2018 9:24 pm

Ja posto uglavnom pecam na zatvorenim vodama jos nisam bio u situaciji da su talasi bili toliko veliki da su mi pravili probleme. Obicno kad pocnu talasi onda je i vetar takav da vise nije za pecanje.

Mada gleedajuci vide gde ljudi na moru pecaju po ozbiljnim talasima mislim da ovi kod nas ne bi trebalo da predstavljaju bilo kakav problem...
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

ramplinstinski
fly fisherman

Postby ramplinstinski » Sat Jan 06, 2018 11:14 pm

Ovi sa gliserima i skuterima mi deluju kao ozbiljna opasnost za nekoga u kajaku na reci tipa Save...inace, stvarno idealno zvuci, ne treba ti niko da ga spustis / izvadis iz vode, nema sklapanja-naduvavanja-rasklapanja, tih, brz...pritom, odlicna rekreacija...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Jan 06, 2018 11:32 pm

To na Savi moze po losem vremenu ili iskljucivo po gradu gde nema glisiranja.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ramplinstinski
fly fisherman

Postby ramplinstinski » Sat Jan 06, 2018 11:58 pm

Tako sam i pretpostavljao...ali, zato bi za Tamis moglo da bude bombonica...

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Jan 07, 2018 1:08 am

Ovi sa gliserima i skuterima mi deluju kao ozbiljna opasnost za nekoga u kajaku na reci tipa Save...

Jeste, oni su najopasniji. Moje iskustvo je pecanje stojeci iz kanua, koji je doduse manje stabilan od dobrog sit-on-top kajaka. Lokacija je relativno plitka luka/zaliv na okeanu. Momenti kada smo bili blizu prevrtanja desavali su se zbog talasa koje naprave velika motorna plovila.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jan 07, 2018 4:49 pm

Pre neki dan ja usidren pod Ostruznickim mostom prolazi pored mene na 50m vojni recni transporter u pratnji ogromnog patrolnog camca full naoruzanog. Kad ne ispadoh iz alu camca 6x1.5m od talasa koji napravise. A isli skroz lagano nizvodno. Koje motorcine ta cudesa imaju iz vremena Tita kad se nije stedelo gorivo :)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Jan 07, 2018 8:07 pm

Sto se tice talasa koje prave gliseri brodovi evo par saveta kako najbolje izbeci moguce prevrtanje:

A ovo je mnogo gori scenario kad zbog nepaznje ali i velicine i profila kajak ne bude primecen na vreme:

P.S
Jos jedan od razloga zbog cega mislim da bi neki vid pojasa (tacnije receno prsluka) za spasavanje trebalo da bude obavezan deo opreme.

Return to “Ostala oprema”