presvlacenje kod caddis emergera

Emerdžeri
sale
master of fly fishing

Re: presvlacenje kod caddis emergera

Postby sale » Wed Feb 24, 2010 12:02 am

Bogi wrote: tako da ako baš hoćeš da znaš onako postavljena krila su prvo na pogrešnom mestu .........osnovno je da naučiš neke osnovne principe i načine vezane i za samo mušičarenje i flytying šta, kako i na koji način..................ni jedna krila se ne izvlače na samoj glavi i očima........

Prvo o kojim krilima ti pricas ovde nije mi jasno?

Drugo o kojim ti principima vezivanja pricas , ja imam neke svoje musice koje vezujem (nekoliko ne vise ,malo sam uprostio stvari ) i efikasne su definitivno .

Trece ,otprilike si u ovom svom komplikovanom izlaganju potvrdio ono sto sam napisao u dve recenice

oholi wrote:mozda vam i ovaj video pomogne u raspravi :)

Dobar je video gledao sam ga par puta ,ali nije bas ovakva situacija na tekucoj vodi ,stvarno gleda da zbrise sto pre
sale-eurofish

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 12:08 am

oholi wrote:mozda vam i ovaj video pomogne u raspravi :)

šteta što ne mogu da pogledam spora mi veza neće bre da otvori nikako........

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Wed Feb 24, 2010 12:09 am

pa sale i ovde sve muve dosta brzo beze, ali svejedno, presvlacenje i uzdizanje ka povrsini su momenti kada je insekt najranjiviji, i te faze su po meni najzahvalnije za imitiranje, jer umeju da podignu ribu i sa vecih dubina. po logici za nimfu i emerdzera su sigurne da ce stici ali sa dva metra dubine ponekad im se i ne isplati da pojure za krilatim odraslim insektom

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 12:30 am

sale wrote:
Bogi tako da ako baš hoćeš da znaš onako postavljena krila su prvo na pogrešnom mestu kad hoćeš već da palamudiš toliko.........osnovno je da naučiš neke osnovne principe i načine vezane i za samo mušičarenje i flytying šta, kako i na koji način...........misliš da znaš dovoljno o tyngu pa da prosipaš tako i svoje znanje.......ni jedna krila se ne izvlače na samoj glavi i očima........

Prvo o kojim krilima ti pricas ovde nije mi jasno?
Drugo o kojim ti principima vezivanja pricas , ja imam neke svoje musice koje vezujem (nekoliko ne vise ,malo sam uprostio stvari ) i efikasne su definitivno .
trece ne dozvoljavam da mi se takvim recima obracas ovde (doduse od polupismenog vodoinstalatera i ne ocukejem vise)

cetvrto ,otprilike si u ovom svom komplikovanom izlaganju potvrdio ono sto sam napisao u dve recenice

[quote="oholi wrote:mozda vam i ovaj video pomogne u raspravi :)
Dobar je video gledao sam ga par puta ,ali nije bas ovakva situacija na tekucoj vodi ,stvarno gleda da zbrise sto pre

Rekao si da ne znaš kako se presvlači caddis pa sam pokušao da ti objasnim da je princip kod pucanja kr. pupoljaka i rađanja isti samo je razlika u insektima i oblicima i da postavljena takozvana "krila " kod Oholog može da imitira i rađanje i caddisa i jednodnevnice i majske velike ako treba samo sa primenom adekvatnih udica i materijala oblika i boja
Dobio si sve crno na belo ne znam šta te muči više ako nešto ne znaš slobodno pitaj jer je očito da ne znaš osnovne stvari kod presvlačenja i imitiranja kao takvog na nekoj veštačkoj imitaciji......
Kada ti neko ukaže na nešto što nisi video ili gledao osnovno je da postaviš pitanje ako te to zanima kako i na koji način, samo ti dajem do znanja da nisi u pravu, treba da budeš svestan samo toga da što staviš parče vune na udici da to predstavlja sve ili ništa, a ako hoćeš da izgleda sve kako jeste u prirodi e onda moraćeš da vodiš računa o svim pojedinostima na tvojim imitacijama........ništa više od toga
ja sam stvarno umoran više od svog silnog objašnjavanja i trpanja svakojakih fotki i od muva i terena i riba i objašnjavajući ono što znam ili sam iskusio tako da me i to što si ti uspešan ribolovac na neke svoje muve najmanje interesuje od svega........

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Feb 24, 2010 1:17 am

Momci lakse malo sa tim cascenjem, odlicna tema i ne dozvolite da se zakljuca zbog ovakvog nacina komunikacije. Delovi odgovora su editovani!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sale
master of fly fishing

Re: Caddis emergeri

Postby sale » Wed Feb 24, 2010 10:43 am

Bogi wrote:a Sale nastavio u tom kontekstu da caddis ima krila napred, a ja celo vreme pričam o tome kako se u stvari rađa taj caddis i kako iz puknute košuljice sa sve telom i krilima izleće iz košuljice napred u odnosu na košuljicu koju ostavlja za sobom i kako ona krila kod Oholog mogu da imitiraju to "nešto" napred tj. caddisa koji upravo odleće........

i ti sad pricas o nekom perfekcionizmu ,da sve treba da bude kao u prirodi original .
Ja te razumem tebi su musice posao i sav si posvecen flytyingu , normalno je da gledas da sve bude uradjeno do perfekcije ,ja to ne gledam tako
Cela prica je pocela oko ovog sedza,koji u stvari nije sedz nego kosuljica ,a krila su sedz :mrgreen:
sale-eurofish

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Wed Feb 24, 2010 7:02 pm

flydoc wrote: Najbolje da pitanje postavis Bogiju posto ja neznam da objasnim bolje.
Radojica-pop wrote:..... MUSICU POD VODOM ILI " TO KRILO" iznad vode!? Aj pojasni malo sta si ovim mislio, al ozbiljno! :(

Ja mislim da se to desava par sekundi pa izgleda mi promaklo, a mozda jede dve musice, al ozbiljno! :wink:
Pitanje sam postavio tebi Doco jer si ti to formulisao odakle sam izvukao pitanje," MOZE DA BUDE I OVO I ONO, ILI JEDE OVO I ONO" kako vec bi. A Bogija razumem o cemu pise. A ovo- MOZDA JEDE DVE MUSICE- znaci koristi masovnost rojenja pa jednim udarcem dve, ili zacas pun stomak, hehe zanimljivo i dovitljivo :grin: :wink:
...a te reke ne daju mi mira...

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Re: Caddis emergeri

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 8:21 pm

ti si napisao ovo....
sale wrote:posto je tema cadis emerger , koji je ovo cadis? ja nisam do sada video da ima neki koji se ovako presvlaci

a ja sam napisao ovo...

Bogi wrote:
sale wrote: ja nisam do sada video da ima neki koji se ovako presvlaci

slabo onda pratiš rojenja na Drini....... :mrgreen: gledaj sledeći put malo bolje kako se presvlače....... :grin:

što meni znači jedno, a to je da nemaš pojma kako se insekti presvlače i moram da kažem da ne znaš ni kako se u flytyng-u postavljaju određeni materijali za koje mi često obeležavamo krilima i zovemo krilima, šta oni znače na određenim imitacijama konkretno na emerdžerima.........naučnici su odavno utvrdili pravila ponašanja određenih insekata ili grupa insekata ( vezani za naš hobi ) a na nama je kako će mo najbolje da to pretvorimo nekim detaljima na udici i da pokušamo da imitiramo ono što je nama najzanimljivije i ono zašta mislimo da će mo time imati najviše uspeha na vodi.....e to je flytying između ostalog........za mene lično je i umetnost pravljenja i oponašanja insekata iz prirode.....drugo meni mušice još uvek nisu posao, a da li će biti videćemo pokušavam da napravim posao oko toga ipak kad se spoji lepo i korisno to je za mene vrh vrhova, a to da li ja gledam da uradim muve do perfekcije to je moja lična stvar i to ja najbolje znam...... mislim i da ne znaš šta znači reč perfekcija, a ta krila mora da su krila od jednodnevnice ......i pošto vidim da nije prošao prikaz za peti razred moraću da krenem od prvog jer ti bukvalno ne prihvataš prvo neke naučne činjenice i to dokazane drugo flytying nekim delom ako baš hoćemo da raspravljamo šta koji deo predstavlja ne ide bez tih naučnih dostignuća i obrazloženja naročito onim koji se odnose na insekte iz vode.....evo za koji minut jedan brzinski prikaz i voleo bih da čujem i druga mišljenja kako bi u stvari trebalo da izgleda na našoj imitaciji to presvlačenje ili trenutak presvlačenja na samoj površini tj. u filmu.......neke će da obaramo i za avgust :mrgreen:

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 8:48 pm

evo prvi prikaz za prvi osnovne u FF-u i FT-u..........predškolski uzrast uči one osnovne stvari početničke takoreći, a u prvom kreću da se uče sva slova.......

prva slika je nimfa recimo velike majske i recimo neko idealno ponašanje pri rađanju tog insekta, kad kažem idealno mislim bukvano kao na neke akvarijumske opite u idealnim uslovima bez talasa, brzačića i sl. jer u prirodi gotovo je nemoguće dobiti idealnu kombinaciju npr. krene majska da se roji i odjednom se nađe u nekom buku gde je voda prevrće na sve strane što je i logično na pojedinim rekama bržeg toka gde nema idealno staklaste površine i smetnji za takvo rojenje.......trebala je uprava da doda u naslov teme presvlačenje i kako to npr. uraditi i kojom metodom u FT-u

znači prva slika je položaj majske gde su samo kr. ppupoljci ti koji probijaju vodeni film.......
druga slika je kako to izgleda u prirodi malo je trebalo drugačije da se nacrta ali ja nemam vremena za toliku zajebanciju, kada puknu kr. pupoljci prvo što izvlači majska su deo leđa, glavu, prvi par nogu da može da se oslanja i sebi omogući dalje zapinjanje ne bi li se izvukla iz košuljice.....
treća slika je položaj majske na vodi u trenutku preobražaja pre nego poleti i njen položaj krila.......
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 8:58 pm

da napomenem kod druge i treće slike nema vidljivog tela ostavio sam samo kr. pupoljak jer u principu nas interesuje ovo gore i to oko čega se tema i povela......
ovo je recimo neka jednodnevnica može da bude i krejica :mrgreen: indetična slika stim što je razlika recimo u veličini, boji u nekim sitnim detaljima itd. to nas sad najmanje interesuje......idemo dalje na redu je caddis i pupa komarca, spremio sam ja toga dosta :grin:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Wed Feb 24, 2010 9:01 pm

O ovome je stvarno glupo vise raspravljati, ti pod broj jedan ne znas pravopis a dozvoljavas sebi da napises da nekome nije prosao prikaz za peti razred ,
izbegavaj to sledeci put .
Hocu samo jos jednom da te pitam, jel onaj Oholijev emerdzer u stvari kosuljica a krila sedz? :mrgreen: To si izjavio u stvari .
iskoristicu jos samo priliku da ti odam priznanje na trudu oko odbrane stavova i ovih korisnih crteza .

Bogi wrote: što meni znači jedno, a to je da nemaš pojma kako se insekti presvlače i moram da kažem da ne znaš ni kako se u flytyng-u postavljaju određeni materijali za koje mi često obeležavamo krilima i zovemo krilima,

Ne znam stvarno na osnovu cega si ovo zakljucio ? Mislim da ti ova opaska nije na mestu ,ti kako hoces
sale-eurofish

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 9:06 pm

ovo je recimo pupa caddisa i raspucavanje košuljice i rađanje jednog caddisa......

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 9:15 pm

i za kraj jedan recimo komarac i njegovo rojenje........
i Sale polako odgovoriću ti ja na to pitanje samo da ubacim još tri slike, samo što sam ušao na forum, polako.......

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 9:32 pm

pošto se povela priča o emerdžerima i da pojedini delovi veštačke imitacije ne aludiraju na rojenje recimo caddisa na ove tri slike ima tri različita ugla i dela na kom možemo da postavimo nešto što će imitirati to rađanje i voleo bih da čujem koji ugao kojoj prirodnoj mušici najviše odgovara......nema treće slike sa recimo cadisom kad ceo izađe ona može da bude gotovo kao kod treće slike komarca znači u položaju u kom miruje krila su uz telo......što po meni opet nije toliko bitno koliko sam položaj i način rađanja u trenutku pucanja kr. pupoljaka tj. košuljice jer caddis ne suši svoja krila na vodi nego što pre se oslobađa košuljice i poleće ......

i mora li taj deo koji kod naših veštačkih imitacija imitirati samo krila,
koji je nabolji način za koju imitaciju od ove tri,
pošto sam ja vezač kao i većina dolazi se do dela i kojom metodom, da li je to parašut, paraloop, snop CDC-a itd.
šta u stvari i predstavlja vama sve to gore iznad vaših imitacija emerdžera, jeli to neka vrsta indikatora, krila, naznake za neko dešavanje ili nešto sasvim peto........malo žurim jer spremam slavu imao bih dosta pitanja da postavim i da čujem vaša mišljenja jer ne mislimo ni svi normalno isto i upravljamo se prema nekom svom nahođenju.......

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Feb 24, 2010 9:57 pm

sale wrote:Hocu samo jos jednom da te pitam, jel onaj Oholijev emerdzer u stvari kosuljica a krila sedz? :mrgreen: To si izjavio u stvari .
iskoristicu jos samo priliku da ti odam priznanje na trudu oko odbrane stavova i ovih korisnih crteza .

ovo nije glupo raspravljanje nego sasvim normalna diskusija i ovakvih bi trebalo imati više na forumu mnogi mušičari ne znaju neke osnovne stvari i upravljaju se nekim SF razmišljanjima jer flytying i pecanje neće jedno bez drugog, da bi raspravljao o jednom i drugom i šta koja veštačka imitacija predstvalja treba da se znaju te osnovne stvari..........za onu od Oholog postavljenog emerdžera........sve ono što leži pod vodenim filmom je za mene sedž i može da bude sedž, a sve ono što je nad vodenim filmom ako hoćemo realno ne može da predstavlja prvo nikakva krila ni od majskih ni jednodnevnica ni caddisa, riba kao prvo snimi ono pod vodom i ako je u toku rojenje sličnih boja caddisa normalno je da će biti prevarena jer ona takozvana "krila" neće ni primetiti, kao što sam i nacrtao na zadnje tri slike položaji naših veštačkih materijala na raznoraznim udicama zakrivljenim i ravnim na emerdžerima konkretno nama daju do znanja prvo gde su da ih imamo u vidnom polju, jer sve što je iznad filma i iznad potopljenog tela naše imitacije u većini slučajeva to riba i ne primeti jer ne gađa zbog krila što je vrlo verovatno jer godinama pecam na neke muve koje i nemaju krila, da je zbog krila sa onim napred snopićem CDC-a nikad ne bi ni gađala jer u prirodi i ne postoji tako nešto.....onako postavljen snopić CDC- kao kod Oholog može da predstavlja i da baci senku ili neke obrise na vodu da konkretno asocira na neka dešavanja iznad, a to ne znači da to predstavlja taj snopić CDC-a krila od sedža....... a snopić CDC-a može da predstavlja ne ni krila ni telo ni ništa precizirano od toga ni kod jednodnevnica ni kod sedža može da predstavlja neko dešavanje- rojenje što je sasvim logično recimo sa moje strane gledišta i težnje spojiti neko dešavanje iz prirode na mojoj veštačkoj imitaciji prostije rečeno predstavlja i sve i ništa......ipak je to samo snopić CDC-a......ako ti nisam bio jasan onda ne mogu da ti pomognem nikako
i ja nisam izjavio da je to presvlačenje sedža koliko se sećam..............nego da može od Oholog emerdžer da imitira i rojenje nekog sedža, a kako i na koji način to sam ti više puta dao do znanja ali ti odbijaš da to i prihvatiš........

Return to “Emergers”