Larve tulara u kucici

Larve i pupe krznokrilaca
silvio
instructor

Re: Larve tulara u kucici

Postby silvio » Wed Mar 03, 2010 2:43 pm

Odlična ova samo mala zamjerka u ovakvim kućicama glatkim ljevkastim uvjek se nalazi zeleni tanki tular a ne žut :mrgreen:

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Wed Mar 03, 2010 8:01 pm

Odlicna Marakovicu! Boja je takodje dobra, ovo je vise charteuse nego zuta, jel? ... mada ne smeta i da je zuta. Na moje vode gde pecam sretao sam dosta razlicitih boja od belih, preko kremkastih i one koji vuku na belo sa plavim pa preko zelenkastih.. zutih... Sve to zavisi i od perioda u kome smo ih posmatrali, a ako se misli na njihovo izvlacenje iz kucice ja sam isto vidjao zutih larvi i to zlatno zute boje! Mozda je Silvio mislio na neke druge? Ipak mislim da Markovic nije pogresio..
Evo jednog isecka gde izvlacim iz kosuljicu belu larvu..

Image ImageImage

Igor
guide

Postby Igor » Thu Mar 04, 2010 11:35 am

flydoc wrote:Odlicna Marakovicu! Boja je takodje dobra, ovo je vise charteuse nego zuta, jel? ... mada ne smeta i da je zuta. Na moje vode gde pecam sretao sam dosta razlicitih boja od belih, preko kremkastih i one koji vuku na belo sa plavim pa preko zelenkastih.. zutih... Sve to zavisi i od perioda u kome smo ih posmatrali, a ako se misli na njihovo izvlacenje iz kucice ja sam isto vidjao zutih larvi i to zlatno zute boje! Mozda je Silvio mislio na neke druge? Ipak mislim da Markovic nije pogresio..

ovde kod mene ima isto larvi koje su bjele. ali sve su dosta velike, 1,5-2 cm velicine

markovic
instructor

Postby markovic » Thu Mar 04, 2010 10:10 pm

flydoc wrote:Odlicna Marakovicu! Boja je takodje dobra, ovo je vise charteuse nego zuta, jel? ... mada ne smeta i da je zuta. Na moje vode gde pecam sretao sam dosta razlicitih boja od belih, preko kremkastih i one koji vuku na belo sa plavim pa preko zelenkastih.. zutih... Sve to zavisi i od perioda u kome smo ih posmatrali, a ako se misli na njihovo izvlacenje iz kucice ja sam isto vidjao zutih larvi i to zlatno zute boje! Mozda je Silvio mislio na neke druge? Ipak mislim da Markovic nije pogresio..

Upravu si Flaydoc , vuce na cheteres .
.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Sat Mar 06, 2010 4:26 am

Fishable realistic. Cela je premazana softexom pa je posoljeno malo dlacicama nojevog pera..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image ImageImage

Igor
guide

Postby Igor » Sun Feb 13, 2011 5:20 pm

isti materijali u svim, samo druge boje :D

Udica: 102y #11
tjelo larve: chenille
nogice: cdc
kucica: hare's ear
olovo i beadhead za tezinu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Aug 14, 2012 6:37 am

..
Image ImageImage

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Dec 20, 2012 9:27 am

..
Image ImageImage

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Thu Dec 20, 2012 10:14 am

flydoc wrote:..

ova imitacija je ok. Te larve mi (Krusevljani) nazivamo "Amerikancima" i lici na larvu koja napusta kucicu.
P.S. Sto "Amerikanac". Kazu "sedi u kucici i bairi se ko amerikanac" :lol:

silvio
instructor

Postby silvio » Thu Dec 20, 2012 11:20 am

Saša ti nisi možda dobro shvatio izgleda ovo što sam ja napisao, znači prema obliku kućice i materijalu od kojeg je sastavljena ja ću ti uvijek reći koje boje je tular unutra.
Evo ovako:
Tulari u uskim kućicama fiksiranim za stijenu napravljenim od finog pijeska glatke tular uvjek tirkizno zečleni dozvoljavam i chateruse.
Velike kućice pojedinačne po dnu sa po nekom grančicom na sebi ne fiksirane za kamen uvjek žuti.
Velike kućice od malo grubljeg pijeska fiksirane za kamen bež prljavo bijeli.
Provjeri ovo što tvrdim pa reci ako nisam u pravu...

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Dec 20, 2012 11:34 am

Ok, samo se ja nagledah i takvih kao sto si pomenuo ali i dosta varijateta u boji. I sam znas da nije iste boje u zavisnosti na starost larve a odgovorno tvrdim i da nije isto na razlicitim rekama, ali pre svega od starosti.
Recimo na Dragovistici, mala planinska reka, jedne godine sam povadio "mas" zutih iz velikih i dosta debelih kucica od peska. Velicina kucice je bila dobrih 2,5cm i jace .
Image ImageImage

silvio
instructor

Postby silvio » Thu Dec 20, 2012 2:09 pm

Ovo šta ti ja govorim je isto na svim rijekama provjeri ali dobro pročitaj šta sam napisao znači bitan je oblik ali i materijal od kojeg je pojedina kućica sastavljena. Hoću da ti kažem da ne grade sve vrste tulara jednake kućice i da sami izgled kućice već govori koja vrsta tulara je pravi.
Možda na ovo nisi gledao prostudirao do kraja ipak...

A ovi tirkizno zeleni čiju kućicu je Marković upotrijebio imaju skroz posebne kućice jedinstvane kako po izgledu tako i po gradbenom materijalu. One su nekako u obliku trubice dole uže a prema vrhu šire obično dosta tanje i manje od kućica koje grade bež i žuti tulari te su većinom pričvršćeni za neki kamen u skupinama, a napravljene su od sitnog finog pijeska.
Last edited by silvio on Thu Dec 20, 2012 2:14 pm, edited 1 time in total.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Dec 20, 2012 2:13 pm

silvio wrote:Velike kućice od malo grubljeg pijeska fiksirane za kamen bež prljavo bijeli.

Ja sam ti naveo primer za ovu stavku (kako si opisao) je zuti, e sad ako mi neverujes neka ta stavka ostane do pocetka leta ili da trazim po mojim fotografijama ako je ima.
Image ImageImage

silvio
instructor

Postby silvio » Thu Dec 20, 2012 2:16 pm

Na njih si mislio, da njihova boja može malo da varira od neke žuto zelene kako kažeš pa do skoro oranž... i uvijek su veliki a ovi tirkizno zeleni su uvijek mali mislio sam da o njima pričamo...
Ako pažljivije pogledaš vidjet ćeš da je on također na svojoj imitaciji zaljepio 2 kućice jednu iza druge pa te zato možda veličina vara...

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Thu Dec 20, 2012 2:57 pm

evo i dve moje imitacije

Return to “Caddisfly”