koja struna?

Kanapi, predvezi, tipeti, podloge
simpson H
simpson H

Re: koja struna?

Postby simpson H » Sat Mar 05, 2011 10:00 am

prota71 wrote:Peri treba radna struna,ekonomicna i njemu ergonomicna,shodno individualnom znanju i neznanju!!!!

A sto nisi rekao da mu treba i takav stap?

Prema tome struna se bira prema stapu pa TCX zasluzuje daleko vise nego ekonomicnu i ergonomicnu strunu. Za one koji kupe TCX i razmisljaju o ekonomicnoj struni, postoji u nasem narodu odlican izraz... SNOB!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sat Mar 05, 2011 10:43 am

Proto, TTejka je extra struna.Ali, nikad niko od mene nije čuo da je extra i za Drinu.Stalno sam naglašavao, i ja i mislim Sale, da struna ima hendikep u mendingu na dužini koja je potrebna za tu operaciju na Drini.TT je jedna, po meni od najboljih prezentacionih struna.Manipulacija s njom je izvanredna ali na distancama do 20m.
Uskoro očekujem i RIO LT.Konstrukcijski je slična TT, i mislim da bi mogla biti moj izbor za male rijeke.Pod maim rijekama mislim na sve sem Drine.Sorry za of.

Što se tiče MED, imam dve, i to competition.Extra je struna u svakom pogledu, ali mislim da je lakša za pola klase nego je deklarisana.Po mom mišljenju, za TCX 5 ide MED 6.

TCX zivem TCKIKS iz ljubavi prema štapu.Znaš i sam da sam imao Heliosa, ali sad je ostao samo TCKIKS. :mrgreen:
Image

Veso
instructor

Postby Veso » Sat Mar 05, 2011 10:49 am

Ajd´da ubacim i ja koju.. Ne mora biti pametna, ali valjda ce se nesto od koristi moci probrati. Sve, ama bas sve pomenute strune ovdje su iz visoke ili najvise klase - kvalitetom, ali i cijenom. Naravno, moze tu da se nabroji jos hrpa drugih koje ne zaostaju za pomenutim, nije da nije.. Prilicno dugo sam u svemu tome sto se moze nazvati "probaj i testiraj sve i svasta..", ponesto sam i skontao, sto sam, sto uz pomoc drugih. Konacne zakljucke i moguci odgovor na necije pitanje "koja struna za te potrebe i taj i taj stap" baziram na sopstvenom iskustvu, ali i na sugestijama, misljenjima i drugih koji se time, da tako kazem, profesionalno bave. Za koje znam da znaju sta govore - ali i ne samo govore, nego to sto "baljezgaju" vidim i u praksi. Pri ovome, stvaranju soopstvenog misljenja, TOTALNO izbacujem iz igre sve marketinske fore i fazone u smislu "to sto je nase, to je i najbolje"!?

Nazad na temu i pitanje koje je postavio Perafly, a neki jos malo prosirili krug pitanja. Prvo, stap. Pomenuti stap (Sage TCX #5) moze da baca ama bas sve sto ti na um padne! Od struna u klasi #4, kratke glave, dugacke glave, DT.., pa sve do struna u klasi #8 i kombinaciji svih mogucih taperinga i konstrukcija. Ovo nisam prepisao od nekoga, nego probao sam. Drugim rijecima, gotovo nevjerovatan raspon struna koje se mogu okachiti na ovaj stap.. Naravno, ovo nikako ne znaci da je sve pobrojano OPTIMALNO rjesenje, cak ni upotrebljiva kombinacija stap-struna.. Samo mala ilustracija u sta se covjek upusti ako bas hoce da upozna krajnje domete i kapacitet necega. Jednostavno, malo prosirivanje vidika? Pa kad se onda na to nadoveze i koristenje pomentug stapa sa strunama koje su znatno blize optimalnom rjesenju, krajnja slika performansi postaje jasnija. Tim i takvim strunama je lakse uraditi to, neke druge su bolje prilagodjene za nesto drugo. To vi svi vrlo dobro znate, da ne tupim..

Strune - da ne pisem cijeli referat, poredjenje samo nekoiko njih (u kombinaciji za pomenuti stap). SA MED, Highwater, TT..

SA MED - (govorim o onoj narandzastoj, Competition..) je tkzv. "koncept" struna - specijalno i prije svega namijenjena ekstremno dugim zabacajima tehnikom "sto vise strune u vazduhu" - dalji zabacaj. Pojednostavljeno receno. Medjutim, prakticna primjena joj je ipak mnogo sira. Vrlo solidna struna za ribolov (naglasak na solidna!), specijalno u situacijama gdje treba daleko i precizno plasirati musicu, ali i na kracim odstojanjima - buduci da joj je glava oko 21,5 metra (mrzi me da citam na kutiji sta tacno pise) za sve vodene zabacaje ponasa se vrlo slicno kao i bilo koja DT struna. Slicno, ne i identicno. Profil strune je nesto tanji, ne plovi jednako viskoko kao neke koje su za to vise prilagodjene, ni za rollcast nije najoptimalnije rjesenje - sto nikako ne znaci da ne "fercera" i za te potrebe. Idealna za duge zabacaje, vrlo solidna za ribolov. Jednom rjecju, fantasticna struna! U kombinaciji sa Sage TCX, cisto za ribolov, #5 i #6, zavisno od potreba ili afiniteta, su varijante koje zadovoljavaju i najprobirljivije.

Lee Wulff, TT - o ovj struni svi vec znate sve - fantasticna all-round struna, visoko plovi, teziste glave strune optimalno za rollcast (i ostale vodene zabacaje), izuzetno tanak running i odsustvo memorije - jedan od mojih apsolutnih favorita za ribolov. Sjeda us TCX kao budali samar. Kad bih morao da biram samo JEDNU strunu za ribolov, vrlo blizu sam tome da bih izabrao bas nju..

Ili, Highwater! Koliko god sam zbilja objektivan, uvijek bi se mogao naci neko da mi prebaci pristrasnost - pa da, ti radis za Guideline, normalno je da pichis te marketinske cake. Kad god sam u prilici, zakljucke o tome jeli nesto dobro ostavljam onome koga to i zanima uzivo - evo ti pa probaj, pa vidi sam!

Na kraju, ako bih rangirao pomenute tri strune u kombinaciji sa Sage TCX, SAMO za ribolov - onda bi SA MED bila na trecem mjestu! Ostale dvije rasporedite kako hocete. Ako su potrebe DALEKI zabacaji (mislim stvarno distance, najvise na livadi, a mozda i na Drini..) onda ove dvije nemaju sta da traze u konkurenciji sa SA MED, dugacke su samo 27 metara. Srecom, ja musicu ionako ne vidim u vodi dalje od 20-ak metara..
Image

prota71
instructor

Postby prota71 » Sat Mar 05, 2011 12:41 pm

simpson H wrote:
prota71 wrote:Peri treba radna struna,ekonomicna i njemu ergonomicna,shodno individualnom znanju i neznanju!!!!

A sto nisi rekao da mu treba i takav stap?

Prema tome struna se bira prema stapu pa TCX zasluzuje daleko vise nego ekonomicnu i ergonomicnu strunu. Za one koji kupe TCX i razmisljaju o ekonomicnoj struni, postoji u nasem narodu odlican izraz... SNOB!

"Ekonomicna"-duplo jeftinija od HW-a!!Snobizam bi bio kupovina najskupljeg(ili kupovina JEDINOG I JEDINSTVENOG)!!da bi se imalo kaaaaao uklopljen u najskuplji komplet za pecanje--Goran se nece naljutiti-Heliosom na Gradac,ma nek stavi i HW jos i eto ti snobizma!!!!!A znanje???????Pa do juce je masa nas pecala sa no name strunama,stapovima i ostalim inprovizacijama..
"Ergonomicna"-kvalitet+cena,kvalitetna radna(.....e sad sledi sve ono sto si lepo objasnio o Rio struni i njenimosobinama/lepo se moze primeniti i na ostale modele)...Iskreno 10+ za post!!!
"TCX"....ta neiscrpna tema(sa podrugljivim TCKIKS)-to nikad necu razumeti ZASTO!!!???Sage je Sage...kao sto ce neko reci Orvis je Orvis,Simms je Simms,,,HW je HW....zavisi samo kome?????Neko mora sve da ima,iz kog razloga njemu bitno,neko samo onoliko koliko mu treba i malo rezerve da mu se nadje!!!A sad malo off-a ali kratkog...kako stoji situacija sa garancijom kod GL stapova???
Mislim da je TCX izuzetan radni stap,voleo bih da vidim koja struna nece da poleti sa vode sa njim!!!??Kosta(ali sta je to jeftino a dobro da pokrije sve nase prohteve)pecao sam na Drini sa njim,i sta je tu lose kad drugar dobije lepog lipljena na 20-tak metara uz veliku pomoc ovog zelenka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Mar 05, 2011 1:14 pm

Sage je Sage, Orvis je Orvis, Simss je Simms, Hakuyo je Hakuyo,...apsolutno je sve jedno. Cist fetisizam. Obozavanje i uspinjanje proizvodjaca u nebesa zbog jednog ili dva modela stapa u svojoj istoriji. Obicne gluposti kojima smo uglavnom mi sa ovog podrucja skloni.

Nije HW skuplji duplo vec 20-25% od normalnih kvalitetnih struna i naravno nije usamljen u tome. Iste su cene i Loop vrhunskih modela. Ako si pratio forum od pocetka mogao si da vidis da sam pojavu Shark Skin-a propratio recima da se bojim da nas svi proizvodjaci polako pripremaju na strune od 100e. Obistinila se moja prognoza i za jako kratko vreme eto nas sve blize toj cifri. Svi noviji modeli bilo SA ili RIO su vec na 70e.

Pera je kupio TCX-a, vrhunski stap, vrhunskih performansi i svako degradiranje strunom je apsurdno. Koji ce ti stap sto moze ovo ili ono ako nemas adekvatnu strunu. Ili po tvom, znanje da uopste posedujes TCX-a? Na zalost rec vrhunsko i rec ekonomicno obicno ne stoje zajedno u istoj recenici, i ne samo za strune.

Po definiciji snob je onaj koji ne zivi u skladu sa svojim mogucnostima, ako mozes sebi da priustis TCX-a a ne mozes vrhunsku strunu onda si bas to SNOB! Imas TCX-a samo da bi ga imao ne koristeci njegove mogucnosti ni 20%, jer "ekonomicna" struna to svakako ne moze. Da se razumemo u startu, sve strune koje komentarisemo ovde su vrhunske a razlika od 20e u ceni nije nesto na sta treba da se osvrne vlasnik TCX-a. Bez bilo kakvog ustezanja sam mu rekao da ima priliku da proba sve tri pa neka se sam odluci.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Sat Mar 05, 2011 2:23 pm

Ima i sharkskin kod mene ako nekoga interesuje da proba rado cu ustupiti i 5 i 6
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Mar 05, 2011 3:26 pm

Eto, prilika koliko volis i sve vrhunske strune.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sat Mar 05, 2011 7:01 pm

Proto, što se uhvati za moje zvanje TCXa???Aj mi to objasni, ako možeš.

TCKIKS je samo interni naziv nekoliko nas koji ga imamo.Ne vidim što te to pogađa.A ovaj kod mene i nije moj, Vladin je.Mada ja ga mnogo više koristim.Pogotovo za komparaciju s ostalim štapovima.Za livadu , naravno.Na Drinu nosim LPXe sa sve MED strunom na njemu.Bojan ti je dobro rekao što se tiče i struna i snobizma.

Ja nešto ne kapiram.Često sam vani, tj preko granice.Često sam i na mitinzima bacača, i pecaroša, nekim javnim, nekim privatnim.Pogotovo u D.A zna, ko me zna, da nisam ni stidljiv da tražim.Nije mi jasno što se ne vjeruje meni, pogotovo što pišem samo o onome što sam probao.Dokle sumnje i negodovanja za sažvakane stvari.Mislite li, gospodo, da je bolje pustiti vas da sami istražujete???Ostali bi svi mi na Cortlandu WF, što Sale reče.Ako vam je draže, kupujet i probajte sami.Imajte samo na umu sitnicu od 50 do 100€ po struni.
Image

GORAN R
guide

Postby GORAN R » Sat Mar 05, 2011 7:17 pm

Ih bre pa ja moram da se debelo isprsim za dva HELIOSA. :shock:

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Sat Mar 05, 2011 7:41 pm

Zeka wrote:Proto, što se uhvati za moje zvanje TCXa???Aj mi to objasni, ako možeš.

TCKIKS je samo interni naziv nekoliko nas koji ga imamo.Ne vidim što te to pogađa.A ovaj kod mene i nije moj, Vladin je.Mada ja ga mnogo više koristim.Pogotovo za komparaciju s ostalim štapovima.Za livadu , naravno.Na Drinu nosim LPXe sa sve MED strunom na njemu.Bojan ti je dobro rekao što se tiče i struna i snobizma.

Ja nešto ne kapiram.Često sam vani, tj preko granice.Često sam i na mitinzima bacača, i pecaroša, nekim javnim, nekim privatnim.Pogotovo u D.A zna, ko me zna, da nisam ni stidljiv da tražim.Nije mi jasno što se ne vjeruje meni, pogotovo što pišem samo o onome što sam probao.Dokle sumnje i negodovanja za sažvakane stvari.Mislite li, gospodo, da je bolje pustiti vas da sami istražujete???Ostali bi svi mi na Cortlandu WF, što Sale reče.Ako vam je draže, kupujet i probajte sami.Imajte samo na umu sitnicu od 50 do 100€ po struni.

Ne delim ovaj stav (zadebljano), treba svako da proba sto vise kanapa, i od drugara, i po seminarima, i po skupovima, gde god moze a ne da puko veruje necijem subjektivnom misljenju i da "mozda" napravi gresku. Ja sam od tih koji ce da pita bez ustrucavanja ko kakva iskustva ima s pojedinim kanapima, zamolicu ako mogu da dobijem na probu, ako mogu i kupiti neki novi itd itd na kraju verovati najvise samom sebi i licnom ugodjaju. Kod ove stvari kao i kod stapova ne treba zuriti.

PS: Verujem da si probao dosta stapova, kanapa kombinacija ali bas treba pustiti ljude da istrazuju uz sve ove savete dobijene u prethodnim postovima
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sat Mar 05, 2011 7:52 pm

Đole,šta misliš koliko ljudi može i želi sebi da priušti jedan GL od 90€, jedan RIO od 70€ i jedan SA MED od 70€, pa da dodamo i SA SS?????
A ako si pažljivo čitao, što izgleda nisi, postove prije, oko GL se slažemo Bojan, Bane i ja.Mi smo probali , imamo, doduše neki na silu i uz prijetnje premlaćivanjem :mrgreen: , ali imamo.Prosto kao pasulj.Samo treba doći i probati.
Image

prota71
instructor

Postby prota71 » Sat Mar 05, 2011 10:12 pm

Zeka wrote:Đole,šta misliš koliko ljudi može i želi sebi da priušti jedan GL od 90€, jedan RIO od 70€ i jedan SA MED od 70€, pa da dodamo i SA SS?????
A ako si pažljivo čitao, što izgleda nisi, postove prije, oko GL se slažemo Bojan, Bane i ja.Mi smo probali , imamo, doduše neki na silu i uz prijetnje premlaćivanjem :mrgreen: , ali imamo.Prosto kao pasulj.Samo treba doći i probati.

Zeko gresis,moze svako danas u Srbiji da sebi obezbedi finansije i kupi ono sto njegovom znanju i mogucnostima odgovara!!!!To mogu 100% da Ti tvrdim i ovde u potpunosti podrzavam Djoletovo objasnjenje!!!!Nismo svi instruktori(niti imamo te ambicije,ali ne negiramo uspehe i pozdravljamo ekspanziju FF-a kod nas u Srbiji)!!!!Poenta price je da netreba svi da kupimo GL strunu zato sto to Zeka kaze,nego koliko to moje predznanje i obucenost u FC-u govore...Donesi je Peri,ucini mu cast,nek je proba...nek govori njegova ruka!!!!
Moze se Rio,SA i mnoge druge kvalitetne strune kupiti i po nizim cenama i to svi znate,ali evo...odmah neozbiljna komentara od strane Gorana(vrlo je ozbiljna tema a on saljivim tonom)..
Vrlo je lepa tema,kreativni su mnogi postovi ali odluka ce biti iskljucivo Perina,moze mu se sugerisati i ponuditi ozbiljna pomoc...Sareno platno u maju,svi svu artiljeriju na poljance pa nek proba...

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Sat Mar 05, 2011 10:25 pm

Pero obavezno probaj i RIO GRANDE i ona je do yaya za Drinu a i druge reke i nju naravno 6-cu. I ta struna je dugo na Drini, provereno je dobra, topla preporuka!!! Sto rece jedan drugar koji sa njom veoma uspesno peca, " ja ne bacam bas lepo dok sam u vodi koja mi je do grudi, ali bacam daleekoo" :grin:
...a te reke ne daju mi mira...

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sat Mar 05, 2011 10:29 pm

prota71 wrote:!Poenta price je da netreba svi da kupimo GL strunu zato sto to Zeka kaze,.

E sad ga pretjera.JA sam GL čovjek, to nije tajna.Ali gdje sam ja rekao da svi treba da je kupe???I gdje da je kupe????Ako , a to je čest slučaj u zadnje vrijeme kod nas, moje mišljenje nekog nervira, JBG, batice, taka tura.Ne mislim da ga prestanem iznositi, samo zbog onih kojima nešto znači.Vi ostali, zaobiđite ga u širokom luku.
Image

prota71
instructor

Postby prota71 » Sat Mar 05, 2011 10:33 pm

Zeka wrote:
prota71 wrote:!Poenta price je da netreba svi da kupimo GL strunu zato sto to Zeka kaze,.

E sad ga pretjera.JA sam GL čovjek, to nije tajna.Ali gdje sam ja rekao da svi treba da je kupe???I gdje da je kupe????Ako , a to je čest slučaj u zadnje vrijeme kod nas, moje mišljenje nekog nervira, JBG, batice, taka tura.Ne mislim da ga prestanem iznositi, samo zbog onih kojima nešto znači.Vi ostali, zaobiđite ga u širokom luku.

Imam svalerku na Severu Evrope,sve ce da ucini za mene!!!!Obozava me :grin: :grin: :grin:

Return to “Strune”