Shooting Head

Kanapi, predvezi, tipeti, podloge
EsoX
Carp Ninja!

Shooting Head

Postby EsoX » Wed Nov 26, 2008 5:26 am

Do sad nije bilo mnogo reci o leticim glavama na ovom forumu... mislim da je razlog tome sto su potpuno zapostavljene medju nasim musicarima iako su zaista vise nego odlican izbor za musicarenje grabljivica kao sto su bucov, stuka, smudj , ili recimo lov strimerom salmonida kao sto je mladica.. posto se sve vise ljudi okusalo i u ovakvom musicarenju evo i par reci i neka moja iskustva sa ovim strunama...

Ovakve strune datiraju jos iz davnih dana iz vremena Level (L) i DT struna... pojavile su se '30 godina proslog veka i vezuju se za ime Marvin Hedge koji je svojevremeno koristeci ovakav profil postavio zaista impreseivne rezultate u svetu takmicarskog fly castinga. '50 i '60 godina postaju sve vise popularne medju americkim musicarima na steelhead-a kao i skandinavskim musicarima koji su i citavu svoju underhand skolu kasnije zasnovali upravo na strunama ovakvog profila. Takodje veliku popularnost dozivljavaju i medju "slanim" musicarima... gde i dan danas imaju veliku primenu.

Vrlo bitna karakteristika shooting head sistema je to da su glava i running line fizicki odvojeni, upravo ovo predstavlja bitnu razliku od struna slicnog profila kao sto su recimo strune iz Teeny T ili TS serije, Rio Outbound, Airflo 40+ koje predstavljaju grupu integrated head struna koje spajaju tradicionalne shooting head sisteme i WF strune. Kod shooting head sistema glava i running line se povezuju loop-to-loop konekcijom.. sto omogucava veliku fleksibilnost tako da sa jenim cekrkom napunjenim running lineom i par letecih glava razlicite plovnosti (plivajuva, intermedijalna, sporotonuca, brzotonuca) smotanih u dzepu prsluka ili ranca mozete pokriti veliki broj razlicitih situacija na vodi. Da ne dodje do zabune ne treba mesati shooting head sisteme ni sa sa strunama koje imju izmenjive vrhove (interchangeable tip lines), jer se radi o strunama drugacijeg profila i karakteristika, kod njih je moguce samo zameniti vrh dok su glava i running line nisu fizicki odvojeni.

Sama glava kod Shooting Head-a ne odgovara AFTMA standardu vec je znatno teza... razlog ove dodatne tezine u glavi je vrlo jednostavan. Moderni stapovi su takve konstrukcije da odlicno trpe znatno vise strune u vazduhu od prvih 30' (9m) koliko se samo meri AFTMA standardom, tako da se danasnji stapovi optimalno pune (optereceju) tek sa znatno vise strune u vazduhu. Posto su letece glave relativno kratke obicno oko 30' (ovde govorim o prosecnim glavama koje se koriste za jednorucne stapove, mada sama duzine glave moze da se prilagodi posebnim potrebama i mogu da variraju od 15' do 50') i doslovno je sva masa skoncentrisana samo u glavi porebno je znatno teza glava kako bi optimalno napunila stap. Za razliku od teske glave running line je vrlo tanak obicno tanji od onog na standardnim strunama i gotovo beztezinski. Postoji nekoliko razlicitih vrsta runninga koji se koriste kao sto su coatd koji je vrlo tanka musicarska struna Level (L) pofila, braided mono materijal slican onom od kog se izradjuju konektori, i mono running line koji je u sustini monofil poput recimo cuvene Amnesie.. i vecina proizvodjaca musicarskih struna u svom programu nudi i par varijanti running line (cesto se koristi i termin shooting line).

Ovakva komfiguracija celog sistema cini ga vrlo pogodnim za "ispucavanje" , kada se sa malo strune u vazduhu (duzina glave + oko 1m runninga koliko je dovoljno za haul) usled inercije masivne glave ( kao i vece brzine koja je upravo posledica ove dodatne mase) pri prednjem stopu musica, bukvalno ispuca na zaista pristojne distance. Upravo ovo letece glave u velikom broju slucajeva kad se peca strimerima, odnosno kad je zabacaj skoro svaki put potrebno poceti ispocetka, (jer ste strimer privukli na svega par metara od sebe) cini idealnim resenjem jer uz svega 1,2, maximalno 3 lazna zabacaja (sa svega 10m strune), mozete vas strimer ispucati na distancu od 20-25m (pa i vece distance) bez problema i bez nepotrebnog mahanja u prazno. Zabacaj se gotovo uvek izvod sa istom duzinom strune u vazduhu, i gotovo ga je nemoguce izvesti sa mnogo running linea van vrsnog provodnika. Double haul je imperativna tehnika za zabacivanje letecih glava, a stripping basket (sa preprekama na dnu korpice) je od velike pomoci jer u znatnoj meri smanjuje mrsenje running line ili njegovo kacenje o kojekakve prepreke prilikom ispucavanja. Zbog vece tezine samim tim i inercije glave ovakve strune obicno i mnogo lakse izlaze na kraj sa vecim muvama. Klasicne strune su ugodije za zabacivanje ali po meni su letece glave daleko efikasnije. Nazalost za zabacaje kada je potrebno podici vise strune u vazduh sa vode ili zabacaje gde je potrebna fina delikatna prezentaija kao recimo pecanje suvom muvom letece glave nisu dobro resenje.. jer je svaki put potrebno privuci glavu do vrsnog provodnika i tek onda zabaciti, takodje i mending je gotovo nemoguce izvesti.

Do sad sam letece glave koristio za musicarenje stuke, bucova, bass-a i odlicno su mi se pokazale.. 2 sezone sam iskljucivo njih koristio na stapovima klase 8 i 9wt, takodje i skoro non-stop za vreme boravka na Baltiku, gde su se odlicno pokazale za vetrovite uslove i velike strimere. Jako mi je cudno kako niko ne koristi ovakve strune za bucova kad su prosto idelano resenje. Nedavno sam malo experimentisao i sa vrlo kratkim letecim glavama i stapovima laganih klasa i zaista sam bio iznenadjen dobijenim rezultatom kao i vecina prijatelja koji su imali priliku da probaju ovu kombinaciju. Generalno odlicne su za pretrazivanje vece povrsine, omogucavaju zabacivanje na mestima gde nema mnogo mesta da se razmase a ipak je potrebno plasirati muvu malo dalje. U pocetku ce vas verovatno iznenaditi brzina i sama sila koju stvara leteca glava i kako puni stap ali ce te se brzo navici. Moram da priznam da sam u pocetku gubio dosta ribe loveci ovakvom strunom, sve dok nisam ukapirao da je samo potrebno malo pojacati kontru i opterecenje na ribu tokom borbe i posle je sve doslo na svoje mesto (mislim da je ovde glavni krivac bio stretch efekat odnosno istazanje tankog runninga usled opterecenja).

Same glave nose oznaku ST (shooting taper) i uglavnom su upola jeftinije od regularnim musicarskih struna DT i WF profila. Takodje mozete ih i sami praviti od debeljih struna WF i DT profila, koje se najcesce vrlo jeftino mogu naci jer ih kod nas retko ko kupuje pa uvek ostanu kao visak. Uglavnom se za DIY (uradi sam) letece glave koristi prvih 10-11m DT ili WF struna za dve klase iznad one deklarisane na stapu, pa se struna polako skracuje dok se ne osetite da se sistem sa lakocom zabacuje i da nije pretezak za vas stap. Upravo ovo omogucava da se tezina glave fino nastima tako da lepo puni bas vas stap, ali i da samu konfiguraciju strune prilagodite svojim potrebama. DT strune su vrlo pogodne jer od jedne DT strune mozete dobiti cak 3 letece glave ralicite tezine i duzine, dve sa svakog kraja i jednu level profila iz sredine. Koliko sam primetio sam kvalitet strune od koje ce te praviti letecu glavu nije toliko bitan i mnogo manje dolazi do izrazaja nego kod klasicnih struna. Kod DT struna zbog nesto duzeg prednjeg knusa, volim da odstarnim nekih 50cm kako bi eliminisao vrlo tanak deo tipa. Na dobijenu glavu sa svake, kao i na running line montirate ili napravite konektor i to je to..

P.S oprostite ako ima kucacih gresaka nestogoh da u ove sitne sate sve procitam jos jednom
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Alexa
master of fly fishing

Re: Shooting Head

Postby Alexa » Fri Dec 05, 2008 9:29 pm

Radak, ovo bolje da je išlo u vidu nekog teksta za naslovnu stranu nego kao početak teme na koju se, na žalost, niko nije nadovezao. Možda razlog leži u činjenici da se leteće glave u nas manje koriste ... inače, leteće glave su poslednjih godina doživele mnogo bolje alternative, pa je možda i to razlog za njihovo izbegavanje. Sa ovim u vezi, postavio bih ti par pitanja:
1. šta misliš o tzv. integrated shooting heads (kao što je RIO Outbound npr.)
2. kojim brendovima od ova dva (RIO ili Teeny) daješ više prednosti kada je o ovome reč i zašto

Pozdrav,

Aco.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Dec 05, 2008 10:34 pm

Aco hteo sam da zapocnem temu i u uvodnom postu se malo raspisao, ujutro kad sam procitao i sam sam video da ima skoro pa dosta materijala za naslovnu, ali ostalo je ovde.. steta sto se niko nije do sad ukljucio. Verovatno je sam razlog to sto je jako malo ljudi uopste doslo u kontakt sa letecim glavama.

Integrated shooting head prakticno spajaju dobre bacacke osobine letecih glava i klasicnih WF struna i moze se reci da su korak unapred. Za razliku od klasicnih shooting head sistema kod kojih je odvojena glava od runninga, integrisane letece glave su iz jednog dela. Ovim je eliminisana slaba tacka tradicinoalnih glava tako da nema onog "zapinjanja" dok spoj izmedju runninga i letece glave (ma koliko dobro bio uradjen) izlece kroz provodike ili u toku privlacenja. Ukoliko svi uslovi na vodi mogu pokriti samo sa jednom kombinacijom head/running svakako su bolje resenje integrisane letece glave. Sa jedne strane je ovo prednost a sa druge strane mana jer integrisane glave gube na fleksibilnosti, posto je nemoguce jednostavnom zamenom glave pokriti drugacije uslove na vodi.

Teeny T i TS serija su odlicne strune mada sama konstrukcija im je malo staromodna jer je glava level profila bez tapera. Rio Outbound nisam probao ali mi se cini da imaju dosta poboljsane bacacke karakteristike i transfer energije upravo zbog specificnog tapera same glave, gde je veci deo tezine jos vise pomeren u prednji deo strune. Tako da bi prednost svakako dao Outboundu.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Fri Dec 05, 2008 10:40 pm

Neka slična iskustva i ja imam. Ustvari, TS se žestoko baca ali je preteška i sve to izgleda dosta grublje u odnosu na Outbound. Konus ove druge ulepšava celu priču, kao što si i sam primetio ...
Mada, TS ima fantastične tonuće karakteristike, po njoj se mnoge mere i upoređuju dan danas ...

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Dec 07, 2008 1:55 am

Aco sta je sa letecim glavama u svetu dvorucnih mahaca?? Prica vezana za DH stapove me sve vise interesuje.. vec duze vreme mi je u planu neki kraci i laksi dvorucni mahac ili mozda i neki switch, jer bi po mom misljenju upravo u kombinaciji sa letecim glavam bio daleko efikasnije resenje za neke varijante strimerisanja i pojedine situacije na vodi.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Sun Dec 07, 2008 3:46 am

Evo iskustvo jednog pacera u bacanju! Dane mi je dao da probam njegovu budzeni shooting head na stapu klase 4! To sa po snage leti poprilicno daleko i sve se izvodi iz dva poteza!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Sun Dec 07, 2008 5:56 pm

EsoX wrote:Aco sta je sa letecim glavama u svetu dvorucnih mahaca?? Prica vezana za DH stapove me sve vise interesuje.. vec duze vreme mi je u planu neki kraci i laksi dvorucni mahac ili mozda i neki switch, jer bi po mom misljenju upravo u kombinaciji sa letecim glavam bio daleko efikasnije resenje za neke varijante strimerisanja i pojedine situacije na vodi.

Leteće glave u spey varijantama su isključivo Skandinavia brand! Neke stvari koje se izvode skandinavskom metodom ne mogu nijednom drugom, bez ikakve dileme. Međutim, problem leži u loop-to-loop konekcijama! Jesu praktične ali vrlo kritične i opasne kod prolaza kroz provodnike, posebno ako je na drilu krupniji komad! Zato ih skandinavci izbegavaju i spajaju glave direktno sa shooting line. U poslednjih par godina Šveđani su prešli iz istih razloga na sistem integrisanih spey shooting heads sistema, a RIO ih, naravno, ispratio. Tako da danas imaš RIO AFS leteće glave, potpuno integrisane i spojene u tanane paralelne strune i lete kao MIG 29 :shock:

Jr
fly fisherman

Postby Jr » Sun Dec 07, 2008 8:41 pm

Ajd i ja da se nadovežem, nije da nisam hteo ranije nego ne stižem. Skoro sam napravio jedan sistem sa letećom glavom na Danetovu preporuku i prema njegovim uputstvima. Glava je prvih 8m Cortlanda 444 DT10F a running line je neki tanki, zeleni (Dane mi naručio.... :dope: ). Spajanje sam odradio loop2loop, s tim da su obe petlje welded (topljene, kako god... btw, odličan sistem za pravljenje petlje, mnogo bolji od konektora). Probao sam sve to na štapu Greys GRXi #6-7 i generalno sam zadovoljan. Par sitnica me za sad muče. Prvo je struganje spoja kroz sprovodnike (malo mi lošije ispala jedna petlja pa me to dekoncentriše). Drugo, još uvek pravim previše lažnih izbačaja, izvučem previše konca pa mi se desi da strimer završi na dosta udaljenoj obali prilikom ispucavanja. I na kraju, možda ceo sistem nije najbolje ukomponovan ali u to još nisam siguran jer je proba bila relativno kratka.
Sve ovo ću otkloniti u praksi, nadam se što pre. A za sada mogu samo da kažem da su leteće glava kod mene #1 za strimerisanje.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Dec 07, 2008 8:48 pm

Jr wrote:Drugo, još uvek pravim previše lažnih izbačaja, izvučem previše konca

Meni je ovo glavni problem, nikako da se naviknem da za tim nema potrebe.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Sun Dec 07, 2008 10:16 pm

još uvek pravim previše lažnih izbačaja, izvučem previše konca pa mi se desi da strimer završi na dosta udaljenoj obali prilikom ispucavanja. I na kraju, možda ceo sistem nije najbolje ukomponovan ali u to još nisam siguran jer je proba bila relativno kratka.

Nema lažnih zabačaja sa letećim glavama, nisu zato izmišljene!

Mislim da ti je sistem preopterećen ...

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Dec 07, 2008 10:50 pm

Jr wrote: Glava je prvih 8m Cortlanda 444 DT10F a running line je neki tanki, zeleni (Dane mi naručio.... :dope: ). ...
I na kraju, možda ceo sistem nije najbolje ukomponovan ali u to još nisam siguran jer je proba bila relativno kratka.

D.I.Y letece glave nude dosta mogucnisti za eksperimentisanje, tako da se bez problema mogu prilagoditi stapu za koji su namenjene.. ja sam eksperimentisao i sa vrlo kratkim letecim glavama i odlicno su mi se pokazale ukoliko osetis da je glava preteska slobodno je skrati sa debljeg kraja, imas jos fore. Prvih 8m DT10f strune bi trebalo da je tesko oko 250grejna a to je neko opterecenje koje je vec na granici za stap klase izmedju 6/7... ali opet mnogo toga zavisi i od samog stapa.

Sto se zabacivanja tice, cim je glava van vrsnog provodnika treba je ispucati, i u takvim situacijama ako pustis jos malo runninga u overhead samo si napravio gresku.. ukoliko nema potrebe da strimer privuces skroz do nogu jednostavno kad dodjes do glave podignes strunu i ispucas je...

Jr
fly fisherman

Postby Jr » Mon Dec 08, 2008 2:41 am

Ko što rekoh, odma sam video gde grešim. Ali ispraviću to uskoro, ovo je tek prvi sistem. Samo da zakačim livadu. :woo:

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Thu Dec 25, 2008 7:58 pm

tek sam danas napravio SH a running line mi stigao jos pe 2 meseca :shock:

Isto jo i Jr running line + glava od DT10F a sve za 7cu. Prejako al je moja 10 fita pa se lako bori :?
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Jun 04, 2010 11:12 pm

Malo da osvezimo temu...koliko vidim da na forumu uvek ima ko da se pita za bilo sta sto moze da interesuje musicare svakakvog staza....
naime imam dva kanapa CORTLAND 444 ST sinking (shoting taper, type 3 x-fast). Zelim da probam na Drini prvenstveno da lovim (da probam) velike pastrmke na strimer a necu ni da se gadim na manje mladice. :shock: Kanapi (odn glave su duzine 9,1m #7 i imaju oznaku 185gr). Namera mi je da izbacujem sve to sa nekom starom motkom #6/7 (koga mi nije zao i ako ga opalim strimerom i prebijem...)....Naravno iza ovog uvoda sledi par pitanja....kako da montiram ovo, da li da povezem glavu sa nekim starim kanapom wf4f umesto running line-a (skracen je vec nekoliko puta) loop to loop, ili da se spaja na neki drugi nacin koji sam negde video u nekom casopisu, sa iglom i da lepim lepkom i sl....mada mi se ovakav sistem ne svidja nimalo jer strimere cu da stavljam na strunu ne tanju od 0,20. Mislim da bi to mogla da bude slaba tacka kada je privlacenje ribe u pitanju ili samo zabacivanje.... Imam i neki stari wf6f koji treba da ide u penziju (umesto njega dolazi novi, lepsi ..med). Spajanje je jedno pitanje a drugo je samo zabacivanje, da li je cela glava van stapa (da ne bi zapinjala omca za provodnike) i da li se baca na neki drugi nacin (ako se kanap spoji tako da nema omce ni cvora nego iglom i strunom pa se lepi lepkom posle...)....Hvala unapred na eventualnim odgovorima......
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sat Jun 05, 2010 4:47 am

kako da montiram ovo, da li da povezem glavu sa nekim starim kanapom wf4f umesto running line-a (skracen je vec nekoliko puta) loop to loop, ili da se spaja na neki drugi nacin koji sam negde video u nekom casopisu, sa iglom i da lepim lepkom i sl....

Pogledaj ovde: http://www.danblanton.com/gettinglooped.html

Druga opcija su "welded loops"... Doduse, mnoge strune ih vec imaju na sebi.

da li je cela glava van stapa (da ne bi zapinjala omca za provodnike) i da li se baca na neki drugi nacin

Cela glava i deo "running" strune (tzv. overhang) je van vrha na stapu. Koliko-zavisi od vise stvari, ali vec ces sam videti kad budes probao.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Return to “Strune”