March brown

Nimfe jednodnevki i majskih mušica
ivke037
instructor

Re: March brown

Postby ivke037 » Sat May 29, 2010 9:27 pm

Nimfe su lovne. O njihovoj lovnosti moze posvedociti i Bogi. Simpsone vidis gde ti ide March brown

flydoc
Zlo sa Vlasini

Re: Razne nimfe

Postby flydoc » Wed Nov 17, 2010 3:02 am

Ova sa bordo braonkastim telom je tipicna imitacija martovke, nju i jos jednu malo svetliju varijantu cesto koristim na pocetku pastrmkse sezone.

Nije dobra boja za martovku nimfe! I ja sam tako mislio pa sam se razuverio gledajuci zive nimfe. Ta boja moze da bude za neke druge braonkaste nimfe, recimo nekog Epeorus-a.., ima ih puno ali za "Rhithrogenu germanicu" ili u imitaciji March brown nymfu neide ta boja. Kod imitacija suvih musica idu te brakaste boje.
Telo kod nimfi martovki je krem boje. Ledja i pokrov na grudi su braonkaste boje, a nijanse za ledja i pokrov mogu biti svetlija i tamnija, sve zavisi u kom je stadijumu, obicno pred izlet postaju tamnija. Rebra su smedja do svetlije, moze zlatna lameta u imitacije, nozice su pirgave-tackaste pa tu ide klasika jarebica kao i za rep.
Image Image

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Wed Nov 17, 2010 12:47 pm

Sale nisam bas siguran. Zrela nimfa martovke pred izletanje dobija tamne vise crne krilne pupoljke, dok telo bude nekako braon ka mahagoni, tesko opisati boju. Imao sam negde sliku da ti pokazem. Grudi potamne u vodi, do pirgave nogice po meni nisu bitne. Vidjao sam i ja svetlije nimfe, martovke, ali znam da pred izletanje bude, ovako kako sam ti opisao. Imam negde jednu i drugu sliku da vidis sta ti pricam.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Wed Nov 17, 2010 3:05 pm

Sale je verovatno mislio na ovu nimfu , dok je na Rzavu ova sto pominje sumadinac stvarno tamnija moze i da je imitira fazanov rep odlicno , uglavnom se peca u buku u to vreme pa nema riba bas vremena da zagleda
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
sale-eurofish

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Wed Nov 17, 2010 5:22 pm

Nije samo na Rzavu, takve su i na Moravici, ali kad budes u martu/aprilu na Rzavu, probaj da uhvatis koju, ne mogu da nadjem gde mi je slika, bas se lepo vidi da su ti krilni pupoljci crni, a telo nekako tamno narandzasto, mahagoni braon, ne mogu da opisem. To je ona pred samo izletanje. Ova sto sam napravio iznad, srednja slika 100% izgleda kad se ukvasi, provereno. Evo jedne slike iz marta sa Moravice, koja kasni u odnosu na Rzav, martovke jos nisu krenule sa rojenjem, vidi se da su tamno braon.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Wed Nov 17, 2010 11:44 pm

Sumi, ne kazem za krilne pupoljke. Cak sam i napisao da oni menjaju boju, zavisi u kom stadijumu su i da naravno pred izletanje potamne.
Pricam o telu martovke "Rhithrogena germanica" za koju sam siguran da je telo kremkaste boje a ledja su braon!
Konsultovao sam se i sa Ivanom-Mixmasterom oko tvoje slike sto si postavio jer sam bio skoro siguran da ono nisu nimfe Rhithrogene vec neke druge jedodnevke. Ono na slicu su nimfe Epeorus-a! o njima ce mo drugi put.. Jasno se razlikuju po tackama na nozicama, Epeorusi imaju krstace a Rhithrogena germanica ima tacku. Evo dve Mixove slike ovih jednodnevki.
Image Image

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Thu Nov 18, 2010 12:28 am

Pazi kad je ovo toliko zajebana nauka, a nemas odakle da naucis ili da vidis koji je koji insekt. Cesto se insekti razlikuju u nijansama, broju segmenata na repicima i drugim stinicama. Uglavnom znam da u Rzavu zivi insekt kojeg imitira ova srednja imitacija 100%, ja sam je zvao martovka, ali je ona po vama drugi insekt mozda ste u pravu, moje znanje entomologije je povrsno, naucio bih je da imam odakle, a ti si obecao neke entomoloske knjizice da ces fotokopirati ili poslati da licno fotokopiram, a ti nista, vracas za one muve....neka te neka!

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Nov 18, 2010 12:47 am

Cuj i ja sam u nedoumici za mnoge insekte pa pitam, pogledam malo u knjige.. omasim dosta puta, malo sam se zainteresovao i jos uvek ucim. Ono sto nama treba je dosta toga obradjeno u knjigama Panic-Grubic i to nam u mnogome olaksava. E da, i Ivan je na netu izbacio toliko korisnih slika da je gest za svaku pohvalu!

Uglavnom znam da u Rzavu zivi insekt kojeg imitira ova srednja imitacija 100%, ja sam je zvao martovka, ali je ona po vama drugi insekt

Da me ne shvatis pogresno, mnoge Ecdyonurus nimfe zovemo "Martovke" i to nije pogresno a mogu se naci od marta meseca. Boja tela kod nimfi je od crvenkasto-braon nijansi do zuto-zelene kod nekih vrsta. Onu koju ja zovem Rhithrogena germanica - March brown nymph je druge boje tela.

ps: da me j... ako se secam sta sam ti obecao :grin: ali nije problem samo me podseti.
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Nov 18, 2010 1:30 am

Ovu sto je Sale postavio jeste Rhithrogena germanica ali sa podrucja Amerike, nasa je malo drugacija.
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Nov 18, 2010 5:15 am

Rhithrogena germanica- March brown nymph
Nije bas nesto najbolje namotana, po meni sto se tice boja to bilo to.
Image Image

silvio
instructor

Postby silvio » Thu Nov 18, 2010 9:54 am

Extra! Još u ovaj dabing malo crvenkasto narandžastih i crnih dlačica ubaci

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Thu Nov 18, 2010 5:05 pm

Sve cestitke za nimfu, vrh brate :grin:
Pogodio si dezen 100%. :mrgreen:

pex
master of fly fishing

Postby pex » Thu Nov 18, 2010 6:53 pm

Auuujbt od ovoga moze da se rikne...:) odlicna ova "nije nesto namotana" kakva je kada je "nesto bolje namotana".....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Nov 18, 2010 7:20 pm

Prebacio sam sve ove postove u ovaj gde im je mesto.
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue May 03, 2011 4:31 am

..
Image Image

Return to “Mayfly”