Frank Sawyer-ov Killer Bug

Popularne nimfe sa ili bez otežanja
oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Mon May 07, 2007 5:16 am

Fotografija originalnih Sawyer-ovih Killer Bug/Greyling Lure nimfi. Izradjene su od Chadwick 477 vunice, koje se odavno ne proizvodi, pa koristite zamenu. Naravno, tu ide i neizostavna bakarna zica. Vunica dobija specificnu boju kad se pokvasi, pa koristite fotografiju samo kao referencu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by oldsurehand on Mon May 07, 2007 2:58 pm, edited 1 time in total.

banefly
instructor

Postby banefly » Mon May 07, 2007 11:40 am

Vladane, Izuzetno zanimljive nimfe. Medjutim, posto originalne vunice odavno nema, a pretpostavljam da si sam vezivao te muve koristeci zamene, bilo bi vrlo zanimljivo pokazati kako te izgledaju (ako je moja pretpostavka tacna, naravno)!

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Mon May 07, 2007 3:03 pm

Bane,

Evo jednog threada na kome se raspravlja o najboljim zamenama za Chadwick vunicu:

http://globalflyfisher.com/forum/viewtopic.php?p=1117

Nisam vezivao Killer Bug, ali sam cuo da je najcesca moderna zamena vunica sive boje. Ispod tela je dobro otezana bakarnom zicom. Ova slika je najbolji close-up originala koji sam video, pa ce, nadam se, pomoci koliko-toliko.

banefly
instructor

Postby banefly » Tue May 08, 2007 8:18 am

Najlepse hvala na linku uz pozdrav!

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Wed May 09, 2007 1:34 pm

Oliver Edwards u "Search and Sight Fishing" pokazuje kako je jednostavno navezadti ovu izvanrednu nimfu. Također iznosi i neke osnovne/važne informacije. "U Frank Sawyer-ovoj knjizi se ne spominje kakav mora da je oblik udice i veličina" to ovisi o vezaču. Inače i sam O. E. koristi udice sa dugim vratom, ja koristim klasične ukrivljene kao što su npr. za češke nimfe i sl. (TMC 2457), od udica sa dugim vratom koristim TMC 3761SP-BL.
Probao sam korsititi i smeđu vunu, ali u mom slučaju siva varijantmi se daleko lovnijom pokazala.
Ta Chadwick's-ova "siva" vunica (o kojoj se govori) ima nežnu nijansu svetlo ružičastih/pink tonova. 85% vuna i 15%najlon.

banefly
instructor

Postby banefly » Thu May 10, 2007 12:48 am

Sa fotografije se vidi da su nimfe vezane na udice #4 sto bi, pod uslovom da se radi o udicama koje se uklapaju u standarde, trebalo da znaci da su te nimfe za lipljena stvarno ogromne.
Kako se za lov lipljena relativno retko koriste krupne nimfe, odn. mnogo češće sitnije pa cak i vrlo sitne nimfe, bilo bi zanimljivo kad bi nam Šaš_Slo nešto rekao i o veličini pomenutih TMC udica koje koristi.
Sto se vunice o kojoj je reč tiče, imali i gde (ako ima) mogućnosti da se nabavi neka solidna replika originala?
Unapred zahvaljujem na odgovoru!
Pozdrav

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Thu May 10, 2007 12:51 pm

ja koristim TMC 3761SPP-BL #12, O. E. u svom videu koristi Partrige nymph hook #14 (http://www.partridge-of-redditch.co.uk/ ... /about.htm). Po mom misljenju udice od 14-10 bi trebale da budu taman odgovarajuce.
Zamenu za ovu vunicu se da naći
u raznim trgovinama sa materijalima za pletenje, štrikanje, to i sami znate :-) Sada bas nemam adekvatnu vunu ali sam razmisljo da u jednu obicnu svetlije sivu vunicu upredem par niti smeđkastih i roza niti ne bi li se dobio sličan ton(experiment). Pre dve godine kada sam prvi put vezao killer buga imao sam jednu sličnu vunicu...imao :-)
Bas sam malo pre pogledao O.E. kako lovi lipljancice od oko 25 - 30cm, naravno i pastrmke .

chadwick's 477
http://troutunderground.com/blog/wp-con ... ugwool.jpg

Oldsurheand je već pokazao link foruma na kome se raspravlja o najboljim zamenama. Gde bi nasao original Chadwick's 477 ne znam tacno. I ja sam u potrazi :-)
Od k. buga nemam vise ni jednoga u kutijici i sada moram nesto i ja da iscaram :-)

Pozdrav!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Thu May 10, 2007 12:55 pm

O.E-ov lipac na k.bug-a.

pedja

Postby pedja » Thu May 10, 2007 1:22 pm

Bez i najmanje zelje da ometam potragu za Chadwick vunom po specijalizovanim radnjama :o , a preporucujuci mirnu i temeljnu pretragu kada su te radnje pune mladih majki koje pred zimu tragaju za strikovima :lol: , slobodan sam izneti da mi mokra boja k.bug nimfe (pod pretpostavkom da slika koliko-toliko verno reprodukuje boju) deluje kao mokri dabing od poddlake bizamskog pacova pomesane sa poddlakom vidre na sivom osovnom koncu. Mozda nekom pomogne...
p.s. parce krzna vidre dobio sam na poklon, ne secam se od koga, a receno mi je da je vidra bila stradala na dalekovodu i da je toliko bila spaljena da su jedva dva patch-a uspeli da izvuku :wink: .

banefly
instructor

Re: Frank Sawyer-ov Killer Bug

Postby banefly » Thu May 10, 2007 1:53 pm

Šaš_Slo wrote:ja koristim TMC 3761SPP-BL #12, O. E. u svom videu koristi Partrige nymph hook #14 (http://www.partridge-of-redditch.co.uk/ ... /about.htm). Po mom misljenju udice od 14-10 bi trebale da budu taman odgovarajuce.
Zamenu za ovu vunicu se da naći
u raznim trgovinama sa materijalima za pletenje, štrikanje, to i sami znate :-) Sada bas nemam adekvatnu vunu ali sam razmisljo da u jednu obicnu svetlije sivu vunicu upredem par niti smeđkastih i roza niti ne bi li se dobio sličan ton(experiment). Pre dve godine kada sam prvi put vezao killer buga imao sam jednu sličnu vunicu...imao :-)
Bas sam malo pre pogledao O.E. kako lovi lipljancice od oko 25 - 30cm, naravno i pastrmke .

chadwick's 477
http://troutunderground.com/blog/wp-con ... ugwool.jpg

Oldsurheand je već pokazao link foruma na kome se raspravlja o najboljim zamenama. Gde bi nasao original Chadwick's 477 ne znam tacno. I ja sam u potrazi :-)
Od k. buga nemam vise ni jednoga u kutijici i sada moram nesto i ja da iscaram :-)

Pozdrav!

Uh majku mu zakasnismo da kupimo ovde!
http://cgi.ebay.co.uk/ORIGINAL-GENUINE- ... dZViewItem

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu May 10, 2007 3:05 pm

Bane,

Sto se velicina udica tice, radi se o starim engleskim ne-standardnim velicinama udica, gde je 0 manja od 2, a 2 manja od 4.
http://www.flyfishinghistory.com/hook_scales.htm

I ja sam vidjao originalni Chadwick uglavnom po aukcijama. Medjutim, slazem se sa Pedjom da treba uzeti u obzir i blendove dabinga kao mogucu zamenu.

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Thu May 10, 2007 3:09 pm

na globalflyfisher linku kojeg nam je postao Oldsurheand sam nasa jednu lepu/zanimljivu recenicu a to je "just use any gray yarn. That is what the makers son says to do."

na http://www.waderson.com/uk/store/1794-4 ... -Yarn.html se da kupiti za 1,30£.
MIslim da cu probat kontaktirati ovoga iz eBAy-uk. Mozda i nije kasno ;-)

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Thu May 10, 2007 4:12 pm

evo ovako izgledaju na mojim udicama, mislim da sam donekle pogodio boju:-)
Udice TMC: 3761SP-BL #12 i 2457 #12

vratili se killersi u moju kutijicu...

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Sun May 27, 2007 11:53 pm

Zar je moguce da je ta nimfica toliko lovna?! i uopste ta boja ili je to samo fama oko tog materijale. Vidim za parce vunice se daju ogromne pare?

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Mon May 28, 2007 12:40 am

Sigurno da je lovna, a jos sigurnije da nije jedina! Trebalo bi da je imaju svi lovci lipljena u kutijama medju ostalim lovnim favoritima, jer je svakako vredna toga! Mnogi je kriju kao favorit koji je vredan skrivanja od ociju znatizeljnika. Recept sam dobio od svog oca koji nije pravio muve, ali ovaj dogadjaj mu je ostao autentican u secanju. Naime prvi covek koji je na Studenici lovio lipljenove na vesacke muve bio je jedan stari cigis iz Uzica, koji verovatno vise nije medju zivima. Muvu je pravio na licu mesta, parajuci vuneni dzemper, koji je zatim namotavao sa tankim koncem oko udice. To je na sve licilo osim na muvu, jednom prilikom otac je nasao struk (jer se tada pecalo na sisteme), a na njemu cetiri muve, dve ove, dve neke braonkaste. Do skoro sam cuvao ove muve, ali nakon nekoliko selidbi pribora itd. negde su zalomatale i vise ih nema. Koliko je lovna znaju Drinski lipljenovi :D! Pored ove postoji jos mnogo muva koje polako gube svoj tradicionalni izgled i podlezu raznim zamenama, sintetickim materijalima, modifikacijama......

Return to “Classic nymph”