Razne nimfe II

Popularne nimfe sa ili bez otežanja
flydoc
Zlo sa Vlasini

Re: Razne nimfe II

Postby flydoc » Wed Nov 27, 2013 1:31 pm

silvio wrote: dajem Saletu podstrek jer i on mota super muhe i uvjek izenadi s nekim novim modelom metodom itd...

Ja sam to tako shvatio. Danke ;) Neso nije hteo Silvio nikog potceniti.
Image ImageImage

Nenad Bugarcic
guide

Postby Nenad Bugarcic » Wed Nov 27, 2013 3:16 pm

flydoc wrote:Nemoj sad da kazes da je ova tanka :) a ona znas zasto je punija..

E hvala Bogu da namota jednu da valja :) :) :)

Tapatalk

Valentin
instructor

Postby Valentin » Wed Nov 27, 2013 3:29 pm

Nenad Bugarcic wrote:Silvio,
Ne zameri,ali,ako si video Janove nimfe uzivo ili gledao kako ih covek radi,znao bi da je ovo daleko od njegovih nimfi!
Ove nimfe sto Sale pravi su super i lovice 100%!.. Ali..opet,daleko je to jos uvek!
Ne kazem da samo Jan zna kako se prave nimfe i da samo njegove love..ali kad njegove nimfe vidite uzivo ili imate srecu pa vidite kako ih pravi a covek pritom ima saku kao dve zajedno normalnog coveka :),shvatite zasto ga bije glas da je jedan od najboljih vezaca nimfi na Balkanu! A i ne samo nimfi..trebate videti kako pravi sedzeve i mrave..

Tapatalk

Pa Memo radi original Janove nimfe. Meni je dao odavno dve Janove nimfe (jednu jos cuvam) a kad uporedim tu mandavushku sa drugim varijacijama od Meme ne vidim nikakvu razliku:). Ako ces poceti sada pricati o tome ko pravi najbolje nimfe na Balkanu valjda znas da i Jan je imao ucitelja koji je jos uvek ziv. Nemam ja nista protiv Jana niti bilo kog..., al posto sam ne vezem a imam puno prijatelja vezaca i uverio se u njihov rad, ne bih se usudio da uperim prst ni na jednog od njih i kazem da je taj najbolji vezac Balkana. Malo manje znam vezaca iz Hrvatske al znam da cela Zapadna Evropa hvali muve vezaca iz bivse juge, posebno Srbije, Bosne i Slovenije. Kad sam ja vlasnicima velikih musicarskih prodavnica pricao o muvama iz bivse Jugoslavije svi bi rekli "nisu to kvalitetne muve". Mozda su malo bili u pravu posto do zadnjih 3-4 godina neki vezaci su imali poteskoca sa snabdevanjem materijala. Danas, dosta vezaca vec sklapa ugovore sa najpoznatijim musicarskim radnjama u zapadu. Bez ljutnje, samo sam izneo svoj stav i misljenje, Jan stvarno pravi lovne muve i verovatno spada u grupu najboljih vezaca al ja sam prosto siguran da ima jos hiljade vezaca koje ja i ti ne znamo. Ja bar znam jos 10 njih koji prave izvanredne muve al niti ce oni to ikad prodati, podeliti ili dati nekome da pogleda. Sto se Saleta tice, Sale se usudi da imitira svaku muvu koju njemu posaljes i to dosta uspesno. Ima i drugih dobrih osobina koje Sale ima a dosta drugih vezaca nema al ne bih sada o tome. Al da zakljucim jos jednom, veruj mi da nema razlike izmedju Made by Jan i Made by Memo muva. Znam da je Memo naucio od Jana kao sto je i Jan naucio od nekog drugog al to je sudbina svakog vezaca
There is no greater fan of fly fishing than the worm. ~Patrick F. McManus

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Nov 27, 2013 4:38 pm

Ja bolje da se ne ukljucujem u diskusiju gde se pominju Janove nimfe, a i nemamo na forumu onog smajlija sto povraca.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Wed Nov 27, 2013 6:31 pm

Uopšte idealizovanje muva i materijala je daleko od svake pameti... U prilog diskusiji fotka serije muva koje sam ja u sličnom fazonu vezao pre dve godine...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Milance on Wed Nov 27, 2013 6:33 pm, edited 1 time in total.
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Valentin
instructor

Postby Valentin » Wed Nov 27, 2013 6:32 pm

Milance wrote:Uopšte idealizovanje muva i materijala je daleko od svake pameti... U prilog diskusiji fotka muva koje sam ja u sličnom fazonu vezao pre dve godine...

veoma dobre Milance
There is no greater fan of fly fishing than the worm. ~Patrick F. McManus

falco
guide

Postby falco » Wed Nov 27, 2013 6:58 pm

Milance wrote:Uopšte idealizovanje muva i materijala je daleko od svake pameti...

Apsolutno ... cista mistifikacija ... kao i za mnogo drugih stvari vezanih za nas hobi. :grin:

silvio
instructor

Postby silvio » Thu Nov 28, 2013 9:09 am

Da to je to glupe su ribe ali znamo i mi još gluplji biti :lol:

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Fri Nov 29, 2013 9:54 am

Gresite, nije bas tako kao sto mislite. Sasvim je drugaciji pristup izrade nimfi, ono sto sam pokapirao/prekopirao do sada nisam nigde sreo u nekoj literaturi a bas dosta pratim i citam tako da ipak taj nacin izrade se moze pripisati njegovom ucitelju i njemu, za sada... A sto se tice materijala i tu se malo ne slazem sa Mitom ;) iako se u dosta toga slazem sa njim i cenim njegovo misljenje bilo da je vezivanje ili jos bolji ribolov. Bitno je mnogo, ne samo za ove musice, vec i za druge izbor materijala. pa to sam vise puta i rekao a i sami znate.. To sto je izabrao ovaj materijal za te musice sigurno ima razloga, to je isto kao kada bi uporedili sapu zeca sa domaceg/evropskog i severnog, za koju nasi ribolovci ne prave razliku:). Razlika je velika u materijalu kako god da pogledamo, tako je i sa ovim i sa bilo kojim drugim.
Image ImageImage

crazyfly
fly fisherman

Postby crazyfly » Fri Nov 29, 2013 12:51 pm

Slazem se sa Saletom u vezi ovoga. Mišljenja sam da se previše digla prašina oko Janovih nimfi i da se u vezi s tim donose pogresni zaključci oko izrade nimfi. Jedna je prica sto Jan izradu svojih nimfi drzi u tajnosti. Ja ga lično razumijem ali to je neka druga priča i po pitanju toga svako ima svoje mišljenje (malo mi je i bezveze rasprava po pitanju toga). Druga stvar je lovnost njegovih nimfi koja je provjerena i nije nikakva legenda niti mistifikacija. Razloga za to leži u materijalima koje koristi i vjerovatno tehnika kojom veže... Takve nimfe imaju posebnu teksturu i kada se skvase dobiju onaj realističan slinavi izgled koji ribe vole. Ko ima dugogodišnja iskustva sa Bosanskih rijeka kao što su Ribnik, a posebno Pliva, zna o čemu pricam. Razliku izmedju lovne nimfe i one koja to nije, često odredjuju tako male nijanse u boji i teksturi da je to nevjerovatno. X puta sam doživio da kada otkinem lovnu nimfu stavim skoro identičnu ali koja se razlikuje samo u jednoj jedva primjetnoj nijansi, pa da riba neće da je uzima uopšte ili je uzima neuporedivo slabije nego onu prvu.
Mušičarski klub "SOVJAK"- Banja Luka
http://sovjak.blogspot.com/

falco
guide

Postby falco » Fri Nov 29, 2013 1:12 pm

crazyfly wrote:Razliku izmedju lovne nimfe i one koja to nije, često odredjuju tako male nijanse u boji i teksturi da je to nevjerovatno. X puta sam doživio da kada otkinem lovnu nimfu stavim skoro identičnu ali koja se razlikuje samo u jednoj jedva primjetnoj nijansi, pa da riba neće da je uzima uopšte ili je uzima neuporedivo slabije nego onu prvu.

Nisam sklon verovanju u ovo. Čak i da je to značajno za ulov, sigurno ima hiljadu još važnijih stvari. Kad dokučim sve te važnije baviću se ovim što si rekao ... jedino što mi za to treba 3 života. :mrgreen:

crazyfly
fly fisherman

Postby crazyfly » Fri Nov 29, 2013 1:26 pm

Falco, na Ribniku, Plivi, Janju, Sani itd. sam svake sedmice bar jedan dan... Vjeruj mi, znam o cemu pricam... Toliko sam puta testirao ovu teoriju, pogotovo sa lipljanom, da sam ne samo siguran, nego se kunem u ovo sto sam rekao... Ovo si rijeke na kojima se riba vec dugo mrijesti iskljivo u samoj rijeci, potpuno prirodno. Nema poribljavanja novom, "neiskusnom ribom". Sa druge strane, rijeke su dosta posjecene od strane ribolovaca i riba koja je tu odrasla, nagledala se svega i svacega. NI ja nisam vjerovao u ovo na pocetku svoje "musicarske karijere", ali kako vrijeme odmice, siguran sam da riba ima sposobnost "učenja" na neki nacin. Muhe koje su bile aktuelne prije nekoliko godina, riba nece da pogleda. Aktuelne su sve manje musice koje ljeti idu i do #20, #22... A o boji i teksturi o kojoj sam govorio da ne pricam, to je bar lako ustanoviti. U to sam se uvjerio bezbroj puta... Slazem se da ima dosta faktora pored navedenih uticu na lovnost musica, ali sam u jedno siguran, boja i tekstura su najbitnije...
Naravno, svako ima pravo na svoje misljenje...

silvio
instructor

Postby silvio » Fri Nov 29, 2013 2:20 pm

Jedno pitanje prosto ko pasulj zašto onda lipci i dan danas ovi iznabadamni crni oko 45-50cm koji su u navedenim rijekama bar 4-5 i više godina, većina ih nema barem jedan brk sa strane ipak uzme najobičnijeg fazana? Znači slažem se ja Crazy da je u mušičarenju sve bitno i da su boja textura nimfe jedan od najvažnijih faktora ali vođenje nimfe bi sigurno svrstao u prva 3 također kao i prilaz vodi ponašanje na vodi i prepoznavanje s ćim se riba u datom trenutku hrani. Pa normalno je da netko tko je na Plivi, Ribniku, Janju, Sani cijelu godinu i ima puno izlazaka na vodu godišnje zna neke cake i fore koje mi povremeni posjetioci nemožemo baš tako i odmah provaliti ali da netko može napraviti muhu koju Sale s istim materijalima ili pak ja ne mogu imitirati da bude 99% ista to se neslažem nikako nema magije samo znanje.

Profesore Milanče extra su vam ove nimfe koliko vidim!

falco
guide

Postby falco » Fri Nov 29, 2013 2:23 pm

Slažem se da nisu sve reke iste, slažem se da pritisak ribolovaca utiče na navike ribe, slažem se da riba nekad može biti izuzetno selektivna ... ali siguran sam da je neke čvrste zaključke po tim škakljivim pitanjima skoro nemoguće izvesti.
Te teorije o važnosti boje i teksture je nemoguće dovoljno ubedljivo dokazati jer, kao što Heraklit davno reče, Panta Rei - "Ne može se dva puta ući u istu reku!"
Svaki zabačaj je u novom trenutku, na drugo mesto, ribi koja nije ista kao malopre ... jednostavno uslovi eksperimenta nisu nikad isti, pa ni zaključak ne može biti dovoljno pouzdan. Dok ribe ne budu u mogućnosti da nam kažu zbog čega su uzele neku konkretnu muvu možemo samo nagađati. Zato i dođemo do onoga sa kraja - svako ima pravo na svoje mišljenje ... :). Uostalom, to je i jedna od lepota mušičarenja.

Udaljismo se malo od teme, ali ionako je sneg napolju :mrgreen: .

crazyfly
fly fisherman

Postby crazyfly » Fri Nov 29, 2013 3:37 pm

silvio wrote:Jedno pitanje prosto ko pasulj zašto onda lipci i dan danas ovi iznabadamni crni oko 45-50cm koji su u navedenim rijekama bar 4-5 i više godina, većina ih nema barem jedan brk sa strane ipak uzme najobičnijeg fazana?

Da, ja nisam rekao da nece kapitalni lipljen uzeti fazana. Samo kazem da razlika u boji i teksturi, cak i kada su sitnice i detalji na musici u pitanju mogu da uticu na kolicinu ulova u velikoj mjeri. Spomenuo si fazana... Evo primjera vezanih za ovu musicu. Nisam jednom dozivio da mi lipljen neuporedivo bolje uzima istog fazana, na istoj velicini, sa istim tugstenom, istom prosarom i istim narandzastim grudima. Razlika je bila samo sto jedan ima a drugi nema uopste pokrov. Ili primjer od zadnjeg kampa za djecu koji je organizovao nas musicarski klub. Lovili smo fazanima nas nekoliko ribolovaca. Samo je jedan od nas imao uspjeha neuporedivo vise nego ostali (tipa ja jednu, on 5 riba)... Razlika je sto je njegov fazan imao samo mali detalj - ljubicastu dabing "guzu"... Kada je podjelio 3-4 ta fazana ostalima, svi smo poceli da lovimo kao on...

Slazem se da postoji X faktora koje neko navede ovdje (prozirnost vode, temperatura, prilaz vodi, prezentacija muhe), ali mi komentarisemo samu muhu, izradu i materijale. A da u riblji mozak necemo uci, necemo. Na nama je da eksperimentisemo...

Return to “Classic nymph”