najeftiniji najslavnijih

Čekrci i sve o njima
bugitrs
fly fisherman

Re: najeftiniji najslavnijih

Postby bugitrs » Sun Jan 15, 2012 11:06 pm

Cekrk je od aluminijuma i to ne onog DURAL ALUMINIJUMA od koga se rade glave na automobilima i razna kucista, vec je neki dosta mekaniji materijal, neka legura aluminijuma i cega vec........ risevi su osmirglani vodenom smirglom i nakon toga je kompletno kontaktno mesto polirano sa filcom i polir pastom na visokom broju obrtaja dok nismo dobili povrsinu slicnu ogledalu......... Ostecenje je sanirano....

Za farbanje aluminijuma treba posebna podloga za farbu nakon cega idu razne vrste farbi..... slicno je kao kad se farba plastika... prvo podloga pa nakon toga kvalitetnija farba.... i sve to da ta farba bude postojana.........da se ne ljuska i otpada...

Rade ce u svakom slucaju da obrati paznju na ovo prilikom sledecih izlazaka na vodu a moj savet je ne koristiti NE ODGOVARAJUCE farbe vec obican crni marker pa da se vidi kako ce situacija da se odvija na dalje......a mesto ce da ofarbamo cim nabavimo podlogu za aluminijum :grin:

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Jan 16, 2012 9:42 am

tommylee wrote:Da a farba će mu biti merodavna ako kanap bude drljao odmah će je skinuti..

DA bi ovo izbegao , kada sepocne ribolov odmah se izvuce kanap sa cekrka i peca se normalno , ja tako stalno radm ne znam sta kome smeta kanap
sale-eurofish

pex
master of fly fishing

Postby pex » Mon Jan 16, 2012 11:12 am

Ciscenje kanapa posle ribolova da se uklone sitne cestice peska i sl produzuju vek kanapu i samom sekrku....ako kanap ispuca realno je ocekivati da ce ostetiti i provodnike i cekrk (pre cekrk) tako da ostecen kanap treba sanirti nekim silikonskim lepkom premazati mascu za ciscenje, a ako je kvalitetniji kanap dotrajao nece ispucati ali ce postati krut i hrapav i ostecuje cekrk na mestima gde je u kontaktu dok se namotava i odmotava.....kvalitetniji cekrk ima i kvalitetnije materijale pa je i ostecenje manje ili nikakvo......ja bih taj cekrk zamenio......
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Jan 16, 2012 11:38 am

Ama sta je vama bre ljudi vise. STRUNA NE IDE PREKO CEKRKA. Daj bre, Sale vam je lepo rekao sta treba uraditi. Izvuces strune koliko ti treba i pecas. Kad namotavate labavu strunu ona nema nikakvu tenziju sem sopstvene tezine pa i kad ide preko tog donjeg dela ne steti cekrk uopste.

Sa svojim cekrkom pecam 4 godine, samo njega imam za sve klase stapova kojima pecam, znaci da se koristi daleko vise nego svaki stap pojedinacno. I necu ga zameniti dok imam snage da se bavim musicarenjem a onda ce ga naslediti neko od mojih sinova i isto tako koristiti do kraja svoje musicarske karijere. I naravno nemam nikavo ostecenje. Isti cekrk kod jednog drugog vlasnika je na istom mestu unakazen kao ovaj na Radetovim slikama. Naravno jer se bahato odnosi pri izvlacenju strune koju cupa velikom brzinom na dole, malte ne pod pravim uglom u odnosu na stap. I sasvim je logicno da u tim velikim brzinama povlacenja dodje do ostecenja o kojima pricamo. Daleko tvrdji materijali bi to tesko podneli a ne mekani aluminium.

Pocinjete da smarate sa ovom pricom, a niko da razmisli logicno o putanji strune. Isto kao kad slusam price tipa "e ovaj cekrk ima luft a ovaj nema", totalne nebuloze. Niko da razmisli sta je to "luft" a sta je fabricka tolerancija zbog tehnickog resenja. Svaki cekrk koji ima brzo skidanje spulne pritiskom na dugme ima taj "luft" samo sto to nije luft vec urezana osovina pri vrhu u koju ulazi opruga spulne od sistema za brzu promenu. Svaki cekrk kom se spulna priteze srafom ne sme da ima nikakav luft jer je tehnicko resenje takvo. Isto je i sa vakumskim drzanjem spulne.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Jan 16, 2012 11:37 pm

Ja sam na mocnom Abelu uspeo da napravim ureze, i na Lamsonu i na Grays-u! Mojom krivicom jel sam zivcan. I meni to ni malo ne smeta zapravo me ne zanima dal ima nekih ureza jel realno to nema nikakv uticaj ni na ribolov ni na kanap.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jan 17, 2012 12:00 am

Bogami ima uticaj na kanap ako i dalje prelazis histericno preko ostecenja na cekrku. Ima itekako.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Tue Jan 17, 2012 12:07 am

u katalogu za cekrk stoji da je od aluminijuma.bugi je u subotu istovremeno sanirao jos jedan moj cekrk koji je rekao sam za kudikamo mnogo vise izlazaka imao manja ostecenja/RIM FLY/ pa je mozda ocenio razliku ova dva aluminijuma,
u medjuvremenu sam ga pozvao/takodje da kazem da dugo vremena nisam imao dostup sajtu/ i da javim da je taj drugi bio osetno tvrdji/ o ovome se moze voditi velika diskusija no nije to za ovu publiku/. jos jedan komentar oko nabavke farbe-ovde je to zaista tesko,
bojane, iako mi uslovi to oko izvlacenja strune unapred pred pecanje cesto ne dozvoljavaju pokusacu da to sto vise primenjujem. i kako vidim nije sgoreg za sve nas sto odlucih da pokrenem ovu temu- dakle nisam jedini kome se ovo desilo/desava.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Jan 17, 2012 12:23 am

radezamora wrote: bojane, iako mi uslovi to oko izvlacenja strune unapred pred pecanje cesto ne dozvoljavaju pokusacu da to sto vise primenjujem. i kako vidim nije sgoreg za sve nas sto odlucih da pokrenem ovu temu- dakle nisam jedini kome se ovo desilo/desava.

KAko ti uslovi ne dozvoljavaju ja bih bas voleo da cujem koji su to uslovi jer dosada ne nidjoh na takve ,
naravno da nisi jedini i neces ni biti jedini to ce se desavati jos dugo dugo vremena.Ja ti savetujem da ne brines mnogo oko pribora i da nastavis bezbrizno da pecas sa istim
sale-eurofish

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Jan 17, 2012 12:56 am

ekoljuba wrote:Ja sam na mocnom Abelu uspeo da napravim ureze, i na Lamsonu i na Grays-u!

...nazalost jos nije pronadjen materijal koji je na tebe otpotran ...mada tehnologija napreduje tako da mozda ima nade!

P.S
Otkud mi uopste ideja da ti dam abela jednu sezonu na koriscenje... a bio sam ubedjen da je neunistiv!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Jan 17, 2012 1:44 am

:mrgreen:

simpson H wrote:Bogami ima uticaj na kanap ako i dalje prelazis histericno preko ostecenja na cekrku. Ima itekako.

Meni nema! :wink: Salim se, malo vise obracam paznju i nisu to veliki urezi.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

japanac
fly fisherman

Postby japanac » Tue Jan 17, 2012 3:21 am

EsoX wrote:Otkud mi uopste ideja da ti dam abela jednu sezonu na koriscenje... a bio sam ubedjen da je neunistiv!

:mrgreen:
Thenk yu weri mach !

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Tue Jan 17, 2012 8:13 am

za Sala
barski ribolov u sibljicima punih nove biljke slaborastuceg bagrema-Podunavacke bare/2 puta sam upadao u vodu/ i ribolov u rovovima ovde velike Zapadne Morave gde je vadjen pesk i soder sa mnogo izrovanih panjeva sa vrbicama do metar visine i mnogo cicka, sve samo sa kratkim gumenim cizmama

no, bice bolje

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Jan 17, 2012 9:36 am

Posto sam vise puta pecao na pomenutim terenima ,da te nesto posavetujem
prvo na musicarenje se ne ide sa kratkim cizmama jer nisu namenjene za to , moras imati kombinezon ili bar dugacke cizme
drugo i najvaznije , vezbaj da u levoj ruci drzis kanap u vidu dva tri lasa ,u stvari vezbaj i zabacaje ,kuci na livadi kad god
imas vremena ,i kada naucis ovakve stvari ce biti proslost.
sale-eurofish

Return to “Fly reels”