najeftiniji najslavnijih

Čekrci i sve o njima
radezamora
fly fisherman

najeftiniji najslavnijih

Postby radezamora » Wed Jan 11, 2012 9:15 pm

Image

Uploaded with ImageShack.us
----- belo-crvena sipcica pokazuje mesto najveceg risa----

Pocetkom 2011. sam se zagrejao da kupim neki ozbiljniji komplet . iako musicarim vise decenija nije mi to do tog vremena uspevalo, promenio sam desetak kazacu losijih I srednjih kompleta, tako da nisam pocetnik /pokadkad mi je struna trajala i preko pet godina nemilosrdnog bacanja/. Citajuci clanke simpsona na com-u zazeleo sam neki bolji komplet tj.stap-cekrk ROSS-a/ mozda bih i odabrao drugi da nije postojao onako divan clanak o stapovima /. no slucaj je hteo da kompletiram: stap SAGE XP - 586 iz 4 dela-simpson mi je pisao o poteskocama nabavke za nase trziste ROSS-ovog, cekrk Sage 1650 5-6 /njegov najjeftiniji, pise MADE IN KOREA, pitam se i da li su drugi modeli korejski/ i strunu Sceintific Angllers ULTRA 4, WF-5-F / strunu su mi preporucili iskusni musicari, oni koji su u toku sa novim kretanjima na ovom trzistu/. Ocekivao sam da za 30-ak izlazaka sa ovim kompletom /svo vreme koriscen ovaj komplet,tj. od sredine 2011./ nemam problema sa habanjem odn. risanjem dela cekrka koji ja u dodiru sa koncem, no stvarno stanje se vidi na fotosu- najdublji ris mozda 0.4 mm, neki su mi dali primedbu da nisam dozvolio slobodnije okretanje spulne/ tj, da je kocnica pri zabacajima bila zategnuta, sto moze i biti tacno, nisam bas tada bio svestan toga verujuci u dozivotnu garanciju sto daje proizvodjac- nas posrednik, trgovac ovo izbegava, to tada nije ni navodio a sad se na tom istom sajtu cita dozivotna garancija. pitam se i sta je to dozivotna garancija, mada i nebi voleo to da znam, cuo sam i kada se to pokrece roba izvesno/dugo! / vreme nije kod tebe, sto mi se ne svidja i pokusacu da uradim neke stvari/repariranje/ na svoju ruku pa sta bude/. sad kad procitavam kakvih sve cekrka tzv. srednjih proizvodjaca ima za pare koje sam dao dodje mi da placem, ne zbog para vec sto sam se zaleteo za najjeftiniji cekrk najcenjenijeg. nisam zadovoljan ni strunom jer mi je dosta ispucala .Mozda je uzrok ovome i lose bacanje, ko li ga zna. u postu o odrzavanju cekrka nisam nasao nista sto bi me uputilo na opisani problem.

IMA LI NEKO ISKUSTVA ILI SAVET ZA POPRAVKU I DALJE KORISCENJE CEKRKA, HVALA
belo-crvena sipcica pokazuje mesto najveceg risa

oldsurehand
Forum administrator

Re: najeftiniji najslavnijih

Postby oldsurehand » Thu Jan 12, 2012 1:12 am

Ako ostre ivice zljeba habaju strunu, ne preostaje nista drugo nego da se ispolira ivica. Ja bih to uradio rotirajucom alatkom poput Dremela:

http://www.youtube.com/watch?v=wcYFOH09_w4

Nezasticeni aluminijum premazati nekim sredstvom za zastitu , poput Birchwood Casey Aluminum Black:

http://www.amazon.com/Aluminum-Black-Me ... B0018A8YNQ
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

sale
master of fly fishing

Postby sale » Thu Jan 12, 2012 9:32 am

radezamora wrote: nisam bas tada bio svestan toga verujuci u dozivotnu garanciju sto daje proizvodjac- nas posrednik, trgovac ovo izbegava, nisam zadovoljan ni strunom jer mi je dosta ispucala .Mozda je uzrok ovome i lose bacanje, ko li ga zna.a

O kom je cekrku rec ? i kome si se obratio u vezi garancije ?
Sto se tice kanapa , kanap je jedan od najboljih koje sam imao priliku da probam , nemoj se obazirati na to sto je ispucao, nego na njegove osobine koje i sada poseduje kao sto je imao i kada je bio nov , i kakve ce imati jos dugo sve tako ispucao , a da je jedan od razloga lose bacanje jeste , i kod kanapa i kod cekrka
sale-eurofish

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Thu Jan 12, 2012 12:47 pm

Sale, u kanap ne sumnjam kad ti kazes. Prosle godine sam kupio cecrk, to pise i gore- SAGE 1650 /05.1.2011,otpremljen iz cacka 04.1.2011, imam papire i racun/, prosle godine nisu davali garanciju, no ja sam pogresio u uvodnom postu posto sada daju DOZIVOTNU GARANCIJU za DODATNU SPULNU, nisam imao osnova da zovem Sage, ili Koreju!
Kolega Old, videcu ako nesto oko brusenja ili poliranja moze da uradi moj kolega musicar iz trstenika koji je svojevremeno izradjivao stege po ugledu na bolje inostrane. A habanje crne boje na aluminijumskom telu sam primetio posle prvog dana bacanja, pre toge sam imao neki zabac sa kolegama na livadi.

Pozdrav

sale
master of fly fishing

Postby sale » Thu Jan 12, 2012 1:07 pm

radezamora wrote: trgovac ovo izbegava,

Iz ove recenice se da zakljuciti nesto drugo , a ne ovo sto si upravo napisao
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jan 12, 2012 1:59 pm

Rade,

pre ce biti da je nesto sasvim drugo u pitanju. Naime struna ne ide preko tog dela cekrka nikad sem prilikom izvlacenja kanapa, tacnije struna uglavnom ne dodiruje cekrk ni u jednom delu. E sad ako ti je pokret leve ruke kod haula takav da vuces zadnji deo strune ili ako produzavas zabacaj izvlacenjem strune u toku samog zabacaja onda je sasvim moguce da dodje do ovakvih ostecenja i na daleko skupljim cekrcima bez obzira na proizvodjaca.
Gledao neke koji izvlace strunu vertikalno na dole brzim pokretima ruke bukvalno pod pravim uglom u odnosu na stap, tada struna velikom brzinom u kracim intervalima ide direktno preko tog dela cekrka i ostecuje svaki alu cekrk. Od toga su imuni samo oni cekrci koji imaju celicni hromirani lim na tom delu, uglavnom oni tradicionalnog dizajna i cesto oni od losijih materijala ili grafita. Bas is prostog razloga jer bi se to desilo u roku od par dana.

Ono sto ti ja savetujem je da ispoliras taj deo, ali to je samo saniranje posledice. Uzrok ces najpre naci u sebi, tacnije u svom pokretu i to je jedini nacin za prevenciju buducih potencijalnih ostecenja.

Ako ces bas posteno da razgovaramo, gresis sto optuzujes trgovca za takve stvari jer tesko da bi ti neko priznao reklamaciju na fizicko ostecenje spolja. To znaci da bi mogao da reklamiras cekrk i ako ti pukne stopa usled ispadanja na beton ili televizor kome si razbio ekran, pa cak i nov auto koji je neko ogrebao na parkingu. No u jedno sam siguran a to je da trgovci musicarskim priborom kod nas uvek izadju maksimalno u susret musteriji. Cak i kad nema rezona, siguran sam da bi makar pokusali da uvaze reklamaciju ili isforsiraju dobavljaca za to.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Thu Jan 12, 2012 7:23 pm

Bojane, bas lepo sto si posumnjao u ono na sta ja nisam obratio paznju, bar sa ovim kompletom, zadovoljan sto daje lepe zabacaje skoro sam od sebe tako je i islo ovo nekontrolisano lupanje dela kanapa po ovde opisanom delu cekrka.
Mladji kolega nikolats, clan foruma a ovde bez postova, pri laznim zabacajima je uzimao kanap sa vec odmotanog viska strune pred sobom, ja sam strunu sihronizovano odmotavao sa cekrka u samom bacanju, kako je to islo mogli su videti samo oni sa strane/ o tom triboloskom problemu koji svakako postoji i evo kod mene je bio prisutan nisam video da iko nazalost pise, no nisam video ni tekst nikakve garancije-tehnickih uslova kad se radi o cekrcima, pa necu mnogo o tome- inace sam tehnicko lice koje je napisalo brojne tehnicke uslove i garancije-oblast masinstva/
Necu vise o SAGE cekrcima, samo da kazem i da su ostecenja prethodnog cekrka RIM FLY, kupljenog za manje od 20 evra za 2.5 godine intezivnog musicarenja bila daleko manja. Nikako ne prigovaram nasim trgovcima, sam sam birao, moguce, uslove.
Ceo zivot je nauk, pozdrav

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jan 13, 2012 12:11 am

Rade ja potpuno razumem tvoju ogorcenost ali zapitaj se koliko si realan. Nije bitno koji je cekrk u pitanju a uslove garancije imas na sajtu proizvodjaca. Osim toga ako ces bas da cepidlacis nas zakon ne poznaje kategoriju dozivotne garancije, pa opet ona postoji i primenjuje se svuda na nacin kako je to propisao proizvodjac.
Pominjati neki tamo Rim fly i porediti ga sa neuporedivo kvalitetnijim i pouzdanijim cekrkom Sage je vise nego neukusno. Pa i neko kolce od zezenog celika od 4kg ce da nadzivi svaki Sage, Ross, Vosseler ili Waterworks, a osim toga moze da se "pegla" cekicem kod limara, ali opet niko od nas ne pozeli takav cekrk na svom stapu.
Hocu da ti kazem da ako si vec tehnicko lice znas da je aluminium jako mekan i normalno moze doci do takvih "ostecenja", ali isto tako treba da znas da sem vizuelnog nema neki uticaj u tehnickom smislu. Taj deo se nalazi na dnu cekrka i struna ne treba uopste da ima kontakt sa tim delom sem ako spulna nije prepunjena. Zato ti i kazem da je vise problem u tebi i tvom stilu odmotavanja strune prilikom zabacaja nego u samom cekrku.
Nadam se da smo se razumeli jer mi je ovde jedini cilj da utvrdimo zasto je doslo do takvog ostecenja.

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Fri Jan 13, 2012 12:21 am

ovo sa RIM-om sam dao zbog drugih, ja sam te razumeo i videcu da ovo popravim/mislim oko bacanja, mozda je i razlog malo slobodnijeg bacanja sto sam to dozivotno malo preuvelicao/, a sa smirglanjem cu to vec u subotu,pozdrav
P.S. Ipak mislim da na sajtovima neko od upucenijih treba da da osnovnu pricu o cekrku, neku teorijsku, setih se kako je svojevremeno u Ribolovackim revijama za varalicarske pisao neki gospodin - mislim da je iz cacka

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jan 13, 2012 12:57 am

Rade, izgleda da nisi citao nas sajt i tekst koji se dotakao ove teme pod naslovom "Garancija-prednost ili zabluda"? Objavljeno u sredu, 16 jul 2008 16:54.
Na zalost sajt ce biti dostupan tek za neki dan zbog radova pa bi bilo dobro da procitas taj clanak. Cisto da znas da smo obratili paznju na ovu temu a imas i na forumu dosta prica o tome.

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Sat Jan 14, 2012 8:33 pm

BOJANE,
sigurno sam citao, u zadnje vreme bas nisam detaljno pregledao tu i slicne teme.Kako se nisam nadao ovako brzom istrosenju a ionako slabije vidim i ne pregledam cekrk posle ribolova - ispalo je sta je ispalo, videcu za dalje a sad makar da reklamiram kolegu bugija koji nije stedeo trud i pastu da ispadne ovako lepa povrsina

Image

Uploaded with ImageShack.us

P.S. nisam se pre javljao ali vidim da ce ove novine na sajtu duze da potraju/a i RIM FLY je sad dobio novo ruho/

tommylee
guide

Postby tommylee » Sun Jan 15, 2012 9:51 pm

Rade od kog metrijala je ovaj čekrk? Kontam ako je neki metal (gvožđe) da probaš taj deo nekom kvalitetnijom farbom da ofarbaš,što zbog trenja kanapa što zbog kontrole da se vidiš jel će i dalje da se skida.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sun Jan 15, 2012 10:03 pm

I aluminijum je metal...ali gvozdje nije aluminijum....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jan 15, 2012 10:07 pm

tommylee wrote:što zbog trenja kanapa što zbog kontrole ...

Tomy, ja upravo pricah da trenja kanapa na tom delu ne treba da bude uopste ili vrlo retko...

tommylee
guide

Postby tommylee » Sun Jan 15, 2012 10:43 pm

Da a farba će mu biti merodavna ako kanap bude drljao odmah će je skinuti.Bolje farbu nego metla pa makar i da je aluminijum.Nisam siguran da će na aluminijumu da farba bude postojana!NA to sam mislio kolega PEX.

Return to “Fly reels”