C&R ili C&GH, za sta ste?

Predlozi, sugestije, za i protiv
banefly
instructor

Postby banefly » Tue May 08, 2007 2:23 pm

No comment!
P.S. Ja na pecanjem ipak ne idem zbog carića. žuna, detlića, vodenih kosova, vodomara, senica i pupavaca. Mene zanimaju neke druge zivotinje!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue May 08, 2007 2:27 pm

Znas kako Pedja, ono prvo sto si rekao necu komentarisati, to je ipak individualna stvar ponasanja pojedinca u diskusijama.

Samo cu se osvrnuti opet na Ribnik na kom nisi bio, ali ti i ta cinjenica ne smeta da ga komentarises.
Vidjenja su nam dijametralno suprotna, ali ti si dugo u ovome, a i u strucnom delu ne mogu da ti pariram. Ali znam dovoljno da od te vase struke ocigledno nema koristi, jer nam reke nikada nisu bile jadnije (salmonidne).
No meni je interesantna tvoja izjava, nedavno izneta na Gradcu, gde si izjavio "bolje da reka bude prazna nego da se pravi guzva, ovako vise uzivam". Zato ja uzivanm u Ribniku na 400km od kuce, i tamo ostavljam svoje pare. Vrlo korisno za budzet nase zemlje, zar ne?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

pedja

Postby pedja » Tue May 08, 2007 4:58 pm

Naravno. Zbog tsko bitmo razlicitih pristupa, mogucnosti i dozivljaja musicarenje i postoji. Zato pored riba, nije zabranjeno uzivati i u drugim stvarima uz vodu. Po izboru.
Tvrdnja o mom tekstu s Gradca vrlo je interesantna, i sam sam se iznenadio kad to rekoh. Mada, kad bolje razmislim, ima neke logike...
A individualni pristup je i jedini moguc, nikad nisam preterano cenio tzv. "sabornost" ili coporativnost. U shvatanjima, opredeljenjima i delovanju. To sto se nekom takav pristup ne svidja, pa, Boze moj, nije moj problem - nisam ja muzicki radio, a ono sto je fakat - fakat je i spreman sam da snosim odgovornost za svoj pristup.
I drago mi je da sam dobio ocenu od... mislim g. Simpsona. Samo, dragi kolega po stapu, kao sto sam vec napisao, reka kao Ribnik ima puno - lenje, kraske, siroke i plitke, sa privatnim gazdom, nakrcane ribom. Ne treba bas svuda obavezno otici da bi smeo da izneses misljenje, jer govorimo o modelu gazdovanja vodom, a ne o konkretnoj vodi.
Na kraju, g. Simpsone, nije znanje u ovoj zemlji ono sto donosi boljitak ribljem fondu, vec upravljanje vodama. Dok je sistem ovakav kakav je, sa korisnicima koji su nalik sadasnjim, sa poslovicnom sprskom vrednoscom i preduzimljivoscu i sa cenama koje su kao danasnje, boljitka nema.
A ja moje znanje prodajem tamo gde ga placaju. Samo sam ovde probao malo da castim, al' eto... ne biva.
Ima jedna poslovica sa krstenjem i plasenjem zivine, sa puno varijacija koje nisu za forum.
Uostalom, ako te dusa boli sto ostavljas pare u Bosni, sponzorisi dorosenka. Bas da vidim rezultate. bar ce neko biti na dobitku: ti, reka i mi, ili dorosenko.

ugly_si
guide

Postby ugly_si » Tue May 08, 2007 6:51 pm

C&R o tome je diskusija ali posto vidim da se spominje ribnik koji je u mojoj blizini, jeli neko od Vas bio tamo pre 2-3 godine? Trebali ste to videti.... Ribnik je pod nacinom upravljanja kakav je sad tek drugu godinu i sto je neko (ne secam se ko) valjda Bane napisao Ribnik je novorodjence takve vrste u Bosni i jos je u fazi teskog djetinjstva, valjda ce dok malo stabilnije stane na noge i jasno progovori moci reci sta ima i odvesti nas ako nista bar u evropske musicarske redove, i sve to tjerajuci mjestane na C&R, nosenje meredova, zabranu korpi i cekera u reviru i sl... a sto se tice odnosa krupne i sitne ribe nema tu jos jasne granice po meni jer pre gospode koja sada upravljaju tamo se pecalo svime sto se zamisliti moze, pa nije bilo ni velikih a ni malih kako treba, a C&R je bio nesto sto niko nije znao ni sta znaci, i ta reka ima jednu srecu sto se nalazi u jednoj zabacenoj kotlini kao slepo crevo iz koje putevi ne vode nikuda i kao takva je koliko toliko nepovoljna nemoralnim ribolovcima koji zude za punim kesama, ova reka im nije bila usputna... ako sve bude kako treba a cini se da vec jeste, jer za kratko vreme se o Ribniku culo u svetu sto je dokaz i dolazeci EFFA miting sada u maju... a C&R je samo mali deo u celoj industriji musicarenja, neko ga ima neko ne kao obavezan pristup, norveska, afrika, engleska, svi oni imaju tradiciju i proslost bez ratova zadnjih 60-ak godina pa su uveli zakone i pravila kojima se svi tesko pokoravamo, ali su izrodili i svoje reke koje sada eksploatisu sa ili bez C&R... mozda ni na nasim rekama za 60-ak godina ne bude obavezan C&R ako ovako nastavimo da budimo svest i savest ljudi prema prirodi musicarenju i generacijama koje dolaze....

Pozdrav iz Banja Luke
dobar lipljen je ziv lipljen!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue May 08, 2007 7:16 pm

pedja wrote:Naravno. Zbog tsko bitmo razlicitih pristupa, mogucnosti i dozivljaja musicarenje i postoji. Zato pored riba, nije zabranjeno uzivati i u drugim stvarima uz vodu. Po izboru.
Tvrdnja o mom tekstu s Gradca vrlo je interesantna, i sam sam se iznenadio kad to rekoh. Mada, kad bolje razmislim, ima neke logike...
A individualni pristup je i jedini moguc, nikad nisam preterano cenio tzv. "sabornost" ili coporativnost. U shvatanjima, opredeljenjima i delovanju. To sto se nekom takav pristup ne svidja, pa, Boze moj, nije moj problem - nisam ja muzicki radio, a ono sto je fakat - fakat je i spreman sam da snosim odgovornost za svoj pristup.
I drago mi je da sam dobio ocenu od... mislim g. Simpsona. Samo, dragi kolega po stapu, kao sto sam vec napisao, reka kao Ribnik ima puno - lenje, kraske, siroke i plitke, sa privatnim gazdom, nakrcane ribom. Ne treba bas svuda obavezno otici da bi smeo da izneses misljenje, jer govorimo o modelu gazdovanja vodom, a ne o konkretnoj vodi.
Na kraju, g. Simpsone, nije znanje u ovoj zemlji ono sto donosi boljitak ribljem fondu, vec upravljanje vodama. Dok je sistem ovakav kakav je, sa korisnicima koji su nalik sadasnjim, sa poslovicnom sprskom vrednoscom i preduzimljivoscu i sa cenama koje su kao danasnje, boljitka nema.
A ja moje znanje prodajem tamo gde ga placaju. Samo sam ovde probao malo da castim, al' eto... ne biva.
Ima jedna poslovica sa krstenjem i plasenjem zivine, sa puno varijacija koje nisu za forum.
Uostalom, ako te dusa boli sto ostavljas pare u Bosni, sponzorisi dorosenka. Bas da vidim rezultate. bar ce neko biti na dobitku: ti, reka i mi, ili dorosenko.

Valjda se od zivotinja razlikujemo sto smo svesna i vrlo drustvena bica a ne samotnjaci. Makar su mene tako ucile tvoje kolege (po struci).

Verujem da svoje znanje naplacujes, ali ocigledno ga slabo placaju cim imas vremena malo i da nas castis na forumu.

A i to u vezi sponzorstva, verujem da si isqsan pa mi delis savete.

pedja

Postby pedja » Wed May 09, 2007 9:28 am

Hvala, na brizi, ne zalim se za placanja.
A hvala Bogu, moje finansijsko ucesce u Gradcu se zavrsava kupovinon godisnje dozvole za ribolov.
Neki drugi su nekada sponzorisali reku kupovinom blagaske ribe koja je migrirala netragom, pa cak su retki sponzorisali i pomenutog ribocuvara. Zamalo i neke cetvorcice da padnu. I pored upozorenja...
O onome sto ti zoves samotnjastvom ne delim misljenje koje implicira iz konteksta u kome koristis taj naziv: jer, drustvo i sluzi zato da se bira i mogucnost izbora je jedna od osnovnih tekovina ljudske slobode. To sto ti imas suprotno misljenje, tvoje je izvorno pravo. Uostalom, ne shvatam sta si se toliko zajunio :) , ali i pokazivanje karakternih crta je izvorno pravo.

pedja

Postby pedja » Wed May 09, 2007 9:35 am

A sto se cascenja na forumu tice, uvek imam vremena da onima kojima smatram da je nesto vredno reci, to i kazem. Sve dalje je njihova stvar. Niko nikoga ne moze naterati da misli na nacin na koji nece, ali sve posle je sopstvena odgovornost. I mogu sebi poneko cascenje da dozvolim, ima se, moze se i hoce se.
A sto se Ribnika tice, pa ne znam za duzicaste pastrmke, posto nisam bio, je li, ali cuo sam da se one nose, jedu... Toliko o nejedenju i iskrenom C&Ru. Ali naravno, one nisu autohtone...
E sad, i taj model upravljanja koji donosi veci prihod takodje postoji gdegod u svetu, ali da ne sirimo pricu. I ne nerviramo one koji tamo odlaze radi "kalifa" (sto se uvek setim Iznoguda kad ovaj izraz cujem) i kafanskog rucka.

Mixmaster
instructor

Re: C&R ili C&GH, za sta ste?

Postby Mixmaster » Tue Sep 02, 2008 12:11 pm

Ja sam veliki protivnik dobrovoljnog oslobađanja riba, otkad sam shvatio da su se za C/R uhvatili neki za koje pouzdano znam da ne znaju ni šta je to. Kada sam uvideo da je u domaćem C/R pokretu mnogo onih koji ne umeju ni da ulove, a kamoli pravilno i sa razumevanjem oslobode ribu, proglasio sam to modom. Nikako ne mogu da budem u istom košu sa onima koji ribe vraćaju zbog mode ili slabog ulova, a takvih je među mušičarima koje ja poznajem najviše.
Zato ja poštujem C/R samo onde gde je gazda ispisao taj propis, a onde gde nije, što iz bunta, što iz zdravog razuma, a što iz kontre novopečenim pomodarima, kojih je sve više, ponosno nosim svoj uglavnom bogat ulov.
Treba biti glup, pa verovati da ima bilo kakvog smisla vratiti klena u Nišavu ili Timok, kada u tim rekama ta vrsta izumire iz 10000 puta jačih razloga. Kad napišem 10000, ne preterujem.
Nije Toplica Avon, pa da mušičar koji je poseti vrati klena od 40 cm znajući da će sutradan možda još neki mušičar da ga ulovi. Takve reke su poprište bombardovanja, trovanja, mrežarenja, podvodnog ribolova i ostalih vidova rekreacije. Na njima ne postoji ribočuvar, što znači da bilo ko može ovog trenutka da se uputi na neku od njih i pobije sve ribe bez ikakvih posledica.
Catch And Release je nastao iz želje sportskih ribolovaca da im vode budu bogatije, a ne da se prave pametni i fini. Pošto kod nas vode neće postati nimalo bogatije od C/R-a, a ja nemam potrebe da se pravim ni pametan ni fin, prepuštam dobrovoljno oslobađanje ulova drugima.
Ja bih imao šta značajno da oslobodim, za razliku od velike većine onih koji vrate petostruko više nego što "ulove", ali neću to raditi dok ne vidim da reka koju posećujem ima gazdu.
Na vodama sa ozbiljnim vlasnikom ne pada mi ni na kraj pameti da ponesem nepotrebnu ribu, jer mušičarim samo iz sporta. Do sada sam posetio nekoliko takvih mesta, poput revira u Kolašinu, Ribniku, Grzi, Plivi...
Dakle, ja se na nezaštićenim vodama transformišem u groznog mesara, a na dobro čuvanim u nežnog "oslobodioca" riba. I u jednoj i u drugoj ulozi uživam gotovo podjednako.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Sep 02, 2008 12:35 pm

Evo opet smo malo zapostavljeni... pa hocemo da budemo u centru paznje... a do toga je najlakse doci drzeci se one "Cega se pametan stidi tim se budala dici!", iskopa se tema iz naftalina pa opet u krug... jeste mix za sve se nadje opravdanje i uvek je neko drugi kriv... :ahah-fish: :ahah-fish: :ahah-fish:
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 02, 2008 12:40 pm

Prosto je neverovatno a za mene cesto i fascinantno da neko za koga odlicno znam da je pismen i prilicno inteligentan, napise ovakve svinjarije i gluposti. Sad ces ti, zato sto neki satro vracaju ribu jer tako mogu da pricaju da su uhvatili vise bez dokaza, sve da nosis da bi pokazivao kakav si smeker. Ili jos gore da vracas tamo gde moras da vracas da ne dobijes lopatom po tikvi, a sve pod izgovorom sporta. Budi smeker do kraja pa kazi "Mix ne vraca ribu", a onda idi na revire pa nosi i odatle. :mrgreen:

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Tue Sep 02, 2008 10:04 pm

Slučajno naleteh na ovu temu- pitanje, pa rekoh da odgovorim. Vidim da su skoro svi navodno kečendrilizovci, pa bi mogao neki slučajni posetilac da pomisli da u Srbiji na rekama cvetaju ruže, a ribe spokojno plivkaju bez bojazni da će neko da ih usmrti, osim, možda neke budale poput mušičara Mixmastera. Kakva grdna prevara!
Vraćanjem ulovljene ribe nazad u Ibar, Kolubaru, Lim, Nišavu, Moravu ili Dunav, ne postiže se apsolutno ništa, osim možda jedne mučenice više za trovače i ribokradice. Ovu gorku istinu zna svako ko nije slep i poznaje reke Srbije i stanje na njima, koje ne postaje bolje, već sve gore i gore.
Catch And Release, koji je nastao da se pomogne ribljem fondu, u našem slučaju nema nikakvog smisla, osim ako je propisan, a voda danonoćno čuvana najmodernijom opremom.
Neka ovo bude moj odgovor na pitanje iz naslova. Neću da raspravljam pojedinačno o svom mišljenju koje je zasnovano na iskustvu i vlastitoj logici. Esox i Simpson imaju svoje mišljenje, a ja svoje, potpuno drugačije. Verujem da je ta sloboda osnova ovog foruma.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 02, 2008 10:35 pm

Naravno da je sloboda misljenja, ili bi bar trebalo da bude, osnova svakog foruma. Pogotovo posto se radi o ubedjenju i savesti a ne kako ti zelis da prikazes pomodarstvu. Samo paranojican um moze stanje ljudske svesti a Boga mi i savesti da naziva pomodarstvom. To sto hoces neke kolege da potkacis, sluzi tebi na cast.

Return to “Uhvati i pusti”