C&R Lipljan ili pastrmka u lovostaju

Predlozi, sugestije, za i protiv
pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Jan 18, 2008 9:00 pm

Mozda je vreme da malo osvezimo ovu temu prosirivsi je razlicitim misljenjima o slici musicara sa Ribnika koju je gdin. Simpson postavio u rubriku fotografije...Interesuje me misljenje nasih musicara da li osporavaju ili podrzavaju C&R u slucaju da pecate na vodi pastrmke i lipljane u vreme kada je lipljan u lovostaju? Odnosno da li podrzavate ili osporavate takav ribolov uopste ili mislite da se moze odvojiti u lovu pastrmka od lipljana u smislu "e danas necu da lovim lipljana nego samo pastrmku" ili obrnuto....?

Da li mislite da iako je na snazi C&R na bilo kojoj vodi gde ima lipljana treba zabraniti svaki ribolov u lovostaju istog kao sto je slucaj kada je u pitanju pastrmka?
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jan 18, 2008 10:01 pm

U periodu mresta jedne od tih vrsta, trudim se da vodim racuna o izboru muva i da ne izgazim reku kao slon. Sto se tice C&R vracam sve bez obzira na velicinu i vrstu ribe. To "e danas necu da lovim pastrmku nego lipljana" sam primenjivao povremeno i kada ne postoji lovostaj, ali na Ribniku je vrlo tesko izbeci ujlov obe vrste. Nemam pojma, jos ne posedujem toliko znaje da mogu da tvrdim 100% da necu uloviti ni jedan primerak neke od tih vrsta.

Pex napravio sam novi topic!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Sat Jan 19, 2008 12:25 am

Jedino je moguce loviti pastrmku, a da sam 100% siguran da necu uloviti lipljena je da istu lovim na nekog krupnijeg strimera, ili pesa. mada i sa vecim suvim muvama moze se reci. ali ova prva varijanta je jedina 100%. Lovio sam pastrmku na nimfu (zlatna glava, zecije uvo 10) i dobijao redovno lipljane. Znaci emitacije 10 pa vece i moguce je da ne bude lipljana u kontra smeru nije moguce, sem da se lovi sa midzevima 18+ velicina ali opet to moze biti interensanto sitnoj pastrmci, te je ovo pod znakom pitanja.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Jan 19, 2008 12:31 am

Manji je problem kada je lipljan u lovostaju, mada sam i tada jednog dobio na stimulatora namenjenog pastrmci. Meni je enigma sta kada je pastrmka u lovostaju a lipljan radi na male suve

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sat Jan 19, 2008 9:30 am

Inace na Rzavu kada se lovi pastrmka na nimfe takodje je nemoguce izbeci lipljana jer uzima sve te muve i na velikim udicama.A i van lovostaja ga love na relativno vece muve nego sto je uobicajeno.Kada razgovaramo o mrestu ikri i sl. ja i ne znam puno o tome gde lipljan baca ikru i da li je moguce upropastiti je gazenjem vode dok se lovi pastrmka.Pastrmka je zasticena 100% u tom pogledu.Ako bi to isto uradili kada je lipljan u pitanju imali bi sezonu dosta kracu nego sto to jeste.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Sat Jan 19, 2008 11:51 am

pex wrote:Kada razgovaramo o mrestu ikri i sl. ja i ne znam puno o tome gde lipljan baca ikru .

ovo inace malo ko zna sa sigurnoscu da potvrdi
sale-eurofish

sale
master of fly fishing

Postby sale » Sat Jan 19, 2008 11:54 am

ja mislim da moze da se predvoji riba koja se lovi , prevashodno biranjem lokacije na kojoj se lovi a ne izborom musice ,
sale-eurofish

Zox
instructor

Postby Zox » Sun Jan 20, 2008 3:14 am

Jednostavno, trudim se da ne prilazim čak ni vodi kada je mrest ribe jer bilo kakvo uznemiravanje može nepovoljno uticati na kvalitet mresta...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jan 20, 2008 3:19 am

Zox wrote:Jednostavno, trudim se da ne prilazim čak ni vodi kada je mrest ribe jer bilo kakvo uznemiravanje može nepovoljno uticati na kvalitet mresta...

A kako u reci sa lipljanom i pastrmkom? Znaci da nam sezona krene tamo negde na leto?

Zox
instructor

Postby Zox » Sun Jan 20, 2008 3:26 am

simpson H wrote:
Zox wrote:Jednostavno, trudim se da ne prilazim čak ni vodi kada je mrest ribe jer bilo kakvo uznemiravanje može nepovoljno uticati na kvalitet mresta...

A kako u reci sa lipljanom i pastrmkom? Znaci da nam sezona krene tamo negde na leto?

Nešto se mora žrtvovati. Ili želimo dobra mrest i dosta ribe ili da pecamo ono što se izmresti.
Mada je na mnogim vodam (naravno u uređenim zemljama) napravljen kompromis i zabrana prilaska vodi se za svaku godinu posebno određuje a to već zavisi od količine i kondicije određene vrste ribe kojoj je neophodan kvalitetan mrest.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jan 20, 2008 4:13 am

Zox wrote:
simpson H wrote:

Nešto se mora žrtvovati. Ili želimo dobra mrest i dosta ribe ili da pecamo ono što se izmresti.
Mada je na mnogim vodam (naravno u uređenim zemljama) napravljen kompromis i zabrana prilaska vodi se za svaku godinu posebno određuje a to već zavisi od količine i kondicije određene vrste ribe kojoj je neophodan kvalitetan mrest.

Onda bi svaka musicarska sezona trajala 4 meseca i 8 meseci pauze...ma daj bre to je apsolutno nemoguce. Kapiram resenje tipa zabrana gazenja u odredjenom periodu ali potpuna zabrana ribolova na svim rekama koje u sebi kriju ove dve vrste, u trajanju od 8 meseci?
Sta bi bilo recimo sa Drinom, morala bi da bude u trajnoj zabrani jer se tu preplice lovostaj mnogo vrsta riba.

Zox
instructor

Postby Zox » Sun Jan 20, 2008 4:31 am

Govorimo o plemenitim ribama a čak i na Drini se nemresti Lipljen pored mladice ili klen pored skobalja. Svaka riblja vrsta traži određene preduslove na dnu i priroda je to lepo uredila pa nije potrebno na čitavoj Drini zabraniti prilazak.
Naravno ja sam i naglasio da se tako radi u sređenim zemljama i naravno ne na svim vodama jer je tu riblji fond već dovoljno bogat.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Mon Jan 21, 2008 3:11 am

Tamo gde ribolovac moze gaziti Drinu je nemoguce upropastiti bilo ciji mrest osim mozda krkuse jer mi se cini da se tu nijedna riba ne mresti...Tamo gde se lipljan krece ne moze nekada ni kanapom da se dohvati pa o gazenju ne treba ni misliti...Na takvoj reci pa i na Limu ne treba regulisati takve stvari.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Mon Jan 21, 2008 11:43 am

pex wrote:Tamo gde ribolovac moze gaziti Drinu je nemoguce upropastiti bilo ciji mrest osim mozda krkuse jer mi se cini da se tu nijedna riba ne mresti...Tamo gde se lipljan krece ne moze nekada ni kanapom da se dohvati pa o gazenju ne treba ni misliti...Na takvoj reci pa i na Limu ne treba regulisati takve stvari.

A je si li siguran u to! Steta sto mi lap top jos uvek nije tu da vam pokazem kako izgleda tipicno mesto za mrest i sam mrest lipljena na Rzavu. Taj dan sam u ribolov vodio decka koji tek pocinje da musicari, ali dan mu je bio ispunjen kada je sedeo na obali 2m iznad vode i gledao mrest, sve je snimljeno fotoaparatom u 640x480 tako da se lepo vidi. Nadam se da ce stici uskoro pa cu vam pokazati.

Sto se tice Rzava Pex je u pravu, nikad se ne zna kad ces sta uhvatiti jer i lipljen jede muve na 6-8-10, a cesto pravi drustvo pastrmci. Recimo na Ribniku u periodu lovostaja u maju, hvatao sam lipljenove na stimulatora na 8, pa na onu muvu sto je svi zovu patak na 8-10, pa na onu sto je zovu gara na 10...jednostavno nemoguce izbeci, ali mislim da je mrest odavno bio zavrsen prosle sezone u to vreme. Ja licno ne krijem, cesto i ciljno upecam lipljena u prolece ako se javi na povrsini, mozda je to pogresno, ali sigurno je jos gori slucaj koji se upravo dogadja na Rzavu, sve dok traju lepi dani, masakr na zivu veliku kamenjarku, to su torbe pune ribe, a sad ja treba da izbegavam da upecam lipljena ako je u mrestu. Malo mi nelogicno, ali ipak mislim da je ispravno, mozda u buduce i promenim misljenje, ali od 3.marta lovim, pa ako lipljen naleti bice bocnut i neostecen vracen nazad kao i sve druge ribe!

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Mon Jan 21, 2008 10:38 pm

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9B%D0%B8%D0%BF%D1%99%D0%B5%D0%BD

Na ovom linku mozete kratko procitati a koliko je tacno ne znam. Mada ako se lipljan mresti bar slicno Mladici i Pastrmci, onda verovatno da je malo teze doci do njegovog gnezna Ovo mislim na Drinu i Lim. Jer zbog jakih voda prave gnezdo ispred veceg kamena, gde se voda smiri, jer je oplodnja jajasaca vanjska i za ribu poput lipljana brza voda znaci neoplodjena jaja.
Mada koliko pesevi ogule covek ne moze da pogazi? A na Drini i Limu dodaj Mrenu, krkusu, skobalja pai malkice rakova.

Return to “Uhvati i pusti”