Nova tema C&R

Predlozi, sugestije, za i protiv
simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 6:19 pm

sale wrote:ja sam ovo gledao na ribniku ove godine svojim ocima , a sto seticeliterature nemam pojma

Bre Sale ja proveo 40 dana na Ribniku ove godine i video 2 uginula lipljana. I to u onoj hiper populaciji i po extremno niskom vodostaju! Svi do jednog koje sam vratio otisli su zivi i zdravi, cak ni previse umorni, a po tvojoj prici svaki drugi ugine...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 6:24 pm

pex wrote:
Ko zeli bezuslovni C & R slobodno,ali mozda bi trebalo dozvoliti da se nosi neka riba ( Slovenci nose,a mnogo su kulturniji i svesniji od nas ).

Jao bre ako nesto mrzim to je generalizacija. Pex, pa sad ispade da svi Slovenci na svim vodama nose ribu kuci?
Bolje da to cujemo iz tastature nekog od nasih clanova iz Slovenije pa da vidimo gde, kako i pod kojim uslovima nose ribu(ako je nose).

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Dec 04, 2007 7:02 pm

Koliko mi je poznato na Ribiniku pored dobre kolicine lipljena, jedan od sto ribolovaca uspe da prevari nekog 50+. Ja nisam imao priliku da uhvatim veceg od 45cm iako sam forsirao i gurao nimfe pred nos onim ogromnim. Na rekama gde je totalni C&R treba postovati kako gazde tako i ribe. Sto se mene tice ne bi bilo lose, da se pojedine reke ili njihovi delovi proglase za mesta gde sme da se ponese odredjena kolicina ribe. Naravno da na takvim mestima gazde dobro kalkulisu i znaju koliko se odnosi, a koliko se donosi ribe u reku. Sto da ne, ja volim da jedem ribu, kalifa iz ribnjaka ne moze da se poredi sa kalifom iz reke ili sa potocarom. Jede mi se riba, a jos volim i da pecam, platim koliko treba, ulovljenu ribu platim po trzisnoj ceni i lepo. Gazda zaradio, ja zadovoljan! Ali sve je to u dalekoj buducnosti. Sada za takvo nesto nema uslova, na Drini treba uzeti lipljena veceg od 50+, kalifu ili potocaru vecu od 60cm i mladicu vecu od 15kg, to nece ostetiti riblji fond, takva riba nije produktivna samo smeta mladima primercima. Lipljen je najproduktivniji u velicini od 0.5-1.5kg, tako isto i potocara, dok mladica od 3-10kg.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Dec 04, 2007 7:56 pm

Ne generalizujem stvari,samo hocu da kazem da je Slovenci dozvoljavaju da se nosi riba a ne da MORAJU da je nose.Ko voli...Lepo i posteno misli sumadinac "vezi konja gde ti gazda kaze..." sto da ne,necemo sada mi da izmisljamo toplu vodu,kao mi sportisti a ostatak sveta nosi ribu.Lepo platis dozvolu,ovo sme ovo ne sme i tako ti je kako ti je....ti nemoj nista nositi ako zelis tako.

sve ovo mozda grubo zvuci,nisam ja protivnik C & R naprotiv, ali mislim da treba ostaviti prostora i za one druge, ali im "potkresati krila",a ne "pa znas ja sam mislio da je ovo kalifornijska pastrmka,nisam dobro video,progutala muvu..i slicno" tako da budu i vuci siti i ovce na broju.A ako mogu Slovenci zasto ne bi i neko drugi mogao...pa i MI?
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Zox
instructor

Postby Zox » Tue Dec 04, 2007 8:00 pm

Čitam u gornjim postovima da treba uzimati lipljana 50+, samo mi nije jasno ZAŠTO ?
Trebam li ubiti svaku baku samo zato što više nemože da rađa pa zauzima mesto nekoj devojci u busu? Mislim da je to glupost. I ja želim da uhvatom baš tog 50+ a neko ga je već odneo kući i raščerečio...ok, aj da kažem da je čovek lovac sa atavističkim nagonima i da jede sve što uhvati ali nisam siguran da je taj isti "lovac" ubio lisicu ili sivu čaplju da bi je baš pojeo. Ili možda bi...Naveo sam ove dve ćivotinje jer sam dugo bio u projektu ishrane u prirodi i mnogo šta sam probao ali ništa gore od lisice i sive čaplje. Uostalom ko zbog jela odnese lipljana od 50+, taj ili nikada nije jeo ribu (kvalitetnu) ili ima ozbiljan problem sa svojim čulima jer ta riba (pod uslovom da je toliko stara) ima ukus vojničkih čarapa posle 20 km marša pa bio to i lipljan iz Edenskih vrtova.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 8:13 pm

pex wrote:Ne generalizujem stvari,samo hocu da kazem da je Slovenci dozvoljavaju da se nosi riba a ne da MORAJU da je nose.Ko voli...Lepo i posteno misli sumadinac "vezi konja gde ti gazda kaze..." sto da ne,necemo sada mi da izmisljamo toplu vodu,kao mi sportisti a ostatak sveta nosi ribu.Lepo platis dozvolu,ovo sme ovo ne sme i tako ti je kako ti je....ti nemoj nista nositi ako zelis tako.

sve ovo mozda grubo zvuci,nisam ja protivnik C & R naprotiv, ali mislim da treba ostaviti prostora i za one druge, ali im "potkresati krila",a ne "pa znas ja sam mislio da je ovo kalifornijska pastrmka,nisam dobro video,progutala muvu..i slicno" tako da budu i vuci siti i ovce na broju.A ako mogu Slovenci zasto ne bi i neko drugi mogao...pa i MI?

Ne ne nije grubo, i sasvim je uredu da postoje argumenti za i protiv C&R. Uostalom nismo ni mi jedini koji pricaju na ovu temu. Problem je sto kazes da Slovenci zakonski mogu da nose ribu a to ne rade, i to jednostavno nije istina. Ne kazem da ne mogu na nekim vodama ali kazem ti da ovako ispada da je generalno na svim vodama dozvoljeno nositi ribu a to se ne cini.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 8:16 pm

Zox wrote:Čitam u gornjim postovima da treba uzimati lipljana 50+, samo mi nije jasno ZAŠTO ?

Da postoji glasanje za najlepsi post na nekom od ribolovackih foruma, ovaj tvoj bih uvrstio u favorite!

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Dec 04, 2007 8:47 pm

Ja znam par voda sa skroz drugacijim rezimom gde su bas zasticeni kapitalni primerci znaci nesme se odneti riba iznad propisane mere, kao ni one ispod minimalne. Mislim da ovakav rezim samo cini neku vodu atraktivnijom. Ja imam stav da je priroda savrseno uredjen skup de svako ima svoje mesto, tako da prica o kapitalnim primercima koji samo zauzimaju mesto onim mladjim polno zrelim ribama koje imaju vecu reprodukciju mi nekako nije na mestu. Da je tako te ribe nikad nebi dostizale tu velicinu/starost, priroda bi to sve sama lepo regulisala. A mislim da se sa bezuslovnim C&R bas postize to da se covek minimalno mesa, i da stete koje nastaju (kao sto su par uginulih riba), mogu da se prirodnim putem vrlo lako nadoknade.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Dec 04, 2007 8:59 pm

Zox wrote:Čitam u gornjim postovima da treba uzimati lipljana 50+, samo mi nije jasno ZAŠTO ?

Ja sam ovo napisao, zar je ogroman problem ako se sa jedne reke odnese 10 riba velicine 50+. Ajde neka se jave oni koji su ove godine ulovili lipljena 50+ na mahac. Daj boze da ih ima deset. Jednom musicaru se desi da uhvati lipljena 50+ nekoliko puta u zivotu, a mozda cak i nijednom. Neko zivi da mu se ovo dogodi, a ta MATORA RIBA, nije nizasta drugo nego da se okaci na zid kao trofej. Ove godine sa Drine nisam doneo nijednog lipljena, a uhvatio sam ih mnogo nijednog preko 42cm, a da sam uhvatio kojeg 50+ sigurno bih ga poneo. To je moje misljenje, ja sam za C&R, ali ovakve situacije ne menjaju predhodno stanje na vodi. Ako je na snazi totalni C&R ja cu to postovati bez pogovora. To je isto kao da si iz kamiona peska uzeo jedno zrno. Znas kolika je verovatnoca da ce jos neko uloviti tu istu ribu, 1:1 000 000, a da ona u medjuvremenu ne ode u sarenu bastu.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Dec 04, 2007 9:05 pm

EsoX wrote:Ja imam stav da je priroda savrseno uredjen skup de svako ima svoje mesto, tako da prica o kapitalnim primercima koji samo zauzimaju mesto onim mladjim polno zrelim ribama koje imaju vecu reprodukciju mi nekako nije na mestu. Da je tako te ribe nikad nebi dostizale tu velicinu/starost, priroda bi to sve sama lepo regulisala.

Dane u pravu si, naravno da u prirodi ima mesta za sve kako za one kapitalne tako i za one druge, ali sagledajmo situaciju sa druge strane. Sa npr. Drine onolike reke, jedva deset ribolovaca ulovi lipljena 50+, meni je to veca premija nego sedmica na lotou, kakav je problem da se od ko zna koliko riba uzme 10 komada koji ne vrede nicemu vise, a verovatnoca da ce neko ponovo uspeti da zakaci istu ribu je minimalna.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 9:06 pm

Au bre sumaher nemoj kao maxim po diviziji :D

Cekaj bre jel' ribe zive na zidovima, kako bre mozes da razmisljas o mumificiranju jednog takvog lepotana, pa bolje da ga pojedes nego onako plasticnog i sasusenog da ga stavis iznad sebe. Pa zar ti riba sluzi da bi se drugima hvalio?
Ej na pocetku posta kazes "zasto je problem da se odnese 10 riba po 50+" a u sledecoj recenici kazes kako nije ni bilo takvih ulova. Jesi li to sam sebi dao odgovor zasto nije bilo takvih ulova ili...? :D

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Dec 04, 2007 9:09 pm

sumadinac wrote:Neko zivi da mu se ovo dogodi, a ta MATORA RIBA, nije nizasta drugo nego da se okaci na zid kao trofej.

I onda se zavali u fotelju i kaze: "Al sam ja majstor... gle koliki je..."
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Tue Dec 04, 2007 9:14 pm

E a na sta bi licila lovista kada ne bi bilo lovaca koji odstreljuju bolesnu i slabu divljac. Ajmo ovako.
1. Treba vracati ribu radi odrzavanja ribljeg fonda na normalnom nivou.
2. Treba vracati ribu jer se riblje meso kvari u zamrzivacu.
3. Treba vracati ribu jer dajes primer drugima kako se ponasati prema prirodi.
4. Treba uzeti ribu, ako si gurman i volis da je jedes.(samokontrola)
5. Treba uzeti ribu ako vidis na njoj tragove bolesti.
6. Treba uzeti ribu ako vidis da je povredjena ili ako si je priliko vadjenja nenamerno povredio/la.
7.Razlika izmedju coveka i zivotinja je u tome sto je covek sirokouman i ima shavatanje o vrednostima pa u skladu sa tim se i ovek i u svakoj prilici treba ponasati. Halapiljivost, nepostovanje, neodgovornost, su boletsti, umerenost, ljubav, respekt i razumevanje odlikuje pravog coveka.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Dec 04, 2007 9:19 pm

Nekome je to imperativ. Glupo je komentarisati ovo, Dane, aj mi reci sta se dogodi sa Drinom kad godisnje odneses deset riba 50+, kakvu korist reka ima od njih kad pored onih deset uhvacenih u njoj ima jos deset hiljada istih koji ce najverovatnije uginuti i postati hrana nekoj mladici, a vec sledece godine stasavaju oni od 45-47cm i poneki ce dogurati ili pregurati 50cm. Ili treba takve ribe vratiti samo zato da se kaze da si ih vratio. Nikakve koristi reka nema od toga, a ni ribolovac osim sto ga moze pretvoriti u trofej. To je isto kao da ceo dan sedim u ceki cekam jelena za zlatnu medalju, na nisanim ga i viknem, a ne opalim!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 9:30 pm

DonCarleone wrote:E a na sta bi licila lovista kada ne bi bilo lovaca koji odstreljuju bolesnu i slabu divljac. Ajmo ovako.
1. Treba vracati ribu radi odrzavanja ribljeg fonda na normalnom nivou.
2. Treba vracati ribu jer se riblje meso kvari u zamrzivacu.
3. Treba vracati ribu jer dajes primer drugima kako se ponasati prema prirodi.
4. Treba uzeti ribu, ako si gurman i volis da je jedes.(samokontrola)
5. Treba uzeti ribu ako vidis na njoj tragove bolesti.
6. Treba uzeti ribu ako vidis da je povredjena ili ako si je priliko vadjenja nenamerno povredio/la.
7.Razlika izmedju coveka i zivotinja je u tome sto je covek sirokouman i ima shavatanje o vrednostima pa u skladu sa tim se i ovek i u svakoj prilici treba ponasati. Halapiljivost, nepostovanje, neodgovornost, su boletsti, umerenost, ljubav, respekt i razumevanje odlikuje pravog coveka.

4. Ja sam gurman ali kad mi se jede udjem u prodavnicu i kupim i nikoga ne ubijem.
5. Ko smo mi da procenjujemo bolesti, to treba ostaviti strucnim licima.
6. Da to treba 90% bi namerno ranjavalo ribe :D
7. Ima jos jedna razlika a to je da je covek mnogo veca stetocina od zivotinje!

To o izlovu bolesnih i slabih zivotinja sa pocetka price je sarena laza, uglavnom se priroda za to postara na najbolji moguci nacin.

Return to “Uhvati i pusti”