Nova tema C&R

Predlozi, sugestije, za i protiv
pex
master of fly fishing

Nova tema C&R

Postby pex » Tue Dec 04, 2007 8:57 am

Da li ste uvek i stalno za bezuslovni CATCH & RELEASE? I da li postoje uslovi pod kojima bi dozvolili nosenje odredjene velicine i broja riba (i vrste-kalifornija npr.) na nekoj reci,"vasoj" ili "tudjoj" ? Nismo svi istomisljenici...ili jesmo... :?: :?: :?:
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Drina
instructor

Postby Drina » Tue Dec 04, 2007 10:22 am

Licno mislim da treba da imamo mnogo vise rijeka gdje vazi pravilo CATCH RELEASE .Al isto tako nevidim problem da se na otvorenim vodama odnese kuci 2-3 ribe.Nego problem je sto neki ribolovci ako ulove 20-30 riba nose kuci cjeli sepet.Toga sam protivnik.

Zox
instructor

Postby Zox » Tue Dec 04, 2007 12:06 pm

Ne želim da određujem drugima pravila ponašanja, uostalom svako svoj obraz jednog dana pokazuje pred Onim...
Ja sam za bezuslovni C&R, bez obzira gde i šta lovio :!:

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Dec 04, 2007 12:20 pm

JA NA PRIMER NISAM ZA BEZUSLOVNI C&R , EVO IZ KOG RAZLOGA
PRVO DOZVOLIO BIH NOSENJE LIPLJANA PREKO 50 CM ,
PRVO TE RIBE I NISU NESTO REPRODUKTIVNE ,AKO UOPSTE I MOGU DA SE MRESTE , DRUGO POSLE UBADANJA I ZAMARANJA MALI BROJ TIH RIB UOPSTE PREZIVI POSLE VRACANJA U VODU I TRECE TO JE VREDAN TROFEJ ISTO I SA PASTRMKAMA SAMO BI BILA PROMENJENA VELICINA ULOVA ,
MANJE RIBE BIH BEZUSLOVNO PUSTAO U REKU A I VECA IM JE SANSA DA PREZIVE
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 12:39 pm

E ova tema uvek nosi mnogo polemika.
Uopste nije vazno ko se kako opredeljuje(C&R ili ne) vec treba razumno i strucno utvrditi stanje na nasim rekama, kao i utvrditi tacne razloge za takvo stanje!
Mislim da je u ovoj situaciji jedino resenje apsolutni 100% C&R na ograniceni vremenski rok (npr. 2-3god), i naravno na svim salmonidnim rekama. Posle isteka tog perioda konstatuju se svi pozitivni i negativni efekti (ako ih bude), i prema tome se donosi plan za naredni period. Negde bi verovatno bilo dozvoljeno nosenje ribe pod posebnim uslovima i ogranicenjima a negde bi ostao na snazi C&R.
Mislim da ovo uopste nije nemoguce sprovesti a efekti ce se sigurno pokazati. Sama na ovaj nacin moguce je i da prestanu vecite polemike po forumima i u javnosti.

Licno nisam protiv nosenja ribe da su reke u stanju od pre 20god, ali u ovoj situaciji sam siguran da je jedini spas u C&R neko vreme. Jos da dodam, da me zaista ne zanima da nosim ribu i ako je dozvoljeno. Dosta je bilo sto se mene tice...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Zox
instructor

Postby Zox » Tue Dec 04, 2007 1:22 pm

sale wrote:JA NA PRIMER NISAM ZA BEZUSLOVNI C&R , EVO IZ KOG RAZLOGA
PRVO DOZVOLIO BIH NOSENJE LIPLJANA PREKO 50 CM ,
PRVO TE RIBE I NISU NESTO REPRODUKTIVNE ,AKO UOPSTE I MOGU DA SE MRESTE , DRUGO POSLE UBADANJA I ZAMARANJA MALI BROJ TIH RIB UOPSTE PREZIVI POSLE VRACANJA U VODU I TRECE TO JE VREDAN TROFEJ ISTO I SA PASTRMKAMA SAMO BI BILA PROMENJENA VELICINA ULOVA ,
MANJE RIBE BIH BEZUSLOVNO PUSTAO U REKU A I VECA IM JE SANSA DA PREZIVE

Da se ne upuštam u polemiku koliko je "produktvan" lipljen od 50+ , već želim da objasnim svoj stav.
Mnogo mi je draže imati fotografiju kapitalca nego praviti horor dekoracije po kući kačeći srknute životinje po zidovima a što se tiče broja riba na nekoj manjoj reci ni to nije problem. Priroda se milionima godina dobro snalazila i bez nas pa ima svoje mehanizme koji fukcionišu vrlo dobro.
Kad smo već kod 50+ dozvolio bi njegovo odnošenje sa vode ali po cenovniku koji važi u lovu na plemenitu divljač.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Tue Dec 04, 2007 2:29 pm

E sada C&R jeste ok i sa Simpshonom se slazem da treba ogranicita ne neki period i to na salmonidne vrste.
Za apsolutni C&R nisam jer svako "Normalan" ko uzme ribu kuci uzeo ju je zato sto zeli da je pojede a ne da pravi magacin kuci. Sveo bih npr. jedna plemenita riba nedeljno je dozvoljena. Sa sobom svaki ribolovac mora da nosi karton u koji mora da upise ulovljenu ribu koju nosi kuci.
E sada a sta ako ne upise, pa ga nadje cuvar i dozivotna zabrana ribolova na toj vodi. Tako otpirilike glasi pravilo na nekim vodama.

Zox
instructor

Postby Zox » Tue Dec 04, 2007 3:14 pm

DonCarleone wrote:E sada C&R jeste ok i sa Simpshonom se slazem da treba ogranicita ne neki period i to na salmonidne vrste.
Za apsolutni C&R nisam jer svako "Normalan" ko uzme ribu kuci uzeo ju je zato sto zeli da je pojede a ne da pravi magacin kuci. Sveo bih npr. jedna plemenita riba nedeljno je dozvoljena. Sa sobom svaki ribolovac mora da nosi karton u koji mora da upise ulovljenu ribu koju nosi kuci.
E sada a sta ako ne upise, pa ga nadje cuvar i dozivotna zabrana ribolova na toj vodi. Tako otpirilike glasi pravilo na nekim vodama.

Ovo je pravilo za određeni broj voda u Francuskoj i dobro fukcioniše. Tamo je svaki ribolovac i ribočuvar a ujedno i broji količinu ribe tako što upisuje svaki ulovljeni primerak a može odneti dve kući, mada retko kada to čine jer je već očišćena riba u prodavnici mnogo isplativija od čišćenja kuhinje :lol: :lol:

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Dec 04, 2007 3:21 pm

Kod mene je filozofija vrlo jednostavna:

Kroz svo nadmudrivanje i borbu, svaka riba je zasluzila da bude vracena. Njeno mesto je bas tu u vodi gde je , i stvarno u sebi ne mogu da nadjem ni jedan razlog zbog kog bi je "ubio". A kolika je njena volja za zivotom pokazuje bas kroz svuju borbenost. Lose se osecam i kad se riba povredi tokom zamaranja ili vadjenja udice... Tako da se uvek trudim da sve bude sto bezbolnije i neznije uz sto manje maltretiranja.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Dec 04, 2007 3:38 pm

Ako smo vec kod tih zabrana odnosenja ribe,
po meno trebalo bi zabraniti ribolov uopste na par godina pa tek odna uvesti rezim C&R , a ne mrcvariti ribu bosti je i onda pustati u reku
sto posto sam siguran da bar 50% krupnih lipljana koji se ponovo vrate u reku crknu ,
ovde neko pomenu kacenje riba po zidovima , ja sam prvi protiv toga samo da znate i to " bas mnogo ne volim"
u svakom slucaju resenje je zabrana ribolova sve vrste na neku godinu
tek onda se mogu videti pravi rezultati
sale-eurofish

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Dec 04, 2007 3:43 pm

sale wrote:PRVO DOZVOLIO BIH NOSENJE LIPLJANA PREKO 50 CM ,

Sa ovim se slazem. Ima raznih ljudi i raznih shvatanja ribolova. Lipljen zivi 7 godina, brzo raste pa i brzo dozivljava polnu zrelost. Onaj od 50+ je trofej koji se ne hvata svaki dan, a uzimajuci u obzir da se takva riba vec istrosila i cuci do sudnjeg momenta. Ja nemam nista protuv da covek ponese takvog lipljena da ga pojede ili preparira, sasvim je nebitno. Takav gest nece ugroziti populaciju, a sagledajuci situaciju tolika riba se ne lovi svaki dan, cak ni svake godine. Isto i sa pastrmkom, najproduktivniji komadi su od 500gr do 1.5kg, svaka pastrmka koja pregura tu velicinu gubi produktivnu moc, samo zauzima prostor mladim ribama koje blaga vrede, zato isto kao sa lipljenom dozvolio bih da se nosi potocna pastrmka 60+.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 04, 2007 4:33 pm

sale wrote:sto posto sam siguran da bar 50% krupnih lipljana koji se ponovo vrate u reku crknu ,

Ovo apsolutno nema potporu u bilo kakvoj literaturi, ali bas nigde ni na netu nisam nasao ni priblizne podatke ovima koje si izneo Sale! To znaci da svaki drugi lipljan ugine kada se vrati u vodu, uz one koji se uopste ne vracaju svaka reka bi vec decenijama bila prazna sa kolicinama lipljana=0
Osim ovoga, C&R ne podrazumeva samo baciti ribu nazad u vodu, vec ceo proces od zamaranja do prihvatanja. Ali to je tema za neku kasniju raspravu pod naslovom "C&R-kako" ovo je ipak tema "C&R-zasto"
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Dec 04, 2007 5:19 pm

ja sam ovo gledao na ribniku ove godine svojim ocima , a sto seticeliterature nemam pojma
sale-eurofish

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Dec 04, 2007 5:21 pm

Ako ja (ili bilo ko) mislim da treba da pustim svaku ribu OK pustim...ali ima ljudi koji su manje ili vise lovci u smislu da hoce da pojedu ono sto ulove.Ipak i oni placaju dozvolu,a i zna se sta bi mogli da nose i pod kojim uslovima,kao sto i ima propisano kada i koja riba ne sme da se lovi kako sme ili ne sme da se lovi i kolike ribe mogu da se odnesu br.komada.

Ko zeli bezuslovni C & R slobodno,ali mozda bi trebalo dozvoliti da se nosi neka riba ( Slovenci nose,a mnogo su kulturniji i svesniji od nas ).Ipak mislim da ne treba braniti da se nosi recimo 1 riba ko zeli,kalifornija ima gde hoces,a i stitila bi potocaru u reci od nas musicara i ostalih.

Sto se tice lipljana Sale je u pravu 50+ je pred kraj zivotnog ciklusa,nije steta a trofej jeste,ali je steta da se nosi ispod 40-45cm a da ne pricam o broju komada, 1 je dovoljan.Ne mora bilo ko da se slozi sa ovom pricom realnost je drugacija,nas covek je snalazljiv a kradje ce uvek biti...

A dok ne dodjemo do zrele polemike o C&R (dok se neki ne osveste) mozda treba da bude bezuslovno?!

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Dec 04, 2007 5:24 pm

A kakva bi bila reklama za vodu "dozvoljen 1 lipljan do 50cm a preko 50 5 komada",a da vidim ko ce danas da ulovi 1 a ne vise komada od 50cm.

Gresim li...?

Return to “Uhvati i pusti”