Opet o UiP u 2010.

Predlozi, sugestije, za i protiv
simpson H
simpson H

Opet o UiP u 2010.

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 2:05 pm

Iskren da budem i kad premotam film u glavi samo na sezonu 2010., digao sam ruke od popovanja bilo kome da vrati ribu. Moji napori i kao urednika sajta musicarenje.com ne daju rezultate. Mozda su davali u sezoni 2009 ali sve je palo u vodu ove godine. Potpuno bezveze sam se zalagao za nesto sto kod nasih musicara nema teorije da prodje i svega 2% musicara dobrovoljno vraca ribu. I uvek se naslo opravdanje za nosenje. "Zakonski je dozvoljeno"-tacno, "ako vratim uhvatice tirolkasi"-tacno, "ima mnogo ribe u Drini"-tacno,... Eto to su primeri naseg nacina razmisljanja. Kod nas je C&R ostvariv samo tamo gde mora da se vrati i za ove reci skidam kapu Mixmasteru sa kojim sam odavno pricao na ovu temu. Po forumima blistaju teme C&R i slike vracanja ribe iskljucivo tamo gde je to nametnuto resenje, iz revira. E to se ne zove C&R, to se zove postovanje propisa.

Dakle u sezoni 2011. necete slusati simpsona kako vam ke*a :grin:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ekoljuba
Moderator

Re: Opet o UiP u 2010.

Postby ekoljuba » Mon Oct 25, 2010 2:36 pm

simpson H wrote:Iskren da budem i kad premotam film u glavi samo na sezonu 2010., digao sam ruke od popovanja bilo kome da vrati ribu. Moji napori i kao urednika sajta musicarenje.com ne daju rezultate. Mozda su davali u sezoni 2009 ali sve je palo u vodu ove godine. Potpuno bezveze sam se zalagao za nesto sto kod nasih musicara nema teorije da prodje i svega 2% musicara dobrovoljno vraca ribu. I uvek se naslo opravdanje za nosenje. "Zakonski je dozvoljeno"-tacno, "ako vratim uhvatice tirolkasi"-tacno, "ima mnogo ribe u Drini"-tacno,... Eto to su primeri naseg nacina razmisljanja. Kod nas je C&R ostvariv samo tamo gde mora da se vrati i za ove reci skidam kapu Mixmasteru sa kojim sam odavno pricao na ovu temu. Po forumima blistaju teme C&R i slike vracanja ribe iskljucivo tamo gde je to nametnuto resenje, iz revira. E to se ne zove C&R, to se zove postovanje propisa.

Dakle u sezoni 2011. necete slusati simpsona kako vam ke*a :grin:

Nazalost si upravu, jedino se ne slazem o procentu ljudi koji vracaju ribu, mislim da veci od 2%.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 2:50 pm

Hajde da se fokusiramo na musicare? Koliko musicara poznajes da vraca svaku ribu?

Valentin
instructor

Postby Valentin » Mon Oct 25, 2010 3:29 pm

Bojane,

ja vracam svaku, ama bas svaku . Sto se Catch & Release tice, jam sam za to, samo nesto sto mi je vlasnik 2-3 revira u blizini Salzburga rekao nateralo me malo da razmislim da li je to 100% u redu posebno po revirima gde recimo pise da zive ove ribe, Potocara, Kalifa, Lipljen, Zlatovcica a dole pise da samo 1-2 kalife se mogu poneti. Na primer, HURCH kompanija gazduje super revirima i lik mi je sam pricao da namerava da smanji broj kalifornijske pastrmke na 3-4 revira. Tako mi je i ovaj iz okoline Salzburga rekao kad je video da pustam bas svaku kalifu. Ja ne jedem ribu, niti je ponesem kuci za bilo koga. Uvek me prijatelji zamole da im donesem po koju al striktno odgovorim sa NE, mada ta ideja i nije losa ako hoces smanjiti broj neke vrste. Incae, 100% catch & release
There is no greater fan of fly fishing than the worm. ~Patrick F. McManus

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Oct 25, 2010 4:12 pm

Licno znam jedno 5-6 da vraca svaku ribu ali dosta njih vraca skoro svaku ili se bar tako predstavljaju :mrgreen: !

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 4:14 pm

Znam Valentin ali kod nas je zabranjeno poribljavanje alohtonim vrstama pa i kalifom. I na Ribniku je dozvoljeno iznosenje (ako se dobro secam) 5 kalifa, i to je sasvim na mestu. Cak znam da je bilo ribolovaca koji samo zbog toga dodju da uzmu poneku kalifu i jure iskljucivu nju.

Drugo ti pricas o reviru, i tu je jasno ko pravi propise. Isto imas i delove reka i cele reke na kojima ne sme da se vraca riba, tkzv. put and take revire.

Ovde se radi o o slobodnim vodama i nasoj dobroj volji da vratimo ribu. Nije u pitanju ni zakon ni pravila vec samo nase stanje svesti.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 4:18 pm

ekoljuba wrote:Licno znam jedno 5-6 da vraca svaku ribu ali dosta njih vraca skoro svaku ili se bar tako predstavljaju :mrgreen: !

E Ljubo, ok je brojka, a sad razmisli koliko znas onih koji ne vrate ili vrate samo nedorasle primerke i ono preko zakonskog minimuma. Koliko poznajes tih koji postuju zakon i nose 3 ribe. Nije bitno da ih dobro poznajes ili da ste drugari. Siguran sam da si upoznat sa barem njih 20 , sto opet ide u prilog 2-3%.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Oct 25, 2010 4:49 pm

MAlo ljudi stvarno vraca svaku ribu ali svaku, ja verujem da od ovih 6 Ljubinih drugara 3 stvarno vracaju svaku ribu .
Mada to po meni nije nikakav problem za reku kao sto je Drina , dok je za reke tipa Rzava stvarno problem i sa takvih reka na primer nikada u zivotu nisam poneo ni jednu jedinu ribu , dok sa Drine volim da ponesem ali samo za klopu i smatram da je to ok.
Ima na primer i musicara koji nose svaku ama bas svaku ribu koju ulove bez obzira na meriu, a ima i onih koji su zakleti c^R ,ali samo na prici ,a u stvarnosti nose ribu , e od takvih mi je muka .
sale-eurofish

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Oct 25, 2010 5:15 pm

Sale racunao sam one koji provereno pustaju sve!

Bojane to sa nosenjem poneke ribe je siva zona, to jes dali samo postuju zakon ili zaista ponesu tek po koju stvarno pa zbog toga ne znam tacan broj!

UiP je zaziveo medju musicarima u manjoj meri nego sto sam ocekivao.

Ali mislim da je generalno broj UiP ribolovaca u Srbiji porastao i dalje raste mada cini mi se da raste i broj mesara.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 5:18 pm

Ma slazemo se Ljubo i ja sam razocaran da UiP vise raste medju varalicarima nego medju musicarima. Cinjenica je da raste broj ali medju musicarima gledajuci ovu godinu imam utisak da opada. I opet gresku trazim u sebi, zato vise nikome necu da pomenem.

sasats
instructor

Postby sasats » Mon Oct 25, 2010 5:43 pm

moje misljenje je da bojan gresi u proceni .mnogo manje od 2% vraca SVAKU ulovljenu ribu. u mom sirem okruzenju nepoznajem nijednog musicara niti drugog ribolovca koji vraca svaku ulovljenu ribu osim gde je to obavezno zakonski.
ma kakvi 2% ...nema sanse :mrgreen:

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Oct 25, 2010 6:08 pm

Sasa onda se pogresnim ribolovcima druzis! :mrgreen:

sasats
instructor

Postby sasats » Mon Oct 25, 2010 6:31 pm

na listi karakternih osobina pri odabiru prijatelja postupak sa ulovljenom ribom mi nije pri vrhu tabele :mrgreen:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Oct 25, 2010 6:34 pm

Meni na toj listi ni ribolovci nisu prioritet ako ces posteno. Ali i ribolov izrodi prijateljstvo a onda biram drustvo sebi po onome sta mi odgovara. Gde se razumem sa nekim da ni rec ne progovorimo.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Mon Oct 25, 2010 7:43 pm

ne znam za druge ali ja nikad u životu nisam odneo ni jednog jedinog Lipljana recimo, a moraću jednog od četres onog Drinskog oću ga prepariranog na zidu :mrgreen: a što se tiče Pastrmke spremio sam jednu od četres za na zid... :mrgreen:

Return to “Uhvati i pusti”