UHVATI I PUSTI - Ponovo od pocetka

Predlozi, sugestije, za i protiv
banefly
instructor

UHVATI I PUSTI - Ponovo od pocetka

Postby banefly » Fri Jun 01, 2007 9:45 am

Kao moderatoru zaista mi je zao sto ovaj topic za koji smo smatrali da ce biti vrlo zanimljiv za nase clanove to do sada nije opravdao. I dalje mislim da je rec o temi o kojoj bilo koji musicar ima sta da kaze.
Na zalost, kad pogledam postove koji su do sada postavljeni na tu temu oni govore o svemu drugom osim o pokretu C&R.

Zbog svega toga, ponovo pozivam nase clanove da u opustenoj atmosferi daju svoja misljenja o pokretu uhvati i pusti. Posto imamo vec prilican broj clanova koji ne musicare u Srbiji nego su negde u inostranstvu gde su stavovi o pokretu C&R verovatno mnogo vise iskristalisani nego ovde, pozivam narocito njih da svojim iskustvom doprinesu konstruktivnim diskusijama na ovom topiku. Za pocetak, bilo bi mi vrlo drago da o tome cujem misljenja nasih prijatelja musicara iz Slovenije koji su se uclanili na nas forum.
Ujedno koristim priliku da ih najlepse pozdravim i pozelim im srdacnu dobrodoslicu na sajt i forum!

nb.geronimo
fly fisherman

Postby nb.geronimo » Fri Jun 01, 2007 12:03 pm

GDJE CES BOLAN OVO UBITI!!!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Toni
guide

Postby Toni » Fri Jun 01, 2007 12:48 pm

Evo da i ja u svom prvom postu napisem ponesto o ovoj zaista bitnoj temi, za koju i ja imam osecaj da je mnogi izbegavaju ili jos gore, nemaju interesovanja za nju. Licno vec cetiri godine nisam ubio ni jednu jedinu ribu i na to sam vrlo ponosan, iako me mnogi iz mog okruzenja smatraju ludim zbog toga. Ono sto je po meni vrlo bitno jeste da covek mora da oseti potrebu da to uradi, a ne moranje. Da bi bio totalni C&R musicar, moras osetiti istu kolicinu srece i potrebe da ribu ne povredjenu pustis, bez obzira da li u ruci drzis pastrmku od deset ili pedeset centimetara. Dvoumljena ne sme da bude. Vidjao sam mnoge koji pustaju ribe tamo gde pod moranjem to moraju da urade (reviri) ili koji pustaju ribice ispod mere, a onda kada maznu nekog velikog lipca na Drini, bez razmisljanja ga trpaju u torbu. Mislim da bi trebalo mnogo vise popularisati C&R kao pokret i predstavljati to kao stil zivota bez kojeg pravi musicar ne moze biti kompletan. I naravno, podsticati pustanje svih riba, bez obzira da li su to pastrmke, lipljani ili stuke, klenovi itd. Mislim da musicari moraju da veruju u to sto rade i da se osecaju lepo zbog toga, a svi mi da ih uverimo da je to zaista tako.

banefly
instructor

Postby banefly » Fri Jun 01, 2007 1:12 pm

nb.geronimo wrote:GDJE CES BOLAN OVO UBITI!!!

Zaista svaka čast Geronimo!!!!! Sve je rečeno u 5 kratkih reči i jednom divnom fotografijom!
Bravo majstore! VELEMAJSTORSKI!
Last edited by banefly on Fri Jun 01, 2007 2:03 pm, edited 2 times in total.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jun 01, 2007 1:55 pm

Toni wrote:Evo da i ja u svom prvom postu napisem ponesto o ovoj zaista bitnoj temi, za koju i ja imam osecaj da je mnogi izbegavaju ili jos gore, nemaju interesovanja za nju. Licno vec cetiri godine nisam ubio ni jednu jedinu ribu i na to sam vrlo ponosan, iako me mnogi iz mog okruzenja smatraju ludim zbog toga. Ono sto je po meni vrlo bitno jeste da covek mora da oseti potrebu da to uradi, a ne moranje. Da bi bio totalni C&R musicar, moras osetiti istu kolicinu srece i potrebe da ribu ne povredjenu pustis, bez obzira da li u ruci drzis pastrmku od deset ili pedeset centimetara. Dvoumljena ne sme da bude. Vidjao sam mnoge koji pustaju ribe tamo gde pod moranjem to moraju da urade (reviri) ili koji pustaju ribice ispod mere, a onda kada maznu nekog velikog lipca na Drini, bez razmisljanja ga trpaju u torbu. Mislim da bi trebalo mnogo vise popularisati C&R kao pokret i predstavljati to kao stil zivota bez kojeg pravi musicar ne moze biti kompletan. I naravno, podsticati pustanje svih riba, bez obzira da li su to pastrmke, lipljani ili stuke, klenovi itd. Mislim da musicari moraju da veruju u to sto rade i da se osecaju lepo zbog toga, a svi mi da ih uverimo da je to zaista tako.

Toni dobrodosao na forum i sajt koji se bavi popularizacijom musicarenja kao vrhunskog sporta.
Drago mi je da procitam ovakav post pored pregrst "strucnih" u prethodnom threadu, post koji dolazi iz, sto kazu, "dubine duse".

Ja na ovo gledam kao kad bi sportista pojeo zlatnu medalju ili cvece koje je dobio na pobednickom postolju :D
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Fri Jun 01, 2007 5:51 pm

nb.geronimo wrote:GDJE CES BOLAN OVO UBITI!!!

Divna potocara, svaka cast Geronimo!
Komentar je jos bolji!!!!

Samo napred, zbog takvih ljudi, stavova i razmisljanja vredi pokretati ovakve sajtove i istrajati u ideji.

Ziveli!

Aco Ivanovic.

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Fri Jun 01, 2007 6:07 pm

Toni!!!
Posebno mi je zadovoljstvo da citam ovakve redove kao sto su tvoji!
C&R je pokret ljudi koji zaista zele dobro sopstvenom okruzenju; to je nacin da se bar nekako ocuva riblja populacija u sve gusce naseljenoj planeti (citajte alarmantne podatke u pretproslom broju Nacionalne Geografije!).
Ali, to je takodje i stav o normalnom, jednostavnom poimanju prirodnog okruzenja. To je pozitivan, a ne egoisticni stav. Neverne Tome o C&R ne znaju bas mnogo. Taj pokret je dao rezultate, oni su vise pozitivni nego negativni i tu nema Boga.

Samo napred i hvala Vam na normalnosti!

Sve najbolje,

Aco Ivanovic.

Toni
guide

Postby Toni » Fri Jun 01, 2007 10:39 pm

Aco!
Mnogo mi je drago da od tako vazne persone kao sto si ti (nadam se da mozemo sa "ti") dobijem toliko pozitivne reakcije na moj post, posebno jer na to u opste nisam navikao. Ono nasta sam navikao je osuda (!?), i potpuno ismejavanje od strane mnogih u ovom malom gradu koji musicare broji na prste jedne ruke. Ali, bez obzira na sve, ja se i dalje trudim istom predanoscu da ubedim druge u neophodnost prihvatanja tog pokreta, ali u potpunosti, ne parcijalno. Po nekad, ali vrlo retko, i uspem u tome. Mozda bi bilo zanimljivo kada bi culi kako na to gledaju ljudi sa udaljenih meridijana, a koje si ti imao cast da upoznas. Posebno me interesuje koji su to nacini na koje oni promovisu C&R. Jer misljenja sam da se na "silu" tesko nesto moze postici. I vise sam za stvaranje jedne pozitivne atmosfere u kojoj bi se musicari (pa i oni koji to nisu) sami odlucili za prihvatanje tog pokreta. I mislim da bi trebalo C&R predstavljati kao nezaobilazni deo imidza jednog musicara i kao stil zivota.

Mozda bi pomoglo kada bi neko mogao da prikaci logo tog pokreta, jer licno bih voleo da ostampam po neku majcu sa istim. Nasao sam nekoliko ali nisam siguran koji je pravi.

Sve u svemu, jedino C&R pokret moze da pomogne u ocuvanju nasih reka i jedino uz prihvatanje istog postoji nada za bolje "musicarsko" sutra.
Barem ja na to tako gledam.

Pozdrav do sledeceg pisanja!

Toni
guide

Postby Toni » Fri Jun 01, 2007 10:48 pm

simpsone,
drago mi je da je ovaj forum krenuo zavidnom brzinom da se razvija i nadam se da cu uspeti da doprinesem barem malo, pogotovo po pitanju popularisanja C&R pokreta.
Voleo bih kada bi se i drugi ukljucili i pisali o ovoj temi.

banefly
instructor

Postby banefly » Fri Jun 01, 2007 11:01 pm

Bravo Toni. Jedan iskreni post kao sto je bio tvoj cesto moze da znaci mnogo vise nego tuce suvoparnih elaborata. Dragi mi je ne samo sto imamo clana koji misli kao ti nego i zbog toga sto imamo clanove koji to mogu da vide, osete i pohvale.
A to sto te u tvojoj lokalnoj sredini (usput odakle si) "smatraju ludim" govori vise o njima samima nego o tebi.
Svaka cast na srcu koje te vodi na putu suprotstavljanja primitivizmu, zaostalosti i nekulturi!

Goci
guide

Postby Goci » Fri Jun 01, 2007 11:17 pm

Image

Image

Image

:wink:

banefly
instructor

Postby banefly » Fri Jun 01, 2007 11:24 pm

moze li i ova?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by banefly on Fri Jun 01, 2007 11:55 pm, edited 1 time in total.

Toni
guide

Postby Toni » Fri Jun 01, 2007 11:35 pm

U bre Goci, na ovim fotkama je prizor koji mnogo volim da vidim.
Svaka cast i na gestu i na fotkama. :D :D :D

Bane, upravu si! Primitivizam, zaostalost i ne kultura! Tri grozne stvari koje nas vuku unazad. Sreca pa vidim da ima i onih koji vuku napred.
Inace zivim u Arandjelovcu, gradu koji nema salmonidnu reku, ali koji nije mnogo daleko od nekoliko prelepih reka. Na srecu!

IgorNL
fly fisherman

Postby IgorNL » Fri Jun 01, 2007 11:45 pm

Ja pre svega moram da se izjasnim da nisam 100% C&R jer ipak ponesem kuci poneku ribu.
Ovde govorim uglavnom o smudju, bandaru i ponekoj morskoj ribi koje uglavnom hvatam varalicarenjem.
Znam da varalicarenje nije tema za ovaj forum ali ga spominjem cisto zbog pitanja C&R i mog shvatanja kako nekoga treba ubediti da se bar malo priblizi idealima C&R.

Ja sam pre desetak godina donosio kuci svakog smudja u meri kojeg sam ulovio. Bilo ih je dosta i nisam mogao sam da ih pojedem pa sam ih cak i delio po komsiluku.
Pre par godina sam upoznao par ljudi koji su preko 90% svojih ulova vracali a najvece ribe obavezno fotografisali za uspomenu i pustali.
Niko me od njih ni u jednom trenutku nije osudjivao za "grehe" koje sam pocinio pre nego sto sam poceo da se druzim sa njima...jednostavno su me pustili da "uplivam" u njihove vode i dali mi taj uzitak da vidim kako riba, pogotovo kapitalna lepo izgleda kad odpliva u dubinu.

U Holandiji jos uvek ima veliki broj ljudi koji nose sve sto mogu ili smeju da ponesu.
Ja poznajem mnogo ljudi koji su se preorijentisali na C&R ili delimicni C&R iz slicnih razloga kao i ja. Mislim da je mnogo vazniji taj licni kontakt od bilo kakve propagande u medijima. Hocu da kazem da je najlaksi nacin da nekoga uvedete u C&R da ga povedete sa sobom na pecanje i licnim primerom mu pokazete kako je lep osecaj pustiti ulov nazad u reku.

Najveca greska koju mozete napraviti kao zastupnici C&R je agresivan nastup...verujte mi da vecina ljudi koji dozive bar jednog agresivnog zastupnika C&R uzivo dobijaju averziju prema celoj filozofiji C&R.

U Srbiji je svest ribolovaca mnogo niza nego u Holandiji ili nekoj drugoj zapadnoj zemlji. Ne smemo da zaboravimo ni cinjenicu da je u Srbiji ulov cesto i od ekonomskog znacenja... Znate li koliko puta sam cuo od ljudi reci poput:" Ej, pa jel znas ti kolko je dugacak post, a riba u ribarnici skuplja od mesa".
Ovo su stvari koje se ne mogu zaobici i ja mislim da bi za pocetak bilo i previse ocekivati od ljudi da vracaju u vodu sav ulov. Mislim da se u Srbiji pre svega treba raditi na svesti ribolovaca da ne nose kuci ono sto nece pojesti...mislim da i sami znate da veliki broj nosi kuci ribe koje na kraju zavrse kao hrana svinjama ili se jednostavno bace u smece.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jun 01, 2007 11:57 pm

Konacno normalna diskusija o C&R!

Igore, sasvim kapiram tvoj stav jer sam bio u istoj situaciji. Ogromne kolicine smudjeva su punile moje i komsijske zamrzivace, cak mislim da je i cela moja porodica protiv ovakve moje promene. Vole da jedu ribu a ja vise smudja i ne lovim. Banefly moj uvazeni profesor mi je svedok kako je bilo samnom. Kupio mi covek godisnju dozvolu za Gradac da me "navuce" na musicarenje i ja nisam isao cele sezone pod izgovorom: " Necu da idem na pecanje sa koga ne donosim ribu kuci, makar da se pohvalim"!
Vremenom sam seo i razmislio u kakvom su stanju nase vode i koji je razlog(naravno mislim na salmonidne). Apsolutno sam misljenja da ne postoji ni jedan slican nacin koji moze da pomogne sem najstrozeg rezima C&R! Cak ni one fore jedna riba dnevno kod nas ne pije vodu. Gde je jedna tu je i 101.
I ja sam za meksi pristup propagiranju C&R, jedina sansa je placeni oglas na Pink TV sa tekstom: " Ko ne vraca ribu...*eder" :D :D
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Return to “Uhvati i pusti”