Nismo mi najgori

Predlozi, sugestije, za i protiv
DonCarleone
instructor

Nismo mi najgori

Postby DonCarleone » Fri Aug 15, 2008 8:27 pm

Glupost veka koju sa danas popodne cuo me je naterala da odustanem od vecerasnjeg takmicenja, lova jegulje. U razgovoru sa dvoicom predsenima RD Aarbug i Olten, Svajcarska (prvi kanton Aarau a drugi istoimeni Olten), o trenutnoj situaciji na vodi i o poredjenju sa Ribnikom, Savom Bohinjskom, i nekiim drugim rekama i sa zakonima koji se uvode i vec odavno praktikuju, dobio sam nesvakidasnji odgoovor. Popite casu vode i kilo secera i citajte dalje.

U SVAJCARSKOJ CE OD IDUCE GODINE BITI ZABRANJEN C&R. :shock: :?

Il su ludi il im noge smrde. I to su mi jednostavno pjasnili da je to mucenje riba i da ce biti jedino dozvoljen, za ribe ispod mere i da kada ispunis kvotu moras prestati sa ribolovom.

Evo sedim i nemogu da dodjem sebi a bas sam se spremio da doem malo na jegulje i na rostilj.

Djomla
guide

Re: Nismo mi najgori

Postby Djomla » Fri Aug 15, 2008 10:18 pm

:lol: ne mogu da verujem sta se tamo desava! :shock: Strava i uzas...

Ovamo u Srbiji moze da se i nosi i da se pusta, svejedno niko te ne dira! :evil: Ali eto vidis da ima mnogo gorih od nas.
You are only coming through in green rapid
====
big green river

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Fri Aug 15, 2008 11:45 pm

Mi volimo da maltretiramo ribe i živimo za trenutak kada se bore za svoj život na kraju naše strune, ali izgleda da većina Švajcaraca misli da je to isuviše okrutno da bi se ponavljalo na istoj nedužnoj životinji.

IgorNL
fly fisherman

Postby IgorNL » Sat Aug 16, 2008 12:24 am

Sledeci korak je potpuna zabrana ribolova.
Sasvim logicno i razumljivo za sve ljubitelje zivotinja koji nisu ribolovci.
To ce se desiti svima nama u zapadnoj Evropi ako ne uspemo da se izborimo za svoja prava.
Posto se na zapadu sve vrti oko novca i mi moramo da igramo na tu kartu..znaci da ciframa pokazemo
koliko se para vrti u nasem sportu.
Najgore sto mozemo da uradimo je da sami sebi uskracujemo prava.
U Holandiji su pre par godina zabranili ribolov grabljivica zivim kederima...malo ko iz udruzenja sportskih
ribolovaca se bunio zbog ovoga. Trgovci ribolovackom opremom su trljali ruke, nakon ove odluke jer im se povecala
prodaja vestackih mamaca.
Ja sam licno bio protiv ove odluke i glavni razlog je to sto je ta uredba samo jedan korak ka totalnoj zabrani sportskog ribolova.
Iz istih razloga sam i protiv totalnog C&R.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Sat Aug 16, 2008 8:40 am

Ipak sam noc proveo na vodi, u drustvu coveka koji je üre par dana postavio CH rekord (za ovu godinu) stuka 143cm 20kg 100gr.Pa mi je pojasnio o cemu se radi.

Igore 100% si u pravu. Udruzenje za zastitu zivotinja u kome sede cetri babe i dva zuba, je vrsilo toliki pritisak na vladu da se uopste sva vrsta lova zabrani.
A 8 basic instruktora i dva mastera u CH sede i cute i lade m......... Ovo mi je teze palo danas sto sam cuo nego bilo sta do sada u vezi ribolova.
Jednom sam pisao da su ovde pokrenuli sudski postupak protiv turske porodice koja je maltretirala ribu ulovljenu u ribnjaku i da su vlasnik ribnjaka i porodica platili kaznu. To im je verovatno dalo elana da pokrenu brdo gluposti.
Ali najgore od svga toga je da ce taj projekat zabrane vracanja ribe podstaknuti krivolov. Jer ja ako sam dosao da pecam ceo dan hocu da pecam ceo dan. A ne po njihovoj normi, uhvatio si tri ribe i sada idi kuci.
:confused-fish: :confused-fish: :confused-fish: :confused-fish: :confused-fish: :confused-fish:

A tirolac i vasek kuglu i zive kedere jos uvek dopustaju opravdavajuci to raznovrsnoscu mamaca. I jutros na dorucku sam opet predsednik kluba u kom sam poostaviio par nezgodnih pitanja, sto je na kraju kulminiralo mojim odlaskom sa bodovanja ulova. Za dve godine koliko lovim jos nijednom nisam morao da pokazem dozvolu. Na tu opasku njegov odgovor je "imao si srece".

Neznam, toliko sam verovao u ovu zemlju, da je sredjena i uredjena ali g..... tek sada doaze na povrsinu. Jednostavna konstatacija naucnika je da riba posle tri sekunda zaboravi sta se desilo, nije dovoljna da se ustvari pokrene C&R. Vidite i ovde u "svetu", ima papana ko kod nas. Samo sa ovim nasim mozes da se svadjas. A ovi ovde ti odma salju plave kuci.

Eto za one koji su razocarani u Balkansko zakonodavstvo da sebi bar malko olaksaju.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sat Aug 16, 2008 8:54 am

2+2=4 ekonomika je jasna (bar sa te strane), ako na neku vodu dodju 5 ribolovaca i plate po 20 eura to je 100,ali ako ispune kvotu od 3 ribe i odu kuci onda na ekskluzivnoj (manje vise) vodi se opet upraznjuje tih 5 mesta po 20 eura...tako da u stvari vikendom bi pecali ljudi u reviru a u kafani bi cekali oni drugi da ovi prvi uhvate ribu i odu da bi upraznili mesto a ko trlja ruke....? Pa naravno...ovo je samo jedna realno objasnjiva ideja za tako nesto,pa englezi su pokrenuli citavu industriju oko lova sarana,kupis boile koje saran jede u velikim kolicinama ,dodas im hemiju koje on pojacano jede (a pojede mnooogo) onda ulovljenu ribu pustis i ajmo ponovo....a proizvodjaci boila i aditiva trljaju ruke......

Ne kazem da ne treba pustiti ribu ili nesto slicno nego samo da na zapadu gde se sve vrti oko novca ima mnogo ideja kako isti napraviti i umnoziti.Ali sa druge strane mozemo biti mirni jer sve dok smo zainteresovani da trosimo novac na musicarenje i na revire i sve sto uz to ide niko nece ukinuti ribolov!!!

"Nismo mi najgori" ne nego smo cak bolji od nekih koji su nam mozda nekada bili uzor.....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

banefly
instructor

Postby banefly » Sun Aug 31, 2008 8:40 pm

Ta Švajcarska je dugo za nas i mnoge druge bila pojam pametnog, dobro uređenog društva. Od kako mi brat (već dve godine) tamo živi, polako sam počeo da menjam mišljenje zasnovano na stereotipima o tome kakva je to zemlja. Ovo je još jedan doprinos tome da počnem sasvim drugačije da mislim o njima.
Izgovor za zabranu je, pazi molimte, humanost prema životinjama. Sad očekujem da počnu da gaje pacove, kućne muve, bubašvabe i ko zna šta sve još od omiljenih živuljki, a sve u ime te humanosti.
Ne bojte se, nećemo mi dugo zaostajati za njima. I kod nas niču nekakva udruženja za zaštitu životinja pa će uskoro biti vrlo opasno ako neko odalami džukelu koja mu je prestravila dete ili se posrala u sveže ošišan travnjak. U ime humanosti, sterilišu džukele! Ko vele nek budu iste kao oni koji su to smislili, (ali samo u mozak isti)!
Da se vratim na ribolov. Šta li će sada reći naši "naučnici ihtiolozi" i kako će objasniti to što su one tri-četiri švajcarske babe skuvale. Šta će sad tamo biti sa silnim "autohtonim" vrstama riba koje su do sada bile zaštićene od istrebljenja.

Na sreću, u toj Švajcarskoj, koliko znam, ima dosta reka koje imaju status privatnog poseda na kojima će normalni ribolovci i dalje pecati po svome i koje ionako nisu namenjene sitnoj boraniji koja će, htela ne htela, morati da nosi kućama sve što upeca. Uh al će preparatori sada tamo da se narade. Svi će na zidovima imati divne nagrđene preparate trofeja koji skupljaju prašinu. Jadni Švajcarci!
The WT may not be the rod for the impatient angler. The WT is meant for the fisherman who makes every cast count... and enjoys every bit of it. There may be no finer rod for making close range presentations.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Sun Aug 31, 2008 9:09 pm

banefly wrote:Na sreću, u toj Švajcarskoj, koliko znam, ima dosta reka koje imaju status privatnog poseda na kojima će normalni ribolovci i dalje pecati po svome i koje ionako nisu namenjene sitnoj boraniji koja će, htela ne htela, morati da nosi kućama sve što upeca.

Taj zakon se ce se odnositi na celu Svajcarsku, BundesGesetz (kao kod nas Republicki), i vazice za sve vode bez izuzetka. Sto je njgore ljudi koji su lovili na reci EFFF-a Basic instruktora roberta Bugharda, koji zivi blizu mene, su do j...a nalozeni na tu pricu i prihvatajuju je kao najnormalnije.
Neznam ali njima se sistematski ispiraju mozgovi i ovom masom je lako upravljati. Sada polako shvatam sto nas mrze, Zato jer koristimo mozak i razmisljamo.

banefly
instructor

Postby banefly » Mon Sep 01, 2008 7:56 am

Da onda javljam bratu da se vrće ovamo dok nije postao švajcarac i totalno pobudaleo! A to što nas mrze, mogu da nam ga p****e (ako im dozvolimo).
The WT may not be the rod for the impatient angler. The WT is meant for the fisherman who makes every cast count... and enjoys every bit of it. There may be no finer rod for making close range presentations.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Thu Sep 04, 2008 1:10 am

A evo da nisam lupao gluposti, ako oza laze rog ne laze. Procitajte sami????????

http://www.rts.rs/page/stories/ci.html?view=story&id=14751&sectionId=7

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Sep 04, 2008 1:21 am

У Швајцарској је од сада забрањено "пецање удицом ако пецарош намерава да рибу врати у воду", као и коришћење живих рибица као мамаца.

Mislim da ovo moze da bude presudno u nekim novim migracijama stanovnistva. Ovaj clan bi pozelelo 99.9% nasih ljudi i osecam da ce se Svajcarska kotirati na ubedljivo prvom mestu potencijalnih zemalja za preseljenje :mrgreen:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Thu Sep 04, 2008 10:38 am

Imam jednog prijatelja koji živi u Švajcarskoj i peca pastrmke. Tamo je dozvoljeno loviti ih prirodnim mamcima, baš kao i u Francuskoj, Italiji i mnogim drugim zemljama. Ja sam se čudio tome i zaprepastio sam se kada sam shvatio da je, ono što je kod nas veliki greh, tamo sasvim normalan sportski ribolov.
Dakle, u Švici je dozvoljen prirodni mamac za lipljena i pastrmku, a zabranjen C/R.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Thu Sep 04, 2008 11:12 am

U Skandinaviji se nošenje ulovljene ribe podrazumeva!
Nesportski je samo ako je ne dotučete udarcem specijalnog čekića (priest) u glavu nego je pustite da izdahne na obali :D
Preporučujem Hardy Cane Priest za kvalitetno prekraćivanje muka.
http://www.sportfish.co.uk/products/314 ... poons.html
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Sale_Zupa
instructor

Postby Sale_Zupa » Thu Sep 04, 2008 11:14 am

Mixmaster wrote:Imam jednog prijatelja koji živi u Švajcarskoj i peca pastrmke. Tamo je dozvoljeno loviti ih prirodnim mamcima, baš kao i u Francuskoj, Italiji i mnogim drugim zemljama. Ja sam se čudio tome i zaprepastio sam se kada sam shvatio da je, ono što je kod nas veliki greh, tamo sasvim normalan sportski ribolov.
Dakle, u Švici je dozvoljen prirodni mamac za lipljena i pastrmku, a zabranjen C/R.

Ali je u Švici zabranjen ribolov pastrmke varalicom koja ima trokrake udice.Ovo znam jer su mi tako kaznili par prijatelja i to dobro
fantazija je vaznija od znanja
jer znanje je ograniceno

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Thu Sep 04, 2008 11:56 am

zeljinflyfisher wrote:
Ali je u Švici zabranjen ribolov pastrmke varalicom koja ima trokrake udice.Ovo znam jer su mi tako kaznili par prijatelja i to dobro

Nije istina, jer sam bar pecao na 60% vodfa u CH za koje se podrazumeva dozvola, znaci bez jezera i nigde nisu zabranjenje varalice sa trokrakom udicom (TrilingeHaken).

Mix
Na zivi mamac dozvoljeno je BILO loviti samo na nekim jezerima i ni na jednoj reci (ako si mislio na kedere).

Milance
Ovde ces da platis od 500 do 20 000 CHF kaznu ako ne ubijes ribu cim je izvadis iz vode, vec sam negde govorio o jednom skandalu na privatnom jezeru gde su bostan obrali turska porodica i vlasnik jezera.

Nezvanicno saznajem da je uzrok ovakvoj kampanji jedan tragican dogadjaj u parku pre oko 2godine kada je pit rastrgao dete. Da se ne bi videlo da je to uzrok, jer je dete turskog porekla, a svajcarci poznati nacisti, sakrili su se iza zastete zivotinja, tako da se ovoj gluposti smeju svi odreda koji se bar malko razumeju u ribolov.

Jer ako bi se zbog stranaca napali njihovi kerovi verujte da bi bile vece demonstracije sada na tajlandu. Kada su probali bog toga da uvedu obavezne korpe za kerove nea privatne televizije koja se nije tome suprotstavila i nasla razloga da se odredba ukunine.

Return to “Uhvati i pusti”