Koliko sam kolega naucio C&R

Predlozi, sugestije, za i protiv
simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Jun 09, 2008 11:47 pm

Mix, ako sam ja lepo rekao kako gledam na C&R onda znaci da postoje i ljudi koji razmisljaju tako. U mom najblizem okruzenju svi na tu temu razmisljaju vrlo prosto i jednostavno...isto!
E ako ti generalizujes i napises jedan post da je C&R prihvacen kao moda i izgovor, naravno da cu da reagujem jer ne prepoznajem sebe i svoje okruzenje u tim recima. Da si rekao "neki prihvataju C&R kao modu", to bi vec bila sasvim druga stvar.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Jun 10, 2008 12:02 am

Mixmaster wrote:Problem su oni koji slepo i neargumentovano slede "C/R" ili "hvataj dok ima" princip i koji predstavljaju one iz "suprotnog tabora" kao najveće neprijatelje...

Posto sam ocigledno iz "suprotnog tabora" vrlo me interesuje koje su to stetnosti C&R-a? I koje su to prednosti onog drugog?
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Jun 10, 2008 9:54 am

Ipak treba da shvatimo da "ima svega i svugde..." i da ne treba da nateramo druge da razmisljaju onako kako razmisljam ja ili bilo ko...treba svako da se razvija za sebe u ovom nasem musicarenju nekoga treba malo usmeriti nekoga ne ali sigurno ih ne treba cvrsto terati da rade onako kako mi mislimo da treba....a sta ako nismo bas 100% u pravu???
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jun 10, 2008 11:42 am

Pex, jesi ti video da neko nekoga tera na nesto? Svako radi po svojoj savesti i to je potpuno logicno i individualno.
Ko je jednom probao svezu morsku ribu za jelo, jasno mu je koja rupa je recna riba, ako je do krkanluka.

E sad jos recite da se ja ne razumem u jelo pa da napustim forum :D :D

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Tue Jun 10, 2008 2:00 pm

Naravno da ne praktikuju svi CR zbog imidža i mode i da ima i mnogo onih koji to rade zbog brige za riblji fond, ali i onih kojima riba nije potrebna pa ne bi da je bez potrebe nose.
Ima još dva, relativno nova razloga za prihvatanje CR-a:
1. Znam mušičare koji su pokušali da se mere ulovom sa najvećim mesarima među nama. Kada su uvideli da je nemoguće dostići neverovatne ulove onih koji su zaista prave ubice mušičarskim priborom, opredelili su se da odustanu od toga i prihvatili C/R. Zaista je tako, mada zvuči malo čudno, provokativno i donekle smešno.
2. Na zatrovanim rekama je kvalitet mesa eventualno ulovljenih riba pod znakom pitanja. Na takvim mestima i okoreli mesari oslobađaju ulov, pa im to ponekad pomogne da tu praksu primene i na ostalim mestima. U stvari, ubešen sam da prvi CR nije nastao na pastrmkama i ribama kvalitetnog mesa, već da su ljudi još od davnina oslobađali nekvalitetne ribe koje mirišu na mulj, poput bodorke, crvenperke, karaša...

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Tue Jun 10, 2008 2:15 pm

EsoX wrote:
Mixmaster wrote:Problem su oni koji slepo i neargumentovano slede "C/R" ili "hvataj dok ima" princip i koji predstavljaju one iz "suprotnog tabora" kao najveće neprijatelje...

Posto sam ocigledno iz "suprotnog tabora" vrlo me interesuje koje su to stetnosti C&R-a? I koje su to prednosti onog drugog?

Pazi, Esox, možda i nije toliko očigledno da smo iz suprotnih tabora. Ja sam negde na sredini i imam razumevanja i za jedne i za druge.
Štetnosti CR-a. Pisao sam o tome na onom sajtu, ali uradiću to i ovde, pod uslovom da ne izazovem lavinu burnih reakcija. Nadam se da će tako biti i potrudiću se da dobro osmislim i opišem eventualne štetnosti CR-a.

1. Više puta nabadana riba više nije sasvim normalan protivnik i nije cenjena kao ulov kod većine mušičara. Oni joj več nadevaju ime i prepoznaju je kao domaću životinju. Mnogi od nas vole da ulove ribu koju niko pre nije dirnuo i zovemo je "divlja riba". Ostale ne priznajemo kao trofej.
2. Kod CR-a nema pravog upoređivanja ulova među mušičarima. nas uvek interesuje koliki je naš ulov u odnosu na naše drugare, pa volimo da vidimo i njihov ulov. CR to ne omogućava na pravi način, jer se sve svodi na slike i priče, a i jedno i drugo nije tvdr dokaz ulova. Primetio sam da CR omogućava "razmnožavanje" ulova i nekako redovno svi imaju približan i bogat ulov. Kada se nosi ulov tu je stvar mnogo drugačija i čistija.
3. CR ne odgovara proizvođačima riblje mlađi za poribljavanje, jer ih direktno ugrožava i smanjuje potražnju za njihovim proizvodima. Razvoj CR-a mi se logički ne podudara sa razvojem ove delatnosti iz oblasti ribarstva.
4. CR nas kod zaštitnika prirode predstavlja kao ljude koji nisu na reci da bi lovili, već da bi samo maltretirali životinje. Pitanje je dana kada će se neko od njih oglasiti i optužiti nas za neviđeno iživljavanje nad životinjama.

Bla, bla, bla.... ima zašto je CR dobar, ali Esoxovo pitanje je "Šta je loše u CR-u". Evo, ja sam razmislio, pa mu dao svoje odgovore.

alp
guide

Postby alp » Tue Jun 10, 2008 2:41 pm

Mix, daj se smiri.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Jun 10, 2008 3:10 pm

Randjo nisam dobio odgovor na drugo pitanje iz mog posta? Ili su "mane" C&R-a ustvari i prednosti onog drugog kako si ga slikovito nazvao "hvataj dok ima"?

Posto sam ostao uskracen za pola odgovora ajde da se pozabavimo sa ovim "manama" C&R-a!

1. Više puta nabadana riba više nije sasvim normalan protivnik i nije cenjena kao ulov kod većine mušičara. Oni joj več nadevaju ime i prepoznaju je kao domaću životinju. Mnogi od nas vole da ulove ribu koju niko pre nije dirnuo i zovemo je "divlja riba". Ostale ne priznajemo kao trofej.

Vise put uhvacena pa vracena riba moze samo da postane manje naivna nego ona koja nikad pre nije bila ulovljena.. sto nekom zaista ne ide u korist.. Po cemu se prepoznaje "divlja riba", i kako mozes biti siguran da je pre tebe neko nije ulovio i vratio nazad... Cini mi se da ovo nema a ma bas nikakvog smisla... Ako ovo ne uspes da razjasnis cela prva mana je potpuno besmislena...

2. Kod CR-a nema pravog upoređivanja ulova među mušičarima. nas uvek interesuje koliki je naš ulov u odnosu na naše drugare, pa volimo da vidimo i njihov ulov. CR to ne omogućava na pravi način, jer se sve svodi na slike i priče, a i jedno i drugo nije tvdr dokaz ulova. Primetio sam da CR omogućava "razmnožavanje" ulova i nekako redovno svi imaju približan i bogat ulov. Kada se nosi ulov tu je stvar mnogo drugačija i čistija.

Da li smatras da svi svoje komplekse lece na vodi musicareci? Da li se musicarenjem bave zbog drugih ili sebe? Ako se pogleda ovo uopste nije nikakva mana za nekog ko ne pati od toga da uvek mora da uhvati vise ribe od drugih... Da ni ovo nema nikakve veze govore i pravila mnogih takmicenja na kojima se u potpunosti postuje C&R i gde se boduju samo ribe koje su vracene u vodu!

3. CR ne odgovara proizvođačima riblje mlađi za poribljavanje, jer ih direktno ugrožava i smanjuje potražnju za njihovim proizvodima. Razvoj CR-a mi se logički ne podudara sa razvojem ove delatnosti iz oblasti ribarstva.

Ni ovo nije mana! Mozda jeste za biznis nekog ko se bavi proizvodnjom riblje mladji, ali svakako za nas musicare nije! Zbog cega placati dodatne troskove da bi se nadomestilo ono sto smo oduzeli prirodi, kad nemoramo da oduzmemo nista? Nigde veze...

4. CR nas kod zaštitnika prirode predstavlja kao ljude koji nisu na reci da bi lovili, već da bi samo maltretirali životinje. Pitanje je dana kada će se neko od njih oglasiti i optužiti nas za neviđeno iživljavanje nad životinjama.

Opet ni ovo nije mana C&R-a!
Hmm... volja za zivotom je cudo i svuda u prirodi je prisutna... Ajde malo da pretumbamo pricu... Da mozes da biras da li bi odabrao da ti neko uradi pirsing od kojeg ces se oporaviti posle par dana ili da te ubije na licu mesta?

Ja ovde zaista ne vidim ni jednu manu C&R-a.
Last edited by EsoX on Tue Jun 10, 2008 7:22 pm, edited 6 times in total.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jun 10, 2008 3:40 pm

EsoX wrote: Da mozes da biras da li bi odabrao da ti neko uradi pirsing od kojeg ces se oporaviti posle par dana ili da te ubije na licu mesta?

Ahahahahaha :D :D :D

Gde nadje Randju i pirsing sad si naj**ao :D :D

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Jun 10, 2008 4:04 pm

Mixmaster wrote:3. CR ne odgovara proizvođačima riblje mlađi za poribljavanje, jer ih direktno ugrožava i smanjuje potražnju za njihovim proizvodima. Razvoj CR-a mi se logički ne podudara sa razvojem ove delatnosti iz oblasti ribarstva.

Pitaj dr.Lugica sta misli o ovome kada se budete videli i videces gde je u stvari greska!

Sale_Zupa
instructor

Postby Sale_Zupa » Tue Jun 10, 2008 9:11 pm

Ja sam zagovornik C&R-a,a zašto? Samo jedan je razlog.Da je drugačije (iovako "slabe") vode bi bile totalno puste
fantazija je vaznija od znanja
jer znanje je ograniceno

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Wed Jun 11, 2008 12:43 am

Momci, nije pametno da mi postavljate podpitanja. Ovom forumu pristupam sa posebnom opreznošću i kulturom, jer ga ne poznajem dovoljno, pa neću više polemisati o stvarima koje nisu vezane za prilično jasan naslov.
Mogao bih do kraja života da raspravljam sa Esoxom, ali ovde to neću uraditi. Dozvoliću da zadrži svoja razmišljanja. Svoje sam izneo i to je sve.
Ipak, vratiću se ovoj korisnoj i nedvosmislenoj temi. Kao što već napisah ja sam privoleo CR-u mnoge mušičare. Dodao bih još nešto onom mom "čuvenom" uticaju na režim ribolova na jedinom mušičarskom CR reviru na jugu Srbije.
Kao osnivač i višestruki predsednik Mušičarske Sekcije u Nišu organizovao sam nastupe niških mušičara na raznoraznim takmičenjima. Na nekim od njih većina niških mušičara po prvi put se susrela sa praksom ulovi i pusti.
Kada se sve sabere uvukao sam u CR fazon milom ili silom bar 200 mušičara i to smatram apsolutnim rekordom ovog dela sveta. :D
Najzanimljivije je to da sam ja zapravo protivnik opšteg CR-a, pa mi "na glavi sede" upravo oni koje sam uputio u CR.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Wed Jun 11, 2008 2:08 pm

Mixmaster wrote:Momci, nije pametno da mi postavljate podpitanja. Ovom forumu pristupam sa posebnom opreznošću i kulturom, jer ga ne poznajem dovoljno, pa neću više polemisati o stvarima koje nisu vezane za prilično jasan naslov.
Mogao bih do kraja života da raspravljam sa Esoxom, ali ovde to neću uraditi. Dozvoliću da zadrži svoja razmišljanja. Svoje sam izneo i to je sve.
Ipak, vratiću se ovoj korisnoj i nedvosmislenoj temi. Kao što već napisah ja sam privoleo CR-u mnoge mušičare. Dodao bih još nešto onom mom "čuvenom" uticaju na režim ribolova na jedinom mušičarskom CR reviru na jugu Srbije.
Kao osnivač i višestruki predsednik Mušičarske Sekcije u Nišu organizovao sam nastupe niških mušičara na raznoraznim takmičenjima. Na nekim od njih većina niških mušičara po prvi put se susrela sa praksom ulovi i pusti.
Kada se sve sabere uvukao sam u CR fazon milom ili silom bar 200 mušičara i to smatram apsolutnim rekordom ovog dela sveta. :D
Najzanimljivije je to da sam ja zapravo protivnik opšteg CR-a, pa mi "na glavi sede" upravo oni koje sam uputio u CR.

Randjo posto rece da forum ne poznajes dovoljno uvek ocekuj da ti neko postavi pitanja i podpitanja kad god napises nesto sto za nekog nema logike. Da li je to pametno ili ne, ne znam ali je praksa takva. I ne moras se suzdrzavati da das odgovor na takva pitanja.. i ako se skrene sa teme sve prebacimo u novu i sve lepo funcionise...

Da umalo da zaboravim.. hvala ti sto si bio tako velikodusan pa mi ostavio pravo da zadrzim svoje misljenje.

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Wed Jun 18, 2008 1:09 pm

Davno pre nego što su se pojavili ovi mušičarski forumi, u jednoj knjizi nazvanoj "Osnove mušičarenja", autor je posvetio celo poglavlje oslobađanju ulova, Catch And Release-u. Ta knjižica je prodata u nekoliko stotina primeraka i sasvim sigurno doprinela širenju novog običaja među ribolovcima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Koky

Postby Koky » Wed Jun 18, 2008 5:54 pm

"Cime se budale diche - toga se normalni stide!"

Prvo, to nije knjiga vec njesra formata izvidjacke knjizice ili ferijalnog saveza!
Drugo, pokradene su sve slike u njoj, kao i veliki deo sadrzaja, jer ti tada o musicarenju nisi znao ama bas nista a ne znas ni sada, vec samo zagadjujes okolinu i nista vise.
Trece, stap i kanap ti je dao i pokazao tvoj bivsi kum, ako se ne varam, Vanja Stojanovic. Ne pominji istoriju tvog nastanka i angazmana, deluje smesno na trenutke, ispada da si time poceo da se bavis pre Rimljana! Ovo sam vec rekao jednom prilikom na org-u. Sa jos jednim kumom si od skora u zavadi, koliko cujem sa Kuzmom i to iz istih razloga i motiva koje nameravas i ovde da ispovracash!
Cetvrto, kad si vec to napisao "knjizevnice" mogao si i sam da procitas i malo se edukujes po tom pitanju a ne da onom jadnom klenu guras strokave prste u pluca!
I peto: hijenama ovde nije mesto, to moras da shvatis. Ovaj sajt su podigli i drze ga ozbiljniji ljudi.

I shesto: budi dobar i artikulishi se, da se Koky ne naljuti!

A vi drugovi admini, izigravajte finjaka do mile volje ali mislim da ce vam se obiti o glavu, kadtad! To se desilo i ekipi u Nishu i org-u. Vuk dlaku menja, ali cud nikada.

Pamet u glavu!

Return to “Uhvati i pusti”