C&R ribljih vrsta koje ne podnose dugu borbu na stapu

Predlozi, sugestije, za i protiv
oldsurehand
Forum administrator

C&R ribljih vrsta koje ne podnose dugu borbu na stapu

Postby oldsurehand » Thu Nov 29, 2018 1:20 am

Pitanje za sve posetioce foruma, koje je i jedno filozofsko pitanje:

Da li bi sa uzivanjem musicarili vrstu riba ako bi unapred znali da te ista vrsta riba ne podnosi C@R dobro? Pod tim mislim da ih podnosi daleko losije nego pastrmka i lipljen...tj. smrtnost je izuzetno velika nakon pustanja. Uz to, ista vrsta nije za trpezu, tako da nemate veliki razlog da ulovljenu ribu zadrzite?
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Milance
master of fly fishing

Re: C&R ribljih vrsta koje ne podnose dugu borbu na stapu

Postby Milance » Thu Nov 29, 2018 3:42 pm

Prilično zamršeno pitanje, naročito ako ne znam koja vrsta (i koliko je atraktivan ribolov) je u pitanju. Sasvim sigurno bih mušičario u početku - što iz radoznalosti što iz puste želje da upišem novu vrstu. Isto tako bih verovatno i prestao ako gledam kako ribe crkavaju posle puštanja...
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Thu Nov 29, 2018 8:56 pm

Slicno mislim kao i Mita. Iskreno, ne poznajem ni jednu riblju vrstu koja lose podnosi C&R

falco
guide

Postby falco » Thu Nov 29, 2018 11:04 pm

I mene zanima koja je vrsta ... iako znam da nije "naša".

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri Nov 30, 2018 3:17 am

Radi se u lucu, maloj tuni (false albacore). Znaci riba koje ima u Jadranu i celom Sredozemlju. Ultra-atraktivna za pecanje bilo kojim priborom, a narocito musicarskim. Ova riba nece da se preda, bori se do smrti, a definitivno se zna da mnoge uginu i kad na izgled odplivaju OK. Mnoge ne mogu da se "probude" prilikom pustanja i lepo se vidi kako idu pravo na dno. Kao i sve tune, imaju puno krvnih sudova u ustima, te lako i obilno krvare kad ih udica ubode...sto je sigurno fatalnije nego kod mnogih drugih vrsta riba.

Kao vrsta smatraju je ne ugrozenom, za razliku od mnogih tuna koje su komercijalno pozeljne. Ali bas zato, niko ne zna kakvo je pravo stanje njihove populacije. Veliki broj se ulovi mrezama...ovo znam jer razgovaram sa komercijalnim ribarima... I verovatno se prodaju po jako maloj ceni.

Svi sportski ribolovci (kako spin tako i fly) znaju za ovo ali ne znam nikoga ko je prestao da ih peca zbog gore navedenog… Stavise, meni je to najdraze pecanje i ne propustam ni jedan slobodan dan dok sezona traje. Zvuci surovo ali tako je. Donekle resavam ovaj problem tako sto neke od ulovljenih riba dam kolegama ribarima iz Azije sa kojima cesto pecam...oni vole da ih jedu. U poslednjih par godina pojavljuje se veci broj video snimaka na youtube kanalima gde se popularise konzumiranje ove ribe...
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Fri Nov 30, 2018 8:27 am

Posle ovog važnog saznanja najverovatnije bih se polomio da nađem odgovarajuće recepte :) Teško da bi me išta sprečilo da ih lovim da su mi negde u blizini...
P.S. Nije baš neko poređenje ali ovde je izuzetno popularan lov bandara na UL spining opremu, a i mušičari ga ne zaobilaze iako je praktično neupotrebljiv za konzumaciju što zbog veličine što zbog teškog čišćenja.
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

tommylee
guide

Postby tommylee » Fri Nov 30, 2018 2:10 pm

Bandar je još uvjek nepoznata riba za nas.Ima ih jako kapitalnih a najčešće dolaze sitni.Zanimljivi su jer uzimaju halapljivo i daju solidnu borbu na UL.Ja nisam imao sreću da uhvatim nekog ozbiljnog.A za čišćenje ima fora,guli se kompletan za dve sekunde.Ima na jutjubu ;)
P.S.
Kod mene ga zimi love na "parče" a love se i po 1,5Kg komadi!

Što se tiče C&R ja sam da se mnoge naše ugrožene vrste puštaju.Jer je veća šansa za preživljavanje i reprodukciju nego da se sve nosi što je praksa!

Return to “Uhvati i pusti”