Rukohvat, pluta..

Mušičarski štapovi
EsoX
Carp Ninja!

Rukohvat, pluta..

Postby EsoX » Sat Jan 12, 2008 5:06 am

Koliko puta vam se desilo da vam se neki stap nesvidi samo zbog oblika i velicine plute? Iako svi gledamo akciju, tezinu stapa, boju blanka... sam rukohvat je cesto najzasluzniji dali ce vam neki stap lepo leci u ruci ili ne. Do sad sam imao priliku probati par stapova koji mi se nisu svideli samo zbog oblika ili duzine plute. Kad je pluta previse uska stap mi se stalno "vrpoljii" po ruci (pogotovo u driftu i ponovnom stezanju stapa), tera me da vise stezem plutu, a samim tim i zamara ruku. Imam utisak da mi se ruka vise umori sa stapom koji mi zbog rukohvata nije legao, nego zbog par grama tezeg stapa. Kod nekih stapova sa prekratkom plutom desavalo mi se da kaziprst tacno legne na "hook keeper" svakako vrlo neudobno i teralo me da menjam sam grip. Koliko vidim na modernim stapovima se mogu sresti uglavnom 2 razlicita tipa rukohvata, half wells (na laksim klasama) i full wells (na visim klasama)... ciji se pojedine dimenzije razlikuju od stapa do stapa. Svet rod buildinga svakako pruza mnogo vise opcija tako da mozete sebi napraviti rukovhvat po vasoj meri..

Koliko je vama vazan ovaj faktor i koliko obracate paznju na njega prilikom izbora stapa?
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jan 13, 2008 9:03 pm

Winston forever :D

Meni toliko odgovara pluta na WT i LT seriji da je to neverovatno. Ni jedna im nije ni prici. Za mene idealan oblik i debljina.
Smetaju mi tanke plute i nesvesno pocinjem da stezem stap, valjda je zbog toga moj Boron IIx zavrsio u rukama dusmanina :D
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jan 17, 2008 3:16 am

Po meni lepu plutu ima TXL, nezna i udobna.

simpson H wrote:Smetaju mi tanke plute i nesvesno pocinjem da stezem stap, valjda je zbog toga moj Boron IIx zavrsio u rukama dusmanina :D

Od svih "Sage Value" najlepsu plutu ima Boron IIx :lol:
Nije ti lego kad imas prste ko kobasice hahaha :wink:

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Thu Jan 17, 2008 3:28 am

Meni se rukohvat na mom Winston XTR 8wt nesvidja, posto je jako stanjen na jednom delu. Najlepse mi je legla pluta na Abel-u taman je bila po mojoj meri ali slomih i taj stap...
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jan 17, 2008 9:40 am

flydoc wrote:Po meni lepu plutu ima TXL, nezna i udobna.

simpson H wrote:Smetaju mi tanke plute i nesvesno pocinjem da stezem stap, valjda je zbog toga moj Boron IIx zavrsio u rukama dusmanina :D

Od svih "Sage Value" najlepsu plutu ima Boron IIx :lol:
Nije ti lego kad imas prste ko kobasice hahaha :wink:
Kakve to veze ima sa prstima? Pa bre tanka mi je ta pluta i nesvesno stezem stap. Pogledaj plutu na LT ili WT...idealna.

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Thu Jan 17, 2008 9:58 am

Mnogo je vazan, Radak!
Zato sto predstavlja "kriticno" mesto dodira ruke i stapa. U stvari, upravo na pluti i preko plute se odvija najveci transfer zabacajne energije, zato je to mesto toliko vazno!
Najbolje je kada plutu prilagodite sopstvenim potrebama. To se radi u "kucnoj radionici" brusnim papirom od 200 gradi (onaj ultra fini!) ali ga prethodno ovlazite, da rad bude jos finiji!!!

Cheers,

Alexa.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Thu Jan 17, 2008 1:06 pm

Slazem se Aco u potpunosti oko vaznosti samog rukohvata. Sto se tice kucne radinosti u nekim slucajevima je odlicno resenje, ali za probleme koje je bojan naveo kad je pluta previse uzak rukohvat nema pomoci. Takodje kod malo jeftinijih stapova desi se da pluta nije najbolje zalepljena pa osetite da negde dise pod rukom mada i to se da resiti.

Bar meni na nekim "custom made" stapovima, sam rukohvat dodje kao ukras ukoliko se ne pretera i uradi previse sareno.

Ponekad vrlo elegantno izgleda, pogledajte recimo Vladanov warmwater specijal...

Image

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Mar 12, 2008 3:27 am

Jos jedan primer slicnog rukohvata...

Image

Ova "sarena" pluta ima i zastitnu ulogu (pored dekorativne)-neuporedivo je tvrdja od regularne plute i odlicno stiti rukohvat tamo gde je najmanje otporan na udarce i sl.

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Wed Mar 12, 2008 11:32 am

Vladane, sta si joj uradio pa izgleda ovako "cool" napred? Dobra stvar! Scott ima na nekim modelima a posebno na bambusu, izgleda savrseno!!!

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Mar 12, 2008 4:01 pm

Aco, ako mislis na plutu, radi se o prstenu kompozitne plute koja je prosarana tamnim i svetlim sarama. Ako mislis na blank, radi se o pazljivom nanosenju finisa.

Miloš
guide

Re: Rukohvat, pluta..

Postby Miloš » Wed Apr 04, 2012 6:27 pm

Meni tanak rukohvat nikako ne odgovara.

Zimus sam nabavio polovan Sage LL 490, rađen od blanka. Odličan štap ali plutani rukohvat je jako tanak,ultra fine model.

Juče sam par sati pecao tim štapom i štap tj. rukohvat mi se stalno migoljio u ruci tako da sam morao pri zabacivanju da ga stežem.
Zato me danas boli šaka a to mi se do sada nije dešavalo, čak ni kada 4 meseca intenzivno pecam.
Kada bih sa ovim štapom povezao 10-ak ribolovnih dana mislim da bih završio na ortopediji.
Doduše, imam prilčno velike šake, verovatno bi nekom ova tanka pluta bila odgovarajuća.

Danas sam iz Taimena naručio half wells rukohvat http://www.taimen.com/en/rs/product/cor ... 1722/89517
koji će mi sigurno više odgovarati.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Apr 04, 2012 8:17 pm

Nije bol u saci direktno vezan sa debljinom plute vec sa preteranim stezanjem iste i previse energije u zabacaju. Istina je da deblju plutu sugestivno manje stezes i ne bojis se da ce ti "ispasti stap" ali isto bi trebao da primenis i na tanju.

rango
fly fisherman

Postby rango » Wed Apr 04, 2012 9:11 pm

Upravo oblik i duzina plute na kecu je bio razlog da se odlucim za samogradnju mozda je sestica i bolja od petice ali sam je probao sa fabrickom plutom i posvadjali smo se prilikom mahanja.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Apr 04, 2012 9:47 pm

Kako su ukusi razliciti, meni pluta na One prva liga i pravim sebi istu na skroz drugacijem stapu.

prota71
instructor

Postby prota71 » Wed Apr 04, 2012 10:10 pm

simpson H wrote:Kako su ukusi razliciti, meni pluta na One prva liga i pravim sebi istu na skroz drugacijem stapu.

Her Boki, a sta kazes za duzinu plute na kecu???
U stvari ti si probao Ljubin cke...uff...mislio sam na fabricku formu sorry :oops:

Return to “Fly rods”