Provodnici

Mušičarski štapovi
radezamora
fly fisherman

Re: Provodnici

Postby radezamora » Thu Dec 26, 2013 8:42 pm

Neki postovi iz 2012. god.
Sale:
Mislim da ima vise do uslova koriscenja, ovo posebno vazi za stapove novije generacije.
Po nekim dosdasnjim iskustvima i razmeni istih medju svima nama, dosao sm do zakljucka da nisu namenjeni livadarenju i nekom preteranom maltretiranju, dok na primer u uslovima normalnog ribolova ostaju netaknuti.
Opet ovo ne vazi za stare modele stapova gde su provodnici nesto deblji ali isto tako trpe sva moguca mltretiranja i izivljavanja po livadi i vodi, kao na primer XP iliSP kod SAGE
Buda.k:
Sta znaci uslovi koriscenja Xi3 namenski pravljen za strimere, more,stuku 30 izlazaka na bare i kanale provodnici osteceni a pritom struna uvek bacana iz basketa. Sage One 2 od 2. Prvi bio 6-7 puta na livadi i jednom kod Simpsona ispred radnje vrsni sprovodnik se oljustio spala zastita od nikla ili hroma, drugi posle 3 livade isto oba stapa vracena na zamenu a nisu stigli do vode. Na XP i SP moze na Xi3 i One ne moze to je bre smesno za stap takve klase. Dva vrhunska stapa sa u najmanju ruku diskutabilnim provodnicima.

Posle 2 godine pecanja sa stapom SAGE XP 586, ukupno 25 izlazaka (stap cuvan , verovatno sam drugi vlasnik ) dobio sam ovo kao na prilozenoj slici-ocajno!.
Image

Prosle godine nista nisam primetio. Ove godine na 15 izlazaka sam koristio nov cekrk Rapture AMC na kome se ne primecuju bas nikakvi znaci koriscenja/ u jednoj temi sam mnogo kudio sage cekrke serije 1650/, na zadnjih desetak izlazaka bila je namotana Bario MILLARD struna, kupljena letos od DJOLA-Nis.
Karika je prva do cekrka, za ovih 40 godina meni uvek problematicne,a proslavljeni Lefti Kreh tvrdi da za duze izbacaje treba koristiti karike veceg precnika/koje obicno proizvodjaci ne ugradjuju/, tu na skici on prikazuje dvostopalnu sa nekim keramickim uloskom. Pecam klena na Z. Moravi, 70% su zabacaji overhead i kruzni zabacaj, uslovi svakojaki/slazem se sa Djolovim pobrojanim ciniocima koji uticu na karike/. Sale se javio da ima kod nas karika u prodaji, moze li da nesto odgovori detaljnije na npr.pm, predlozio bih velicinu fi 12 mm, ostalo prepustam njemu.
PS. Poucen iskustvom zadnjih 30-ak godina sam odmah pred prvo pecanje obavezno menjao fabricke zicane, jeftine alke, onim jednostopalnim, kod majstora u Kraljevu, prvo oca a onda i njegovog sina, no nijedan stap nije bio SAGE. Sage launch 690 se drzi jos malo, ima mu 5-6 godina.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Thu Dec 26, 2013 10:17 pm

Ja nikada nisam imao slican problem sa provodnicima niti iko od mojih prijatelja , izuzimajuci Senu koji je napravio riseve na provodnicima od tcx a , koristeci ga ispred kafica , mada i sa tim risevima mu ne smeta nista u ribolovu.
Ako ti je ovo prvi perovodnik do cekrka , jedan ti fali .
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Dec 26, 2013 11:31 pm

Tacno ti fali jedan a mislim da imas stap radjen od blanka jer to nisu karike koje Sage stavlja na svoje stapove.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Fri Dec 27, 2013 8:24 am

Ajde da dodam i ja - prvi provodnik do čekrka nikada nije žičani već sa uloškom (keramičkim,...) baš zbog povećanog opterećenja. A i Bojan je u pravu ovo sigurno nije fabrički Sage provodnik (uvek su dvostopalni) već je štap sigurno rađen od blanka ili su već menjani provodnici...
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Fri Dec 27, 2013 11:54 am

stap sa naznakom sage xp -586-4(sad cu uvek sumnjati i u "originale")sam kupio od jednog naseg forumasa, a cuo sam posredno da je radjen negde u Austriji, od blankova, eto i tu koristi za nas sta se sve desava, ovo je prvi prsten-karika na drugom delu, na prvom nema nijedan. pokusacu i da slikam raspored karika na ta gornja tri dela a sad samo da kazem da na drugoj sekciji imaju tri alke(sa ovom osakacenom kao prvom, inace i sledeca je istih dimenzija), trecem su takodje tri , a na cetvrtoj-vrsnoj ukupno 5.
zahvaljujem na primedbama, videcu sta mi dalje sledi.

schok
guide

Postby schok » Fri Dec 27, 2013 12:00 pm

uslikaj ga celog da vidimo na sta to lici!

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Fri Dec 27, 2013 1:26 pm

radezamora wrote:stap sa naznakom sage xp -586-4(sad cu uvek sumnjati i u "originale")sam kupio od jednog naseg forumasa, a cuo sam posredno da je radjen negde u Austriji, od blankova, eto i tu koristi za nas sta se sve desava, ovo je prvi prsten-karika na drugom delu, na prvom nema nijedan. pokusacu i da slikam raspored karika na ta gornja tri dela a sad samo da kazem da na drugoj sekciji imaju tri alke(sa ovom osakacenom kao prvom, inace i sledeca je istih dimenzija), trecem su takodje tri , a na cetvrtoj-vrsnoj ukupno 5.
zahvaljujem na primedbama, videcu sta mi dalje sledi.

Rade, donesi ga u Ks na preradu

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Fri Dec 27, 2013 6:15 pm

milance, ne verujem da su menjane karike, poznavajuci prodavca iz mog kraja-samo to.
oko mehanizma trosenja. vremenom-koriscena mallard struna , je mogla da upadne u taj zleb/ne mogu da bas tvrdim jer mi je trenutno namotana na veliki petlitarski balon /, naravno ne ide ona uvek bas po tom zlebu, ali je profil strune i zleba priblizno isti, pitanje uzroka i posledice-mozda neko i zna da objasni. struna malo ispucala u vrsnom delu-nekoliko metara valjda, ali svud podjednako.koroziju iskljucujem jer ima tragova strune na lakiranom delu ispod/do karike.
slikacu stap u nedelju ako bog da.
ivke, hvala puno. saljem ti i pm.

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Sun Dec 29, 2013 8:30 pm

evo stapa sage 586 iz 4 dela,malo losija fotografija.
1deo - bez provodnika
2deo -3 provpdnika
3deo -3 provodnika
4deo(vrsni) -5 provodnika
dakle ukupno 11 komad, i svi zicani.

Image
Dakle, nijedan sa keramickim uloskom.Pronasao sam jedan keramicki u srbiji, unutrasnji precnik 12 mm/tako stoji u ponudi/?

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Dec 29, 2013 9:05 pm

Vrlo neobicno da se na mesto prvog (striping) provodnika stavlja obican veliki jednostopalni provodnik. Takodje raspored se malo razlikuje od onog koji sage preporucuje za taj blank. Odnesi to kod bilo kog majstora koji radi popravke stapova i nek ti zameni taj ptovodnik sa provodnikom velicine 12mm.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Dec 30, 2013 9:17 am

Ovo je bio blank sa vec uradjenom plutom bez provodnika, imalo je takvih nekoliko u ovoj gomili.
Ovaj stap ovde je namotao neki priuceni majstor, Dane je dobro primetio, tako da bi ja to sve ponovo izmenio i postavio kako treba.
Pitanje je samo da li taj novi majstor ima rastvarac da skine lak?
Last edited by sale on Mon Dec 30, 2013 9:18 am, edited 1 time in total.
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 30, 2013 10:12 am

Ovo je ja mislim bivsi dr. Gavrin stap kupljen kod pokojnog Saleta iz Borce. Dosao je sa uradjenom plutom a MG servis je namotao karike koje je imao.

Sent from my GT-P5100 using Tapatalk

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Mon Dec 30, 2013 1:52 pm

G. Simpson, stap je kupljen od SALAZUPE, probali Salezupa, ja i Nikola iz Trstenika-koji je njim bio odusevljen, uz Rasinu,ima ga slikanog u oglasima na nekim nasim sajtovima. Mozda su umesana i ta dvojica! Ajde sad da vise ja ne komplikujem, i hvala svima na savetima.

nikolats
vuna

Postby nikolats » Mon Dec 30, 2013 5:25 pm

cika Rade,naravno da su pored vas umesana i ta dvojica,jedan vas je vozio a drugi vam prodao stap.Koliko se secam taj stap je Sale poruceno kupio za nekog lika koji ga je kasnije ispalio i za iste novce prodao vama.Na livadi su tada bila dva xp.a(jedan fabricki i jedan motan) i gomila kanapa.I jos uvek mislim da ste tada za malo novca kupili jako dobar stap i da ste pre kupovine dobro znali sta kupujete...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 30, 2013 5:54 pm

Ama bre taj stap je bio kod mene, ja sam ga prodao Saletu Zupi, prethodni vlasnik je dr. Gavra koji malte ne nije ni pecao sa njim. I stapu ne fali ama bas nista sem te prve karike koja u najgorem slucaju moze da te kosta 5e. I stap je odlican, za karike nemam pojma kakvog su kvaliteta.

Return to “Fly rods”