Rod building-samogradnja

Mušičarski štapovi
EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Aug 24, 2007 11:56 am

Zox wrote:
EsoX wrote:... Ispada da je grafit vrlo skupih i dragocenih materijala jer je za svega par grama grafita placa i po xxx$... Mozda je i tehnologija proizvodnje toliko skupa.... aj te ljudi bas smo ovce.

Grafit je Vrlo jeftin a tih 2 do 5-6 lista(u zavisnosti od sekcija štapa) ne koštaju više od 10-tak dolara ali ono što je SKUPO je rad utrošen da se napravi kvalitetan štap. Kineze to može da košta 10-20 evra ali ako se hoće vrhunsko onda tu dolaze novi troškovi.
Prošle nedelje sam na Discavery kanalu gledao serijal "How made it" i baš su pokazali sve faze izrade jednog T&T dvodelnog štapa.Moglo se videti kako se on stvara od 2 listića grafita,kako se peče,motaju sprovodnici, stavlja pluta,koliko se ulaže u "šminku" ali nisu pokazali koliko je proračuna i izradjenih prototipova bilo potrebna da bi se tako "lako" napravio završni koji se serijski proizvodi.
Malo je off ali sam imao potrebu da se oglasim :D
Uostalom koliko Šumahera ima na ovom svetu a koliko se Ferarija proizvede i proda svake godine.Veruj da taj neko ko ima da plati nije veverica čim je zaradio tolike pare :shock: . Ipak je ovo ljubav a svi bi da bude savršena :lol: :lol: :lol:

Dobro sam upoznat sa cim proizvodjaci pravdaju svoju visoku cenu stapova...Koliko ostavljaju trgovcima da se ugrade... sa druge strane odlican vrhunski grafit se moze naci i za mnogo manje para a da sa karakteristikama ne zaostaje mnogo ili uopste... ja sam samo plitko zagrebao u vode rod buildinga i vidim da je to jedan sasvim drugi svet... tu su za mene neke nepoznate firme za koje nikad pre nisam cuo a hvale ih na sva usta... Batson, Dan Craft, Rainshadow, CTS....u poredjenju sa blankovima firmi koje rade stapove ovi blankovi su ipak jeftiniji... Ja sam za sad samo probao Dan Crafta a o kakvom blanku se radi pirajte Rabbita ili Sene koji su ga probali sa odgovarajucom strunom...a bez shipinga me je izasao 150$ + dobra volja... i svakako mi je u ruci drazi od bilo kog fabrickog stapa.
Last edited by EsoX on Fri Aug 24, 2007 12:06 pm, edited 2 times in total.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 24, 2007 12:06 pm

Dane, ovde pricamo o fabrickim stapovima, samogradnja ipak zasluzuje poseban topic. Mnogo toga moze da se dobije ali mnogo toga moze i da se izgubi samogradnjom, a dostupnost materijala je posebna prica.
Lako je onima koji zive u USA, ekonomski razmisljajuci, Vladan napravi stap ne svidi mu se, oglasi ga na ebay-u i kraj price. U nasem slucaju napravimo stap od vrhunskog blanka, kosta nas 300e, razocaras se i shvatis da ti ne odgovara, prodas ga za 80e :D
Za sada se samogradnja kod nas svodi na cist entuzijazam ali ohrabrujuce je videti da varalicari sve dublje gaze u tim vodama, pa ima nade i za nas musicare...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

banefly
instructor

Postby banefly » Fri Aug 24, 2007 12:21 pm

E ovo mi je najverovatnije poslednji post na ovom topicu: Sto se samogradnje tice, cak i kad sasvim smirim svoju racionalnost i pragmaticnost, ne mogu a da ne postavim pitanje: Znaci li samogradnja da je neko ko hoće ili se time bavi, toliko savladao sva potrebna znanja i iskustva o svim aspektima nastanka dobrog musicarskog stapa da hladno prelazi preko cinjenice da su neki ljudi stekli svetsku slavu (a bogami i odgovarajuce novce) kao konstruktori stapova koji rade u uspesnim i vodecim firmama?

Razumem samogradnju samo iz sledecih razloga: da pokusam da napravim isto ili bolje(??!??) a da prodjem jeftinije, da imam nesto sto niko nema pa makar bilo i frankestajn....

Od ovoga izuzimam zaista mali broj ljudi koji tacno zna sta moze i zeli i koji imaju srecu da im je sve sto je potrebno dostupno za realizaciju svojih ideja. Jedan od takvih je clan tima naseg sajta.

Zox
instructor

Postby Zox » Fri Aug 24, 2007 1:04 pm

EsoX wrote:... firma exaliburn sports od nedavno pocela je da saradjuje sa Pacific Bay tako da bi trebalo da se se pojedine komponente za samogradju mogu naruciti.

"Exalibur-sports" uvozi samo blankove a za ostalo se "snalazi" MG-servis.
Po rečima vlasnika Exalibura za sada su u ponudi samo varaličarci a ako bude interesovanja mogu se na našem tržištu naći i mušičarci. I pored činjenice da se sklapaju kod nas Pacific Bay daje doživotnu garanciju i na te štapove.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Aug 24, 2007 1:12 pm

Bane dali mislite da ste vrhunski vezac musica, i da mozete da stanete rame uz rame sa mnogim "mozgovima" iz ove oblasti pa ipak koliko sam upucen vezete sopstvene muve... i lovite na njih. Za mene je rodbuilding ista prica! Isto je navezati adamsa i iskopirati sage SLT samo sto ce riba pre primetiti razliku izmedju loseg adamsa nego SLT-a, a kolege musicarei obratno.

P.S ako mozete prebacite ovo u novi topic posto meni stvarno deluje kao interesantna tema.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 24, 2007 1:57 pm

Zox wrote:
EsoX wrote:... firma exaliburn sports od nedavno pocela je da saradjuje sa Pacific Bay tako da bi trebalo da se se pojedine komponente za samogradju mogu naruciti.

"Exalibur-sports" uvozi samo blankove a za ostalo se "snalazi" MG-servis.
Po rečima vlasnika Exalibura za sada su u ponudi samo varaličarci a ako bude interesovanja mogu se na našem tržištu naći i mušičarci. I pored činjenice da se sklapaju kod nas Pacific Bay daje doživotnu garanciju i na te štapove.

E to sa garancijom nisam bas siguran. To je mozda takozvana uslovna dozivotna garancija, koja se odnosi na fabricku gresku materijala ili rad na stapu. One najvece firme daju bezuslovnu dozivotnu garanciju, u prevodu slomis stap preko kolena i kazes dajte mi novi :D

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 24, 2007 2:04 pm

Iz diskusije o Nasledniku SLT-a izrodio se ovaj sigurno mnogima zanimljiva diskusija, pa je i ovako splitovan prethodni thread. O rod buildingu nastavljamo ovde!

VladaBG
guide

Postby VladaBG » Fri Aug 24, 2007 2:07 pm

Ko zna sta hoce i sta mu treba dobija za manje para bolji stap od fabrickog....
Meni nije problem da idem na posao, samo mi je pun k***c da cekam osam sati da idem kuci!

Zox
instructor

Postby Zox » Fri Aug 24, 2007 2:07 pm

Tako mlad a tako pametan :D
Naravno ovu garanciju treba više shvatiti kao marketinški potez a ne kao "ozbiljnu" garanciju jer koliko para toliko i muzike

Zox
instructor

Postby Zox » Fri Aug 24, 2007 2:10 pm

VladaBG wrote:Ko zna sta hoce i sta mu treba dobija za manje para bolji stap od fabrickog....

Prvi deo potpisujem mada svako može naći sve što želi na tržištu(ako ima para) ali se sa drugim neslažem...
Par varaličaraca sam radio kod majstora u Kamenici i Bg ali je na kraju sve ispadalo mnooooogo skuplje :?

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Aug 24, 2007 2:50 pm

Nije neki veliki problem sastaviti stap navezati provodnike, izlakirati ih... treba samo dobre volje... i bar meni je zabavno... ja sam pre mesec dana uradio prvi stap http://www.musicarenje.com/forum/viewto ... sc&start=0 jeste da se na par mesta vide neke greske ali mi je taj stapic sa svim svojim greskicama mnogo vise prirastao srcu od bilo kog kupovnog kog imam...

Zox
instructor

Postby Zox » Fri Aug 24, 2007 3:01 pm

Slažem se sa tobom kada je reč o štapu "za svoju dušu" ali da bi to bilo kvalitetno onda se moraju debelo platiti kvalitetni sprovodnici, dobar konac i još skuplji lak. O pluti i halterima i da ne govorim :? naročito epoksidne smole :x
naravno ima to i svojih čari :)

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Aug 24, 2007 3:53 pm

Cini mi se da se ova prica previse preuvelicava. Ne kazem da se nesto puno ustedi jos pogotovo ako se uracuna vreme ali orijentaciono ovako...

konac 2$
provodnici set 10-20$ (ako se ne ide na neku Ti varijantu onda je znatno skuplje)
reel seat 5-45$ (10-20$ je ok)
pluta 20-30$
winding chest 2$
finish + lepila za jedan stap oko 10$

Ako se uzima kit obicno je on oko 50$ sa solidnim komponentama.

Za dobar grafitni blank oko 80$-200$

znaci za 250$ mozete da uradite stap, sa najkvalitetnijim komponentama i vrlo kvalitetnom blanku. Cak se i za 150-200$ moze uraditi odlican stap u rangu brendiranih od 350-400+ $ sa podjednako kvalitetnim komponentama...

Stvarno cini mi se da je rod buiding ceo jedan novi svet koji otvara nove mogucnosti... mada kod nas se jos uvek mogu naci vrlo kvalitetni stapovi "sumnjivog morala" po vrlo povoljnim cenama, u odnosu na njih nepravi se bas nikakva usteda, mozda se ide i u minus... Ali neverujem da ce doveka biti ista prica.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Fri Aug 24, 2007 7:32 pm

Štukin štap je više nego dobar.Da je potpisan neki Sage ili Vinston,koštao bi tri puta toliko.S njim sam i ja čak uspio izbaciti cijelu strunu,što se bacačkih sposobnosti tiče,štapa,naravno.Sena se čovjek,oduševio i proglasio ga vrhunskim za Drrinu.
Ja lično nemam ništa protiv samogradnje,čak mi se ,kao u ovom slučaju,često finalni proizvod jako sviđa.
Majstor Ljuba,koji je iz Sr. karlovaca,a ne iz kamenice,je vrhunski u svom poslu.I usuđujem se reći,ma koliko to bezobrazno zvučalo,da je bolji od većine proizvođača,bar u završnoj obradi.Naravno da ne proizvodi blankove,toliko uspješan nije.

banefly
instructor

Postby banefly » Fri Aug 24, 2007 7:48 pm

Ziveo majstor Ljuba!

Return to “Fly rods”