Pluta i rukohvat stapa

Mušičarski štapovi
oldsurehand
Forum administrator

Re: Pluta i rukohvat stapa

Postby oldsurehand » Fri Jan 15, 2010 7:54 pm

Ovakvi rukohvati nisu po mom ukusu ( opet, ovde se sve svodi sta kome odgovara.) Meni ne smeta da rukohvat bude tvrdji, ali da ipak ima makar malo savijanja. Recimo pomenute razne vrste burla su definitivno tvrdje od obicne plute, ali su mekse od drveta. Grafitni ultra-rigidni rukohvat neki propagiraju za nimfaroske stapove i tehnike, gde se manje tradicionalno baca, a vise drzi stap i vodi muva, i bolje se (navodno) oseca kretanje nimfe po dnu. Za bacanje strune, kao i za drzanje u ruci tokom ribolova, ni meni se ne dopada ako je rukohvat klizav.

Ovakve price su cesto na bazi puke teorije-po forumima ima dosta rasprava da ovakve tvrdnje o posebnoj senzitivnosti grafitnih rukohvata nisu validne. Isto se odnosi i na stapove sa drskama od tvrdog drveta. Cak sam vidjao drvene modele sa rezbarijama koje bi trebalo da sprece klizanje (kao na kundaku puske).
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

makfly
fly fisherman

Postby makfly » Sat Feb 13, 2010 6:16 pm

sto se drveni rukohvata tice ,sigurno vam na prvi pogled izgleda da je stap tezi ili kako simson pise da klize.
to uopste nije tacno ,ja drvene rukohvate izradjujem vec 15-tak godina a i sam pecam na iste to vec neki znaju koji su me upoznali.
tacno da ima malo tezih sorti drveta ali ima i onih koji su lagane kao i pluta ili cak jos i laksih, ja licno a i pretpostavljam svi koji rade sa drvetom koriste drvo koje je bar desetak godina lagerovano tako da nema nimalo vlaznosti u njega. sto se tvrdoce tice kod drveta to se uopste ne primecujete prilikom pecanja a mogu da kazem da ni pluta bas nije mekana kad se zalepi na blanku.
oko estetici i da nepricam mislim da pluteni rukohvat nije ni priblizan drvenom rukohvatu.
pozdrav

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Wed Jul 21, 2010 6:36 pm

simpson H wrote:Sto se ostalih tipova sintetickih rukohvata tice, oni koje sam ja vidjao na pretezno varalicarskim stapovima, ostavljali su trag na mokrim rukama pa mi se nisu svideli.

Boki posto si se jedno vreme druzio sa ECHO Gecko stapicem kakvi su tvoji utisci o EVA rukohvatima sad.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Jul 21, 2010 7:42 pm

Iskreno sve ono sto sam mislio je palo u vodu. Prvo kada sam video stap i jako tanak rukohvat (prilagodjen deci) mislio sam da to nema sanse da drzim kako treba. Ali...

Sustina je da se kliza 5x manje nego pluta. Ako nesto mrzim to je kada mi stap klizi iz ruke i stalno ga "prehvatam", kao recimo kada probam stap sa celofanom na pluti. EVA je fantasticna u svakom pogledu. Jako udobna, drzi se za dlan kao zalepljena i tek sad razumem sto se sve vise samograditelja odlucuje za ovu vrstu rukohvata.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Jan 02, 2018 8:24 pm

Do sad sam probao dva musicarska stapa sa EVA rukohvatom i ne vidim uopste zasto musicari toliko beze od ovog materijala... definitivno ce se EVA rukohvati naci na jos par stapova koje cu raditi za sebe. U ruci dosta lepo lezi, grip je odlican kao i filing.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

maric
instructor

Postby maric » Wed Jan 03, 2018 8:29 am

Razmisljao sam o Evi ali sam odustao posle prelistavanja vise foruma. Posto u zadnje vreme sklapam samo nimfaroske stapove i posto pluta bolje prenosi detekciju od eve ostao sam na pluti.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu Jan 04, 2018 4:00 am

Durometar (tvrdoca) plute je oko 90. EVA moze da varira od oko 30 do 80, sto znaci da je najtvrdja EVA vrlo blizu tvrdoci plute. Pluta ce se sto zbog cene, sto zbog izgleda i tradicije (prirodni materijal) uvek smatrati superiornim materijalom za rukohvate musicarskih stapova. Ali to uopste ne znaci da je EVA los materijal.

Naravno ako se radi stap za licnu upotrebu, mozete staviti na njega sta vam se svidja. Ako planirate da ga kasnije prodate, stap sa plutanim rukohvatom ce se uvek smatrati vrednijim u ocima potencijalnih kupaca.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Return to “Fly rods”