Kajmanska Ostrva

Mušičarenje na moru
oldsurehand
Forum administrator

Kajmanska Ostrva

Postby oldsurehand » Mon Jan 23, 2017 9:52 pm

Vratih se sa ostrva Grand Cayman, gde sam boravio prosle nedelje i usput istrazivao ostrvo sa musicarskim stapom u ruci.

Ostrvo ima nekoliko "flat-ova" na kojima moze da se nadje bonefish (I ostale tropske vrste). Flatovi su uglavnom kombinacija izlomljenog korala i guste trave, pa je neophodno koristiti muve sa "weed guard-om" od monofila. Zbog konstantnog vetra, samo par flatova (u zavetrini) su bili pogodni za ribolov. Tokom cetiri dana pecanja, nasao sam malo bonefisha i zato imao mali broj prezentacija. Sve sto sam video bili su manji jatni primerci, i samo dve dobre ribe u rangu 3+kila. Jedan od razloga je verovatno sto je oseka (idealan period za ovakvo pecanje) bila preko noci, kada nije moguce pecati. Neophodno je imati neotezane ili blago otezane muve, jer su skoro sve prezentacije koje sam imao bile u vrlo plitkoj vodi (cesto samo 10-15cm.) Osim bonefisha, na flatovima je bilo dosta jack-ova, koji su agresivni, rado uzimaju muve i odlicno se bore, a lovio sam i triggerfish (u plitkoj vodi dube na glavi kao bonefish), gruntove, malih barakude i druge manje sarolike vrste koje nastanjuju koralne grebene.

Ostrvo je na vise mesta ispresecano kanalima, koje nastanjuje tarpon, snook, mangrove snapper, manje barakude, itd. Lepo se love manji primerci u gustisu oko mangrova. Ovo je lepo pecanje, gde se strimer ubacuje u rupe oko mangrova...napadi snooka i tarpona su uglavnom siloviti i iznenadni, a zakacena riba obavezno munjevito odpliva u korenje. Kada je tarpon u pitanju, Interesantno je da sam na ostrvu nalazio ekstreme :ili "baby" primerke, ili divove od 30-50kg. Problem je sto na ostrvu postoji tradicija hranjenja ovih lepih riba...ogromne ribe koje nastanjuju gradsku luku i velike marine navikle su da se hrane otpacima iz kuhinja obliznjih restorana. Svi veliki tarponi kojima sam ponudio musice, ignorisali su ih. Moguce je da postanu agresivniji kada krenu da se hrane otpacima ili tokom noci, sto nisam imao vremena da proverim.

Na par mesta na ostrvu, greben se spusta do same obale i moguce je (cak i musicarskom opremom) dosegnuti do dubokih delova. Ove mesta su donekle nepristupacna i na njima je neophodan stripping basket (koji nisam poneo) i kvalitetna obuca, zbog kao noz ostrih korala. Ovo bi bile dobre lokacije za pecanje pucinskih riba ali i vecih tarpon-a.

Ostrvo ima I poznatu, sedam milja dugu plazu, na kojoj nisam proveo mnogo vremena. Sve u svemu, vrlo zanimljiva lokacija koja je po mnogo cemu drugacija od tipicnih SWFF destinacija u Karibima, ali pruza sanse za dobar ribolov. ZA kratko vreme uspeo da sam obidjem skoro celo ostrvo i otpecam na dosta razlicitih mesta...nadam se da ga ponovo obidjem iduce godine.

Fotografije:

Baby Tarpon + 7wt (ovo je prosecna velicina iz kanala, najbolji ribolov posle pljuska...):

Image

Baby Snook:

Image

Mangrovi:

Image

Dva velika tarpon-a su ignorisala sve muve koje sam im nudio (deo luke u samom centru grada)

Image

Tipicni "turtle grass" flat:

Image

U nedostatku bonefish-a, jack-ovi spasavaju dan:

Image

Deo lokalnog folklora: polu-divlje kokoske se mogu naci bukvalno svuda /// riblji restoran na plazi sa fenomenalnom klopom /// Caybrew (crno pivo iz lokalne pivare)
Image
Image
Image
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

simpson H
simpson H

Re: Kajmanska Ostrva

Postby simpson H » Mon Jan 23, 2017 11:33 pm

Sta ti je covek umetnik! I to na svim poljima, musicarenje, muzika, fotografija... Svaka cast Vladane uzivanje je gledati ove slike pogotovo odavde (-9C kod mene trenutno :) )
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

markovic
instructor

Postby markovic » Tue Jan 24, 2017 12:34 am

ufff... kakva destinacija iz snova.

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Tue Jan 24, 2017 10:28 am

Ma bre, pervezion, prebacindjel

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Jan 25, 2017 3:30 pm

Drugari, hvala na lepim recima. Odlazak u toplije krajeve definitivno pomaze tokom duge zime. Sada mi predstoji tromesecno cekanje do otvaranja sezone. :-(
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Thu Jan 26, 2017 8:57 am

E Vladane samo si mi još ti u gaćama i sa Snookovima/baby tarponima/jackovima falio na ovu polarnu zimu :wink:
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Thu Jan 26, 2017 8:58 am

Respect, of course :grin:
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu Jan 26, 2017 3:22 pm

Hvala, Mito! Znam da je kod vas opasna zima...mi se ovde "svercujemo" za sada, ali jos nije kasno da i ovde uleti brutalan minus. :( :shock: :-?

Return to “Saltwater Flyfishing”