Morone saxatilis, sezona 2012

Mušičarenje na moru
oldsurehand
Forum administrator

Re: Morone saxatilis, sezona 2012

Postby oldsurehand » Thu Jul 26, 2012 3:07 pm

Jos jedan zanimljiv dan proveden u lovu na vidjeno... Za razliku od prosli put, kada su se ribe selektivno hranile racicima, juce su glavni plen bile jeguljice (sand eels). Videli smo daleko manje riba. Ova na slici je spazena dok joj se ceo rep bio iznad vode a nos na pescanom dnu, u potrazi za jeguljama zakopanim u pesku. Kod strajpera mozete videti "tailing", ali daleko krace traje nego kod bounfisa. Klasicna prezentacija, mali clouser pada ispred nosa, par kratkih potezanja i fish on:

Image

Image

Image
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jul 27, 2012 10:00 am

Vladane prva slika je u najmanju ruku za neki poster, svaka cast.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri Jul 27, 2012 7:37 pm

Hvala Boki...u principu svaki odlazak na ovu plazu je poseban dozivljaj. Lokacija je ornitoloski rezervat, ali je sama plaza dostupna kupacima (ulaz se naplacuje). Mi obicno dodjemo kada je oseka oko 10-12h pre podne (to se desi dva puta mesecno u roku od nekoliko dana), kada je sunce relativno visoko. Pecamo pre i posle oseke, kada je voda niska i interesantne strukture dna su na suvom. Ako je oblacan dan, od ovakvog pecanja nema nista, zbog slabe vidljivosti. Sve u svemu, prozor mogucnosti je relativno uzan, ali ga vredi iskoristiti.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

simke
vuna

Postby simke » Fri Jul 27, 2012 9:31 pm

Napipali ste ih opet.. svaka cast! Nisam ni sumnjao ;}

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Jul 29, 2012 12:57 am

Simke,

Nadam se da je i kod tebe bilo aktivnosti danas...ovo oblacno vreme je odlicno za ribolov, mada nije za sight-casting. Danas sam malo popunjavao kutije...

Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

simke
vuna

Postby simke » Thu Aug 02, 2012 4:24 am

Bilo aktivnosti ali na spin... sledeca nekolika dana, ukljucujuci i vikend idem na fly pa valjda padne nesto vrijedno slikanja ;}

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Aug 05, 2012 3:46 am

Jos jedan neocekivani ulov, hickory shad (Alosa mediocris)... zgrabio veci deceiver namenjen strajperu. Atraktivno se bori, uz skokove, pa ga zato zovu "poor man's tarpon."

Image

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Aug 05, 2012 3:28 pm

Jutros sam poranio, u nadi da pronadjem shad-ove, ali ovog puta sa mojim ultralight SW 4wt stapicem. Jutarnja plima je jaca od vecernje, pa sam na vrhovima prstiju jedva nekako uspeo da se dokopam mesta, bez plivanja. Shad-ova nije bilo, ali su zato ovi "losi momci" savijali stap do maksimuma.

Image

Image

Lagani stap je bolje odradio posao nego sto sam se nadao, ali mislim da mu je ovakva riba, eticki gledano, blizu gornje granice.

Image

Cim je sunce malo odskocilo, akcija je prestala.

Image

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Mon Aug 06, 2012 9:18 am

A ja na Lefkadi hvatam neku mlađ od riba :cry:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Aug 06, 2012 3:56 pm

Vladane ova prva fotka odvaljuje koliko je dobra.

Milance pre par godina sam u Becicima lovio ovakve male lici... i ne mogu reci da nije bilo zabavno.. :)
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu Aug 16, 2012 1:25 am

Hvala Dane, jutarnje svetlo definitivno pomaze... Kako se primice jesen, oblaci postaju dramaticniji, a jutro i vece dobijaju posebnu atmosferu, sa primesama modre i narandzaste boje u sumrak i svitanje. Iduce nedelje ciklus plime-oseke ce ponovo biti idealan za sight-casting. Medjutim, bez plavog neba nema tog vida musicarenja i u tome je razlika izmedju tropskih predela, gde je vidljivost fantasticna i severnijih krajeva gde su prozori za takvo musicarenje uzani. Savremene prognoze i meteoroloski radar u "real time" formatu su po meni revolucija za morsko musicarenje u ovom kraju. Ponekad mala promena vetra i kolicina oblaka mogu da itekako uticu na ribolovni dan. Danas sam opet malo isao na ultralight varijantu, koja je idealna kada ima dosta manjih primeraka:

Image

falco
guide

Postby falco » Sat Aug 18, 2012 7:44 am

Milance wrote:A ja na Lefkadi hvatam neku mlađ od riba :cry:

Milanče, gde si pecao na Lefkadi? Ja sam bio u Agios Nikitasu i samo jedno jutro sam pokušavao nešto malo da pecam. Uspeo sam da se upišem sa jednom pirkom, a inače sam duduk za te morske ribe :mrgreen: .

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Sat Aug 18, 2012 3:55 pm

Vassiliki - lovio sam samo rano ujutru od 6-8 sati... Čim izađe sunce kraj, a posle zalaska ima toliko ljudi da je nemoguće zabacivati... Izašao sam 5-6 puta i imao isto toliko ulova... Ništa specijalno ali vrlo zanimljivo - i meni su to počeci :)
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu Aug 30, 2012 2:50 pm

Iz leta polako ulazimo u jesen. Zalivi su puni sitne ribe, ali migracija strajpera jos nije krenula punom parom, tako da je ovo prelazni period. Ove godine imamo puno hickory shad-ova, koji mogu da pruze OK uzivanje sa laksim priborom. Medjutim, ako trazite vece strajpere, oni postaju manje zanimljivi. Sinoc je bilo zanimljivo pecanje, uz duge zabacaje oko zgusnustih jata baitfish-a. Struja je dobro vukla, i posle nekoliko brzih udaraca (najverovatnije od shadova) usledilo bi solidno zakucavanje i sprint strajpera. Sa svakim danom sanse za bliceve vecih razmera postaju sve vece. Priblizava se i vreme za pecanje luca (malih tuna/false albacore) sa obale, ultimatni test i adrenalinski sok za svakog musicara.

Image
Image

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu Sep 06, 2012 3:13 am

U vazduhu se oseca jesen... Kisno jutro se polako izgubilo u izmaglici, a stidljivo kasno-letnje sunce se probija kroz oblake, kao da zeli da nas uveri da letu jos nije dosao kraj. Bas taj osecaj kasnog leta me je naterao da na brzaka izadjem na vodu, makar na 45 minuta pred mrkli mrak i provozam musicu. Posle desetak minuta potezanja ruka-preko-ruke dolazi adrenalinski sok...hrabri napad strajpera. Opasnija od bilo kakve bolesti, moj drugar Dave Skok to s pravom zove: STRIPER FEVER!!!! A stara pesma kaze:

Everybody's got the fever
That is something you all know
Fever isn't such a new thing
Fever started long ago

Image

Image

Return to “Saltwater Flyfishing”