Palamida i luc 2018

Mušičarenje na moru
oldsurehand
Forum administrator

Palamida i luc 2018

Postby oldsurehand » Wed Aug 22, 2018 3:29 am

Jesen se priblizava i dolazi najlepse vreme za musicarenje. Stigla je palamida, kao i uvek u malom broju i mnogo nepredvidiva/teza za ribolov od svih ostalih morskih meta ovde kod mene. Za par nedelja ce doci i luc, koji je jaci i obicno potisne palamidu. Malo akcije od danas…
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

oldsurehand
Forum administrator

Re: Palamida i luc 2018

Postby oldsurehand » Wed Sep 05, 2018 7:29 pm

Palamida je i dalje prisutna u solidnom broju, ali je jako tesko prevariti , jer nece da uzima muve, po obicaju. Jutros smo ja i moj drug Jason imali obojica upisivanje sa po jednom palamidom, a je dobio jos i strajpera. Ostao sam duze na vodi u nadi da upisem i bluefish kao trecu vrstu za "slam" ali su mi bile van dometa. Luc se pojavio prosle nedelje, mada u malom broju i samo na otvorenom moru. Za vikend stize zahladjenje, pa se nadam da ce to pozitivno da utice na njegovu migraciju.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Mon Sep 10, 2018 5:46 am

Svi dobri ulovi dolaze po vetrovitom vremenu... Danas je duvao severni vetar preko 20 milja na sat... Zakacio dva bonita, ovog upisao.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Tue Sep 25, 2018 5:20 am

U potrazi za plavom ribom naletim na ogromne bliceve strajpera. Malo strajperi pa malo lucevi…

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Sep 30, 2018 10:07 pm

Luc se lovi u punom jeku, ali ova sezona nije ni blizu prethodne, a takodje je losija od 2015. i 2016. Jaca akcije moze da se ocekuje samo pred pogorsanje vremena. Luc je uglavnom u malim jatima koja stalno menjaju mesto. Po mojoj proceni ostala su jos dva (do najvise tri) vikenda solidnog pecanja, uz dosta srece za ulov. Noci su hladne i temperatura vode brzo opada. Poredjenja radi, mesec oktobar prosle godine je bio najtopliji u poslednjih stotinak godina, sto se pozitivno odrazilo na ribolov... lepe ribe smo lovili u novembru.

Fotka od juce…

maric
instructor

Postby maric » Mon Oct 01, 2018 2:32 pm

Jedes li ti ovu ribu? Jel ovo jedan od onih stapova sto si pravio? #8?

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Tue Oct 02, 2018 2:43 am

Jedem kao sto ti jedes pastrmke i lipce koje ulovis… Ja sam ti C&R 100%.

Stap sa zutim halterom jeste 8wt, dok je plavi stap na slici iznad (ja u zutom prsluku) najnoviji 9wt koji sam zavrsio...odlican stap, vrlo jak 9wt. Skoro sam ostao bez tog novog 9wt stapa, jer je ova gore riba povelika, kad je udarila skoro mi ga istrgla iz ruke. Za ove ribe 8wt je humani minimum, mada vise volim 9 ili 10wt. Moja lokacija daje cesto ribe iznad proseka za New England, pa na osnovu toga pricam. Sigurno da se veci luc moze izvuci na 7wt pa i 6wt (ako nema jaceg stapa), ali sansa da prezivi je tu mala. Uz to, najbolje pecanje je cesto po vremenu gde bi 9wt bio minimum, a 10wt bolji. Vetar od 20 cvorova na gore. Sto se tice uzivanja, ove ribe su tako jake i brze, da 8wt, 9wt, 10wt, svi pruzaju odlicno uzivanje...Razlike neke nema, jedino sa 8wt stapom cela borba je sa ispravljenim stapom koji je uperen u ribu, dok cekrk obavlja posao umaranja.

maric
instructor

Postby maric » Tue Oct 02, 2018 12:39 pm

Gledah skoro neku #10 Helios 1. Pa sad kalkulisem. Ali mislim da taj necu uzimati jer nema svrhe pecacu jednom u 5 god sa tim stapom.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Tue Oct 02, 2018 2:23 pm

Ricma, ako je cena dobra, zasto da ne? Moderne desetke su tako lagane, da je sa njima uzivanje bacati. Primera radi...ovaj 9' 9wt plavi koji sam pomenuo je (mereno digitalnom vagom) svega 3.6oz...to je ozbiljno lagan stap. Moj prvi dobar 9' 5wt grafitni stap, Fenwick HMG kupljen 1991. godine u radnji Stoddard's u Bostonu, tezio je vise.

Ne poznajem mnogo hardcore saltwater ribolovaca u Srbiji, ali vidim da neki Rusi love spin opremom lepe ribe sa stena u Crnoj Gori. Luc, palamida, lica. Imaju i kanal na YouTube, a neka od mesta su vise nego pristojna za pecanje musicarskim opremom. Poneses 9 ili 10wt, 400 grain sink line...ako si uporan i imas srece, mozda ulovis trofejnu ribu. Doduse, za vecinu riba koje oni love, dovoljan je i 8wt. Mada, izvadio je tip jednog opasnog luca od 10kg...

maric
instructor

Postby maric » Wed Oct 03, 2018 7:38 am

Helios #10 je 99 gr to je vrhunski. Ako budes mogao da nadjes da mi sibnes link sa YT tih rusa da vidim. I sta mu je to 400 gr sink line. Da li je to samo glava koju kacim na running line ili ima u kompletu da se uzme kao struna?

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Oct 03, 2018 1:47 pm

Merio si ti ili Orvis kaze (skoro sve kompanije naduvaju cifre na bolje prodaju.) ;-) Salim se, ali postoji puno nacina da se smanji masa stapa, a Orvis je oduvek isao na tu foru. Jos nekada davno Superfine 1oz stap, pa sada Helios... Kad stavis jedan ljudski SW cekrk na taj stap, minorne razlike (tipa 5 grama) u tezini stapova ne igraju nikakavu ulogu, tj. ne mogu da se primete.

Moze bilo koja integrisana glava za stap koji imas. To je struna iz jednog dela koja brzo tone. Lokacija je sa velikom dubinom. Mada, lepo je imati i intermediate, jer ako putujes negde neces samo koristiti full sink. Saljem link na pm.

maric
instructor

Postby maric » Wed Oct 03, 2018 2:54 pm

Ok kad dodjem do toga tj prvo kupovine stapa onda cu da se konsultujem sa tobom za strunu.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Mon Oct 08, 2018 8:08 pm

Moze u svako doba...omiljene teme: stapovi, cekrci, strune, muve…

Luc se i dalje lovi, uz puno truda…

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Oct 10, 2018 4:11 am

Danas je bio rekordni dan...5 luceva sa obale i jos dva strajpera pride. Malo fotografija:

maric
instructor

Postby maric » Wed Oct 10, 2018 8:29 am

Bravo

Return to “Saltwater Flyfishing”