Velicina stucijih strimera?

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
EsoX
Carp Ninja!

Re: Velicina stucijih strimera?

Postby EsoX » Tue Nov 24, 2009 8:01 pm

Lov na vidjeno je prelep.. mada sem proleca na velikom backom kanalu, uslovi su takvi da je za mene na vecini drugih voda neizvodljiv. Sto Ljuba rece za stuke sa Joce cim je spustim u vodu odmah se i izgubi iz vidokruga i postane nevidljiva iako je voda kristalno bistra na ovom jezeru! Za razliku od taktike kad se pretrazuje voda zabacajima na slepo, kod lova na vidjeno velicina strimera i nije toliko bitna jer ce svakako biti primecen cak je i pozeljno da izgleda "prirodno".. i tu je imperativ prezentacija odnosno sam pokret strimera. Proletos su nam se jako efikasno pokazali flatwing, hollow i jiggy strimeri za situacije kad smo lovili stuke na vidjeno.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

kuzma
vuna

Postby kuzma » Sat Dec 12, 2009 12:56 am

Vidim da se komentari na ovu temu uglavnom vezuju za maksimalnu velicinu tj. duzinu strimera. Znam da velika muva znaci velika stuka (ili manje nabadanje sitnih), i sam imam XL strimere u kutijama, ali
Sami uslovi u ribolovu odredjuju i velicinu nase imitacije. Kako volim da cesto menjam strimere u ribolovu, cak iako vec love ribu, zakljucujem da nema pravila kada je u pitanju apetit krupne stuke.
Na vece strimere vise volim da pecam
-na vecoj i dubljoj vodi, tripujem da je veci bolje vidljiv, bolje ce navuci ribu sa vece daljine
-na zatravljenim ili obraslim mestima
-kada mislim da je potrebno pasivno tj vrlo lagano vodjenje i pauziranje-propadanje
-kada zelim da je nateram da izleti iz trske ili nekog krsa
-tmurno i ruzno vreme sa vetrom i talasima
mozda sam nesto i propustio.
Povratak na kontru velikim strimerima- U prolece vise udaraca imam na manje strimere.
Postoji neka prica da je stuka u prolece raspolozena zastitnicko-materinski, a da su joj badari i suncice najveci lopovi buduceg pokolenja , Takve i tolike zalogaje grabi bez razmisljanja, a oni su manjih velicina. Vise puta sam se uverio da je zeludac kod stuke u prolece pun sitih ribica , cak i insekata. Jednom prilikom sam bio zatecen kolicinom gamarusa u zeludcu stuke od oko kilograma ipo, nijedne ribice-samo gamarusi, stotine njih.
Nelogicno bi mi bilo da na manjim i plitkim barama, ili u sred belog i suncanog dana, bacam Godzila sstrimere, Tada je na mojoj sajlici neki manji (nikako sitan) i neutralnih kolorita , bez previse svetlucavih efekata tj fleseva
Najmanji strimer za stuku u mojim kutijama je velicine oko 7 cm
Rekao bih za kraj da uslovi u tom trenutku zateceni na vodi diktiraju (izmedju ostalog) i velicinu strimera

licno iskustvo i razmisljanja

shomi
fly fisherman

Postby shomi » Sat Dec 12, 2009 1:06 am

kuzma wrote:Vidim da se komentari na ovu temu uglavnom vezuju za maksimalnu velicinu tj. duzinu strimera. Znam da velika muva znaci velika stuka (ili manje nabadanje sitnih), i sam imam XL strimere u kutijama, ali
Sami uslovi u ribolovu odredjuju i velicinu nase imitacije. Kako volim da cesto menjam strimere u ribolovu, cak iako vec love ribu, zakljucujem da nema pravila kada je u pitanju apetit krupne stuke.
Na vece strimere vise volim da pecam
-na vecoj i dubljoj vodi, tripujem da je veci bolje vidljiv, bolje ce navuci ribu sa vece daljine
-na zatravljenim ili obraslim mestima
-kada mislim da je potrebno pasivno tj vrlo lagano vodjenje i pauziranje-propadanje
-kada zelim da je nateram da izleti iz trske ili nekog krsa
-tmurno i ruzno vreme sa vetrom i talasima
mozda sam nesto i propustio.
Povratak na kontru velikim strimerima- U prolece vise udaraca imam na manje strimere.
Postoji neka prica da je stuka u prolece raspolozena zastitnicko-materinski, a da su joj badari i suncice najveci lopovi buduceg pokolenja , Takve i tolike zalogaje grabi bez razmisljanja, a oni su manjih velicina. Vise puta sam se uverio da je zeludac kod stuke u prolece pun sitih ribica , cak i insekata. Jednom prilikom sam bio zatecen kolicinom gamarusa u zeludcu stuke od oko kilograma ipo, nijedne ribice-samo gamarusi, stotine njih.
Nelogicno bi mi bilo da na manjim i plitkim barama, ili u sred belog i suncanog dana, bacam Godzila sstrimere, Tada je na mojoj sajlici neki manji (nikako sitan) i neutralnih kolorita , bez previse svetlucavih efekata tj fleseva
Najmanji strimer za stuku u mojim kutijama je velicine oko 7 cm
Rekao bih za kraj da uslovi u tom trenutku zateceni na vodi diktiraju (izmedju ostalog) i velicinu strimera. licno iskustvo i razmisljanja

Sa postovanjem gospodinu Kuzmi, kakav bi ucinak bio kad bi u vise gamarusa stavio umesto strimera, bez fleseva, sta bi se dogodilo

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Dec 12, 2009 1:09 am

Vidi ga Kuzma ala se raspisao, jel' ti dobro? :mrgreen:

Salim se ja malo, svakako korisan post i nesebicno podeljeno licno iskustvo.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Sat Dec 12, 2009 1:17 am

shomi wrote:Sa postovanjem gospodinu Kuzmi, kakav bi ucinak bio kad bi u vise gamarusa stavio umesto strimera, bez fleseva, sta bi se dogodilo

Obavezno javi kad ovo probas ,bas me interesuje sta ce se desiti
sale-eurofish

shomi
fly fisherman

Postby shomi » Sat Dec 12, 2009 1:20 am

sale wrote:
shomi wrote:Sa postovanjem gospodinu Kuzmi, kakav bi ucinak bio kad bi u vise gamarusa stavio umesto strimera, bez fleseva, sta bi se dogodilo

Obavezno javi kad ovo probas ,bas me interesuje sta ce se desiti

kolona gamarusa, ja se malo izvinjavam veceras sam poceo da slavim novu godinu

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Thu Dec 17, 2009 3:04 pm

Mogao bi samo da potvrdim što je Kuzma napisao.

Iako preko cele godine bacam uglavnom veče strimere (15-20cm) u proleče u plićim vodama ponekada i ja bacam manje strimere (8-9cm). Ovde na slici su neki od takvih manjih...npr. ovaj sa sajlicom (snappy poodle) bacam najčešče kada odlučim koristiti kraće strimere...samo na njega iako ima 8cm ulovio sam par lepih štuka (2-3kg). Uglavnom forsiram ovakve veće a sada posebno ove od Slinky Fibera. Ovakvi su lagani, uočljivi a ako ih želim koristiti na večim dubinama koristim brzotonuču strunu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Dec 20, 2009 10:38 pm

Da se nadovezem na ovaj kuzmin post:

-kad god je stuka hiper aktivna strimer u XXL velicini je mnogo bolje resenje.. jer ce uvek biti mnogo lakse primecen.. a ribe nece oklevati da ga napadne.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri Jan 01, 2010 8:53 pm

Iskopah neke prastare strimere od big fly fibera i razne sintetike...vezane u imitativnim bojama za jesenji lov strajpera. Najveci na slici je 30cm. 10wt ih baca idealno.

Druga opcija, ako hocete da koristite jos laksi stap, je da vezete jako duge i prozracne flatwing strimere, sa malo materijala, ali rasporedjenih i upotrebljenih na optimalan nacin. "Saddle hackle" koji se koristi u ovakvim imitacijama se slepi i pruza jos manji otpor kroz vazduh od sintetike, a kad se pokvasi, musica se rasiri i dobije zeljeni oblik.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sat Jan 02, 2010 4:55 am

Flat wing strimeru su mi se odlicno pokazal...medjutim zbog nedostatka odgovarajucih pera i duzeg bucktaila uglavnom sam pravio strimere duge oko 10-15cm. Ovi strimeri zaista u vodi deluju zivahno, i vrlo su lagani za zabacivanje.. tako da su idealni za ove malo vece dimenzije... medjutim nije uvek najednostavnije pogotovo ovde kod nas naci adekvatna pera.. pa Vladane ako moze neka preporuka...

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri Jan 08, 2010 1:52 am

pa Vladane ako moze neka preporuka...

Tek sad videh... Za vecinu flatwing strimera neke prosecne velicine (recimo od najmanjih pa do 6-7 incha max.) najbolje mi se pokazala "saddle hackle", pakovanja u raznim bojama. Za duze musice, bilo koje pero iz sedla koje nije previse usko, bice OK. Imam neka stara sedla koja i danas koristim, a ako se odlucite na kupovinu specijalnih sedla bas za ovakve imitacije, kupovinom belog flatwing sedla i kombinacijom takvih pera, kao i onih nesto kracih iz paketica, moze dosta toga da se iskombinuje.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

kuzma
vuna

Postby kuzma » Sun Jan 10, 2010 12:28 am

... kad smo vec kod velicine strimera za stuku,
Juce donesoh jednu stuku iz ribolova, a u njoj 4 ribice duzine oko 8cm.
Dali to znaci da sutra nastupam sa malenim strimerima?
Ako je krkala tako male ribice zasto je pojela moju imitaciju od 17cm?
U stomaku su joj bile belice a ja je uhvatio na tamno maslinastog zeca?
Ima li neke logike u ovom ribolovu

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Jan 11, 2010 1:59 am

NE!!! To sam danas definitivno svatio!!!!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Mon Jan 11, 2010 2:16 pm

kuzma wrote:... kad smo vec kod velicine strimera za stuku,
Juce donesoh jednu stuku iz ribolova, a u njoj 4 ribice duzine oko 8cm.
Dali to znaci da sutra nastupam sa malenim strimerima?
Ako je krkala tako male ribice zasto je pojela moju imitaciju od 17cm?
U stomaku su joj bile belice a ja je uhvatio na tamno maslinastog zeca?
Ima li neke logike u ovom ribolovu

tu i tamo se šuška o selektivnim štukama ali ja sumnjam u to...ne tvrdim da nije moguće ali svakako sumnjam u to. pored ogromnog broja izlazaka na štuku još od malih nogu mogu reći da će ona napasti sve što opazi i učini joj se kao lak plen. Ako je gladna to je posebno izraženo. Postoje dani kada se češče ulovim manjom imitacijom ali za moj pojam to je vrlo zanemarljiva činjenica i uvek bi preporučio ili se odlučio za veču imitaciju ako lovim štuku.

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Mon Jan 11, 2010 2:58 pm

Ako je ima u velikom broju onda je mnogo manje obazriva,na osiromašenim vodama kakve su naše nema mnogo konkurencije i vrlo je sumnjičava!

Return to “Warmwater Flyfishing”