Mrena ne zaboravno pecanje!!!

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
Ivan_Lo
fly fisherman

Mrena ne zaboravno pecanje!!!

Postby Ivan_Lo » Mon Aug 13, 2012 1:58 pm

Kada bi se Mrena hranila kao Pastrmka verovatno bi bila br.1 riba za musicarenje zbog svoje borbenosti.
Medjutim, nimfama i strimerma od maribu pera, kao tehnikama vodjenja istih,
moguce je uspesno pecati u odredjenom delu godine...

Ako ima Musicara koji pecaju ovu ribu neka napisu neka svoja iskustva i kacaju Slike...

http://www.dodaj.rs/?13/Fg/1km6tpu7/1001028.jpg

Male Mrenice ulovljene pre par dana oko 22:00
ulovljena na nimfu uradjenoj na saranskoj udici kombinacija marubu pera.

oholi
master of fly fishing

Re: Mrena ne zaboravno pecanje!!!

Postby oholi » Mon Aug 13, 2012 6:52 pm

naposi malo vise, kakvo je mesto, nacin vodjenja... posto je u 22h mrak jesi li bio negde gde ima neko vestacko svetlo?

Ivan_Lo
fly fisherman

Postby Ivan_Lo » Tue Aug 14, 2012 2:06 am

oholi wrote:naposi malo vise, kakvo je mesto, nacin vodjenja... posto je u 22h mrak jesi li bio negde gde ima neko ':vestacko svetlo?

Mesto na kom sam pecao je brzak u kom stojim do kolena u vodi i na nekih desetak metara taj brzAK
PRELAZI U vir.Na tom prelazu bacim Nimfu i cekam,povremeno cimnem lagano vrhom stapa i udarac ubrzo dodje.
Inace pecam na recici "Jadar" srednji deo
toka on je najmanje napadnut od strane pecarosa i mrezarosa u opste...
Iza mene je bila prostrana obala,ali u prncipu i nema nekog preteranog dugackog bacanja
stune oko 10 metara,nema svetla bas nikakvog, osim jake mesecine kada i pecam mrenu.
Pecao sam za 3 dana mrene od pola kg do 3 kg. sto mi je i rekord ,i sve sam dobijao na tom prelazu iz vira na brzak
u sumrak.Mrene sam dobijao u srednjem sloju vode i jako blizu povrsine po jakoj mesecini...

tommylee
guide

Postby tommylee » Tue Aug 14, 2012 9:00 am

Ja sam prošle godine na rijeci Drinjača imao slična dešavanja.S tim da sam pecao po danu,jakom suncu.U momentu vidim da se ribe lepo izbacuju kao da nešto kupe po površini ali to nije onaj pravi klobuk kao kod lipljena i pastrmke na koje sam i pošao.
Stanem, gledam i imam šta da vidim potočne mrene kupe na površini.
Ja stavim fazana na nekoj udici mislim da je 18# sa malom glavom,odmah u prolazu osjetim lagano kuckanje.Prvo nisam ni shvatio da uzimaju.Tek posle par zabačaja skontam šta se dešava.Lagano zatezanje strune i zadržavanje nimfe u zoni udara.Odmah je usledilo par kuckanja.Najveći problem je bio ovako ribu zakačiti i tek posle dužeg bacanja okačim je!

Image

Prvo što mi je palo na pamet brzaci na Drini i mrene.
Ali evo od prošle godine ni jednom nisam izašao da to probam.

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Tue Aug 14, 2012 9:03 am

SKROZ ZANIMLJIVO PECANJE....HVALA ZA INFO :)

Ivan_Lo
fly fisherman

Postby Ivan_Lo » Tue Aug 14, 2012 9:55 am

Tomy u kom si mesecu pecao Mrenu prosle godine?

Ivan_Lo
fly fisherman

Postby Ivan_Lo » Tue Aug 14, 2012 10:57 am

Ovu sam upecao u jutro,namucila mene i moju #seticu.Borba bila za pamcenje...

http://www.dodaj.rs/?10/VW/2VQQMgNz/1000991.jpg

tommylee
guide

Postby tommylee » Tue Aug 14, 2012 1:30 pm

Morao bih provjeriti na fotografijama koji je datum.Bilo je ljeto kasno,skroz nizak vodostaj i jako sunce.Jedan dan ja i Ruki smo ih našli na Drinjači.Ispred nas su uzimale i spadale.Opet sitan fazan.Ali je vrijeme bilo oblačno čak je i kišica počela blaga padati.

Ono što mene najviše interesuje je boja vode.U stvari koliko je tu voda prozirna?Djeluje mi kao blago zamućena?
Na našem djelu Drine ispod HE pa nizvodno,često je voda prljava.Nema tu bistrinu kao gornji tok.

Znam da mrena se uspješno lovi po mutnoj vodi ali tada do izražaja dolazi čulo mirisa.Koliko je uspješno mušičarenje po takvoj vodi?

Valentin
instructor

Postby Valentin » Tue Aug 14, 2012 4:45 pm

ekipa (ja, Memo, Dragan i Boban) svake godine posetimo reku Muehlheimer Ache gde je ima najvise. Jednom sam jednu uhvatio na wolly buggera maslinaste boje velicine 10, inace sve na nimfe, obicno otezane i velicina od 8 do 14. Slike smo redovno postavili na forumu. Veruj mi da ima perioda kad kupi nimfe bolje od pastrmke i lipljena
There is no greater fan of fly fishing than the worm. ~Patrick F. McManus

tommylee
guide

Postby tommylee » Tue Aug 14, 2012 5:00 pm

Vjerujem jer sad znam kakvo je uzimanje (udaranje) na nimfu.
Jedino neznam koliko voda mora biti bistra?

Valentin
instructor

Postby Valentin » Wed Aug 15, 2012 9:00 am

tommylee wrote:Vjerujem jer sad znam kakvo je uzimanje (udaranje) na nimfu.
Jedino neznam koliko voda mora biti bistra?

ne mora. Ima mrene koliko hoces i na Dunavu gde voda je dosta mutna. Muehlheimer Ache nije bas bistra al posto nema bas nekih dubina cesto mozes videti mrene na dnu. Ja sam ove godina lovio mrene i na Schwehatu koji je potok, a voda je bila malo mutljikava
There is no greater fan of fly fishing than the worm. ~Patrick F. McManus

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Mon Oct 29, 2012 8:19 pm

kolega tommylee, ova tvoja slatka ribica je potocna mrena, koja je teza za hvatanje a i donekle borbenija/isprobao sam njihovu borbenost-uporedio za iste gramaze, inace je daleko poznata borbenost mrena/, iako ne raste velika,pored toga pravi sladokus na trpezi, kod mene na z. moravi pokadkad kidise na crnu zulu musicu na 12-ici , tanje telo, uglavnom u brzoj vodi, do pola metra. Drago mi je da ove potocare ima dosta kod nas, mada pokadkad biva zrtvom drugih riba pa ima godina kad je desetkovana.

tommylee
guide

Postby tommylee » Thu Nov 01, 2012 9:20 am

Da znam da je potočna mrenica,kod nsam je zovu "Sapača".Ima je ali nešto nisam primjetio da ima onih velikih a te su oko 300g.
Nekada je rijeka Drinjača imala svu moguću ribu u kapitalnim veličinama,a nerejetko se lovile mrene po više Kg.
Trenutno je riblji fond uništen i samo nekim čudom se da oporaviti.

Dok smo ja i Ruki pokušavali neku prevariti ispred nas voda proključa i one (mrenice) napraviše "lepezu".Znao sam da je upala manja mladica i da od pecanja nema više ništa,a opet srce mi puno jer mi je drago da vidim mladicu u lovu!

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Wed Dec 13, 2017 11:13 pm

ove godine u letnjem periodu zakacio sam jednu manju, pravu, mrenu, na fazanov rep, trazeci klena, u plicoj vodi, i naravno obradovao se ulovu. reka zapadna morava, srednji deo-ispod kraljeva.

tommylee
guide

Postby tommylee » Mon Dec 18, 2017 1:14 pm

Ciljno mušičarenje mrene po meni je poprilično frustrirajuće.Ne smatram da je uopšte mušičarska ribe bez obzira na njenu borbenost.
Ulovi su jako "mršavi" a i sama uzimanja su "kilava".Blago onome ko ima teren gdje može uspješno je mušičariti!
No većina naših mušičara da bi je prevario koristi dodatna otežanja kao i poprilično jake klase štapova što mene udaljava od pravog i čistog mušičarenja.
Ja sam čak na jednom od naših najačih terena koristio štap klase 10# kao i dodatna otežanja.Što mi je poprilično otvorilo oči u kom smjeru idem i da gubim svu finoću u svjetu mušičarenja!
Moj zadnji štap (maksimalna aftma) je 5# i preko toga više ne idem!

Return to “Warmwater Flyfishing”