Mušičarenje na ohridskom jezeru

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
Sasha
fly fisherman

Mušičarenje na ohridskom jezeru

Postby Sasha » Fri Sep 10, 2010 8:36 pm

Da li je neko mušičario na Ohridskom jezeru. Očekujem da provedem nekoliko dana tamo pa bi mi svaka informacija bila dobrodošla.
Saša iz Bora

Sasha
fly fisherman

Re: Mušičarenje na ohridskom jezeru

Postby Sasha » Sun Sep 12, 2010 9:32 pm

Uh. Izgleda da su svi koji nešto znaju o Ohridskom jezeru otišli na odmor.
Saša iz Bora

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Sun Sep 12, 2010 9:44 pm

Tamo je svaki oblik ribolova zabranjen. Oni koji love love na šverc tj. na velik rizik ili imaju tamo nekoga pa onako po dogovoru da nitko ne zna...tako se samo govori....inače ribolov je tamo totalno zabranjen.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Sun Sep 12, 2010 10:00 pm

Sasha, nisam bio poodavno na ovom jezeru.. koliko ga se secam jeste lepo i ima ribe, cak i sada kako sam cuo od prijatelja. Kako ti je usput javi se, napravi jednu pauzu uz kaficu i po koju musicu :wink: jer nemoze da me omasis.. jedino ako ne ides preko albanije i kosova.
Nego Seb. odakle ti informacija da je zabranjen bilo kakav vid ribolova?
Image ImageImage

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Sep 13, 2010 8:12 am

Šaš_Slo wrote:Tamo je svaki oblik ribolova zabranjen. Oni koji love love na šverc tj. na velik rizik ili imaju tamo nekoga pa onako po dogovoru da nitko ne zna...tako se samo govori....inače ribolov je tamo totalno zabranjen.

Zabranjen je ribolov na vucu ,stari Ohridski sistem za pastrmku sa leptirima , ostalo je dozvoljeno
sale-eurofish

Sale_Zupa
instructor

Postby Sale_Zupa » Mon Sep 13, 2010 7:28 pm

Prijatelj je bio na odmoru i kaže da je ribolov dozvoljen,jer je i sam pecao,konkretno klena na žive mamce-jer nije mušičar.Dozvole su dnevne,nedeljne i mesečne.Za cene nisam pitao.
Nije dozvoljeno iznošenje ohridske pastrmke.
fantazija je vaznija od znanja
jer znanje je ograniceno

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Mon Sep 13, 2010 8:15 pm

flydoc wrote:Sasha, nisam bio poodavno na ovom jezeru.. koliko ga se secam jeste lepo i ima ribe, cak i sada kako sam cuo od prijatelja. Kako ti je usput javi se, napravi jednu pauzu uz kaficu i po koju musicu :wink: jer nemoze da me omasis.. jedino ako ne ides preko albanije i kosova.

Hvala Sale na pozivu. I ja sam razmišljao na sličan način. Pokušaću da organizujem da se vidimo.
Saša iz Bora

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Mon Sep 13, 2010 8:20 pm

Sale_Zupa wrote:Prijatelj je bio na odmoru i kaže da je ribolov dozvoljen,jer je i sam pecao,konkretno klena na žive mamce-jer nije mušičar.Dozvole su dnevne,nedeljne i mesečne.Za cene nisam pitao.
Nije dozvoljeno iznošenje ohridske pastrmke.

Sale,
Hvala za informaciju. Inače i ja sam, u nekoj turističkoj brošuri, pronašao da je moguće kupiti dozvolu. Kad se vratim obavestiću vas o cenama i ostalim interesantnim stvarima.
Sapa iz Bora

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Mon Sep 13, 2010 8:26 pm

sale wrote:Zabranjen je ribolov na vucu ,stari Ohridski sistem za pastrmku sa leptirima , ostalo je dozvoljeno

Sale,
Hvala za informaciju. Sad znam šta ne treba da radim. Pretpostavljam da mušičarenje ne spada u zabranjene načine ribolova.
Da li neko ima sugestiju: kakav sistem bi bio poželjan? Eventualno tip mušice, nimfe ili strimeri i slično.
Saša iz Bora

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Wed Sep 15, 2010 4:02 pm

ispričavam se za krive informacije, meni je prošle godine rekao jedan makedonac da je zabranjeno jer sam planirao ići tamo pa me zanimalo, čuo sam svašta i pročitao svašta pa čovek ne zna na čemu je tako da posle se nisam ni zanimao. Pa reko ako domačin ne zna ko' da zna ali izgleda ni svi domačini nemaju mnogo informacija. U svakom slučaju je najbolje na licu mesta se raspitati za sve detalje.

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Thu Sep 23, 2010 9:23 pm

Evo svežih, proverenih informacija iz Ohrida. Čim se prošetate glavnom turističkom ulicom (svetog Klimenta) uočićete plastičnu ribu koja leprša na vetru. Ona potiče iz radnje sa priborom za ribolov, na prvom spratu tržnog centra. Ulaz je unutar objekta a na vratima je obaveštenje o ceni dozvole za ribolov i ribolovačka molitva.

DSCN1426.JPG
DSCN1427.JPG

DSCN1429.JPG
DSCN1430.JPG

Iz razgovora sa prodavcem saznao sam da je zabranjen lov samo ohridske pastrmke "ali da nju i tako neću moći da uhvatim". Nema ograničenja količine.
Što se tiče mušičarenja prodavac je rekao da se ovde niko ne bavi takvim načinom ribolova. Pošto je u radnji stajao pano sa mušicama on je objasnio da se one koriste za lov pomoću vodene kugle.

PS: ako ne uspete da pročitate sa slike, cena jednodnevne dozvole je 100, sedmodnevne 150 a petnaestodnevne 300 denara. Po trenutnom kursu u makedonskim menjačnicama 1 denar vredi kao 2 dinara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Sun Sep 26, 2010 10:43 pm

Iako su informacije dobijene od prodavca bile razočaravajuće ipak sam želeo da probam da mušičarim na sportski način. Za ovih nekoliko dana obišao sam obalu od Struge do Svetog Nauma. Jezero je, pre svega, ogromno. Sasvim je poredivo sa morem. Pokušao sam to da dočaram ovom panoramom snimljenom sa tvrđave cara Samuila.
pano.jpg

Sem u strogo turističkim delovima, koji su namenjeni kupanju, obala je obrasla trskom i nije nimalo pogodna za prilaz radi ribolova.
DSCN1468.JPG

DSCN1469.JPG

Naravno, kad nema kupača moguće je korišćenje plaža. Postoji jedan dok, koji verovatno više nije u upotrebi, kojim se možete približiti pučini i gde je mahanje moguće kad nema drugih posetilaca.
DSCN1562.JPG

Na na delu obale, uz put prema Strugi, postoje delovi koji nisu sasvim obrasli trskom. Problem je strma obala, obrasla drvećem, i relativno velika dubina uz obalu. Na slici je deo gde je bilo moguće ući u vodu i mahati (bezuspešno :( ).
DSCN1552.JPG

Voda je izuzetno bistra ali to mi nije mnogo pomoglo da vidim ribu. Uz obalu se mogu videti samo ribice. Sve što je iole krupnije ne nalazi se u vidnom polju.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Sun Sep 26, 2010 11:01 pm

U samom Ohridu sam video samo par ribolovaca koji su pokušavali da uhvate po koju ribicu na živi mamac. Međutim u Strugi sam naišao na mnogo veću aktivnost. Na plaži od koje počinje izlivanje Crnog Drima, u predvečerje, kad se povuku kupači, pojave se ribolovci. Praktično svi koje sam video koistili su sistem sa pet, šest veštačkih mušica i vodenom kuglom napred. Posle zabacivanja sistem vuku prema obali i očekuju napade riba.
DSCN1557.JPG

DSCN1558.JPG

Interesantno je da neki od njih upražnjavaju mobilni ribolov, obično uz pomoć bicikla. Tako mogu da provere stanje na većem delu obale.
Nažalost, ulov koji sam video kod nekolicine, se sastoji od klenova, pisa i plašica čija je prosečna veličina oko dvadeset grama. Možda je, u neko drugo godišnje doba, moguć ulov većih riba. Čovek sa kojim sam pričao, sa žaljenjem je pominjao vremena kada je bilo lako uhvatiti pastrmke i po dva tri šarana dnevno. Takođe je pomenuo da trske ranije nije bilo a da sada brzo osvaja teren.

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Mon Sep 27, 2010 9:13 pm

Crni Drim. Neobična reka. Kao da se sastoji od dva nezavisna dela. Prvi deo se sastoji od izvora u obliku plitkog jezera i kratkog toka od pedesetak metara pre ulivanja u Ohridsko jezero. Reka nastavlja svoj tok kod Struge gde se izliva iz jezera. Izvor, tačnije izvori Crnog Drima se nalaze Kod manastira Sveti Naum i zvanično se zovu Izvori Svetog Nauma. Neki su podvodni a neki su na brdašcu pored. Voda iz svih izvora se sliva u jezerce rajske lepote a zatim se preliva u Ohridsko jezero.
DSCN1493.JPG

DSCN1500.JPG

DSCN1506.JPG

DSCN1491.JPG

Sasha
fly fisherman

Postby Sasha » Mon Sep 27, 2010 9:43 pm

Na drugoj strani Jezera, Kod Struge Crni Drim se izliva iz Ohridskog jezera u vidu moćne reke dosta brzog toka i prelepe bistre vode.
DSCN1554.JPG

DSCN1555.JPG

Ribolov na Crnom Drimu nije zabranjen. Video sam nekoliko ribolovaca koji su pokušavali da uhvate ribu na živi mamac puštajući ga niz struju. Naravno i ja sam pokušao bacanjem nife ali opet bezuspešno. Bio sam malo iznenađen kad sam video jednog gnjurca u neoprenskom odelu koji je ronjenjem na dah verovatno hvatao ribu. Njegov saradnik ga je na biciklu pratio obalom. Ne znam u koju vrstu ribolova ovo spada i da li je u zakonskom okviru.
Desetak kilometara nizvodno Crni Drim se proširuje i postaje mirna, široka reka čije obala posećuju ribolovci koji pecaju čekanjem. U vreme dok sam boravio u tom delu, krupna riba je intenzivno iskakala iz vode i pravila mi zazubice.
DSCN1583.JPG

Ja nisam išao dalje a Crni Drim je nastavi svoj tok u susret Belom Drimu i Jadranskom moru.

Return to “Warmwater Flyfishing”