Selective chub

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
Mixmaster
instructor

Selective chub

Postby Mixmaster » Fri Aug 07, 2009 11:01 am

Ako ste vešt mušičar-klenaroš, klendžija, sasvim sigurno znate da ovdašnji klenovi odavno ne napadaju sve što im se ponudi. Armija ribolovaca proganja klenove i decenijama im nudi svakojake mamce, prirodne i veštačke. Normalno, populacija je desetkovana i u našim rekama su ostali samo oni najoprezniji i najprobirljiviji. Ja verujem da je i u genima novih generacija klenova selektivnost i veliki strah od čoveka.
Klen je najpopularnija sportska riba Srbije i najpopularnija riba naših mušičara. Cenim da oko 90% mušičara živi pored klenovskih reka i najviše vremena provodi na njima. Nema klenovskog vira koji ne izgazi nekoliko mušičara nedeljno, tako da prisutni klenovi prepoznaju sve vrste prevara i modele muva koje im se najčešće nude.
Klen je riba koja ima odlično razvijena čula. Odlično vidi i prepoznaje vodene insekte u svim stadijumima. Što je krupniji, to je selektivniji, a ta osobina postaje posebno primetna ako živi u planinskoj reci, gde važi za težeg protivnika od prisutnih salmonida.

Hunter
fly fisherman

Re: Selective chub

Postby Hunter » Fri Aug 07, 2009 12:00 pm

Na dravi ne biraju,kojeg vidim ulovim(mutna voda).dok na kanalu sava odra (bistra voda) krupni vide i po 10tak muha bez reakcije pa sjevnu na osu koda nisu jeli 10 dana...

na josipu lisac -> Image

sam se fino nalovio po karašici za mutne vode dok kad se izbistri bjeze od nje glavom bez obzira.Takodjer na bambulu se ulovi jedan dva iz jata i gotovo,ostali ne trzaju vise na nju.ista prica sa red tagom i ostalima.na toj vodi jedino ja i ponekad kolega bacamo umjetne muhe.

leDukri
fly fisherman

Postby leDukri » Fri Aug 07, 2009 12:04 pm

Mixmaster wrote:Nema klenovskog vira koji ne izgazi nekoliko mušičara nedeljno, tako da prisutni klenovi prepoznaju sve vrste prevara i modele muva koje im se najčešće nude.

yap! i to, a i ako uhvatis jednog pa ga pustis, on ode pa kaze drugarima da budu na oprezu :) :)
KLENDZIJA

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 07, 2009 12:32 pm

Mixmaster wrote:Što je krupniji, to je selektivniji, a ta osobina postaje posebno primetna ako živi u planinskoj reci,.

Sto je inace odlika svih riba na planeti i nikakva novost.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

leDukri
fly fisherman

Postby leDukri » Fri Aug 07, 2009 3:45 pm

ne mora da znaci da sto je krupnji bude i selektivniji. kad oce da jede i na parce vrbe moze da se `vata
KLENDZIJA

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 07, 2009 4:12 pm

Generalno sto se tice svih zivih bica da sto su stariji to su iskusniji, obazriviji i nepoverljiviji...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

leDukri
fly fisherman

Postby leDukri » Fri Aug 07, 2009 4:13 pm

to, da
KLENDZIJA

PERAFLY
instructor

Postby PERAFLY » Fri Aug 07, 2009 4:33 pm

ti si kao nepoverljiviji sad nego kad si bio mali ,a prema bananicama recimo? :lol:
Deca su svetsko cudo,
moj deda meni veli,
za noc se jednu prave,
a traju zivot celi.

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Fri Aug 07, 2009 6:29 pm

leDukri wrote:
Mixmaster wrote:Nema klenovskog vira koji ne izgazi nekoliko mušičara nedeljno, tako da prisutni klenovi prepoznaju sve vrste prevara i modele muva koje im se najčešće nude.

yap! i to, a i ako uhvatis jednog pa ga pustis, on ode pa kaze drugarima da budu na oprezu :) :)

Ledukri, možda si se šalio, možda ne misliš ovako, ali ovo je fenomenalan post! Oslobođena riba se ne kreće kao normalne ribe, dobije upozoravajuću boju i ispušta alarmantni miris! Znajući koliko su klenovi sumnjičavi, bolje je ne zezati se.
Ja često oslobađam klenove, ali to radim tako što jadnika katapultiram u nizvodni vir, kroz koji sam već prošao. Napravio sam specijalnu ogromnu praćku za to, koju nosim na leđima umesto meredova :mrgreen: . Vraćanje prodrmusanog klena na isto mesto mi ne pada na pamet!
Last edited by Mixmaster on Fri Aug 07, 2009 6:35 pm, edited 1 time in total.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Fri Aug 07, 2009 6:33 pm

Ali bez zezanja! Moje misljenje je da ribe imaju mogucnost da upozore druge ribe na opasnost. Predpostavljam da se ta komunikacija odvija popmocu hemiskih signala to jes nekih hormona.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

sasats
instructor

Postby sasats » Fri Aug 07, 2009 8:47 pm

zadnjih nedelju dana lepo sam hvatao klenove pristojne velicine na ovu muvu....
Image
pretpostavljam da ga asocira na mladj ribe i rado je pokupi.davala mi je rezultate i pri povlacenju kao sto se vodi strimer ,mada sam uglavnom hvatao pri slobodnoj voznji.na kraju zabacaja kada se kanap zategne kupili su je samo sitni klenovi.moja pretpostavka je da dok pliva slobodno lici na mrtvu ili bolesnu ribicu koju nosi reka,dok sa zategnutim kanapom izgleda prilicno zivahno pa veci klenovi nezele da se potrude da je stignu.
klenovi znaju itekako da budu selektivni ,mada mislim da je kljuc uspeha otkriti gde i na koji nacin se ova riba hrani.retko mi se desava da dva puta uzastopno prolazim dobro na istom mestu u isto doba dana...tako je kod mene na moravi

leDukri
fly fisherman

Postby leDukri » Fri Aug 07, 2009 9:04 pm

Opasno. Znaci nisam jedini koji misli da klenovi "razgovaraju" medju sobom. A i gledao sam na TV-u neku emisiju gde naucnici kazu da riba pamti od 4 do 7 sekundi. Neverovatno. Onda ona zna tuh nekoliko sekundi sta je juce, danas i sutra :) To osporava Nichea :mrgreen:
KLENDZIJA

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Sun Aug 09, 2009 3:11 am

sasats wrote:zadnjih nedelju dana lepo sam hvatao klenove pristojne velicine na ovu muvu....
Image
pretpostavljam da ga asocira na mladj ribe i rado je pokupi.davala mi je rezultate i pri povlacenju kao sto se vodi strimer ,mada sam uglavnom hvatao pri slobodnoj voznji.na kraju zabacaja kada se kanap zategne kupili su je samo sitni klenovi.moja pretpostavka je da dok pliva slobodno lici na mrtvu ili bolesnu ribicu koju nosi reka,dok sa zategnutim kanapom izgleda prilicno zivahno pa veci klenovi nezele da se potrude da je stignu.
klenovi znaju itekako da budu selektivni ,mada mislim da je kljuc uspeha otkriti gde i na koji nacin se ova riba hrani.retko mi se desava da dva puta uzastopno prolazim dobro na istom mestu u isto doba dana...tako je kod mene na moravi

povezo,probo...
ljepo lovi bolene od 30tak cm,ne uzimaju male streamere al ovu samo tako.fala na ideji.

sasa
vuna

Postby sasa » Sun Aug 09, 2009 10:47 am

nisavska vestica.jpg
Ja sa izborom musice za klena na reci Kolubari nemam problema,koristim stalno nisavsku vesticu i uvek imam izvanredne rezultate.Ne mogu da kazem da nisam probao nijednu drugu muhu,naprotiv,koristio sam razne "klenovske"muhe ali se ova odlicno pokazala i nemam nameru da od nje odustajem.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sasats
instructor

Postby sasats » Sun Aug 09, 2009 11:24 am

sasa wrote:
nisavska vestica.jpg
Ja sa izborom musice za klena na reci Kolubari nemam problema,koristim stalno nisavsku vesticu i uvek imam izvanredne rezultate.Ne mogu da kazem da nisam probao nijednu drugu muhu,naprotiv,koristio sam razne "klenovske"muhe ali se ova odlicno pokazala i nemam nameru da od nje odustajem.

verujem da imas dobre rezultate , ali veruj i ti meni da mnogo gresis.iako klen nije selektivan toliko kao sto kazu za lipljena , ima dana kad ce o kolicini ulova presuditi velicina udice.takodje nece uvek da kupi dobro sa povrsine pa treba imati i neku mokru muvu sa kojima se mogu pretraziti i brzaci gde klenovi ponekad udju po vrucini.a takodje cesto vredi promeniti boju ......itd....

Return to “Warmwater Flyfishing”