Mušičarenje šarana

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
ekoljuba
Moderator

Re: Mušičarenje šarana

Postby ekoljuba » Wed Jul 08, 2009 5:31 pm

Da vecina snimaka lova sarana na musice imitacije insekata koje sam gledao je iz Amerike i to se lovi na nekim "cudnim recicama" koje su plitke bistre i podsecaju na pastrmske reke ili na nekim kanalima gde je slicna sutuacija! Znaci lov na vidjeno! Serviraju muvu na putanju i polako povlacenje! Plus ima ga jako puno posto se ne izlovljava i ne uznemirava! Takvi preduslovi kod nas se tesko mogu naci! To jes i da ima takvih mesta te ribe bi jako brzo poginule!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

alp
guide

Postby alp » Wed Jul 08, 2009 5:42 pm

Tocno je da umjetni mamac bez okus i mirisa vrlo rijetko uzme i vrlo brzo pljune. Moras biti vrlo strpljiv, tih, precizan, vidjeti u dovoljno bistroj vodi sto radi, kada je uzeo i vrlo brzo kontrirati. Tesko, ali izvodivo. To mogu garantirati. Kod nas ima relativno dosta voda gdje se isplati probati.

Vidio sam filmove gdje sarane love na nevidjeno, u mutnoj vodi 'na trzaj' ili 'na indikator', ali mi to nikada nije uspjelo. Neki poznanici koji su namirisali 'muhe' kazu da su ih i tako lovili, sto moram priznati ima logike. Iako nemam osobnih iskustava. Jedan od njih bio je prvak svijeta u saranolovu tako da su mu 'mazalice' za muhe prilicno sofisticirano 'balansirane'.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sat Jul 11, 2009 3:42 pm

Ubuduce se drzite teme, kako ovu potencijalno vrlo intereseantnu temu ne bi po drugi put upropastili i zasuli sa brdom zaista nepotrebnog offtopica!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Sat Jul 11, 2009 4:50 pm

Uhhh, jedva čekam da mušičarim šarane "na viđeno". Na jednom državnom jezeru sam gledao jata od po desetak komada prosečne težine 10 kg, pored kojih je povremeno patrolirao njihov deda od oko 20 kg.
Preostalo je samo da kupim štap 9ft #8, čekrk 7/8, konac #8, 500 m backinga i razapnem šator na 20 metara od naivnih šarančića.

White
fly fisherman

Postby White » Sat Jul 11, 2009 7:41 pm

da li je neko skoro bio na Adi ? :wink:
pre neki dan sam gledao snimak na mob. sa Ade, gde devojcica baca kokice, a sarani kao u ribnjaku :grin:
bilo ih je negde oko 20-ak, a po oceni drugara koji je snimao imali su u proseku od 2-4 kg...
znaci stap, kokice i pravac Ada :lol:

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Sat Jul 11, 2009 8:35 pm

Čuveni Dave Whitlock u svom članku o mušičarenju šarana, imitaciju kokice predstavlja prvu!

http://www.flyfisherman.com/midwest/dwcarp/index.html

alp
guide

Postby alp » Sun Jul 12, 2009 9:47 pm

Saranolov nimfom na jezeru prije 15+ godina. Digitalci nisu bili dostupni. Stap klase 4, oko 50 m backinga, manje ribe od cca 4-5 kila. Pustene naravno...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alp
guide

Postby alp » Sun Jul 12, 2009 9:55 pm

... nesto veca riba iz Save iz tog vremena. Stap klase 6, 100 metara backinga, predvez 0,22, kao mamac mali strimercic. Riba masnih 10+, umarana je 15 minuta, pustena je odmah nakon fotografiranja. Nije bilo mogucnosti da se to obavi na brzi i bolji nacin.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alp
guide

Postby alp » Sun Jul 12, 2009 10:07 pm

Jos jedan srodnik sarana koji se ponekad moze uloviti muhom. Linjak na slici od cca 50 cm ulovljen je stapom klase 4, predvezom 0,13 na malu nimfu pred vecim brojem svjedoka. Iznenadjenih kao Mix danas musicarenjem sarana :wink:

alp
guide

Postby alp » Sun Jul 12, 2009 10:27 pm

Kontra na sarancica od 1,5 kg koji je uzeo suhu muhu za crvenperku. Pusten, naravno, prije okruglo 15 godina.

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Sun Jul 12, 2009 10:43 pm

alp wrote:... Iznenadjenih kao Mix danas musicarenjem sarana :wink:

Lepe slike. Svaka čast starijem mušičaru.
Samo, jedna mala ispravka. Ja nisam bio iznenađen, već naprotiv, potpuno siguran da ću naloviti šarane i to sam činio u najavi.. :wink:
Vidim jedan poseban dragulj u Alpovim rukama - linjaka. Posebna tema za ekstremne toplovodne mušičare. Pošto ga je Alp ulovio, uloviću ga i ja - naravno, u najavi :wink: .

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Sun Jul 12, 2009 11:22 pm

Mix ti ne primecujes razliku izmedju tvog ribnjackog sarana i sarana kojeg je Alp ulovio na potpuno divljoj vodi na nimfe i strimere i to pre 15 godina kada je tvoje musicarenje bilo u naznakama kao i vecine. Provocirao si coveka bez razloga i sumnjao u njegove ulove, zatvrorio ti je usta za sva vremena. Mozes samo da ga oslovljavas sa postovani istruktore, sa duznim postovanjem i da ga pitas za savet. Alp ne bi bilo lose da preuzmes temu i podelis bar mali deo iskustva koje nije malo vec staro 15 godina, naravno ako imas volje i vremena, a mi ostali samo mozemo da skinemo kapu i kazemo, bravo majstore!

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Mon Jul 13, 2009 10:46 am

sumadinac wrote:Mix ti ne primecujes razliku izmedju tvog ribnjackog sarana i sarana kojeg je Alp ulovio na potpuno divljoj vodi na nimfe i strimere i to pre 15 godina kada je tvoje musicarenje bilo u naznakama kao i vecine. Provocirao si coveka bez razloga i sumnjao u njegove ulove, zatvrorio ti je usta za sva vremena. Mozes samo da ga oslovljavas sa postovani istruktore, sa duznim postovanjem i da ga pitas za savet. Alp ne bi bilo lose da preuzmes temu i podelis bar mali deo iskustva koje nije malo vec staro 15 godina, naravno ako imas volje i vremena, a mi ostali samo mozemo da skinemo kapu i kazemo, bravo majstore!

Glup i provokativan post u čijoj svakoj rečenici stoji po neka neistina. Pošto je prva reč u prethodnom postu "Mix", moraću da odgovorim.

1. Ja nikada nisam lovio šarane na ribnjaku.
2. Pre 15 godina bio sam mušičar u top-formi (1994. pamtim kao odličnu pastrmsku godinu, to mi je bila već 9. muš.sezona)
3. Alpa poštujem otkad sam prvi put pročitao njegov članak, pre oko 20 godina, i smatram ga ubedljivo najboljim mušičarem među tzv. mušičarskim legendama EX YU. Znajući o kome se radi, uživam razmenjujući postove sa njim.

Jedino što je tačno u prethodnom postu je da bi bilo dobro da Alp nastavi da piše o mušičarenju šarana.
Last edited by Mixmaster on Mon Jul 13, 2009 10:56 am, edited 1 time in total.

humphrey
instructor

Postby humphrey » Mon Jul 13, 2009 10:54 am

Pa polozi ti Mixy za instruktora kada je toliko BEZNACAJNO?...prava sitnica hahahhahhaaaaa
Zasto si izbrisao beznacajno ? hahahhaa

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Mon Jul 13, 2009 11:00 am

humphrey wrote:Pa polozi ti Mixy za instruktora kada je toliko BEZNACAJNO?...prava sitnica hahahhahhaaaaa
Zasto si izbrisao beznacajno ? hahahhaa

Mnogo si brz, Humphrey. :grin:
Napisao sam, pa obrisao, da je u Alpovoj mušičarskoj karijeri meni potpuno nebitan podatak da je novi EFFA instruktor, jer ono što je decenijama pre toga radio zaslužuje neuporedivo veće poštovanje. Na primer, meni je mnogo značajnije da je mušičario šarane u vreme kada to meni i većini mušičara (u celom svetu) nije padalo na pamet, a ne treba smetnuti s uma da je velikoj većini sadašnjih mušičara tada bio pun džep crvića i glisti.

Return to “Warmwater Flyfishing”